خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

بررسی بازار کار و معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

 

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

در دنیای امروز حتی اگر از افراد بپرسیم که دنیای بدون کامپیوتر و نرم افزارها را تصور کنند موفق نخواهند شد ، استفاده از این ابزارها آنچنان با زندگی انسان ها آمیخته شده است که بدون وجود آن ها کارهای ساده و ابتدایی نیز انجام نخواهد شد. با توجه به این موضوع که در تمالمی دنیا این تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت می باشد ، می بایست کنترل این پیشرفت را در دست گرفته و به سمتی سوق داد که به رشد یک جامعه و افراد آن کمک نماید. در دانشگاه های کشورمان رشته مهندسی کامپیوتر که در گذشته با نام انفورماتیک تدریس میشد تا مقطع دکتری ارائه می گردد و علاقه مندان می توانند در گرایش های این رشته ادامه تحصیل دهند. در این مقاله سبزتدریس قصد دارد که شما را با این رشته محبوب و مدرن اشنا نماید ، البته ما فرض را بر این می گذاریم که شما اشنایی اندکی با این رشته داشته و بر اساس علاقه مندی خود در جستجوی کسب اطلاعات دقیق تر و جامع تر می باشید، برای آشنایی و پاسخگویی به سوالاتتان تا پایان ما را همراهی نمایید و چنانچه پس از مطالعه ی دقیق آن ، سوالات بی پاسخی برایتان ماند می توانید با مشاوره تحصیلی مرکز سبزتدریس  تماس حاصل نموده و پاسخ سوالات خود را کسب نمایید.

هدف از ارائه ی این رشته در دانشگاه ها ، تربیت و اموزش دانشجویان متخصصی است که بتوانند به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر بپردازند همچنین دانشجویانی که در این رشته تحصیل می نمایند در پایان تحصیلات خود می توانند در زمینه های طراحی ، ساخت و راه اندازی دستگاه های کامپیوتری جدید ، شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری و مسائل مربوط به تعمیر و اصلاح نیزفعالیت نمایند. اگر توجه کرده باشید برنامه ها و نرم افزارهای کامپیوتری به طراحی ، شبیه سازی ، پردازش ؛ اموزش ، ویرایش و … می پردازد و به طور کلی ، کارشناسان کامپیوتری برای انجام سریع با بالاترین دقت به فعالیت می پردازند.

 

برخی از توانایی های مهندسان کامپیوتر
آن ها می توانند به شناخت و عیب یابی کامپیوترها و سیستمهای کامپیوتری و حل عیبها بپردازند. 
 شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و نحوه ی   بکارگیری آن
تحقیق و مشاهده  کمبودها و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری بخشهای صنعت و خدمات و رسیدگی به آن ها 
بررسی سیستمهای کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری و ارائه دادن  راه حل های مناسب برای اجرای آنها
آن ها می توانند به طراحی مجموعه های کوچک و متوسط نرم افزاری و سخت افزاری و همچنین ساخت آن ها بپردازند. 
 نگه داری سیستمهای نرم افزاری شامل بررسی و شناسایی خطاها، حل خطاها وعیب ها همچنین آن ها می توانند امکانات جدید سیستم ها را افزایش دهند. 

 گرایش های کارشناسی مهندسی کامپیوتر 

  • گرایش سخت افزار: دانشجویان این گرایش به آموزش فعالیت های آموزشی و پژوهشی در خصوص قطعات ، بردها ، تجهیزات و سیستم های کامپیوتری می پردازند. به طور کلی سخت افزار به جز قابل مشاهده و فیزیکی کامپیوتر مانند صفحه نمایش ، دیسک ها ، صفحه کلید ، بردهای الکترونیکی ، مدارها و … می پردازد یکی از دروس بسیار مهم در مقطع کارشناسی در گرایش سخت افزار به طراحی سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری می پردازد.
  • گرایش نرم افزار: نرم افزار کامپیوتر را نمیتوانیم با دست لمس کنیم و به طور کلی به برنامه ها و داده هایی اطلاق می شود که به سیستم کامپیوتر فرمان می دهد که چه کاری را انجام دهد. نرم افزار اصولا برای به کار گیری سخت افزار ساخته شده و روح کامپیوتر محسوب می گردد.

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر

دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر این رشته را در طی 4 سال و 8 ترم در 140 واحد می گذرانند که 20 واحد آن دروس عمومی ، 21 واحد دروس پایه ، 59 واحد دروس اصلی ، 25 واحد دروس تخصصی ، 15 واحد دروس اختیاری می باشد. برای اینکه دانشجویان بتوانند در مقطع کارشناسی گرایش خود را انتخاب نمایند می بایست 50 واحد درسی پایه و اصلی را براساس انتخاب خود گذرانده و با توجه به امتیازش که توسط گروه آزمایشی تعیین می گردد گرایشش مشخص می گردد. 

برخی دروس تخصصی رشته مهندسی کامپیوتر شامل ساختمان داده ، مبانی کامپیوتر ، مدارهای الکتریکی و الکترونیکی ، کنترل خطی ، طراحی الگوریتم ، سیستم عامل و … می باشد.

گرایش های ارشد رشته مهندسی کامپیوتر : نرم افزار، هوش مصنوعی و رباتیک، معماری سیستم های کامپیوتر  والگوریتم ها و محاسبات می باشد.

نگاهی به آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر

رشته ی مهندسی کامپیوتر افرادی را در فرصت های شغلی خود را راه می دهد که خلاق و ماجرا جو بوده و در جستجوی پیشرفت و یادگیری دنیای وسیع کامپیوتر باشند. با توجه به گسترشی که هر روزه در دنیای نرم افزارها اتفاق می افتد ، نیاز به مهندسان و کارشناسان کامپیوتر کاملا احساس می شود و اگر دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود بتوانند با پشتکار و آموزش های لازم تخصص خود را دراین رشته بالا ببرند می توانند از فرصت های شغلی بهتر و پر درآمدتری بهره مند گردند ، ما بارها شاهد آن بودیم که دانشجویان در دوسال اخر تحصیلی خود به دلیل پشتکار بالایی که داشتند جذب بازار کار شده و در رشته تحصیلی شان فعالیت می نمایند.

مهندسان کامپیوتر می توانند در شرکت های تولید کننده قطعات و دستگاه ها ، مراکز صنعتی و تولیدی به فعالیت های طراحی و پیاده سازی سیستم‌های کامپیوتری سفارشی ، ارتقا کیفیت سخت افزار موجود بوسیله اصلاح‌های نرم افزاری و سخت افزاری ، ارتقا کیفیت شبکه های موجود، ایجاد شبکه های کامپیوتری مشغول به فعالیت شوند. 

امروزه اگر دقت کرده باشید تمامی شرکت ها و کارخانجات بخشی باعنوان آی تی دارند و مهندسان کامپیوتر به خصوص گرایش نرم افزار می توانند به فعالیت بپردازند ، به طور کلی اشتغال و کسب درآمد مناسب در این رشته به خود افراد بستگی دارد در ابتدا برای موفقیت بایستی روحیه ی کارآفرینی داشته و با حوصله و اشتیاق به یادگیری علم کامپیوتر و تکنولوژی جدید بپردازید زیرا که تنها افراد به روز امکان پیشرفت در این رشته را دارند.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...