خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته فیزیوتراپی

بازار کار رشته فیزیوتراپی

بررسی شرایط و بازار کار رشته فیزیوتراپی

بازار کار رشته فیزیوتراپی

بازار کار رشته فیزیوتراپی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته فیزیوتراپی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی فیزیوتراپی را باید در تمامی دنیا به عنوان شغلی یاد کرد که کارشناسان آن از خود گذشتگی و عشق بسیاری را به بیماران خود می بخشند . یاری بیماران در مستقل شدن از نظر جسمی و گاهی حتی روحی یعنی کاری بسیار دشوار که نیازمند صبر و حوصله و زمان بسیار می باشد فیزیوتراپیست ها یکی دیگر از اعضای تیم درمان می باشند که هم برای تشخیص و هم برای درمان به کمک پزشکان رفته و روند درمانی را سرعت می بخشند. برخی از روش هایی که فیزیوتراپیست ها از آن استفاده می نمایند مانند امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش ، امواج مافوق صوت ، تحریکات الکتریکی پوستی ، میدانهای الکتریکی و مغناطیسی ، لیزر ، آبدرمانی یا هیدروتراپی و … می باشد. برای رسیدن به هدف مستقل نمودن بیماران و بهبود و درمان آن ها ، دانشجویان رشته فیزیوتراپی در ابتدا با قسمتهای مختلف بدن آشنا می شوند و پس از آن با سایر موارد فیزیکی درمان و همچنین روشهای ارائه شده آن که برایتان برخی را عنوان نمودیم را آموزش می بینند.

چنانچه شما علاقه مند به تحصیل در رشته فیزیوتراپی می باشید بایستی در ابتدا درباره رشته و بازار کار آن اطلاعات مناسبی را کسب نمایید تا بتوانید در انتخاب رشته کنکور تجربی 96  دست به انتخاب صحیحی بزنید به همین خاطر مرکز سبزتدریس این مقاله را برایتان فراهم نمود تا بتواند قدم کوچکی برای یاری شما عزیزان برداشته باشد. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پزشکی بدون کنکور ،  پرستاری بدون کنکور ، انتخاب رشته کنکور سراسری 96 روی لینک کلیک نمایید.

معرفی رشته فیزیوتراپی 

رشته فیزیوتراپی یکی از رشته هایی است که برای درمان و توانبخشی بیماران از عوامل فیزیکی مانند گرما ، سرما ، الکتریسیته ، نور و عوامل مکانیکی استفاده می شود. رشته ی فیزیوتراپی رشته ای جذاب در شاخه ی پزشکی است که با مجموعه اقدامات توانبخشی به بیماران معلول و یا اسیب دیده کمک رسانی می کند.

فیزیوتراپی رشته ای بسیار مقدس است که با یاری تیم پزشکی به کمک افرادی که بر اساس تصادفات ، معلولیت ها و یا کهولت سن و … دچار حوادث شده و آسیب دیده اند ، می روند. بروز این اتفاقات باعث می شود که اندام های حرکتی افراد آسیب ببینند و این وظایف فیزیوتراپیست هاست که که با انجام یکسری از کارهای علمی و استفاده از ابزارهایی که جریان حرکت را آسانتر می نماید به کمک این افراد بروند.

اگر شما علاقه مند به این رشته هستید بایستی از توانایی جسمی و روحی بالایی برخوردار باشید زیرا که برای انجام کارهای فیزیوتراپی داشتن صبرو حوصله و دادن روحیه به بیماران بسیار ضروری است.

هدف یک فیزیوتراپ به استقلال رساندن بیمارش ، حداقل رساندن عوارض بیماری ها ، درمان بیماری ها و همچنین محدود کردن عوامل ناتوان کننده می باشد. بهتر است قبل از تحصیل در این رشته با کسب و جمع آوری اطلاعات در زمینه ی رشته فیزیوتراپی ، دست به انتخاب بهتری زده و بعدها دچار پشیمانی نگردید.

فیزیوتراپ ها می توانند برای انواع مختلفی از بیماری ها از کارهای توانبخشی و لوازم فیزیوتراپی استفاده نمایند که شامل : 

 • فيزيوتراپی در بيماران ارتوپدی (شکستگی استخوان ها و دررفتگی مفاصل، تعويض مفاصل ، اختلالات اسکلتی عضلانی ، اختلال در ستون فقرات و …
 • فيزيوتراپی در بيماری های اعصاب
 • فيزيوتراپی در اطفال
 • فيزيوتراپی در بيماری های زنان
 • فيزيوتراپی در اعمال جراحی
 • فيزيوتراپی در بيماري های پوستی
 • فيزيوتراپی در بيماران بستری در بخش های بيمارستان
 • فيزيوتراپی در بيماری های قلبی و تنفسی
 • فيزيوتراپی در سالمندان

.

تحصیل در رشته فیزیوتراپی 

رشته ی فیزیوتراپی در کشور ما از آن دست رشته هایی است که می توانید در سه مقطع کارشناسی پیوسته ، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری در آن تحصیل نمایید . انتخاب گرایش تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر بوده و مقطع کارشناسی بدون گرایش و به مدت 4 سال در 135 واحد درسی می باشد که 20 واحد آن را دروس عمومی ، 47 واحد آن را دروس پایه ، 44 واحد دروس تخصصی و 24 واحد کارآموزی در عرصه تشکیل می دهد. همچنین می توانید برای مشاهده  حداقل درصد و کارنامه آخرین رتبه قبولی رشته فیزیوتراپی دانشگاه دولتی 95 – 96 روی لینک کلیک نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری : دروس مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند کارشناسی به صورت واحدهای نظری و عملی ارائه در 32 ارائه می گردد که 19 واحد آن مربوط به دروس اجباری و 9 واحد آن مربوط به دروس اختیاری و 4 واحد نیز برای پایان نامه می باشد. دانشجویان مقطع دکتری فیزیوتراپی در دو مرحله آموزشی(که 2 تا 5 نیمسال است  و 10 واحد اجباری و 27 واحد اختیاری ارائه می گردد) و پژوهشی (در این دوره دانشجویان موظفند که 24 واحد درسی را بگذرانند و پس از قبول شدن در امتحان جامع تا یک نیم سال تحصیلی موضوع پایان نامه خود را با استاد مطرح نمایند.) می باشد.

وظایف فیزیوتراپیست ها
بررسی نمودن روند پیشرفت و بهبود در بیماران
همکاری با پزشکان و توجه به تشخیص پزشکان در مورد بیماران
انجام اعمال فیزیوتراپی بیماران از جمله ماساژ، گرما دادن و …
طراحی و تهیه برنامه های مناسب درمانی برای بیماران با وضعیت روحی و جسمی آنان
استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی جهت درمان بیماران
دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آن ها در برای رفع و بهبود بیماری ها
تهیه نمودن گزارش درمان در پایان جلسات فیزیوتراپی و ارائه کردن آن به پزشک بیمار
دادن مشاوره به بیماران در رابطه با رژیم غذایی، ورزش و …
استفاده از روش های ، سرما ، نور ، ورزش ، پرتوهای فرابنفش و …

بازار کار رشته فیزیوتراپی 

رشته ی فیزیوتراپی دارای بازار کار بسیار مناسبی بوده و ما امروزه شاهد آن هستیم که کشور ایران به سمت سالمند شدن پیش می رود و بروز حوادث و میزان بالای تصادفات و معلولیت ها در کشور ما باعث می شود که بیماران در نواحی حرکتی خود دچار آسیب شده و نیازمند کمک باشند ، به همین خاطر فیزیوتراپیست ها می توانند با فعالیت در مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، درمانگاه ها ، مراکز بهداشت هلال احمر و … به این دسته از افراد کمک های لازم را ارائه دهند. رشته ی فیزیوتراپی از جمله رشته هایی است که تعداد بیکاران بسیار اندکی دارد البته علاوه بر فراهم نمودن امکانات شغلی دولت برای فارغ التحصیلان این رشته ، میزان توانایی و قابلیت های خود شما فارغ التحصیلان نیز در روند یافتن شغلی مناسب بسیار موثر است. همچنین علاقه مندان می توانند با داشتن شرایط زیر کلینیک فیزیوتراپی را نیز تاسیس نمایند. برای تاسیس کلینیک ها شرایطی مانند نداشتن سوء پیشینه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر ، تابعیت جمهوری اسلامی ایران ، در دست داشتن یکی از مدارک تحصیلی – تخصص طب فیزیکی و توان بخشی  – PhD فیزیوتراپی   – کارشناسی ارشد فیزیوتراپی  – کارشناس فیزیوتراپی  از جمله شرایطی است که برای تاسیس کلینیک فیزیوتراپی بایستی رعایت شود.  

دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی 

 • دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان

.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته فیزیوتراپی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...