خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازارکار رشته فلسفه

بازارکار رشته فلسفه

معرفی و بررسی آینده شغلی رشته فلسفه

بازارکار رشته فلسفه

بازارکار رشته فلسفه

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته فلسفه با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

فلسفه چیست ؟ چرا باید این رشته در دانشگاه ها تدریس شود؟ آینده ی شغلی فلسفه در کشورمان چگونه است ؟ و … در ابتدای انتخاب رشته سوالاتی از این دست برای کنکوری ها مطرح می گردد ، نه تنها در رابطه با رشته ی فلسفه بلکه تمامی رشته هایی که در دانشگاه ارائه میشود. ما در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوالات را برایتان شرح دهیم و شما را با رشته پیچیده فلسفه و یا به اصطلاح عجیب و غریب آشنا نماییم.

آن دسته از افرادی که دوران دبیرستان خود را در رشته انسانی سپری نموده اند ، شناخت بیشتری نسبت به این رشته دارند.رشته ی فلسفه به بررسی تک بعدی یک موضوع نمی پردازد بلکه هدف این علم ، شناخت و بررسی همه ی  امور هستی بوده و با تمامی موجودات سروکار دارد. مسائلی مانند ، شناخت خدا ، آفرینش ، موجودات فرازمینی ، روح انسان و … برای پاسخگویی به این سوالات و ذهن کنجکاو انسان ها بایستی علمی باشد که به صورت علمی و فلسفی به پژوهش در دل این موضوعات رفته و پاسخی صحیح و علمی بیابد.

در رشته ی فلسفه  به فلسفه ی اخلاق یعنی مبانی ارزش های اخلاقی ، فلسفه سیاسی یعنی مبانی نظام حکومتی ، فلسفه دینی یعنی سوالاتی که در زمینه ارزش های دینی و معنوی می باشد و … پرداخته می شود و با توجه به این مسائل این رشته جزء رشته های فرار در دنیا می باشد.

در مقطع کارشناسی دانشجویان مباحث کلی را در رابطه با تاریخ فلسفه غرب یعنی از فلسفه یونان تا فلسفه ی اسلامی مورد بررسی قرار می دهند و گرایش خاصی ندارد اما در کشور ما فلسفه ی غرب از فلسفه ی اسلامی جدا می باشد یعنی دانشجویان رشته الهیات گرایش فلسفه اسلامی بیشتر با موضوعات فلسفه اسلامی سروکار دارند و دانشجویان رشته فلسفه ی غرب نیز سیر تاریخی فلسفه در غرب را بررسی می نمایند البته ناگفته نماند که در هر کدام از این گرایش ها فلسفه اسلامی و غرب در کنار هم تدریس می گردد و در کنار فلسفه غرب دانشجویان با فلسفه اسلامی نیز آشنا می شوند و بلعکس.

آن دسته از افرادی که قصد دارند در رشته فلسفه تحصیل نمایند در ابتدا باید از توانمندی های مورد نیاز این رشته مطلع گردند، آشنایی و داشتن پایه ی قوی ریاضیات در این رشته برای دانشجویان ضروری است زیرا با کمک ریاضیات است که می توان به قلب شناخت فلسفه هستی رفت ، همچنین برای دانشجویانی که در گرایش فلسفه ی غرب تحصیل می نماند تسلط بر زبان انگلیسی و برای دانشجویانی که در فلسفه ی اسلامی تحصیل می نمایند تسلط بر زبان عربی لازم می باشد زیرا که آشنا نبودن با این دو زبان شانس موفقیت شما را در این رشته از شما می گیرد و توان مطالعه ی مطالب فلسفی به زبان اصلی را نخواهید داشت.

مهم تر از این مطالب علاقه مند بودن و اشتیاق به مطالعه و تحصیل این رشته می باشد زیرا که تنها افرادی می توانند در این رشته فرار و پیچیده دوام بیاورند که با عشق شروع به تحصیل در آن نمایند وگرنه ممکن است دلزده و پشیمان گردند و صد البته که این مورد در تمامی رشته ها صدق می نماید.

آینده شغلی فلسفه

رشته ی فلسفه یک رشته ای مظلوم درکشور ماست و شاید بهتر باشد بگوییم که فارغ التحصیلان این رشته از خود رشته نیز مظلوم تر واقع می شوند با نگاهی به جامعه و مشاغل آن متوجه می شویم که دانشجویان رشته ی فلسفه پس از اتمام تحصیلاتشان در یافتن شغل مناسب رشته ی خود دچار مشکل می شوند ، حتی در استخدام اموزش و پرورش نیز این مشکلات رایج است ، فارغ التحصیلان این رشته بایستی به طور معمول یا به عنوان دبیر و استاد فلسفه به تدریس بپردازند یا در مراکز آموزشی و پژوهشی مانند پژوهشکده های علوم انسانی فعالیت نمایند که در حال حاضر این شغل نیز تنها به افرادی تعلق می گیرد که مدرک کارشناسی ارشد و دکتری فلسفه را اخذ نموده باشند و فارغ التحصیلان کارشناسی فلسفه در یافتن شغل مشکلات بیشتری را تجربه می نمایند.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند به کارهای پژوهشی و همچنین تالیف کتاب های فلسفی رو بیاورند. همچنین پس از اتمام تحصیلات و داشتن توانایی های مورد نیاز می توانند در نهاد ها و سازمان هایی مانند صدا و سیما، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و … فعالیت نمایند. 

تحصیل در رشته فلسفه

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته ی فلسفه اینگونه است که دانشجویان می توانند پس از تحصیل در مقطع کارشناسی فلسفه در یکی از این 5 گرایش فلسفه ، منطق ، فلسفه دین ، منطق فهم دین  و اخلاق در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.

در مقطع کارشناسی نیز دانشجویان بایستی 134 واحد درسی را که 20 واحد آن را دروس عمومی ، 18 واحد آن را دروس پایه ، 86 واحد آن را دروس تخصصی ، 10 واحد نیز دروس اختیاری می باشد را بگذرانند. چنانچه شما عزیزان  در انتخاب رشته کنکور انسانی 96 موفق به قبولی در این رشته نشدید می توانید در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 96 شرکت نموده و بار دیگر شانس خود را امتحان نمایید. 

 دروس تخصصی مقطع کارشناسی رشته ی فلسفه

منطق قدیم ۱و۲ ، منتخب متون کلامی و فلسفی ، علم کلام ۱و۲، فلسفه اخلاق در تفکر غربی،عرفان نظری، تاریخ فلسفه قرون وسطی تا رنسانس ، اریخ فلسفه از کانت تا نیمه دوم قرن ۱۹، فلسفه معاصر و مکاتب جدید قرن ۲۰،فلسفه معاصر و مکاتب جدید قرن ۲۰،متون فلسفی به زبان عربی ۱و۲،فلسفه علوم ۱و۲،تاریخ فلسفه اسلامی ۱و۲،فلسفه اسلامی۱و۲،اخلاق در تفکر اسلامی،تاریخ فلسفه یونان ۱و۲،تاریخ فلسفه ازبیکن تا هیوم،تاریخ فلسفه جدید و معاصر ،متون فلسفی به زبان خارجی ۱و۲،متافیزیک در غرب

 

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته فلسفه با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...