خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته مددکاری اجتماعی

بازار کار رشته مددکاری اجتماعی

معرفی شرایط و آینده شغلی رشته مددکاری اجتماعی

بازار کار رشته مددکاری اجتماعی

بازار کار رشته مددکاری اجتماعی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مددکاری اجتماعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

در این مقاله قصد داریم درباره رشته ی مددکاری اجتماعی که با صراحت می توان گفت رشته ای است که در کشور ما بسیار مظلوم واقع شده و حتی داوطلبان کنکور نیز آشنایی کاملی با آن ندارند صحبت نماییم. در حال حاضر از سه گروه ازمایشی انسانی ، تجربی و ریاضی ، علاقه مندان می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند همچنین امکان تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری در کشور ما وجود دارد.  ما بارها شاهد آن بودیم که زمانی که نامی از رشته مددکاری اجتماعی برده می شد عموم افراد جامعه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی ، این شغل را تنها فعالیت در زندان ها و در میان افرادبسیار آسیب دیده جامعه تصور می کردند در حالی که اینگونه نیست و خدمات مددکاری اجتماعی طیف گسترده ای از مردم جامعه را در بر می گیرد که با خواندن این مقاله می توانید پاسخ این سوال را بیابید. هدف ما از ارائه و بررسی این رشته این است که شما را با نگاهی دیگر به این رشته آشنا کرده و تصورات نادرست شما را ازبین ببریم .

رشته ی مددکاری اجتماعی ، به طور کلی به مشاوره دادن و حمایت از افرادی پرداخته که در معرض خطر بوده و یا به خانواده هایی که نیازمند کمک می باشند رسیدگی می نماید. 

افرادی که رشته مددکاری اجتماعی را انتخاب می کنند روحیه ای بسیار قوی دارند اما توصیه ی مشاوران ما این است که برای موفقیت بیشتر در این رشته از همان ابتدا می بایست خود را برای مواجه با افراد مختلف جامعه ، از هر سن و نژادی آماده نمایید و این نکته را هرگز فراموش نکنید که افرادی که به شما مراجعه می کنند دارای پیش زمینه ها و گذشته های متفاوتی هستند که وظیفه شما این است که اعتماد آن ها را جلب کرده و به دنیای مطلوب آن ها وارد شوید و همچنین خود را آماده نمایید که با آسیب های اجتماعی سخت و دشوار روبه رو شده و با سریع ترین روش ها به کمک مددجویان بروید.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته انسانی  ، انتخاب رشته کنکور انسانی 96  روی لینک کلیک نمایید.

رشته مددکاری اجتماعی ! رشته ای مظلوم 

رشته ی مددکاری را می توانیم علمی بدانیم که بر پایه ی هنر و مهارت بنا شده است و فارغ التحصیل این رشته که مددکار نامیده می شوند به افرادی که نیازمند یاری بوده و یا حتی گروهی از جامعه کمک کرده تا مشکلات خود را شناخته و در راستای حل آن اقدام نمایند. و به طور کلی یک مددکار اجتماعی از توانایی ها و مهارت های روانشناسی و مشاوره کمک گرفته و در مکان های فرهنگی مانند توانبخشی ها ، بهزیستی ها و سایر موسسات مشغول به ارائه خدمات می شود.

  • علاقه مندان به رشته مددکاری اجتماعی بهتر است بدانند که برای موفقیت در این شغل داشتن روحیه بسیار قوی که توانایی رو به رو شدن و  مشاهده مشکلات و اسیب های اجتماعی  را داشته و خود را نبازد مورد نیاز است همچنین یک مددکار اجتماعی بایستی دارای روابط اجتماعی بالا به همراه مهارت های گفتگو باشد که در هنگام صحبت با مددجویان دچار مشکلی نگردد . و از تمام این ها مهم تر یک مددکار اجتماعی در ابتدا می بایست بر روی شخصیت خود کار کرده و خود را بشناسد ، در این صورت است که از روحیه ی بسیار قوی برخوردار می شود.

دانشجویان کارشناسی رشته ی مددکاری اجتماعی پس از اتمام تحصیلات خود می توانند در سه گروه ، مددکاری فردی (منظور از مددکاری فردی ارائه خدمات حرفه ای به افراد و خانواده هایی است که دچار مشکلاتی شده اند و هدف از این مشاوره بهبود دادن روابط اجتماعی ، خانوادگی آن ها و همچنین سوق دادن آن ها به سمت خودکفایی می باشد).

مددکاری گروهی ( منظور از مددکاری گروهی ارائه خدمات و مشاوره به افرادی است که دارای مشکلی یکسان هستند و بات استفاده از قابلیت های گروهی خود در جهت حل مشکلات پیش می روند و در نتیجه می بایست بتوانند وظایف فردی و گروهی خود را به نحو احسن انجام دهند).

مددکاری جامعه ای ( منظور از این نوع مددکاری توسعه  یخدمات مشاوره ای و مددکاری در جوامع مختلف در جهت تامین نیازهای فرهنگی و رفاهی افراد جامعه و همچنین جلب مشارکت های افراد جامعه برای به کارگیری استعدادهای ذاتی شان ) .

یک مددکار اجتماعی می تواند به تمامی افراد در هر قشری کمک رسانی نماید اما بیشترین حیطه ی فعالیت های مددکار اجتماعی کار با بچه های بی سرپرست ، افراد معتاد ، افرادی که به دنبال زندگی مستقل هستند، افراد بی خانمان ، جوانان تحت مراقبت ، افراد ناتوان ذهنی ، افراد ناتوان فیزیکی یا ناتوان در یادگیری ، افراد سالمند و همچنین کودکان و والدینی که در شرایط سخت زندگی می کنند ، می باشد.

 

برخی از وظایف مددکاران اجتماعی
ثبت مستندات و نوشتن گزارشات
ارزیابی و بررسی وضعیت مراجعه کننده
حفاظت از والدین یا کودکان در برابر خطرات
حمایت های عملی از مراجعه کنندگان
ارائه اطلاعات مورد نیاز برای مددجو ، مشاوره و حمایت
ارائه مدارک به دادگاه در زمانی که مددجو به کمک نیاز دارد
درک و فهم نیازها و مشکلات گروه های مختلف افراد
داشتن اراده در کارهای عملی و همکاری در انجام کارهای تیمی

 بررسی آینده شغلی رشته مددکاری اجتماعی 

فارغ التحصیلان رشته ی مددکاری اجتماعی به دلیل اینکه 24 واحد دوره کارورزی داشته و همچنین دو سال را هم پس از اتمام تحصیلات در طرح می گذرانند ، به آسانی می توانند با توجه به تجربه های خود و به دلیل انجام کارهای عملی در موسسات مختلف مشغول به کار شوند. البته در روند یافتن شغل مناسب هم بایستی به نیاز جامعه و موقعیت شغلی که فراهم می باشد توجه نمود و هم توانایی ها و قابلیت های فردی را در نظر داشت ، افرادی که در رشته تحصیلی خود مهارتهای مختلفی کسب کرده و دارای اطلاعات وسیعی می باشند مسلما در یافتن شغل مناسب در اولویت هستند.

فارغ التحصیلان رشته ی مددکار ی اجتماعی می توانند در پرورشگاه ها ، موسسات خیریه ، مراکز درمان اعتیاد ، زندان ها ، بهزیستی ها ، نراکز مشاوره ، مراکز نگهداری از سالان و افراد بی سرپرست ، مراکز بازپروری ، مراجعه خصوصی ، سازمان های رفاهی ، سازمان های توانبخشی و … مشغول به فعالیت شوند. همچنین مددکاران اجتماعی می توانند با داشتن مدرک کارشناسی و  دو سال سابقه کاری مفید در مراکز دولتی یا غیردولتی به اداره بهزیستی شهرستان خود رفته و اقدام به تاسیس کلینیک نمایند.

درآمدی که برای شاغلان این رشته در نظر گرفته اند بستگی به مکانی که مشغول به خدمت رسانی می باشند دارد در مراکز دولتی طبق قانون مدیریت خدمات کشوری دستمزد دریافت می کنند و آن دسته از فارغ التحصیلان این رشته که در مراکز خصوصی به فعالیت مشغولند طبق توافق با کارفرما و با توجه به میزان مهارت های خود دستمزد دریافت می نمایند.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مددکاری اجتماعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...