خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازارکار رشته علوم قضایی

بازارکار رشته علوم قضایی

معرفی و آینده شغلی رشته علوم قضایی

بازارکار رشته علوم قضایی

بازارکار رشته علوم قضایی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته علوم قضایی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی علوم قضایی یک رشته ی بسیار خاص است که کارشناسان آن مهارت ها و دروس یک حقوقدان را نیز آموزش دیده و می توانند در حوزه فعالیت های حرفه ی وکالت نیز مشغول به کار شوند. در کشور ما به دلیل اسلامی بودن قوانین و تابعیت از قرآن کریم ، وجود افراد کارشناسی که بر اجرای احکام بر اساس اسلام حکم نماید بسیار لازم و ضروری می باشد به همین خاطر مسئولانی که در این بخش فعالیت می نمایند بایستی علاوه بر آشنایی و تسلط بر علم حقوق و جزا بر منبع ها و علوم فقه اسلامی نیز مسلط گردند.

عزیزان علاقه مند به این رشته می توانند از طریق آزمون سراسری و در دو مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد پیوسته در این رشته ادامه تحصیل دهند همچنین بهتر است این نکته را در همین ابتدا بدانید که رشته علوم قضایی در سراسرکشور تنها در یک دانشگاه (دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری ) تدریس می شود.  

در مقطع کارشناسی دانشجویان بیشتر با مطالبی آشنا می شوند که بتوانند شغل هایی که به حوزه قضایی و قوه قضائیه مربوط است را اداره نمایند در این مقطع تعداد واحدهای درسی که دانشجویان می گذرانند 135 واحد می باشد که دروس آن به صورت عملی و نظری در 8 ترم و 17 هفته ارائه می گردد.

تمامی داوطلبان کنکور در سه گروه ازمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می توانند با داشتن شرایطی که برایتان ذکر می کنیم در رشته علوم قضایی تحصیل نمایند همچنین این رشته گرایشی ندارد و علاقه مندان می توانند در رشته حقوق و فقه حقوق اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. برای اشنایی بیشتر در زمینه ی حداقل درصد و کارنامه آخرین رتبه قبولی رشته حقوق دانشگاه دولتی 95 – 96 می توانید روی لینک کلیک نمایید.

  •  سن داوطلب می بایست حداقل 24 سال تمام باشد.
  •  معدل کتبی دیپلم حداقل 14 و معدل کل پیش دانشگاهی 14 باشد.
  • از داوطلبان تعهد خدمت به قوه قضائیه به مدت 2 برابر تحصیل گرفته خواهد شد.
  • عدم اشتغال به کار و تعهد به تحصیل تمام وقت
  • داوطلبان می بایست دارای سلامت کامل جسمی و روانی و نداشتن سوء پیشینه کیفری باشند.
  • پذیرش در گزینش عمومی
  • التزام به ولایت فقیه و مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران
  •  اجرای احکام دین مبین اسلام
  • داشتن شرایط عمومی آزمون سراسری

شاید بهتر باشد بدانید که در دوران دانشجویی این رشته عموما به چه مباحثی پرداخته می شود و قرار است دانشجویان با چه مطالبی آشنا شوند؟ دانشجویان رشته کارشناسی علوم قضایی 3 درس را در قالب آشنایی با زبان و ادبیات عربی می گذرانند زیرا که برای فهم آسان متون فقهی تسلط بر زبان عربی ضروری می باشد. و به طور تقریبی می توانیم بگوییم که حدود یک چهارم از دروس این رشته را درس های عربی تشکیل می دهد و توصیه ی ما به شما این است که قبل از انتخاب رشته از علاقه مندی خود در این رشته مطمئن شوید زیرا که زبان عربی ، زبانی فرار است که تنها آن دسته از افرادی که دارای صبرو حوصله می باشند می توانند به مطالعه ی تخصصی آن بپردازند. علاوه بر زبان عربی ، دروس زبان انگلیسی نیز در تمامی ترم ها همراه دانشجو بوده و به صورت 14 واحد ارائه می گردد ، با توجه به این موارد رشته ی علوم قضایی ، رشته ای است که دانشجویانی را می طلبد که به سمت یادگیری زبان خارجی رفته ، و در این زمینه پویا باشند.

همچنین دانشجویان در طی تحصیل علاوه بر دروس نظری ، به رویکردهای عملی نیز می پردازند و برنامه هایی به صورت کارگاه های آموزشی برای آنان برگزار می شود که استادان از تجربیات کاری خود برای آشنایی دانشجویان صحبت می نمایند. چنانچه شما جزء آن دسته از افرادی هستید که در طی دوران تحصیل نمره معدلتان پایین می شده و تنها کسب نمره قبولی برایتان اهمیت داشت پس بهتر است بدانید که اگر قصد دارید در این رشته تحصیل نموده و سپس وارد بازار کار خدمت قضایی شوید بایستی معدل مقطع کارشناسی شما حداقل 17 باشد. این موارد را شما باید از قبل از انتخاب رشته بدانید و توانایی ها و قابلیت های خود را بسنجید تا دست به انتخابی صحیح بزنید زیراکه بارها مشاهده شده داوطلبانی که تنها به صرف علاقه و یا تجربیات شخصی دیگران رشته ای را انتخاب کرده اند و مدت ها بعد دچار پشیمانی گشتند. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری 96 ، انتخاب رشته کنکور انسانی 96   روی لینک کلیک نموده و مطالب انتخاب رشته را مطالعه نمایید.

برخی از دروس رشته علوم قضایی در مقطع کارشناسی شامل «  دروس عمومی » مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی،‌ حقوق اساسی، حقوق مدنی اشخاص و حمايت از محجورين،‌ عربی .

«دروس تخصصی » حقوق سازمان‌های بين‌المللی، حقوق اداری، اصول فقه،‌ متون فقه،‌حقوق تجارت اشخاص، حقوق تجارت شركت‌ها، حقوق تجارت‌اسناد تجاری، حقوق تجارت ورشكستگی، حقوق مدنی( اموال و مالكيت، كليات قراردادها، الزامات خارج از قرارداد، خانواده، عقود معين، شفعه، وصيت وارث)، آيين‌ دادرسی مدنی، متون حقوقی، آئين دادرسی كيفری، كار تحقيقی، حقوق بين‌الملل خصوصی، جرم‌شناسی، حقوق جزای اختصاصی، قواعد نفقه، حقوق تطبيقی، ادله اثبات دعوی، حقوق كار، پزشكی قانونی.

نگاهی به اینده ی شغلی رشته علوم قضایی : دانشجویان رشته ی علوم قضایی می توانند پس از پایان تحصیلات خود در زمینه ی توانمندی هایی که در دوران تحصیلشان کسب نموده اند فعالیت نمایند و سپس در حوزه و ادارات ثبت اسناد و املاک ، فعالیت در دفاتر اسناد رسمی به صورت سردفتر و دفتریار ، نوشتن و تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی ، اداره تسویه ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی ، اجرای احکام ، بازپرسی و دادیاری ، فعالیت به عنوان مشاوران حقوقی در وزارتخانه ها و موسسات دیگر دولتی و … مشغول به خدمت رسانی شوند. 

مزایای تحصیل در رشته علوم قضایی : دانشجویان در طی دوران تحصیل از خوابگاه و خدمات رفاهی در حد امکانات دانشگاه می توانند استفاده نمایند ، دانشجویان در طی دوران تحصیل خود می توانند از همان ابتدا به صورت کارآموز در قوه قضائیه فعالیت کرده و سپس به استخدام در بیایند. سنوات تحصیلی دانشجویان جزئی از سابقه خدمتشان محسوب می گردد. پس از پایان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته آن دسته از افرادی که دارای شرایط پذیرش بدون ازمون استعدادهای درخشان باشند می توانند در آزمون سراسری بدون کنکور در مقطع دکترای حقوق ادامه تحصیل دهند همچنین دانشجویان در طول تحصیل ( حقوق ماهیانه کارآموزان قضایی )دریافت می نمایند و …

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته علوم قضایی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...