خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته مهندسی نفت

بازار کار رشته مهندسی نفت

بررسی بازار کار و معرفی رشته مهندسی نفت

بازار کار رشته مهندسی نفت

بازار کار رشته مهندسی نفت

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی نفت با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

اگر به درس هایی مانند ریاضی و فیزیک و همچنین زیست شناسی علاقه مندید می توانید رشته مهندسی نفت را به عنوان یکی از اولویت های انتخابی خود در نظر بگیرید ، علاوه بر دروس ذکر شده برای موفقیت در این رشته پردرآمد می بایست در درس زبان انگلیسی نیز از تسلط خوبی برخوردار باشید . علم مهندسی نفت یکی از علوم مهمی است که حیات زندگی انسان ها با آن درگیر می باشد ، اگر دقت کرده باشید و یا مطالعاتی در زمینه ی حیات زمین داشته باید متوجه می شوید که کره ی زمین مدام در حال جنب و جوش و حرکت است و بیشترین انرژی جنبشی ، گرمایی و شیمیایی خود را از نفت می گیرد و چرخ تولید صنایع پتروشیمی ، کودهای شیمیایی و … از طریق نفت است که می چرخد و تامین می گردد.

چنانچه شما علاقه مند به تحصیل رشته مهندسی نفت می باشید در ابتدا توصیه ی ما به شما این است که از توانایی های مورد نیاز آن آگاه شوید تا بتوانید انتخابی آگاهانه و رضایتمندی را داشته باشید ، مهندسان نفت ،سختی ها و مشکلات بسیاری را در شغل خود پیش رو دارند که از جمله ی آن ها دوری از خانواده و کار در مناطق دور افتاده و در گرمای طاقت فرسا می باشد ، البته بسته به گرایش انتخابی شما نوع کارتان نیز متفاوت می باشد در این مقاله مرکز سبزتدریس قصد دارد شما را با این رشته ی پرطرفدار و پیچیده آشنا نماید تا در روند انتخاب رشته ی شما قدم کوچکی برداشته باشد. اگر پس از مطالعه مقاله ی رشته مهندسی نفت پاسخ سوالات خود را نیافتید می توانید با مشاوره تحصیلی مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.

گرایش های مقطع کارشناسی رشته مهندسی نفت 

 • اکتشاف نفت : این گرایش یک گرایش حساس است که دانشجویان در دوران تحصیل با بهره برداری نفت و مراحل آن مانند لرزه نگاری ، نحوه فرستادن امواج صوتی به اعماق زمین و … آشنا می شوند همچنین این گرایش با علم زمین شناسی ارتباط نزدیکی دارد .

برخی از دروس تخصصی این گرایش شامل : زمين ساخت، مکانيک محيط های ناپيوسته سنگی، زمين شناسی مناطق دريايی، زمين شناسی عمومی ، سنگ شناسی ،  روش های افزايش برداشت از مخازن،‌عمليات زمين شناسی ايران ،‌  مهندسی مخازن نفت، ميکرو پالئونتولوژی،‌اصول حفاری ، گل حفاری و سيمان کاری چاه ها، زمين شناسی نفت،‌چاه نگاری، زمين شناسی مهندسی و …می باشد.

 • گرایش استخراج : در این گرایش دانشجویان در دوران تحصیلی خود به آموزش چگونگی طراحی تجهیزات پیشرفته حفاری ، آموزش راه حل های مناسب برای حفظ منابع محیط زیست و … می پردازند علاوه بر این ها دانشجویان می آموزند که چگونه هزینه ها را کاهش و راندمان کاری را افزایش دهند.

برخی از دروس تخصصی گرایش استخراج شامل : ديناميک،‌ مهندسی حفاری،‌ سيمان حفاری،‌ گل حفاری،‌ مهندسی حفاری پيشرفته،‌اسيد کاری در عمليات و … می باشد.

 • گرایش بهره برداری : در این گرایش دانشجویان می آموزند که چگونه به صورت طبیعی و اصولی به بهره برداری نفت بپردازند .

برخی از دروس گرایش بهره برداری شامل : اصول ژئوفيزيک اکتشاف،‌مهندسی مخازن ، مهندسی حفاری،‌ عمليات بهره برداری، روش های افزايش و برداشت مخازن، تخمين مخازن در چاه های اکتشافی، آزمايشگاه نفت و … می باشد.

 • گرایش مخازن نفت : در گرایش مخازن نفت به دانشجویان نحوه اندازه گیری مقدار نفت و گاز در اعماق زمین و میزان دسترسی به این منابع ، فشار دما و عمق زمین و … را آموزش می دهند.

برخی از دروس تخصصی گرایش مخازن نفت شامل : ترموديناميک، مهندسی مخازن، مطالعات مخازن، عميلات بهره برداری، روش های افزايش و برداشت و … می باشد.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته مهندسی نفت 

 • دانشگاه تهران
 • حکیم سبزواری
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه صنعت نفت
 • دانشگاه امیرکبیر
 • دانشگاه شریف
 • دانشگاه فنی گرمسار
 • برخی از دانشگاه های پیام نور

بررسی بازار کار رشته مهندسی نفت 

رشته مهندسی نفت از آن دست رشته هایی است که فارغ التحصیلانش می بایست بتوانند توانایی های بالایی در دروس تحصیلی خود همچنین مهارت های اجرایی کسب نمایند. اگر از دانشجویان نفت سوال بپرسید که دوست دارند پس از فارغ التحصیلی در کجا مشغول به کار شوند اکثریت  دانشجویان آرزوی کار در وزارت نفت را دارند اما علاوه بر فعالیت در وزارت نفت ، مهندسان نفت می توانند در بخش های مطالعات و عملیات مهندسی حفاری چاه های نفت و گاز مشغول به تحقیق و فعالیت شده و بازده فعالیت های حفاری را بالا ببرند. همچنین مهندس نفت می تواند در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی در بخش های نفتی ، گاز ، پتروشیمی فعالیت نمایند 

درامد مهندسان نفت نسبت به سایر مشاغل بالاتر می باشد اما نکته ای که در خصوص درآمد وجود دارد میزان تخصص و توانمندی متخصصان می باشد ، بالا بودن تخصص در کار باعث افزایش درآمد نیز می گردد.

برخی از توانایی هایی که مهندسان نفت اگر داشته باشند می توانند در شغل خود موفق تر عمل نمایند. 

-تسلط در انجام طراحی تجهیزات حفاری

-توانایی به کارگیری اطلاعات علمی در عملیات های حفاری و استخراج

-مقایسه ی روش های مختلف و استفاده از کارآمدترین روش

-حفاظت و استفاده مناسب از تجهیزات نفتی و حفاری

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی نفت با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...