خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته مهندسی عمران

بازار کار رشته مهندسی عمران

بررسی بازار کار و معرفی رشته مهندسی عمران

بازار کار رشته مهندسی عمران

بازار کار رشته مهندسی عمران

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی عمران با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

سخن از رشته مهندسی عمران که می شود ذهن ها به سمت آبادانی و پیشرفت کشیده می شود ، علم مهندسی عمران به تمامی آن چه که در آبادانی کشور موثر است می پردازد مانند ساختن سد ، پل ، کانال ، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل های مخابرات، ساختمان های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش و … البته این ها بخشی از فعالیت های رشته مهندسی عمران است و این علم به بخش وسیعی از کارها دسترسی دارد. به طور کلی اگر شما بخواهید اقدام به ساخت ساختمان و پل ، شبکه های فاضلاب و … بکنید می بایست در ابتدا با یک مهندس عمران کاربلد هماهنگ نمایید.

برخی از داوطلبان کنکور بدون سنجیدن توانایی های خود در خصوص رشته ی مورد علاقه شان انتخاب رشته می نمایند در حالی که علاوه بر علاقه مندی می بایست قابلیت ها و مهارت های مورد نیاز رشته ها را سنجید و در آخر رشته ای را انتخاب نمایید که هم مورد علاقه تان است و هم مطابق با توانایی هایتان ، و یا به اصطلاح بتوانید از پسش بربیایید و در نیمه راه تحصیل پشیمان نشوید و کم بیاورید .

توانایی هایی که برای رشته مهندسی عمران مورد نیاز است در ابتدا داشتن روحیه همکاری و کار گروهی است ، زیرا که مهندسی عمران به تنهایی کاری انجام نمی دهد و با دیگر افراد درگیر در کار می بایست بتواند همکاری نماید یک مهندس عمران در حین کار با اقشار مختلف جامعه از جمله کارگران ، تکنسین ها ، مهندسان رشته های دیگر برخورد می کند. علاوه بر آن میزان تسلط در دروس ریاضی و فیزیک می تواند در روند موفقیت یک دانشجوی رشته مهندسی عمران تاثیر گزار باشد. قدرت تجسم و تحلیل و همچنین داشتن دقت کافی نیز از دیگر ویژگی هایی است که یا باید داشته باشید و یا آن را بیاموزید.

رشته مهندسی عمران دارای دو بعد کاری می باشد یکی جنبه نظری و دیگری جنبه عملی . در جنبه ی عملی یک مهندس عمران می بایست در کارگاه های داخل و خارج شهر می بایست فعالیت نماید اما در کارهای نظری و آزمایشگاهی ، فارغ التحصیلان به کارهای محاسباتی ، دفتری می پردازند که نیازمند حوصله ی فراوان است.

تحصیل  در رشته مهندسی عمران

در رشته مهندسی عمران نیز دانشجویان 142 واحد درسی را به صورت 27 واحد دروس پایه ، 86 واحد دروس تخصصی ، 7 واحد دروس اختیاری می گذرانند. برخی دروس رشته مهندسی عمران شامل : آزمایشگاه روسازی ، آزمایشگاه ژئوتکنیک ، آزمایشگاه فیریک 1 ، آزمایشگاه مقاومت مصالح ، آزمایشگاه مکانیک خاک ، آزمایشگاه مکانیک سیالات ، آلودگی هوا و روش های کنترل ، آمار و احتمالات مهندسی ، اجزا و محدود مقدماتی ، استاتیک ، اصول مدیریت ساخت ، اصول مهندسی بندر ، اصول مهندسی پل ، اصول مهندسی ترافیک ، اصول مهندسی تصفیه آب و فاضلاب ، دینامیک ، راهسازی ، ریاضی عمومی 1 ، زمین شناسی مهندسی و … می باشد. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر در زمینه ی حداقل درصد و کارنامه آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی عمران دانشگاه دولتی 95 – 96 روی لینک کلیک نمایید.

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران برای فارغ التحصیلان کارشناسی وجود دارد ، در حال حاضر در دانشگاه های تراز اول این رشته در حال تدریس می باشد و ما بارها شاهد آن بودیم که دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته و به تیم های تحقیقاتی و علمی محقق شدند اگر شما نیز علاقه مند به تحصیل رشته عمران در مقاطع بالاتر هستید پس بهتر است در ابتدا از گرایش های این رشته مطلع گردید.

گرایش های ارشد مهندسی عمران : مهندسی سازه ، مهندسی زلزله ، مهندسی خاک و پی ، مهندسی حمل و نقل و ترافیک ، سازه های دریایی ، مهندسی هیدرولیک ، مهندسی اب ، مهندسی محیط زیست ، مدیریت ساخت

نگاهی به آینده شغلی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران از آن دست رشته هایی است که تنوع کاری فراوانی دارد و دانشجویان آن نگرانی در رابطه با یافتن کار مناسب نخواهند داشت اما نکته ای که وجود دارد توانایی ها و میزان مهارت ها و قابلیت های فارغ التحصیل رشته عمران نیز می باشد ، در یافتن شغل مناسب علاوه بر موقعیت های شغلی که دولت برای افراد تامین می کند میزان تسلط آن ها بر رشته ی تحصیلی شان نیز می تواند فرآیند یافتن شغل را سریعتر کرده و حتی در میزان کسب درآمد نیز تاثیر فراوانی خواهد گذاشت به شما توصیه می نماییم در کنار مطالب و آموزش تئوری های  رشته تان در پروژه های عمرانی به صورت کارآموز شرکت نمایید.

دروسی که در دوره ی کارشناسی به دانشجویان ارائه می گردد بسیار تنوع بالایی دارد به همین خاطر دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلاتشان در حوزه های مختلفی مانند شرکت های پیمانکاری ، شرکت های مشاوره و پروژه های تحقیقاتی به عنوان مهندس اجرایی ، سرپرست کارگاه ، مهندس ناظر ف نقشه بردار و … فعالیت نمایند. همچنین پس از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران می توانند در شرکت ­های مديريت منابع آب ، شرکت آب و فاضلاب ، تصفيه خانه، سواحل، راه­سازی و ترافيک شهری، ساخت پل و سد و… مشغول به کار شوند.

حوزه های کاری یک مهندس عمران به شرح زیر است :

طراحی و مشاوره: در این حوزه متخصصین مجرب به مشاوره در زمینه پروژه ها پرداخته و کسی که در این زمینه فعالیت دارد بیشتر به کارهای دفتری و نقشه برداری می پردازد.

نظارت : یک مهندس ناظر همانطور که از نامش پیداست به نظارت و هماهنگی کارها به دستور کارفرما می پردازد.

پیمانکاری و اجرا : یک پیمانکار طرح و نقشه را دریافت نموده و می بایست تلاش کند که این طرح به خوبی اجرا شود.

همچنین یک فارغ التحصیل عمران علاوه بر مطالبی که در بالا بیان نمودیم می تواند در وزارت‌خانه‌های مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی و نیرو، سایر وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها ، سازمانها ، مراکز دولتی و خصوصی مانند وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش ، کشاورزی ، فرهنگ و آموزش عالی، بانکها مشغول به فعالیت شود.

 

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مهندسی عمران با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...