خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازارکار رشته علوم تربیتی

بازارکار رشته علوم تربیتی

بررسی بازارکار و معرفی رشته علوم تربیتی

بازارکار رشته علوم تربیتی

بازارکار رشته علوم تربیتی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته علوم تربیتی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی علوم تربیتی از شاخه های علوم انسانی است که به انسان و جنبه های آموزش و پرورش در او می پردازد. این رشته از آن دست رشته هایی است که با فلسفه ، روانشناسی ،جامعه شناسی، آمار، اقتصاد و مدیریت عجین شده است. فردی که می خواهد در این رشته ادامه تحصیل دهد در ابتدا می بایست به این دروس علاقه داشته و اطلاعاتی کلی در این خصوص داشته باشد.

رشته ی علوم تربیتی یک رشته ای حساس است که در حال حاضر در کشور ما به آن بهای زیادی داده نمی شود اما از آن جهت که به سمت رشد و پیشرفت می رویم و باید در برنامه ریزی های آموزشی و تربیتی خود تغییراتی ایجاد نماییم این رشته و گرایش های مربوط به آن در آینده ای نه چندان دور در کشورمان جا افتاده و موقعیت شغلی مناسبی برای فارغ التحصیلان آن فراهم می گردد.

با توجه به اینکه برخی از داوطلبان کنکور هنوز هم رشته ی علوم تربیتی را با تربیت معلم اشتباه می گیرند این مقاله را آماده نمودیم که رشته ی محبوب علوم تربیتی و گرایش های آن را توضیح داده تا شما آشنایی بیشتری در این خصوص کسب نمایید همچنین بهتر است بدانید که تربیت معلم یک گرایش شغلی است و با علوم تربیتی که رشته ای تحصیلی می باشد تفاوت دارد. برای پاسخگویی به سوالات خود در زمینه ی رشته ی علوم تربیتی و بازار کار آن می توانید این مقاله را تا پایان مطالعه نموده و چنانچه پاسخ سوالات خود را نیافتید با مشاوران مرکز  سبزتدریس تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور سراسری 96 و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته انسانی ،  کارنامه و رتبه قبولی دانشگاه تربیت معلم 95 – 96 ، کارنامه و رتبه قبولی رشته روانشناسی دانشگاه آزاد 95 – 96 روی لینک کلیک نمایید.

 

رشته علوم تربیتی ! معرفی گرایش ها و بازار کار آن 

  • گرایش آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی : مدرسه بعد از خانواده یکی از ارگانهایی در جوامع است که به تربیت و آموزش دانش آموزان می پردازد. سال های اولیه ی تحصیل ، از سال های حساس تربیتی است که معلمی کاربلد که با مراحل رشد و نیازهای این دوره ی کودکان آشنایی داشته باشد می تواند روند تحصیلی و تربیتی دانش آموزان و فرزندان این ملت را به سمت پیشرفت سوق دهد. به همین خاطر گرایشی را به رشته ی  علوم تربیتی افزوده اند با عنوان آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی .

چنانچه شما قصد دارید که در این رشته ی محبوب تحصیل نمایید بهتر است که قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری درباره مدت زمان تحصیل ، تعداد واحدهای درسی آن اطلاعاتی را کسب نمایید . مقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی ، گرایش آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی به مدت 4 تا 6 سال زمان می برد و تمامی دروس در 8 ترم برنامه ریزی شده که دروس نظری 17 ساعت ، دروس عملی 24 ساعت و کارورزی 51 ساعت می باشد. تعداد کل واحدهای درسی رشته آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی 142 واحد بوده که 23 واحد آن را دروس عمومی ، 61 واحد را دروس اصلی ، 50 واحد را دروس تخصصی و 8 واحد نیز دروس اختیاری می باشد.

در رابطه با موقعیت شغلی کارشناسان این رشته پس از فارغ التحصیلی سوالات فراوانی شده است که برخی از توانایی ها راب رایتان عنوان می کنیم. شما پس از اتمام تحصیلات خود می توانید به عنوان مربی دوره های پیش دبستانی ، مدیریت مدارس ابتدائی  ، آموزگار مدارس ابتدائی ، مربی کاروزی دانشجویان تربیت معلم ،  کارشناس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، کارشناس آموزش و برنامه ریزی سازمان بهزیستی ، تدریس در مدارس کودکان استثنائی و … مشغول به فعالیت شوید. 
  • گرایش تکنولوژی آموزشی : اگر شما عزیزان یک روحیه ی نوع دوست و علاقه مند به کودک و دانش آموز را دارید و همچنین شخصی هستید که در یادگیری کنجکاوانه عمل می نمایید می توانید گرایش تکنولوژی آموزشی را انتخاب نمایید. برای موفقیت در این رشته دانشجو هر مقدار خلاقانه و با دیدی هنری عمل نموده بیشتر می تواند موفقیت را لمس نماید. متاسفانه در حال حاضر فارغ التحصیلان این گرایش در آموزش و پرورش کشورمان نمی توانند ایده های خلاقانه خود را پیاده نمایند زیرا که هنوز تفکر تکنولوژی آموزشی در آموزش و پرورش جا نیوفتاده است.

تکنولوژی آموزشی تئوری و نظریه هایی است که در رابطه با مدیریت و ارزشیابی و کاربرد یادگیری می باشد. به طور کلی گرایش تکنولوژی آموزشی می خواهد با طراحی و نظریات دقیق به معلمان بیاموزد که چگونه معلمی کاردان و ماهر گردند و تدریس خود را به دانش آموزان بر پایه ی دوران رشد و یادگیری آن ها استوار نمایند همچنین این گرایش امکان این را دارد که مسئولان آموزشو پرورش نحوه تدوین کتاب های درسی و آموزشی را توضیح دهد.

در رابطه با بازارکار و اینده شغلی این گرایش بهتر است بدانید به دلیل اینکه هنوز این نوع نگرش اموزشی در کشور ما جا نیوفتاده است مشاهده شده که دانشجویان این گرایش پس از فارغ التحصیلی جذب مدارس غیرانتفاعی شده و کار آیی این مدارس را افزایش داده اند. همچنین برخی نیز به سمت فعالیت در وزارت ارشاد یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رو می اورند . هدف از ارائه این رشته استفاده از توانایی های دانشجویان ان در آموزش و پرورش و صدا و سیما می باشد اما این امر هنوز در کشور ما محقق نشده است اما برخی از فارغ التحصیلان نیز به عکاسی آموزشی یا تولید فیلم‌های آموزشی می پردازند. 

 

  • گرایش مدیریت و برنامه ریزی: چنانچه شما از آن دست افرادی هستید که به دروس فلسفه ، جامعه شناسی ، ریاضیات ، زبان انگلیسی و اقتصاد علاقه مندید و همچنین اگر از بررسی رفتارهای دانش آموزان و انجام کارهای اموزشی و برنامه ریزی های آن لذت می برید می توانید گرایش مدیریت و برنامه ریزی را انتخاب نموده و در آن تحصیل نمایید.

گرایش مدیریت و برنامه ریزی یک رشته ی میان رشته ای است که تلفیق شده از رشته های محبوب جامعه شناسی ، روانشناسی ، فلسفه ، مدیریت و امار و … می باشد. و هدف از ارائه ی این رشته به وجود اوردن فرصت های یادگیری و تربیت نیروی انسانی ماهر برای توسعه ی اقتصادی در کشور است. این گرایش به طور کلی به تمام مباحث یادگیری ، تغییرات در یادگیرنده و ارزیابی آن ، ارائه مشاوره و برنامه ریزی های آموزشی ، مدیریت بر انجام برنامه ریزی های آموزشی و … می پردازد.

 

دانشجویان این گرایش می توانند پس از اتمام تحصیلات خود جذب اموزش و پرورش شوند و یا در سازمان‌های دولتی از جمله سازمان‌های مدیریت وبرنامه‌ریزی و برنامه‌ و بودجه فعالیت نمایند همچنین امکان تاسیس آموزشکده های درسی نیز برای کارشناسان این رشته وجود دارد. گرایش مدیریت و برنامه ریزی در کشور در حال توسعه ای مانند کشور ما که به برنامه ریزی های آموزشی نیازمند است بسیار بازار کار مناسبی دارد و فارغ التحصیلان این گرایش می تواند با بالا بردن توانایی ها و قابلیت های خود شغل مناسبی بیابند. 
  • گرایش کودکان و دانش آموزان استثنایی : کودکان و دانش آموزان استثنایی که در تمامی دنیا گاهی مورد غفل قرار گرفته و رفتارهای نامناسبی با آنان می گردد و به جرئت می توانیم بگوییم کودکان مظلومی که می بایست در راه آموزش و رفاه آنان کوشید و بخش عمده ای از این کار برعهده دولت می باشد. در راستای همین هدف گرایشی به رشته علوم تربیتی افزوده شده است با عنوان کودکان و دانش آموزان استثنایی. این کودکان به 5 گروه عقب مانده ذهنی و معلول جسمی ، ناشنوا ، نیمه شنوا، نابینا و نیمه بینا و تیزهوش تقسیم می گردند. هر کدام از این گروه ها شرایط خاصی برای آموزش دارند و نمی توان از یک روش برای تعلیم آنان استفاده نمود. فراهم کردن این امکانات و فرصت های آموزشی برای این کودکان بر عهده ی فارغ التحصیلان این گرایش می باشد. اگر شما عزیزان ، دارای صبروحوصله ی فراوان و همچنین عشق و علاقه به آموزش کودکان به خصوص کودکان استثنایی را دارید می توانید این گرایش را به عنوان رشته ی تحصیلی خود انتخاب نمایید.
    دانشجویان این گرایش پس از اتمام تحصیلات خود می توانند در مدارس دانش‌آموزان استثنایی ، مراکز نگهداری کودکان عقب‌مانده ذهنی به عنوان مربی فعالیت نمایند و یا می توانند استخدام وزارت آموزش و پرورش و یا سازمان بهزیستی برای تشخیص کودکان عقب مانده ذهنی گردند. 

 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته علوم تربیتی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...