خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته مدیریت

بازار کار رشته مدیریت

بازار کار رشته مدیریت

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مدیریت با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

در جامعه ی ما امروزه سوالی مطرح شده است با عنوان اینکه چگونه می توانیم از امکانات موجود در سازمان های خود به خوبی استفاده نماییم ؟ و چرا در کشور ما بازدهی بالایی در شرکت ها و سازمان های دولتی وجود ندارد؟ همه ی این مسائل را می توانیم در قالب یک جمله بیان کنیم ، در واقع مدیریت صحیح است که شرکت ها و سازمان ها را به سمت موفقیت و سود بالا سوق می دهد. با توجه به مسائلی که بیان نمودیم و بارها شاهد نگرانی مسئولان جامعه در این زمینه می باشیم ، پیشنهاد ما این است که کارآیی مدیران جامعه را بالا برده و در دانشگاه ها نیز تجریبات عملی و خلاقانه دانشجویان را افزایش دهند.

رشته مدیریت رشته ای بسیار محبوب و قدیمی در کشور ماست که هم اکنون در گرایش های مختلف در دانشکده ها تدریس می گردد. در مقطع کارشناسی سه گرایش مدیریت بازرگانی ، مدیریت صنعتی و مدیریت دولتی و همچنین در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی ، MBA ، مدیریت بازرگانی و مالی ، مدیریت جهانگردی ، مدیریت دولتی ، مدیریت اجرایی و شهری ، مدیریت تکنولوژی و فناوری اطلاعات می باشد که هر کدام از این گرایش ها نیز به گرایش های دیگری تقسیم می گردد.

اگر شما عزیزان علاقه مند به تحصیل در رشته ی مدیریت می باشید در ابتدا باید سوالی را با خود مطرح نموده و پاسخی صحیح بیابید. آیا از گرایش های رشته مدیریت شناختی دارم ؟ کدام رشته مناسب با روحیه و توانمندی من می باشد ؟ آیا بازار کار این گرایش مناسب است و من در یافتن شغل دچار مشکلی نخواهم شد؟ این سوالات را نه تنها در رشته مدیریت بلکه در تمامی رشته ها می بایست از خود پرسیده تا در انتخاب رشته دچار سرگردانی نشوید. مرکز مشاوره سبزتدریس به همین منظور این مقاله را برایتان آماده نموده تا در انتخاب رشته کنکور سراسری 96 قدمی کوچک برای رسیدن به اهداف بزرگ شما برداشته باشد. برای رسیدن به این امر تا پایان مقاله مارا همراهمی نمایید. همچنین می توانید برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی  کارنامه و رتبه قبولی رشته مدیریت دانشگاه ازاد 95 – 96 ، نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته انسانی روی لینک کلیک نمایید.

نگاهی به گرایش های مدیریت و بازار کار آن

  • مدیریت دولتی : این گرایش در حال حاضر در دانشگاه های ایران در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می گردد. منظور از ارائه ی این رشته در دانشگاه ها تربیت افرادی است که بتوانند در سازمان های خصوصی و دولتی وظایف محول شده را به درستی انجام دهند. برخی از وظایف آن ها شامل : تقسیم‌ بندی نمودن وظایف در بین‌ کارکنان‌ یک‌ سازمان‌ به‌ گونه ای که‌ با تقسیم‌ کار بتواند مهارت های کارمندان را افزایش دهد،  انجام امورمربوط به استخدام یا کارگزینی‌ کارکنان‌ جدید ، برنامه‌ریزی‌ و اجرای‌ وظایف محول شده ،  نظارت‌ و کنترل‌ بر روی کارکنان نیز یکی دیگر از وظایف مدیران می باشد.

شما دانشجویان رشته مدیریت دولتی پس از فارغ التحصیلی می توانند به عنوان کارشناس اداری، ، تحول اداری ،  برنامه ریزی پرسنلی ،امور کارکنان، تشکیلات و روشها ، ارزیابی عملکرد و نظایر آن و کار کردن در سمت های مدیران سطوح میانی و سرپرستی واحدهای اداری و خدماتی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و شهرداریها ، طبقه بندی مشاغل، حقوق و دستمزد و … مشغول به کار شوند.

  • مدیریت صنعتی : در این گرایش به دانشجویان آموخته می شود که در واحدهای صنعتی و تولیدی چگونه مدیریت نموده و بازدهی را افزایش دهند. رشته ی مدیریت صنعتی دارای سه بعد فنی‌ و تکنیکی‌، مالی‌ و رفتاری‌ و اجتماعی‌ می باشد که در دانشگاه های کشور ما در رشته ی مدیریت بیشتر به بعد مالی و اجتماعی پرداخته می شود. همچنین بهتر است بدانید که یکی از دلایل ناموفق بودن واحدهای صنعتی ما این است که از یک کارشناس مدیریت صنعتی استفاده نکرده و تنها به مهندسان صنایع اکتفا می نمایند.

برخی از دروس تخصصی رشته مدیریت صنعتی شامل : مدیریت‌ کارخانه‌، حفاظت‌ صنعتی‌، بررسی‌ اقتصادی‌ طرح‌های‌ صنعتی‌، روابط‌ صنعتی‌، فنون‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌، بازاریابی‌ بین‌المللی‌، بهره‌وری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ در سازمان‌، پروژه‌ ،  تحقیق‌ در عملیات‌، کنترل‌ پروژه‌ ، طرح‌ریزی‌ و تعمیرات‌ و نگهداری‌، کارسنجی‌ و روش‌سنجی‌

دانشجویان رشته مدیریت صنعتی می توانند پس از فارغ التحصیلی در قسمتهایی که مرتبط با مدیریت و برنامه ریزی تولید، قسمت کنترل کیفیت کالا ، اداره حفاظت فنی ، نگهداری و تعمیرات  ، امور مالی و بانکداری و … می باشد مشغول به فعالیت شوند.

  • مدیریت بازرگانی : رشته مدیریت بازرگانی فردی خلاق را می خواهد که بتواند پس از فارغ التحصیلی با ایجاد بازار جدید، ابداع‌ روش‌های‌ جدید در عرضه‌ و توزیع‌ کالا در بازار و  رساندن به دست مصرف کننده و همچنین ارائه‌ خدمات‌ نوین ، در کشور خود کارآفرینی نماید. رشته ی مدیریت بازرگانی یکی از رشته های قدیمی است که در مقطع کارشناسی ارشد شامل گرایش های بازاریابی ، مدیریت استراتژیک ، بازرگانی داخلی و کارآفرینی ، بازرگانی بین المللی ، تجارت الکترونیکی می باشد.

برخی از دروس تخصصی مدیریت بازرگانی شامل : بازرگانی‌ بین‌المللی‌ ، بازاریابی‌ بین‌الملل‌، پول‌ و ارز و بانکداری‌، سیاست‌ پولی‌ و مالی‌، سیستم‌های‌ خرید و انبارداری‌ توزیع‌، حقوق‌ بازرگانی‌ بین‌الملل‌، تحقیقات‌ بازاریابی‌، روابط‌ صنعتی‌،سمینار در مسایل‌ مالی‌، سمینار در مسایل‌ بازاریابی‌، بهره‌وری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ در سازمان‌، مدیریت‌ استراتژیک‌ ، حقوق‌ بازرگانی‌، حسابرسی‌، مدیریت‌ تولید، مدیریت‌ مالی‌، توسعه‌ اقتصادی‌ و برنامه‌ریزی‌ ، روانشناسی کار، حسابداری‌ صنعتی‌، بازاریابی‌ و مدیریت‌ بازار، تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌، سازمان‌های‌ پولی‌ و مالی‌ بین‌المللی‌.

دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی می توانند پس از اتمام تحصیلات خود و همچنین کسب اطلاعات لازم در زمینه ی  بازار، ، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، ، بازاریابی و خدمات به مشتریان ، شناخت فرایندهای فروش و … در واحدها و مراکز بازرگانی مشغول به کار شوند. همچنین می توانند به عنوان  مدیران اجرایی در سازمانهای بازرگانی، صنعتی و دولتی و یا در مقام مشاور مدیریت مشغول به فعالیت شوند. علاوه بر این ها فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی امکان اشتغال به عنوان بازاریاب یا مدیر بازاریابی، کار کردن در بخش برند یا تحقیقات بازار شرکتها،  فعالیت در واحد فروش و یا در حوزه بازرگانی بین الملل ،  در حوزه بیمه،  امور مالی و بانکداری و …. را دارا می باشند.

خب با توجه به همه ی موارد ذکر شده سوالی مطرح می شود که کدام یک از این گرایش های مقطع کارشناسی را انتخاب کنم ؟ مدیریت صنعتی ؟ مدیریت بازرگانی ؟ مدیریت دولتی ؟

به طور کلی اگر بخواهیم نگاهی به بازار کار گرایش های مدیریت بپردازیم ، موضوعی وجود دارد به عنوان نیاز جامعه ! در کشور ما متاسفانه واحدهای صنعتی و تجاری به جای استخدام فارغ التحصیلان مدیریت صنعتی از مهندسان صنایع بهره می برند و در مراکز دولتی نیز با توجه به اسم این گرایش فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی را استخدام نمی نمایند به همین خاطر توصیه ی ما به شما عزیزان این است که قبل از انتخاب رشته تحقیقات کافی را انجام داده و همچنین با فارغ التحصیلان رشته مدیریت صنعتی صحبت نمایید. گرایش های مدیریت دولتی و بازرگانی دارای بازار کار مناسبی هستند اما علاوه بر شرایطی که دولت برای فارغ التحصیلان فراهم می نمایند این خود شما هستید که با کسب توانایی و مهارت های بالاتر ، قابلیت های خود را در دنیای کار نشان داده و روند یافتن شغل خود را به سمت شغلی محبوب پر درامد می کشانید.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته مدیریت با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

یک نظر

  1. سلام، من میخوام بهمن ماه وارد دانشگاه پیام نوربشم و رشته هایی ک داره رشته های مدیرت ،روانشناسی ،اقتصاد ،حسابداری،مهندسی علوم دامی،علوم ومهندسی محیط زیست وزمین شناسی هستش بنظرشماکدوم رشته بازارکاربهتری داره درحال حاضر؟؟لطفاجواب بدیدفوریه خیلی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...