خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی

بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی

بررسی آینده شغلی و معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی

بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی

بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

رشته ی زبان و ادبیات فارسی در گروه آزمایشی علوم انسانی بسیاری از داوطلبان کنکور را به سمت دانشکده های خود می کشاند. رشته ادبیات رشته ای جذاب است که تنها آن دسته از افرادی که اشتیاق تحصیل در آن را دارند می توانند موفق شوند زیرا که این رشته همت بلندی را طلبیده و دانشجویان پویا را به سمت موفقیت سوق می دهد. اگر شما از آن دست افرادی هستید که می خواهید به قلب زبان مادریتان نفوذ کرده و آن را حفظ و گسترش دهید و همچنین به ادبیات کلاسیک و نو علاقه مندید می توانید این رشته را انتخاب نموده و با عشق در آن تحصیل نمایید.

به طور کلی رشته ی ادبیات فارسی به بررسی و مطالعه ی واژگان، سخن، معانی و آثار ادبی می پردازد. این رشته از همان ابتدای تاسیس دانشگاه ها به عنوان اولین رشته ها تدریس می شده و در حال حاضر این رشته در دانشگاه های خارج از کشور ازجمله ، هاروارد و آکسفورد ارائه می گردد.

برای تحصیل در رشته ی ادبیات و زبان فارسی ، علاقه مندان می بایست با مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام قدیم در  کنکور انسانی 96 شرکت نمایند. البته در حال حاضر این رشته در دانشگاه های ازاد و پیام نور بدون کنکور نیز ارائه می گردد و علاقه مندانی که شرایط تحصیل با آزمون را ندارند می توانند از این موقعیت استفاده نمایند. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره  ثبت نام کنکور سراسری 97 روی لینک کلیک نمایید.

مطلب مهمی که امروزه به اشتباه در ذهن عامه ی مردم در جریان است ، یکسان بودن دروس دانشگاهی ادبیات با زبان مادری می باشد در حالی که اینگونه نیست و رشته ادبیات فارسی از تمامی جنبه ها مانند موضوعات درسی و … با آن چه که در ذهن مردم وجود دارد مغایرت دارد. رشته ی ادبیات ما را به سمت آشنایی با فرهنگ و عرفان و حتی معارف دینی مان سوق می دهد و هر کدام از سرفصل های دروسش دانشجویان را به سمت مطالب جدیدی می کشاند برای مثال آرایه های ادبی ، باعث رشد حس زیبا شناسی در حوزه ی ادبیات در دانشجویان می شود. علاوه بر این ها در این رشته و در حوزه دانشگاهی ، بستر تحقیق و پژوهش در متون ادبی نیز فراهم است در حالی که در دبیرستان به صورت سطحی به این مطالب نگاه می شد.

تحصیل ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی مانند سایر رشته ها 4 سال زمان برده و دارای 148 واحد درسی می باشد اما متاسفانه در مقطع کارشناسی ادبیات فارسی ، گرایشی وجود ندارد و تنها افرادی که وارد مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری می شوند می توانند گرایش مورد علاقه خود را ادامه بدهند برخی از گرایش های ادبیات در انتخاب رشته ارشد 96 شامل ادبيات حماسی، ادبيات غنایی ادبيات عرفانی و ادبيات تعليمی می باشد و جالب است بدانید چند دانشگاه نیز گرایش های جدیدی مانند ادبیات تطبیقی ، ادبیات کودک و نوجوان و … را نیز اضافه نموده است.

برخی از دروس رشته ی ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ، شامل دستور زبان فارسی (۱)، بلاغت ۱ (معانی) ، متون نظم کلاسیک ، زبان تخصصی (۱)، تاریخ ادبیات (۱) ،کلیات نقد ادبی ، تأثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی ، دستور زبان فارسی (۲) ، بلاغت ۲ (بیان و بدیع) ، متون نثر کلاسیک ، زبان تخصصی (۲)،تاریخ ادبیات (۲) ، مبانی عرفان و تصوف ، تاریخ زبان فارسی ، آیین نگارش و ویرایش ،عربی ، جریان‌شناسی شعر معاصر ایران ، تاریخ ادبیات ، سبک‌شناسی (1) ، مرجع‌شناسی و روش تحقیق ، عروض و قافیه ، آشنایی با علوم قرآنی ، جریان‌شناسی نثر معاصر ایران، سبک‌شناسی (۲) می باشد.

آینده ی شغلی رشته زبان و ادبیات فارسی 

رشته ی ادبیات فارسی از آن دست رشته هایی است که بازار کار مناسبی دارد اما بیشتر از بازارکار یافتن شغل مناسب به توانمندی و قابلیت فارغ التحصیل ادبیات فارسی بستگی دارد ، یعنی افرادی که مهارت های مورد نیاز این رشته را در خود افزایش داده و بر آن مسلط شوند در یافتن شغل مناسب روند آسانتری طی خواهند کرد. دانشجویان ادبیات فارسی پس از پایان تحصیلات خود می توانند در شغل محبوب معلمی ، مراکز آموزشی و همچنین می توانند در مراکزی مانند فرمانداری، شهرداری، استانداری و بخشداری به عنوان کارشناس فرهنگی و یا حتی می توانند به عنوان شهردار و بخشدار و …  نویسنده ، ویراستار ، فعالیت در مرکز تولید صدا و سیما ، فعالیت در چاپ و نشر ، ثبت اسناد ، کار در کتابخانه ها ، اشتغال در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و … مشغول به فعالیت شده و از دانش خود استفاده نمایند.

برخی دیگر از شغل هایی که مشاوران ما به شما علاقه مندان توصیه می نمایند ، گویندگی رادیو ، تلویزیون ، فعالیت به عنوان ناظر ادبی در انجام مراحل چاپ کتاب می باشد ، شما می توانید پس از اتمام تحصیلات خود با یافتن استعدادها و مهارت های خود در حوزه ی مورد نظر مشغول به فعالیت شوید.

برای یافتن شغل مناسب در این رشته کسب مهارت هایی مانند ویراستاری ، خلق آثار ادبی ، گویندگی ، روزنامه نگاری تاثیر گزار است و حتی علاقه مندان می توانند در کلاس های آزاد ادبی مانند نسخه‌شناسی و تصحيح نسخه، شاهنامه‌پژوهی ، زبان پهلوی داستان‌نويسی، نقد شعر و داستان، طنزپردازی، شرح نويسی و … مراجعه و توانمندی های خود را افزایش دهند.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته زبان و ادبیات فارسی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...