خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته مهندسی برق

بازار کار رشته مهندسی برق

بررسی بازار کار و معرفی رشته مهندسی برق

بازار کار رشته مهندسی برق

بازار کار رشته مهندسی برق

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی برق با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور –

9099071647

اگر همین حالا نگاه دقیقی به اطرافمان بیاندازیم انبوهی از وسایل برقی را مشاهده می کنیم که بدون وجود آن ها زندگی از نظرمان امکان پذیر نیست و یا حتی به ذهنمان خطورنمی کند که بدون این وسایل و تجهیزات برقی چگونه می توانیم به زندگی ادامه دهیم. کشور ما هم مانند کشور های دیگر نیاز به پیشرفت و رشد در زمینه ی این علم را دارد تا بتواند در دنیا حرفی برای گفتن داشته و از توسعه عقب نماند. در راستای طرح پیشرفت در این زمینه دانشکده های مهندسی رشته ای را به عنوان رشته مهندسی برق تدریس نموده و دانشجویان متخصص در این زمینه تربیت می نمایند. امروزه با مشاهده دانشکده های برق متوجه می شویم که به دلیل تجهیزات و امکان بسیار پیشرفته ای که دارند توان رقابت با کشورهای بزرگ دنیا را نیز یافته اند.

رشته ی مهندسی برق از زیر مجموعه های مهندسی است که به مطالعه ی الکتریسیته ، الکترومغناطیس ، الکترونیک می پردازد. از زمانی که استفاده از انرژی الکتریکی فراگیر و گسترده شده است ، مهندسی برق تبدیل به یکی از محبوب ترین زمینه های مهندسی و صنعت شده است. در ابتدا ، رشته برق با مکانیک همراه بوده و و الکترومکانیک نامیده می شد اما به دلیل رشد و سرعت چشم گیر ، این رشته راه خود را از مکانیک جدا کرده و تبدیل به یک رشته مستقل شده است.  گرایش های  مقطع لیسانس رشته ی مهندسی برق شامل ، مهندسی برق – الکترونیک ، مهندسی برق – مخابرات ، مهندسی برق – کنترل ، مهندسی برق – قدرت  و همچنین در برخی از دانشگاه ها مهندسی پزشکی می باشد. تفاوتی که بین این گرایش ها وجود دارد حدود 20 واحد درسی است ، زیرا که در موضوعات کاربردی می بایست هر 4 تخصص به کار برده شود. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مشاوره تحصیلی و شغلی می توانید با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.

نگاهی به گرایش های مهندسی برق 

  • گرایش الکترونیک : در این گرایش به دانشجویان می اموزند که چگونه از سیستم ها و ابزارهای الکترونیکی در زندگی روزمره و صنعت ، مهندسی  و پزشکی استفاده نمایند و به طور کلی هدف این گرایش شناخت و نحوه عملکرد ، نگهداری ، بهره برداری ، تجزیه و تحلیل سیستم های الکترونیکی در واحدهای مختلف صنعتی می باشد همچنین مباحث دیجیتال مهندسی برق الکترونیک را به رشته کامپیوتر نزدیک کرده است. اگر شما علاقه مند هستید که در این گرایش تحصیل نمایید با صراحت به شما می گوییم که اگر ریاضی و فیزیکتان خوب نیست بهتر است همین حالا به گرایش های دیگری فکر کنید.
  • گرایش قدرت : بیشترین مطالبی که دانشجویان این گرایش می آموزند موضوعات مربوط به انتقال ، تولید و تبدیل انرژی الکتریکی می باشد همچنین در این رشته اصول کاری و طراحی مدل های مختلف ماشین های الکترونیکی نیز آموزش داده می شود. یکی از توانایی هایی که دانشجویان مهندسی برق پس از اتمام تحصیلات خود می بایست داشته باشند آشنایی با روش های توزیع و پخش جریان در یک کارخانه ، ساختمان ها و یا منطقه و شهر می باشد. این رشته به دلیل کاربردی بودنش بازار کار وسیعی دارد و با توجه به توانایی ها و کسب مهارت در این گرایش می توانید کار مناسبی را بیابید.
  • گرایش کنترل : اگر شما قصددارید در این رشته تحصیل نمایید در ابتدا بهتر است دانش کامپیوتری و ریاضی خود را افزایش دهید زیرا که در این گرایش دانشجویان بیشتر با روش های کنترل سیستم ها سرو کار دارند نه با خود سیستم و به طور کلی دانشجویان در این علم چگونگی کنترل رفتار سیستم های مختلف با توجه به ورودی های داده شده را می آموزند.
  • گرایش مخابرات : بیشترین و اصلی ترین مباحثی که رد این رشته به ان پرداخته می شود انتقال اطلاعات و روش های آن به سه طریق صوتی ، تصویری ، داده می باشد. در میان این چند گرایش رشته ی برق که برایتان عنوان نمودیم ، این گرایش از ریاضی بیشتری استفاده نموده و ریاضیات به صورت تخصصی و پیشرفته در آن مطرح می گردد. همچنین می توانید برای مشاهده نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته ریاضی روی لینک کلیک نمایید.

آیا رشته مهندسی برق برای شما مناسب است ؟ 

رشته مهندسی برق از آن دست رشته هایی است که بر مفاهیم فیزیک و ریاضیات استوار است ، اگر به این دروس علاقه مند و مسلط هستید می توانید مهندسی برق و یا دیگر رشته های مهندسی را با موفقیت طی نمایید. همچنین تسلط در دروس زبان انگلیسی نیز برای تحصیل در این رشته لازم می باشد. علاوه بر این ها داشتن ذهنی که با خلاقیت و تحلیل بتواند به وسایل برقی بپردازد نیز بسیار مورد توجه است ، همچنین عامل دیگر موفقیت در این رشته توانایی انجام کارهای عملی می باشد ، مهارت در این زمینه است که مسیر مهندسی را برای علاقه مندان هموار می نماید. 

آینده شغلی مهندسی برق 

در حال حاضر در کشور ما که صنایع کوچک و بزرگ در حال توسعه می باشند ، فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ التحصیلان مهندسی برق فراهم می باشد. اما بارها شاهد ان بودیم که دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود هنوز هم بیکار بوده و شغل مناسبی را نمی یابند ، دلایلی را که می توان برای این بیکاری ها در نظر گرفت ، 1- اکثریت در تهران و شهرهای بزرگ در جستجوی کار هستند. 2- عدم کسب توانایی ها و مهارت های تخصصی و لازم 3- نداشتن مطالعه ی عمیق در زمینه دروس تحصیلی  4- اکثریت به دنبال استخدام در مرتاکز دولتی و خصوصی هستند  4- عدم توجه به کارآفرینی در رشته مهندسی برق . 

رشد انرژی الکتریکی در کشور ما بسیار رو به گسترش بوده و تولید و احداث نیروگاه های جدید نیازمند فارغ التحصیلان برق و قدرت می باشد و به طور کلی هر جایی که یک مجموعه ی عظیمی از صنعت مهندسی مانند ، کارخانه های سیمان ، ذوب آهن و خودروسازی و … باشد ، یک مهندس برق به خصوص گرایش کنترل لازم می باشد. در گرایش مخابرات و الکترونیک نیز مهندسان می توانند در وزارتخانه هایی مانند ، ارتباطات و فن آوری ، صنایع و دفاع و … فعالیت نمایند.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی برق با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...