خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته علوم اجتماعی

بازار کار رشته علوم اجتماعی

 بررسی شرایط و بازار کار رشته علوم اجتماعی

بازار کار رشته علوم اجتماعی

بازار کار رشته علوم اجتماعی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته علوم اجتماعی  با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

در هر ثانیه در جهان نوزادی پا به دنیا می گذارد و به محض تولد نیازمند جامعه ای است که با رفاه او را در آغوش خود جای دهد. تمامی انسان ها به دنبال رفاه و ارامش اجتماعی هستند و این وظیفه ی دولت هاست که در خصوص رسیدن به این هدف مردمش را یاری دهد. علاوه بر این ها وجود افرادی که با تحقیق ، پژوهش و مطالعه ی فراوان در جستجوی یافتن راه هایی باشند که بتواند معضلات و آسیب های جامعه را کم کند ، در تمامی جوامع احساس می گردد. رسیدگی به این موارد در حیطه ی فعالیت های یک جامعه شناس و فارغ تحصیل رشته ی علوم اجتماعی است . با توضیحات مختصری که ارائه نمودیم بایستی به لزوم وجود کارشناسان در این رشته پی برده باشید.

اگر شما علاقه مند به تحصیل در این رشته هستید به شما توصیه می کنیم در ابتدا این مقاله را با دقت مطالعه نموده و سپس با افرادی که در این رشته تحصیل و در حال فعالیت می باشند صحبت نمایید ، استفاده از تجربیات افرادی که قبل از شما یک راه را پیموده اند ، سرگردانی ها و دو دلی ها را از شما دور کرده و با خیالی راحت می توانید دست به انتخاب صحیح بزنید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و موفقیت در انتخاب رشته کنکور سراسری 96  بر روی لینک نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته انسانی کلیک نمایید.

رشته علوم اجتماعی ! معرفی گرایش ها و بازار کار آن ها

رشته ی علوم اجتماعی رشته ای است که به انسان ها و رفاه آن ها در جامعه می پردازد و به دنبال روش هایی است که بتواند با مطالعات دقیق سطح آگاهی های جامعه را بالا ببرد. به طور کلی  رشته علوم اجتماعی را ساختن انسان های جامعه شناس پژوهشگر و افرادی که در جستجوی رفاه مردمند، می نامند. یک کارشناس و پژوهشگر علوم اجتماعی وظیفه دارد که به مردم جامعه ی خود در خصوص عبور از بحران ها و نحوه ی رفاه و رسیدن به آرامش عمومی اطلاع دهد. رشته ی علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش می باشد که قصد داریم برایتان هر سه گرایش را به صورت مختصر توضیح دهیم .

  • گرایش پژوهشگری اجتماعی : همانطور که گفتیم هدف از رشته ی علوم اجتماعی در این گرایش ساختن انسان های جامعه شناس است که با تحقیقات و پژوهش های خود بتوانند راه های عبور از بحران را به انسان ها آموزش دهند . درس های رشته پژوهشگری علوم اجتماعی در سه شاخه تدریس می گردد . 1 – درس هایی که در خصوص مهارت در عملیات های تحقیقی می باشد . 2- درس هایی که در رابطه با مبانی جامعه شناسی است . 3- درس هایی که در خصوص مباحث جامعه شناسی بوده و بیشتر به تحلیل جمعیت و … می پردازد. 

چنانچه شما علاقه مند به تحصیل در گرایش پژوهشگری علوم اجتماعی هستید باید شخصیتی علاقه مند به تحقیق و پژوهش داشته و به نقد و ببرسی نیز توجه کنید ، یکی از کارهایی که دانشجویان این رشته انجام می دهند نقد و بررسی نظریه های اجتماعی است . همچنین برای موفقیت در این رشته داشتن شم ریاضی و علاقه به کارهای آماری و میدانی نیز لازم می باشد.

در رابطه با بازار کار این رشته سوالات فراوانی پرسیده می شود ، فارغ التحصیلان گرایش پژوهشگری اجتماعی می توانند بستگی به میزان توانمندی و قابلیت های خود شغل مناسبی برای خود بیابند. در چند سال گذشته کشور ما به سمت انجام تحقیقات اجتماعی رفته و در حال حاضر هم بخش های دولتی و هم بخش های خصوصی در کشور ما به انجام تحقیقات اجتماعی بهای بسیاری می دهند به همین خاطر اگر شما در این رشته دارای اطلاعات و مهارت های پژوهشی باشید در یافتن شغل مناسب مشکلی نخواهید داشت.

برخی از دروس تخصصی رشته ی پژوهشگری علوم اجتماعی شامل : تكنیك‌های‌ خاص‌ تحقیق‌، جامعه‌شناسی‌ ارتباط‌ جمعی‌، جامعه‌شناسی‌ صنعتی‌، كاربرد كامپیوتر، جامعه‌شناسی‌ سازمان‌ها، جامعه‌شناسی‌ توسعه‌، كاربرد جمعیت‌شناسی‌، جامعه‌شناسی‌ روستایی‌، جامعه‌شناسی‌ انحرافات‌ اجتماعی‌، جامعه‌شناسی‌ ایلات‌ و عشایر، جامعه‌شناسی‌ خانواده‌ ، جامعه‌شناسی‌ شهری‌ ، می باشد.

 

  • گرایش برنامه ریزی اجتماعی : این گرایش بسیار جذاب بوده و افرادی را با توانایی های ریاضی و همچنین شخصی که برای انجام تحقیقات آماری آمادگی داشته باشد می طلبد. چنانچه شما به انجام کارهای عملی علاقه مند هستید و یا به اصطلاح دوست دارید که در صحنه حضور پرنقشی داشته باشید می توانید این گرایش را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید. همچنین تسلط و داشتن اطلاعات لازم در درس های ریاضی ، زبان، جامعه شناسی و جغرافیا برای موفقیت در این رشته لازم می باشد.

به طور کلی گرایش برنامه ریزی اجتماعی به مسائل اجتماعی و برنامه ریزی در باره زندگی انسان و اجتماع او می پردازند. بازار کار این رشته به گونه ای است که فارغ التحصیلان این گرایش به دلیل داشتن دیدگاه های مناسب در زمینه ی مسائل شهری ، روستایی ، حمل و نقل اقتصاد و … می توانند در بخش های دولتی (سازمان‌های‌ برنامه‌ و بودجه‌، وزارت‌ كشور، فرمانداری‌ها و در اكثر اداره‌های‌ دولتی‌) ، خصوصی (مؤسسه‌های‌ خدماتی‌ و مشاوره‌ای‌) و عمومی (شهرداری‌ها، مؤسسه‌های‌ بنیاد شهید، كمیته‌ امداد امام‌ خمینی‌ره‌، سازمان‌ بهزیستی‌ و مؤسسه‌های‌ رفاهی‌ ) مشغول به کار شوند. 

دروس تخصصی گرایش برنامه ریزی اجتماعی شامل : تكنیك‌های‌ مقدماتی‌ برنامه‌ریزی‌، برنامه‌ریزی‌ منطقه‌ای‌ در ایران‌، ارزشیابی‌ طرح‌ها و برنامه‌ها، عوامل‌ سازمان‌دهی‌ مكان‌، برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌، برنامه‌ریزی‌ اجتماعی‌،اصول‌ علم‌ جغرافیا و نقشه‌خوانی‌، اصول‌ توسعه‌ و عمران‌، تئوری‌های‌ برنامه‌ریزی‌، برنامه‌ریزی‌ شهری‌، تئوری‌های‌ برنامه‌ریزی‌ منطقه‌ای‌، برنامه‌ریزی‌ روستائی‌ می باشد.

  • گرایش تعاون و رفاه اجتماعی : اگر شما عزیزان قصد دارید که در این گرایش ادامه تحصیل بدهید در ابتدا باید از روحیه ی همکاری و تعاون برخوردار باشید زیرا که این گرایش در ارتباط با مردم و همکاری با آنان می باشد. علاوه بر این ها به دلیل اینکه دروس پایه ی این رشته اقتصاد و جامعه شناسی است بایستی در درس ریاضی نیز پایه ای قوی داشته و به درس های امور مالی و حسابداری و اقتصاد مسلط گردید. این ها را ذکر کردیم که در همان ابتدا بدانید که گرایش مورد علاقه تان به چه توانمندی هایی نیازمند است . گرایش تعاون و رفاه اجتماعی به دلیل مباحث کتاب های درسی دانشجویان که در زمینه ی مردم شناسی ، اقتصاد ، حسابداری و مدیریت و … می باشد بیشتر به مباحثی می پردازد که به دانشجویان آموزش توزیع عادلانه ثروت و قدرت را بدهد. 

دانشجویان این گرایش پس از اتمام تحصیلات می توانند در واحدهای متنوع وزارتخانه فعالیت نمایند همچنین امکان این را دارند که در  تعاونی‌های‌ شركت‌ها و وزارتخانه‌ها مانند تعاونی‌های‌ تولیدی‌، مصرف‌ و مسكن‌ با مسئولیت مدیر و برنامه‌ریز مشغول‌ به‌ كار گردند. به هر حال این را بهتر است بدانید که این گرایش نسبت به دو گرایش دیگر رشته علوم اجتماعی بازار کار محدودتر و نامناسبتری دارد و چنانچه شما قصد داشتید در این گرایش تحصیل نمایید بهتر است در ابتدا به نزد فارغ التحصیلان این رشته رفته و در خصوص تجربیات کاری آن ها سوال نمایید.

  • گرایش مردم شناسی : اگر شما قصد دارید در رشته علوم اجتماعی تحصیل نمایید و همچنین علاقه مند به تحقیق و مطالعه تاریخ و سیر تحولات فرهنگی هستید می توانید گرایش مردم شناسی را انتخاب نمایید. در این گرایش بیشتر به مطالعه ی فرهنگ جوامع مختلف در مکان ها و زمان های مختلف پرداخته می شود همچنین یکی دیگر از مباحث مورد توجه گرایش مردم شناسی ، علت های تغییرات فرهنگی و کاربردهای فرهنگ در جوامع مختلف می باشد. با توجه به همه ی این مطالب علاقه مندی به انجام کارهای آماری و تحقیقات میدانی نیز در این رشته لازم می باشد و شما بایستی برای موفقیت در این گرایش بتوانید با گروه های مختلف جامعه ارتباط خوبی برقرار کرده و از فرهنگ ها و آداب و رسوم های آنان مطلع گردید.

دانشجویان این گرایش پس از اتمام تحصیلات خود می توانند در وزارتخانه ها در بخش تحقیقات مردم شناسی مشغول به کار شوند برخی از وزارتخانه های فرهنگ‌ وارشاد اسلامی‌، آموزش‌ و پرورش‌، جهادكشاورزی‌، كشور، خارجه‌ و نیرو نیز در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته را می پزیرند. البته میزان توانمندی و مهارت های شما در کارهای تحقیقاتی در یافتن شغل مناسب بسیار حائز اهمیت است.

برخی از دروس تخصصی گرایش مردم شناسی شامل ،  نظام‌های‌ خویشاوندی‌، مردم‌شناسی‌ اعتقادات‌ دینی‌، مردم‌شناسی‌ هنر، نماد و نشانه‌شناسی‌، انسان‌شناسی‌ و فرهنگ‌ منطقه‌ای‌ (آفریقا و …)، مردم‌شناسی‌ شهری‌، نظریه‌های‌ مردم‌شناسی‌ ، جامعه‌شناسی‌ قشرها و نابرابری‌ها، جامعه‌شناسی‌ ایلات‌ و عشایر، مردم‌ شناسی‌ فرهنگی‌، محیط‌شناسی‌ انسانی‌، جغرافیای‌ انسانی‌ ایران‌، تنظیم‌ خانواده‌ و جمعیت‌، مبانی‌ تعاون‌ ، زمینه‌ها و شیوه‌های‌ همیاری‌ در شهر و روستا، فرهنگ‌ و توسعه‌، مردم‌ نگاری‌، مردم‌شناسی‌ ماقبل‌ تاریخ‌ و جوامع‌ ابتدایی‌، باستان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ انسان‌شناسی‌، موزه‌داری‌ و تكنیك‌ ضبط‌ اسناد، مردم‌ شناسی‌ روستا، ایل‌شناسی‌ می باشد.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته علوم اجتماعی  با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...