خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته تاریخ

بازار کار رشته تاریخ

بررسی آینده شغلی و معرفی رشته تاریخ

بازار کار رشته تاریخ

بازار کار رشته تاریخ

 

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته تاریخ با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی تاریخ یکی از رشته های قدیمی در گروه ازمایشی علوم انسانی است که کمتر کسی با این رشته آشنایی ندارد ، تاریخ در تمامی دانشگاه های دنیا تدریس می شود و همچنین آن دسته از افرادی که قصد دارند به صورت تخصصی به تاریخ بپردازند در این رشته تحصیل می نمایند ، در جامعه ی ما اکثریت افراد تصور می کنند که دانش اموختگان رشته ی تاریخ تنها به شغل معلمی مشغول خواهند شد این تصور تا حدود زیادی درست است اما در این مقاله به زمینه های کاری دیگری که یک کارشناس تاریخ می تواند به آن مشغول شود پرداخته خواهد شد ، اگر شما علاقه مند به این رشته ی جذاب هستید و قصد دارید که در آن تحصیل نمایید پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید تا به سوالات خود در این خصوص پاسخ داده شود و چنانچه پس از مطالعه باز هم سوالی داشتید می توانید با مشاوران مرکزمشاوره تحصیلی سبزتدریس تماس حاصل نموده و از راهنمایی های مشاوران بهره مند گردید.

بررسی بازار کار و موقعیت های شغلی رشته ی تاریخ

همانطور که گفتیم تنها وظیفه ی دانش آموختگان تاریخ بازخوانی و بررسی زندگی پیشینیان و جوامع گذشته نمی باشد ، با این حال مطالعه و آگاهی در این زمینه ها یکی از اهداف اصلی رشته ی تاریخ بوده است ، اگر تجربه ی این را داشته باشید که پس از مطالعه ی یک کتاب تاریخی سوالات زیادی در پس ذهنتان نقش ببندد پس می توانید درک کنید که برای موفقیت در این رشته می بایست در ابتدا یک روحیه ی کنجکاو و تحلیل گر داشته باشید. در زیر چند حوزه از وظایف و کارهایی که دانش آموختگان تاریخ انجام می دهند را برایتان عنوان می نماییم.

  • حوزه تحقیقاتی : بخش بزرگی از کارشناسان رشته ی تاریخ در سرتاسر دنیا به انجام کارهای پژوهشی ، پروژه ها و برنامه های مطالعاتی می پردازند برخی از این برنامه ها نیز با کمک های مالی دولت ها صورت می گیرد مانند تدوین دانشنامه های چند ده جلدی که به چند سال زمان نیاز دارد و صدها محقق می توانند مشغول به کار شوند ، نمونه هایی از این موارد را در سرتا سر دنیا می توانید مشاهده نمایید مانند تدوین دانشنامه تاریخ جهان . علاوه براین ها برخی نیز به انجام کارهایی با هزینه ی کمتر می پردازند مانند مطالعه و پژوهش در کارهای دانشگاهی
  • تدریس : جمع کثیری از فارغ التحصیلان تاریخ در مدارس به شغل دبیری تاریخ رو می آورند ، بیشتر این افراد در سرتاسر دنیا فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند علاوه بر آن ، امکان تدریس در دانشگاه ها نیز برای آن دسته از افرادی که تحصیلات عالیه در رشته ی تاریخ دارند نیز امکان پذیر می باشد.
  • فعالیت در موزه ها: برخی دیگر از دانش آموختگان تاریخ به فعالیت در موزه ها مشغول به کار هستند و با توجه به سابقه ی شغلی که دارند می توانند در بخش ها و مسئولیت های مختلفی فعالیت نمایند و یکی از وظایف اصلی آن ها ارائه ی اطلاعات صحیح و جالب به بازدید کنندگان موزه می باشد. علاوه بر این ها برخی از تاریخ آموختگان به حفاظت از میراث پیشینیان می پردازند و به عنوان امانت دار و حافظ آثار تاریخی موزه فعالیت می نمایند.
  • فعالیت در کتابخانه ها و آرشیوها : فعالیت در کتابخانه ها انتخاب شغلی یرخی از دانش آموختگان تاریخ می باشد بعد از اینکه فناوری های دیجیتالی گسترده شده و به حوزه کتاب و کتابخانه راه یافتند مشکلات زیاد مالی و .. در این بخش به وجود آمد ، کارشناسان تاریخ می توانند به فعالیت در این حوزه نیز بپردازند.
  • علاوه بر این ها فارغ التحصیلان رشته ی تاریخ می توانند به نویسندگی ، نویسندگی در وب سایت ها ، کار در بخش تولید صدا و سیما و یا به عنوان مشاور تاریخی نیز فعالیت نمایند همچنین آن دسته از افرادی که در مقطع کارشناسی تاریخ تحصیل نموده اند می توانند در وزارت آموزش و پرورش، وزارت امور خارجه، وزارت علوم، تحقيقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان موزه‌ها، مراكز اسناد ملی و صدا و سيما به بررسی مسائل تحقیقاتی بپردازند.

تحصیل در رشته تاریخ

در مقطع کارشناسی تاریخ دانشجویان بدون هیچ گرایشی می بایست در 4 سال تحصیلی 135 واحد درسی را به صورت 16 واحد دروس عمومی ، 28 واحد دروس پایه ، 68 واحد دروس الزامی ، 23 واحد دروس اختیاری ، 24 واحد دروس تربیت دبیر بگذرانند.

برخی از دروس رشته ی تاریخ شامل : کلیات و مبانی تاریخ – مبانی جامعه شناسی – قرائت متون تاریخی به زبان خارجی – تاریخ اروپا در قرون وسطی – قرائت تاریخی به زبان خارجی۲ – تاریخ تحولات جهان اسلام از سال۴۰ تا ۲۲۷ه ق – تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره سلجوقیان – تاریخ تشیع ۲ از قرن پنجم هجری تا قرن دهم هجری – تاریخ اروپا در قرون جدید – تاریخ نگاری و تحولات آن در ایران و جهان – مبانی تاریخ اجتماعی ایران – تاریخ اروپا از انقلاب فرانسه تاجنگ جهانی اول و … می باشد.

گرایش های رشته تاریخ در مقطع ارشد: تاریخ ایران باستان – تاریخ ایران اسلامی – مطالعات خلیج فارس – تاریخ انقلاب اسلامی – تاریخ اسلام – تاریخ عمومی جهان

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته تاریخ با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...