خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته الهیات و معارف اسلامی

بازار کار رشته الهیات و معارف اسلامی

بررسی بازار کار و معرفی رشته الهیات و معارف اسلامی

بازار کار رشته الهیات و معارف اسلامی

بازار کار رشته الهیات و معارف اسلامی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته الهیات و معارف اسلامی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی الهیات و معارف اسلامی یکی از رشته های علوم انسانی است که در دانشگاه های کشور ما به دانشجویان علاقه مند به مباحث دینی و معرفتی آموزش داده می شود ، رشته ی الهیات و معارف اسلامی بیشتر از تمامی علوم به زبان و ادبیات عربی وابسته است و دانشجویان این رشته می بایست تسلط کاملی بر این زبان داشته باشند. رشته ی الهیات یعنی پرداختن به معرفتی عظیم و آشنایی با مبانی و قواعد دین مبین اسلام . چنانچه شما احساس می کنید که به این رشته علاقه مند هستید و از همه مهمتر از پس دروس عربی که به صورت تخصصی ارائه می گردد بر می آیید می توانید این رشته را به عنوان رشته ی تحصیلی خود انتخاب نموده و ادامه تحصیل دهید. برای تحصیل در یک رشته آشنایی و تحقیق در زمینه ی آن بسیار مهم می باشد یکی از مطالبی که در همان ابتدا بایستی بدانید موقعیت شغلی و آینده ای است که در این رشته برای خود می سازید ، مرکزمشاوره تحصیلی سبزتدریس  در این مقاله قصد دارد شما را با این رشته آشنا نموده و چنانچه شما علاقه به تحصیل در این رشته را دارید برای آگاهی شما قدم کوچکی برداشته باشد. به همین خاطر برای رسیدن به این هدف تا پایان مقاله همراه ما باشید و چنانچه پس از مطالعه ی دقیق آن سوالات بی پاسخی وجود داشت می توانید با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نموده و از راهنمایی های آنان بهره مند گردید.

گرایش های کارشناسی رشته الهیات و معارف اسلامی 

 • گرایش علوم قران و حدیث: در این گرایش به دانشجویان بیشتر در زمینه های تفسیر قران کریم آموزش داده می شود و در طی تحصیل دانشجویان با مفهوم آیات ، تفسیرهای مهم قرآنی ، شان نزول و … آشنا می گردند و همچنین علاوه بر این ها با مطالبی مانند علم‌الحدیث‌، فقه‌الحدیث‌، مجامع‌ حدیثی‌ شیعه‌ و اهل تسنن و … نیز آشنا می گردند.

دروس تخصیی گرایش علوم قران و حدیث شامل : تاریخ‌ قرآن، تاریخ‌ تفسیر قرآن‌ کریم‌ ، تاریخ‌ حدیث‌ ، درایـالحدیث‌ ، فقه‌الحدیث‌، علوم‌ قرآنی‌ ، تفسیر قرآن‌ کریم‌ ، تأثیر قرآن‌ کریم‌ در پیدایش‌ علوم‌ ادبی‌، مروری‌ بر نهج‌البلاغه‌، علوم‌ بلاغت‌ می باشد.

 • گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی : در این گرایش به دانشجویان حقوق و وظایف انسانی را از دیدگاه خداوند بیان نموده و علاوه بر آن به رابطه ی میان انسان و خدا ، انسان ها با یکدیگر ، وظایف انسان ها نسبت به هم ، خود و طبیعت پرداخته می شود.

دروس تخصصی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی شامل : فقه‌ ، فقه‌ مقارن‌ ، اصول‌ فقه‌ ، آیات‌ الاحکام‌ ، تاریخ‌ فقه‌ و فقها ، احادیث‌ فقهی‌ ، حقوق‌ جزای‌ خصوصی‌ اسلام‌، حقوق‌ بین‌الملل‌ اسلام‌، آیین‌ دادرسی‌ در اسلام‌ ، حقوق‌ جزای‌ عمومی‌ اسلامی‌، قواعد فقه‌ مدنی‌، حقوق‌ خانواده‌، کلیات‌ حقوق، حقوق‌ تطبیقی‌ می باشد.

 • گرایش فقه شافعی : در این گرایش به دانشجویان دروس مشابه با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی آموزش داده می شود و هدف از تدریس این گرایش اموزش احکام عملی اسلام مانند معادلات ، جزا ف عبادات ، شهادت و همچنین اصول از دیدگاه مذهب شافعی آموزش داده می شود . می بایست بدانید که این رشته تنها برای دانشجویان اهل سنت می باشد.
 • گرایش تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی: هدف از ارائه ی این گرایش آشنا نمودن دانشجویان با تاریخ ممالک اسلامی است در طی سال تحصیلی تدریس فرهنگ ، عادات ،رسوم مسلمانان در تمامی نقاط جهان آموزش داده می شود و علاوه بر ان با تاریخ اسلام ، تاریخ تشکیلات اسلامی ،تاریخ نگاری و … نیز اشنا می گردند.

دروس تخصصی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی شامل : اسلام‌ در برخورد با غرب‌ و استعمار، اسلام‌شناسی‌ در غرب‌ ، متون‌ جغرافیائی‌، تاریخ‌ آموزش‌ و پرورش‌ در اسلام‌ ، جغرافیای‌ تاریخی‌ اسلام‌ ، تاریخ‌ علوم‌ در اسلام‌ ، تاریخ‌ تشیع‌ ،وضع‌ کنونی‌ جهان‌ اسلام‌، تاریخ‌ نگاری‌ در اسلام‌‌، تاریخ‌ هنرهای‌ اسلامی‌‌، تاریخ‌ اسلام‌ از آغاز خلافت‌ عباسی‌ تا پایان‌ آل‌ بویه‌، تاریخ‌ اسلام‌ از سلاجقه‌ تا سقوط‌ بغداد، تاریخ‌ اسلام‌ در مصر و شام‌ ، تاریخ‌ اسلام‌ در مغرب‌ و اندلس‌، کلیات‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ اسلامی‌، تاریخ‌ تشکیلات‌ اسلامی‌ ، متون‌ تاریخی‌ می باشد.

 • گرایش فلسفه و حکمت اسلامی : در این گرایش که یکی از گرایش های جذاب رشته الهیات و معارف اسلامی است ، دانشجویان به مطالعه و پژوهش در زمینه ی مطالب فلسفی و عرفان اسلامی مانند تحقیق و پژوهش از دو طریق کشف و شهود و استدلال و منطق می پردازند و علاوه بر آن با مکاتب فلسفی مختلف نیز آشنا می گردند.

دروس تخصصی گرایش فلسفه و حکمت اسلامی شامل : فلسفه‌ اسلامی‌ ، کلام‌ ، حکمت‌ عملی‌ ، منطق‌ ، تاریخ‌ فلسفه‌ اسلامی‌ ، تاریخ‌ فلسفه‌ غرب‌ ، متون‌ فلسفی‌ به‌ زبان‌ خارجی‌ ، عرفان‌ می باشد.

 • گرایش ادیان و عرفان : در این گرایش دانشجویان با تاریخ ظهور ادیان های مختلفی که در دنیا وجود دارد و پیروان بسیاری نیز دارند اشنا می گردند مانند ادیان مختلف خاورمیانه مانند یهودیت ، مسیحیت و … ، ادیان خاور دور مانند تائو و شین تو در کشور های چین و ژاپن ، همچنین ادیان شبه جزیره هند و …

دروس تخصصی گرایش ادیان و عرفان شامل : متون‌ ادیان‌ و عرفان‌ به‌ زبان‌ خارجی‌، ادیان‌ ابتدایی‌ و قدیم‌، ادیان‌ ایران‌ قبل‌ از اسلام‌، دین‌ یهود و مسیحیت‌، ادیان‌ هند، دین‌ بودا و خاور دور، روش‌شناسی‌ ادیان‌ ، معارف‌ شیعه‌، تاریخ‌ فرق‌ اسلامی‌، تاریخ‌ فلسفه‌ اسلامی‌، تاریخ‌ فلسفه‌ غرب‌، کلیات‌ علم‌ کلام‌، تفسیر عرفانی‌ قرآن‌، متون‌ عرفانی‌ فارسی‌، تاریخ‌ تصوف‌ می باشد.

فرصت های شغلی رشته الهیات و معارف اسلامی 

رشته الهیات و معارف اسلامی از آن دست رشته هایی است که می بایست فارغ التحصیلان آن برای کسب درآمد و یافتن شغل مناسب مهارت ها و توانمندی های خود را بسیار بالا ببرند زیرا که بازار کار این رشته دارای مشکلاتی است . دانشجویان رشته الهیات پس از پایان تحصیلات خود می توانند در دائرالمعارف ها – پژوهش های علوم انسانی – مراکز آموزش دینی – مراکز پژوهشی و … فعالیت نمایند.

اگر شما جز آن دسته از دانشجویانی هستید که در گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی تحصیل می نمایید زیاد نگران نباشید زیرا که این گرایش نسبت به گرایش های دیگر رشته الهیات بازار کار مناسبتری دارد و شما می توانید پس از اتمام تحصیلاتتان به عنوان وکیل دادگستری ، مشاور حقوقی ، یا در دفترخانه های اسناد رسمی و ازدواج فعالیت نمایید.

همچنین پرداختن به کارهای پژوهشی و انجام کار نویسندگی یکی دیگر از فعالیت هایی است که فارغ التحصیلان این رشته می توانند به ان بپردازند. به طور کلی در بخش های دولتی برای دانشجویان این رشته فرصت های شغلی زیادی به چشم نمی خورد و تنها برخی از مراکز غیردولتی مانند موسسه گفتگوی ادیان و … هستند که کارشناسان این رشته را جذب می نمایند.

گرایش های کارشناسی ارشد رشته الهیات و معارف اسلامی 

 • الهیات و معارف اسلامی
 • فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • مذاهب فقهی
 • فقه و حقوق خانواده
 • فقه سیاسی
 • فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی
 • فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی
 • فقه مقارن و حقوق خصوصی اسلامی
 • فقه و حقوق خصوصی
 • فقه و حقوق جزا
 • فقه و مبانی حقوق اسلامی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته الهیات و معارف اسلامی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...