خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی

بررسی شرایط و آینده شغلی رشته روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره کارنامه و رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه پردیس خودگردان 95 – 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی روانشناسی یک رشته ی نوظهور و کاملا جذاب است که در دنیای امروز انسان ها را به سمت زندگی با کیفیت فرا می خواند. امروزه با وجود چالش ها و مشکلات بسیاری که در جوامع و در خانواده ها وجود دارد می بایست علمی باشد که برای کم کردن استرس ها و فشارهای روحی به انسان ها یاری برساند. ما در این مقاله قصد داریم در باره ی علم محبوب روانشناسی که جای خود را در میان رشته های علوم انسانی باز کرده است ، صحبت کرده و شما را به نگاهی دیگر در رابطه با این رشته برسانیم.

تا قبل از قرن بیستم علم روانشناسی را تنها مطالعه روح و روان و رویدادهای ذهنی می دانستند و روانشناسی جزئی از فلسفه نامیده می شد اما پس از تغییراتی که در قرن بیستم رخ داد و همچنین با پیشرفت علم در زمینه زیست شناسی و فیزیک ، روانشناسی نیز علاوه بر بررسی فرآیندها و رویدادهای ذهنی انسان ، مطالعه و مشاهده رفتار موجودات زنده را اصول کار خود قرار داد. رشته ی روانشناسی در حال تکامل بوده و روز به روز پیشرفت های قابل توجهی را از خود نشان می دهد. اما در کشور ما هنوز هم با وجود گسترش این رشته در دانشگاه ها و افزایش متقاضیان برای تحصیل در این رشته ، دیدی صحیحی نسبت به روانشناسی و روانشناسان وجود نداشته و بارها مشاهده شده که روانشناسی را مورد تمسخر قرار می دهند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با رشته ی روانشناسی آشتی داده و معرفی جامعی از این رشته به شما ارائه دهیم برای رسیدن به این مضمون تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید. همچنین می توانید برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر درباره رتبه قبولی رشته های دانشگاه آزاد ، نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته انسانی ، انتخاب رشته کنکور انسانی 96 روی لینک کلیک نمایید.

روانشناسی یک رشته ی محبوب 

روانشناسی علمی کاربردی  است که به مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان براساس یافته های علمی می پردازد ، در این جا منظورمان از رفتار فعالیت هایی است که قابل اندازه گیری و قابل مشاهده باشد مانند نحوه صحبت کردن ، نحوه دست دادن و … همچنین منظور از فرآیندهای ذهنی اعمالی است که به صورت مستقیم دیده نمی شود و ما از روی رفتارها آن را متوجه می شویم مانند تفکر ، هیجان ، ترس و …

همچنین علم روانشناسی به نحوه درک انسان ها از محیط و چگونگی رفتار در انواع محیط ها می پردازد و به طور کلی روانشناسی می خواهد به بررسی وضعیت انسان ها بپردازد و زندگی را برای آن ها خوشایند نماید. در علم روانشناسی به انسان ها آموخته می شود که با نگاهی عمیق تر به زندگی با خود درونی شان اشتی و صلح نماید.

روانشناسی از آن دست رشته هایی است که با علوم دیگر پیوندی عمیق برقرار نموده است علومی مانند زیست شناسی ، انسان شناسی ، فلسفه ، جامعه شناسی و … به همین خاطر شاخه های متنوعی در این رشته هم اکنون در دانشگاه های معتبر در حال تدریس است و روز به روز نیز به گرایش های این رشته افزوده می گردد.

اگر شما علاقه مند به رشته ی روانشناسی هستید می بایست دارای روحیه ی قوی به همراه صبر و حوصله ی فراوان باشید ، در ضمن رشته ی روانشناسی بسیار فرار و پیچیده است و دانشجویان می بایست در طی تحصیل کتاب های مختلف با موضوعات مختلف و تحقیقات فراوانی را مطالعه کرده و اطلاعات خود را افزایش دهند همچنین شناخت کلی از تمامی شهرهای ایران می تواند در روابط عمومی شما نیز در برخورد با بیماران کمک فراوانی نماید.

 برخی گرایش های رشته ی روانشناسی را به طور اجمالی برایتان بیان می کنیم. 

  • روانشناسی بالینی : روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که بیشتر به ارزیابی و تشخیص، مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار رواندرمانگر‌ها، پژوهش و مدیریت و … می پردازد.
  • روانشناسی کودکان استثنایی: شاخه ای از علم روانشناسی است که به بررسی مسائل مربوط به کودکان مانند تیزهوشان ، انواع عقب ماندگی ها ، کودکان نابینا ، کم بینا ، ناشنوا ، کودکان دارای ناتوانی های تکلمی، و کودکان دارای ناتوانی های حرکتی و ذهنی و … می پردازد.
  • زیست روانشناسی: شاخه ای از علم روانشناسی است که به مسائلی اعم از چگونگی تاثیر مغز و انتقال دهنده های عصبی بر روی رفتارها ، افکار و احساسات می پردازد.
  • روانشناسی رشد: شاخه ای از علم روانشناسی است که بیشتر به مسائل مربوط به کودکان و نوجوان می پردازد اما به طور کلی هدف این رشته بررسی تغییرات و تمامی مراحل زندگی از کودکی تا مرگ می باشد.
  • روانشناسی مدرسه: شاخه ای از علم روانشناسی است که در آموزش و پرورش و مدارس به بررسی سیستم آموزشی می پردازند و در زمینه های مختلفی مانند هیجانی ، احساسی ، تحصیلی و … به دانش آموزان و والدین آن ها کمک می نمایند.
  • روانشناسی صنعتی و سازمانی : شاخه ای از روانشناسی است که به بررسی و مطالعه رابطه ی بین انسان ها و دنیای کار می پردازد و وظیفه دارد به مسائل و مشکلات مربوط در محیط کار پرداخته و آن ها را برای کارکنان حل نماید.
  • روانشناسی سلامت : این گرایش در علم روانشناسی وظیفه دارد که به ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده های آنها برای غلبه بر بیماری ها بپردازد.
  • روانشناسی ورزش : شاخه ای از علم روانشناسی است که به منظور بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و  ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی به مشاوره و آموزش بپردازد.

تحصیل در رشته روانشناسی 

در کشور ما روانشناسی در مقطع کارشناسی در سه گرایش روانشناسی بالینی ، روانشناسی عمومی و روانسنجی ارائه می گردد. که تعداد کل واحدهای درسی آن 144 واحد بوده که  23 واحد آن مربوط به دروس عمومی ، 71 واحد  آن مربوط به دروس پایه و اصلی ، 40 واحد مربوط به دروس اختصاصی ، 10 واحد هم مربوط به دروس انتخابی می باشد. همچنین گرایش های مقطع کارشناسی ارشد شامل روانشناسی عمومی ، روانشناسی بالینی ، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ، سنجش و اندازه گیری یا روانسنجی ، روانشناسی صنعتی و سازمانی ، روانشناسی شخصیت می باشد.

در جدول زیر لیستی از دروس رشته ی روانشناسی را در مقطع کارشناسی برای آشنایی بیشتر شما ارائه می نماییم .

دروس عمومی

دروس پایه و اصلی 

دروس اختصاصی

دروس اختیاری

 آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2 – مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ وتمدن اسلامی  متون روان شناسی به زبان های خارجی 1 – روان شناسی تجربی – انگیزش و هیجان – روان سنجی – آسیب شناسی روانی 1 – روان شناسی مرضی کودک- – تاریخچه و مکاتب روان شناسی – فیزیولوژی عمومی – روان شناسی احساس و ادراک – روان شناسی فیزیولوژیک – علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی – کلیات فلسفه –  روش تحقیق در روان شناسی – روان شناسی یادگیری – روان شناسی تربیتی – روان شناسی اجتماعی – شخصیت  – بهداشت روانی – روان شناسی عمومی 1 و 2 – آمار استنباطی – روان شناسی رشد 1 و 2 – آمار توصیفی – مبانی جامعه شناسی  ارزشیابی شخصیت – روان شناسی هوش و سنجش آن – روان شناسی پویایی گروه – روان شناسی کودکان استثنایی – اختلالات یادگیری –  روان شناسی جنایی – پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی – روان شناسی مشاوره و راهنمایی – آسیب شناسی روانی 2 – طرح های پژوهشی آزمایشگاهی – مقدمات نوروپسیکولوژی – تفکر و زبان – متون روان شناسی عمومی 2- سمینار در مسائل روان شناسی عمومی  سبب شناسی اجتماعی – روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (فقط برای شاخه عمومی و گرایش بالینی – – مدد کاری اجتماعی – روان شناسی تفاوت های فردی – روان شناسی اجتماعی ، تجربی – روان شناسی و آموزش کودکان معلول –  مقدمات ریاضی – روان شناسی صنعتی و سازمانی – اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن ) – نگرش ها و تغییر آن –  کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری – روان شناسی اجتماعی ،کاربردی -فلسفه اسلامی -بازپروری معلولین – روان شناسی مدیریت – انسان شناسی در اسلام

بازار کار و آینده ی شغلی رشته ی روانشناسی 

روانشناسی امروزه علمی است که با تمامی جنبه های زندگی انسان ها مرتبط است و ما شاهد آن هستیم که روانشناسان و علم روانشناسی در دنیای امروز به زندگی همه ی انسانها وارد شده و کمک های بسیاری را ارائه می دهد. رشته ی روانشناسی بازار کار مناسبی دارد اما این رشته از آن دست رشته هایی است که برای کسب درآمد و یافتن شغل مناسب بایستی مهارت ها و توانایی ها و همچنین اطلاعات خودتان را در علم روانشناسی بالا برده تا بتوانید شغل مناسبی را بیابید.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در گرایش های بالينی، عمومی و بالينی کودک و نوجوان هستند می توانند در مراکز دولتی مانند بهزيستی- شهرداری- نيروی انتظامی- سازمان زندان‌ها- کانون اصلاح و تربيت و … مشغول به کار شوند همچنین می توانند در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير و یا مشاور تحصیلی استخدام شوند ، امکان ایجاد سرای سالمند ، مهد کودک و کلینیک های مشاوره و در صورت کسب مجوز از بهزیستی نیز وجود دارد.

فارغ التحصیلان گرایش های روانشناسی می توانند در دانشگاه ها به عنوان مدرس نیز استخدام شوند و یا در کارهای پژوهشی و مطالعاتی شرکت نمایند.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره کارنامه و رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه پردیس خودگردان 95 – 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...