خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته گفتار درمانی

بازار کار رشته گفتار درمانی

بررسی شرایط و بازار کار رشته گفتار درمانی

بازار کار رشته گفتار درمانی

بازار کار رشته گفتار درمانی

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته گفتار درمانی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی گفتار درمانی یک رشته ی بسیار مقدس و محبوب است که همانند پیامبری فارغ التحصیلانش را به کمک افرادی که در ارتباطات گفتاری مشکل دارند فرا می خواند. برای تحصیل در این رشته داشتن ویژگی اخلاقی خاصی مانند داشتن صبر و حوصله فراوان ، آشنایی با لهجه های مختلف ، علاقه به درس های زیست شناسی ، تسلط به زبان انگلیسی و کامپیوتر ، نداشتن هیچگونه اختلال گفتاری و داشتن ویژگی انعطاف پذیری برای برخورد با افراد مختلف و …  لازم می باشد. در این مقاله مرکز سبز تدریس قصد دارد به معرفی رشته ی گفتار درمانی و بازار کار آن بپردازد چنانچه شما علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشید تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید. همچنین می توانید برای مشاهده و آشنایی بیشتر با حداقل درصد و کارنامه آخرین رتبه قبولی رشته شنوایی شناسی دانشگاه دولتی 95 – 96 ، انتخاب رشته کنکور تجربی 96 روی لینک کلیک نمایید.

معرفی رشته گفتار درمانی

رشته ی گفتار درمانی برای آن دسته از افرادی که روحیه کمک رسانی و بهبود زندگی افراد نیازمند و همچنین قدرت درک هنر را دارند و در زندگی از آن بهره می جویند بسیار مناسب است. گفتاردرمانگران در ابتدا باید با حوصله ی فراوان بتوانند به افرادی که دوست دارند صحبت کنند و در غم و شادی احساس خود را بیان نمایند کمک کرده و آن ها را قدم به قدم ارتباطات کلامی نزدیک نماید.

رشته ی گفتار درمانی یکی از رشته های علوم پزشکی در شاخه توانبخشی می باشد که هدف از ارائه این رشته در دانشکده های علوم پزشکی ارزیابی ، درمان و پیشگیری از بروز اختلال های گفتاری می باشد. برخی از این اختلالات شامل :

 •  لکنت
 •  اختلالات تولید(اختلال در تلفظ صداها)
 • اختلالات صوتی
 • تأخیر در رشد گفتار و زبان
 • اختلالات گفتاری ناشی از فلج مغزی ، کم شنوایی، سکته های مغزی

دانشجویان رشته گفتار درمانی به مباحث نوروآناتومی و فيزيولوژی مكانيسم گفتار, زبان شناسی و آواشناسی, روان شناسی و روانپزشكی و نيز مباحث تخصصی بيماری شناسی, ارزيابی و درمان اختلالات گفتار و زبان بایستی مسلط گردند. در رابطه با بیماری های گفتاری باید بدانید که هر لحظه احساس کردید که شیوه ی صحبت کردن گوینده بیشتر از محتوای حرف های او مورد توجه قرار می گیرد می بایست به یک گفتار درمانگر مراجعه و بررسی شود.

گفتاردرمانگر ! کمک به ارتباط کلامی

وظایف گفتار درمانگران را به طور خلاصه در جدول زیر برایتان گفته شده است اما به طور کلی در خصوص کارهایی که فارغ التحصیلان این رشته انجام می دهند باید بدانید که یک گفتار درمانگر در ابتدا باید با پیشگیری نمودن و ارائه آموزش های لازم از بروز این اختلالات در جامعه خود جلوگیری نماید و بعد از این مرحله نوبت به شناسایی اختلالات می باشد و یک گفتاردرمانگر باید آسیب هایی که به بیمار وارد شده از لحاظ ژنتیکی ، اکتسابی بودن ارزیابی نماید و سپس میزان آسیب را شناسایی و به درمان بپردازد.

وظایف گفتاردرمانگر
 مشاوره به افراد جامه  برای پيشگيری از اختلالات گفتاری
یاری رساندن به عقب‌ماندگان ذهنی برای برقراری ارتباط كلامی.
کمک نمودن به ناشنوايان برای برقراری ارتباط كلامی .
یاری رساندن به آن دسته از بیمارانی که به دليل آسيب‌های مغزی زبان پريش‌ شده‌اند
همچنین گفتار درمانگران به یاری بيمارانی كه دارای اختلال در صوت بوده و يا به دلیل عوامل مختلف حنجره آنها جراحی شده است
كمك به آن دسته از افرادی كه دچار اختلالات تلفظی شده اند.

دروس رشته گفتار درمانی

تمامی واحد های رشته ی گفتار درمانی 128 واحد می باشد که 20 واحد آن را دروس عمومی ، 78 واحد آن را دروس اختصاصی اجباری ، 24 واحد آن را کار آموزی در عرصه و 6 واحد آن را دروس اختصاصی اختیاری تقسیم بندی شده است. همچنین علاقه مندان به این رشته می توانند در دانشگاه های دولتی در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به طور ناپیوسته ادامه تحصیل دهند. رشته های مقطع کارشناسی ارشد مانند مهندسی پزشکی ، مدیریت توانبخشی، سلامت سالمندی ، فیزیولوژی ، گفتاردرمانی و … می باشد. 

 دروس عمومی  دروس اختصاصی
  آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی –  تربیت بدنی 1 و 2 ، مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی –  تاریخ و تمدن اسلامی  نابسامانی های زبانی ویژه دوران رشد – ناروانی های گفتار – اختلالات صوت – اختلال در تشدید – تشخیص افتراقی در اختلالات گفتار و زبان ، بیماری های گوش، گلو، بینی و حنجره – مبانی گفتار درمانی – بهداشت، پیشگیری و مشاوره در گفتار درمانی – نابسامانی های گفتار و زبان در عقب ماندگی ذهنی و سندروم های نافذ رشد ، شنوایی شناسی و روش های ارزیابی دستگاه شنوایی – بهداشت عمومی و کمک های اولیه – روانشناسی رشد – روانشناسی زبان – رشد روانی حرکتی و اختلالات آن – ژنتیک پزشکی و سندروم های دارای اختلالات گفتار و زبان ،  نابسامانی های گفتار و زبان در آسیب دیدگی شنوایی – اختلالات خواندن و نوشتن در دوران رشد – زبان پریشی بزرگسال – اختلالات واج شناختی و آوا شناختی – اختلال بلع – مدیریت در گفتار درمانی – طرح و پژوهش – اصطلاحات پزشکی و زبان تخصصی – بافت شناسی و آسیب شناسی ، روانشناسی کودک و نوجوان – الگو های پردازش گفتار و زبان – آمار و پژوهش مقدماتی – ارتودنسی در رابطه با گفتار – بیماری های اعصاب مربوط به گفتار – رشد و تکامل گفتار و زبان – روش های بالینی در اختلالات گفتار و زبان ، اصول توانبخشی – زبان شناسی و آوا شناسی – آناتومی و فیزیولوژی – فیزیک صوت –  روانشناسی عمومی

بازار کار و آینده شغلی رشته گفتاردرمانی

رشته ی گفتاردرمانی از آن دست رشته هایی است که فارغ التحصیلانش را بیکار در جامعه رها نمی کند و همیشه کاری برای انجام دادن آن ها وجود دارد. با توجه به نیاز جامعه به وجود کارشناسان خبره در این رشته می توانید با خیالی راحت این رشته را انتخاب نموده و تحصیل نمایید اما تنها این موضوع برای یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی کافی نمی باشد بلکه توانایی ها و مهارت های خود فارغ التحصیلان و تلاش و پشتکار آن ها در طی تحصیل برای یادگیری بهتر دروس و به کارگیری عملی آن حائز اهمیت می باشد.

با توجه به اینکه رشته گفتاردرمانی بر دو اصل پیشگیری و درمان استوار است اما بخش پیشگیری بسیار مورد توجه باید قرار بگیرد و یکی از وظایف گفتار درمانگران پیشگیری از بروز اختلالات می باشد برای مثال گفتار درمانگران می توانند در مدارس به دانش آموزان نحوه مراقبت از حنجره را آموزش داده و عواقب جیغ کشیدن ها و … را برایشان به صورت های مختلف توضیح دهند. همچنین گفتاردرمانگران می توانند به افرادی که شغل آن ها وابسته به استفاده از صدا می باشد مانند خوانندگان ، قاریان قرآن ، مداحان ، گویندگان و مجری ها و … نحوه ی سخن گفتن که باعث بروز مشکل نشود را توضیح دهند. 

گفتاردرمانگران می توانند در مراکز آموزشی ناشنوایان و کم شنوایان مشغول به فعالیت شوند و همچنین در درمانگاه‌ها و مراكز بهداشت‌، مراكز ويژه‌ توانبخشی ، مراکز نگهداری سالمندان و معلولین، درمانگاه‮ های سرپایی ، درمان در منزل، کودکستان‌ های روزانه و مراكز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی وجود آن ها مورد نیاز می باشد. فارغ التحصیلان گفتار درمانی امکان تاسیس دفتر گفتاردرمانی را نیز دارند.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته گفتار درمانی

 • دانشگاه علوم پزشکی تهراندانشگاه علوم پزشکی بابل
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی  اراک
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور
 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته گفتار درمانی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...