خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته معماری

بازار کار رشته معماری

بررسی آینده شغلی و معرفی رشته معماری

بازار کار رشته معماری

بازار کار رشته معماری

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته معماری با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

امروزه در کشور ما صنعت ساخت و ساز با مشکلاتی بسیاری رو به روست که یکی از مهم ترین آن از دست دادن هویت ملی ، اسلامی در ساختمان ها و بناهای ایرانی است همچنین برخی دیگر از مسائلی که می بایست به آن توجه بسیاری شود ، عدم توجه به موقعیت جغرافیایی ساختمان ها ، عدم استفاده از سیستم تهویه و … می باشد که برای رسیدگی و رفع این قبیل مشکلات می بایست متخصصانی را در حوزه معماری آموزش داد . اگر شما علاقه مند به این رشته هستید اما هنوز شناخت کافی و صحیحی نسبت به آن ندارید ، پیشنهاد ما این است که در ابتدا این مقاله را تا پایان مطالعه نموده و سپس با افرادی که در این حوزه تحصیل و در حال فعالیت می باشند مشورت نمایید ، استفاده از تجربیات افرادی که قبل از ما یک مسیر را پیموده اند می تواند ما را از دو راهی ها و اشتباهات بیشتر دور نماید. همچنین مشاوران مرکز سبزتدریس به منظور راهنمایی شما در زمینه ی مشاوره تحصیلی و شغلی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند .

یک مهندس معمار باید : منطقی و روش مند بودن یکی از ویژگی هایی است که یک معمار در ابتدا می بایست داشته باشد همچنین تسلط به کامپیوتر ، برنامه ها و نرم افزارهای معماری ، نقشه کشی و … لازم می باشد، یک مهندس معمار بایستی از روحیه ی قوی برخوردار باشد زیرا که این شغل با فشار کاری زیادی رو به روست و اگر نتواند در برابر این فشارها و خستگی ها محکم بایستد دچار نارضایتی خواهد شد. کسی که می خواهد در رشته ی مهندسی معماری فوق العاده عمل نماید باید فردی باشد دقیق ، منظم و از همه مهم تر خلاق ، و بتواند با ذوق هنری خود ساختمان های بینظیری را طراحی نماید.

آیا مهندسی معماری برای یک خانم مناسب است ؟ این سوالی است که بارها از مشاوران ما پرسیده شده ، در این باره نمی توانیم نظر قطعی بدهیم اما مسئله ای که می بایست مورد توجه قرار بگیرد این است که در کشور ما صنعت ساخت و ساز و معماری رو به گسترش و پیشرفت است و خانم های بسیاری در این رشته در حال تحصیل می باشند اما با توجه به اینکه در این شغل مشغله های کاری بسیاری وجود داشته و در محیط ساختمانی و مردانه کار می شود ، اکثریت آقایون در این رشته فعالیت می نمایند اما این به این معنا نیست که خانم ها موفق نمی شوند بلکه در حال حاضر تنها چیزی که اهمیت دارد استعداد ها و قابلیت های مهندس معمار می باشد نه جنسیت او . به همین خاطر اگر شما یک خانم هستید و علاقه مندید که در این رشته تحصیل و سپس وارد بازار کار آن شوید ، می بایست توانایی ها و کارنامه فعالیت های خود را در این شغلی که بیشتر خصوصیات مردانه را می طلبد بالا ببرید و ذوق هنری خود را وارد کار نمایید. 

تحصیل در رشته معماری 

در مقطع کارشناسی رشته مهندسی معماری دانشجویان در مدت 4 سال ، 140 واحد درسی را که 20 واحد آن دروس عمومی ، 29 واحد آن را دروس پایه ، 60 واحد را دروس اصلی ، 27 واحد دروس تخصصی ، 4 واحد نیز دروس اختیاری می باشد را می گذرانند. همچنین قبل از شروع دوره تحصیل یک نیم سال تحصیلی دانشجویان به عنوان پیش نیاز بگذرانند که 8 واحد آن جز واحدهای اصلی به حساب می اید. چنانچه پس از تحصیل در مقطع کارشناسی قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را داشتید می توانید در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت نمایید . همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حداقل درصد و کارنامه آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی معماری دانشگاه دولتی 95 – 96 روی لینک کلیک نمایید.

گرایش های رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد شامل :گرایش‌های معماری – معماری، معماری – منظر، تکنولوژی معماری، معماری – انرژی، معماری – مرمت بناها و بافت‌های تاریخی و معماری-مدیریت پروژه و ساخت می باشد. همچنین توجه دشاته باشد که اگر در دورخ کارشناسی رشته تحصیلیتان معماری نبوده است وارد این رشته در کارشناسی نشوید ، البته این یک توصیه از جانب ماست ، زیرا که در دروه ارشد دروس به گونه ای تدوین شده است که دانشجویان به طراحی معماری و درک فضا و مفاهیم معماری آشنایی دارند.

همچنین دوره ی دکترای مهندسی معماری با گرایش طراحی مجموعه ­ها و ساختمان­های نیروگاهی با تمرکز بر نیروگاههای هسته ای در دانشگاه بین المللی امام خمینی در حال تدریس می باشد. 

برخی دروس اصلی رشته معماری شامل : مبانی نظری معماری ، برداشت از بناهای تاریخی ، نقشه برداری ، تاسیسات مکانیکی ، ایستایی ، مدیریت و تشکیلات کارگاه ، آشنایی با معماری معاصر ، مقاومت مصالح و سازه های فلزی ، سازه های بتنی و … می باشد.

آینده شغلی رشته معماری 

رشته ی معماری از جمله رشته های محبوبی است که فارغ التحصیلانش را در جامعه بیکار نمی گذارد ، البته بستگی دارد که فارغ التحصیلان تا چه میزان در رشته تحصیلیشان توانا و با مهارت بالا می باشند ، داشتن کارنامه فعالیت و تجربه ی بالا در این شغل می تواند یافتن شغل در مسیر اسانتری قرار داده و حتی در میزان درآمد مهندس معمار تاثیر گذار می باشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان می توانند در حوزه های ، طراحی (منظور طراحی های اولیه ، طراحی اجزا و اجرای کار می باشد ) رهبری و سرپرستی دفترهای مشاور معماری و شهرسازی ، نظارت بر انجام عملیات ها (انجام دادن كار در عمليات اجرايی ساختمانی و همچنین مديريت و هماهنگی اجرایی پروژهای معماری و شهرسازی) ، تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،طراحی پارک‌ها و میادین شهری  ، انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضا ، اشتغال در کلیه سازمان های دولتی نظیر شهرداری، مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانک ها ،  انجام کارهای طراحی دکوراسیون داخلی و …  فعالیت نمایند.

برخی از وظایف یک مهندس معمار شامل : مدیریت پروژه های ساخت و ساز ، نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران ، بستن قرارداد با پیمانکاران ، تهیه نمودن طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدلسازی کامپیوتری ، مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ، همکاری های لازم و مشارکت با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و …

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته معماری با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...