خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی

بررسی شرایط و آینده شغلی رشته روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی

بازار کار رشته روانشناسی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره کارنامه و رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه پردیس خودگردان 95 – 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی روانشناسی یک رشته ی نوظهور و کاملا جذاب است که در دنیای امروز انسان ها را به سمت زندگی با کیفیت فرا می خواند. امروزه با وجود چالش ها و مشکلات بسیاری که در جوامع و در خانواده ها وجود دارد می بایست علمی باشد که برای کم کردن استرس ها و فشارهای روحی به انسان ها یاری برساند. ما در این مقاله قصد داریم در باره ی علم محبوب روانشناسی که جای خود را در میان رشته های علوم انسانی باز کرده است ، صحبت کرده و شما را به نگاهی دیگر در رابطه با این رشته برسانیم.

تا قبل از قرن بیستم علم روانشناسی را تنها مطالعه روح و روان و رویدادهای ذهنی می دانستند و روانشناسی جزئی از فلسفه نامیده می شد اما پس از تغییراتی که در قرن بیستم رخ داد و همچنین با پیشرفت علم در زمینه زیست شناسی و فیزیک ، روانشناسی نیز علاوه بر بررسی فرآیندها و رویدادهای ذهنی انسان ، مطالعه و مشاهده رفتار موجودات زنده را اصول کار خود قرار داد. رشته ی روانشناسی در حال تکامل بوده و روز به روز پیشرفت های قابل توجهی را از خود نشان می دهد. اما در کشور ما هنوز هم با وجود گسترش این رشته در دانشگاه ها و افزایش متقاضیان برای تحصیل در این رشته ، دیدی صحیحی نسبت به روانشناسی و روانشناسان وجود نداشته و بارها مشاهده شده که روانشناسی را مورد تمسخر قرار می دهند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با رشته ی روانشناسی آشتی داده و معرفی جامعی از این رشته به شما ارائه دهیم برای رسیدن به این مضمون تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید. همچنین می توانید برای مشاهده و کسب اطلاعات بیشتر درباره رتبه قبولی رشته های دانشگاه آزاد ، نمونه کارنامه قبولی کنکور سراسری 96 رشته انسانی ، انتخاب رشته کنکور انسانی 96 روی لینک کلیک نمایید.

روانشناسی یک رشته ی محبوب 

روانشناسی علمی کاربردی  است که به مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان براساس یافته های علمی می پردازد ، در این جا منظورمان از رفتار فعالیت هایی است که قابل اندازه گیری و قابل مشاهده باشد مانند نحوه صحبت کردن ، نحوه دست دادن و … همچنین منظور از فرآیندهای ذهنی اعمالی است که به صورت مستقیم دیده نمی شود و ما از روی رفتارها آن را متوجه می شویم مانند تفکر ، هیجان ، ترس و …

همچنین علم روانشناسی به نحوه درک انسان ها از محیط و چگونگی رفتار در انواع محیط ها می پردازد و به طور کلی روانشناسی می خواهد به بررسی وضعیت انسان ها بپردازد و زندگی را برای آن ها خوشایند نماید. در علم روانشناسی به انسان ها آموخته می شود که با نگاهی عمیق تر به زندگی با خود درونی شان اشتی و صلح نماید.

روانشناسی از آن دست رشته هایی است که با علوم دیگر پیوندی عمیق برقرار نموده است علومی مانند زیست شناسی ، انسان شناسی ، فلسفه ، جامعه شناسی و … به همین خاطر شاخه های متنوعی در این رشته هم اکنون در دانشگاه های معتبر در حال تدریس است و روز به روز نیز به گرایش های این رشته افزوده می گردد.

اگر شما علاقه مند به رشته ی روانشناسی هستید می بایست دارای روحیه ی قوی به همراه صبر و حوصله ی فراوان باشید ، در ضمن رشته ی روانشناسی بسیار فرار و پیچیده است و دانشجویان می بایست در طی تحصیل کتاب های مختلف با موضوعات مختلف و تحقیقات فراوانی را مطالعه کرده و اطلاعات خود را افزایش دهند همچنین شناخت کلی از تمامی شهرهای ایران می تواند در روابط عمومی شما نیز در برخورد با بیماران کمک فراوانی نماید.

 برخی گرایش های رشته ی روانشناسی را به طور اجمالی برایتان بیان می کنیم. 

  • روانشناسی بالینی : روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که بیشتر به ارزیابی و تشخیص، مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار رواندرمانگر‌ها، پژوهش و مدیریت و … می پردازد.
  • روانشناسی کودکان استثنایی: شاخه ای از علم روانشناسی است که به بررسی مسائل مربوط به کودکان مانند تیزهوشان ، انواع عقب ماندگی ها ، کودکان نابینا ، کم بینا ، ناشنوا ، کودکان دارای ناتوانی های تکلمی، و کودکان دارای ناتوانی های حرکتی و ذهنی و … می پردازد.
  • زیست روانشناسی: شاخه ای از علم روانشناسی است که به مسائلی اعم از چگونگی تاثیر مغز و انتقال دهنده های عصبی بر روی رفتارها ، افکار و احساسات می پردازد.
  • روانشناسی رشد: شاخه ای از علم روانشناسی است که بیشتر به مسائل مربوط به کودکان و نوجوان می پردازد اما به طور کلی هدف این رشته بررسی تغییرات و تمامی مراحل زندگی از کودکی تا مرگ می باشد.
  • روانشناسی مدرسه: شاخه ای از علم روانشناسی است که در آموزش و پرورش و مدارس به بررسی سیستم آموزشی می پردازند و در زمینه های مختلفی مانند هیجانی ، احساسی ، تحصیلی و … به دانش آموزان و والدین آن ها کمک می نمایند.
  • روانشناسی صنعتی و سازمانی : شاخه ای از روانشناسی است که به بررسی و مطالعه رابطه ی بین انسان ها و دنیای کار می پردازد و وظیفه دارد به مسائل و مشکلات مربوط در محیط کار پرداخته و آن ها را برای کارکنان حل نماید.
  • روانشناسی سلامت : این گرایش در علم روانشناسی وظیفه دارد که به ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده های آنها برای غلبه بر بیماری ها بپردازد.
  • روانشناسی ورزش : شاخه ای از علم روانشناسی است که به منظور بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و  ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی به مشاوره و آموزش بپردازد.

تحصیل در رشته روانشناسی 

در کشور ما روانشناسی در مقطع کارشناسی در سه گرایش روانشناسی بالینی ، روانشناسی عمومی و روانسنجی ارائه می گردد. که تعداد کل واحدهای درسی آن 144 واحد بوده که  23 واحد آن مربوط به دروس عمومی ، 71 واحد  آن مربوط به دروس پایه و اصلی ، 40 واحد مربوط به دروس اختصاصی ، 10 واحد هم مربوط به دروس انتخابی می باشد. همچنین گرایش های مقطع کارشناسی ارشد شامل روانشناسی عمومی ، روانشناسی بالینی ، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان ، سنجش و اندازه گیری یا روانسنجی ، روانشناسی صنعتی و سازمانی ، روانشناسی شخصیت می باشد.

در جدول زیر لیستی از دروس رشته ی روانشناسی را در مقطع کارشناسی برای آشنایی بیشتر شما ارائه می نماییم .

دروس عمومی

دروس پایه و اصلی 

دروس اختصاصی

دروس اختیاری

 آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی 1 و 2 – مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ وتمدن اسلامی  متون روان شناسی به زبان های خارجی 1 – روان شناسی تجربی – انگیزش و هیجان – روان سنجی – آسیب شناسی روانی 1 – روان شناسی مرضی کودک- – تاریخچه و مکاتب روان شناسی – فیزیولوژی عمومی – روان شناسی احساس و ادراک – روان شناسی فیزیولوژیک – علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی – کلیات فلسفه –  روش تحقیق در روان شناسی – روان شناسی یادگیری – روان شناسی تربیتی – روان شناسی اجتماعی – شخصیت  – بهداشت روانی – روان شناسی عمومی 1 و 2 – آمار استنباطی – روان شناسی رشد 1 و 2 – آمار توصیفی – مبانی جامعه شناسی  ارزشیابی شخصیت – روان شناسی هوش و سنجش آن – روان شناسی پویایی گروه – روان شناسی کودکان استثنایی – اختلالات یادگیری –  روان شناسی جنایی – پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی – روان شناسی مشاوره و راهنمایی – آسیب شناسی روانی 2 – طرح های پژوهشی آزمایشگاهی – مقدمات نوروپسیکولوژی – تفکر و زبان – متون روان شناسی عمومی 2- سمینار در مسائل روان شناسی عمومی  سبب شناسی اجتماعی – روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (فقط برای شاخه عمومی و گرایش بالینی – – مدد کاری اجتماعی – روان شناسی تفاوت های فردی – روان شناسی اجتماعی ، تجربی – روان شناسی و آموزش کودکان معلول –  مقدمات ریاضی – روان شناسی صنعتی و سازمانی – اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن ) – نگرش ها و تغییر آن –  کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری – روان شناسی اجتماعی ،کاربردی -فلسفه اسلامی -بازپروری معلولین – روان شناسی مدیریت – انسان شناسی در اسلام

بازار کار و آینده ی شغلی رشته ی روانشناسی 

روانشناسی امروزه علمی است که با تمامی جنبه های زندگی انسان ها مرتبط است و ما شاهد آن هستیم که روانشناسان و علم روانشناسی در دنیای امروز به زندگی همه ی انسانها وارد شده و کمک های بسیاری را ارائه می دهد. رشته ی روانشناسی بازار کار مناسبی دارد اما این رشته از آن دست رشته هایی است که برای کسب درآمد و یافتن شغل مناسب بایستی مهارت ها و توانایی ها و همچنین اطلاعات خودتان را در علم روانشناسی بالا برده تا بتوانید شغل مناسبی را بیابید.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در گرایش های بالينی، عمومی و بالينی کودک و نوجوان هستند می توانند در مراکز دولتی مانند بهزيستی- شهرداری- نيروی انتظامی- سازمان زندان‌ها- کانون اصلاح و تربيت و … مشغول به کار شوند همچنین می توانند در آموزش و پرورش به عنوان معلم و يا دبير و یا مشاور تحصیلی استخدام شوند ، امکان ایجاد سرای سالمند ، مهد کودک و کلینیک های مشاوره و در صورت کسب مجوز از بهزیستی نیز وجود دارد.

فارغ التحصیلان گرایش های روانشناسی می توانند در دانشگاه ها به عنوان مدرس نیز استخدام شوند و یا در کارهای پژوهشی و مطالعاتی شرکت نمایند.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره کارنامه و رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه پردیس خودگردان 95 – 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

x

حتما ببینید

بازارکار رشته علوم تربیتی

بازارکار رشته علوم تربیتی

بررسی بازارکار و معرفی رشته علوم تربیتی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازارکار رشته علوم تربیتی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور ...