خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته پزشکی

بازار کار رشته پزشکی

بررسی بازار کار رشته پزشکی

بازار کار رشته پزشکی

بازار کار رشته پزشکی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته پزشکی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

رشته ی پزشکی ، رشته ای که اکثریت دانش آموزان و کنکوری های رشته ی تجربی در آرزوی رسیدن به آن و پوشیدن لباس طبابت هستند و این در حالی است که این آرزو روز به روز دور بنظر می رسد. در چندین سال گذشته میزان متقاضی برای ورود به رشته پزشکی و همچنین در دبیرستان تحصیل در رشته تجربی بسیار افزایش یافته و باعث شده که رقابت هر ساله افزایش بیابد و برخی از تحصیل در رشته ی پزشکی چشم پوشی کرده و به رشته های دیگری مانند پیراپزشکی و … رو بیاورند. به هر حال مشاوران مرکز سبز تدریس قصد دارند در این مقاله به بررسی سوالات شما عزیزان مانند بازار کار رشته ی پزشکی در ایران ؟ مراحل تحصیل پزشکی عمومی ؟ و به معرفی کلی پزشکی بپردازند. تا پایان مقاله همراه ما باشید تا بتوانید به سوالت خود پاسخ صحیحی ارائه دهید. همچنین می توانید برای اشنایی بیشتر در زمینه های پيراپزشکي بدون کنکور ، دندانپزشکی بدون کنکور ، پزشکی بدون کنکور روی لینک کلیک نمایید.

 

معرفی رشته پزشکی

رشته ی پزشکی رشته ی ناشناخته ای نیست که بخواهیم برایتان از ابتدای آن بیان کنیم بلکه علم پزشکی و طبابت علمی است که از زمان ظهور بشر و دوران ماقبل تاریخ به شکل های مختلف وجود داشته است حال از داروهای گیاهی گرفته و …  در رابطه با علم پزشکی اگر بخواهیم تعریفی علمی ارائه دهیم می بایست بدانید که پزشکی ، یک دانش کاربردی است که برای حفظ و نگهداری سلامتی و بهبود بیماران و اسیب دیدگان در حال تلاش است . یک پزشک در مراحل پیشگیری ، درمان و جلوگیری از بیماران در برابر بیماری محافظت می کند. رشته ی پزشکی علم پیچیده و وسیعی است که با کمک علم های دیگری مانند ، فیزیک ، علوم اجتماعی ، زیست شناسی ، علوم انسانی و … رشد نموده است . همانطور که گفتیم پزشکی علمی امروزه نیست بلکه از دوران های بسیار دور وجود داشته و به صورت های مختلف در کنار مذاهب مختلف مشغول به بهبود بیماران بوده است . در اواخر قرن بیستم بود که با تحولی که در علم ژنتیک به وجود آمد درمان بیماری ها و علم پزشکی را دچار تغییرات اساسی نمود و راه پیشرفت را هموار کرده است .

پزشکان ، بیماران  را به صورت قضاوت بالینی مورد تشخیص ، درمان و پیشگیری قرار می دهند. مراحل عملکرد و قضاوت بالینی به شرح زیر می باشد: 

-شرح حال

-معاینه فیزیکی

-تهیه فهرست مشکلات

-مشخص نمودن تشخیص های افتراقی

-بررسی‌ها ، آزمایش و تصویر برداری و …

-تشخیص بیماری

-درمان

 

ساختار اصلی مصاحبه پزشکی

شکایت اصلی  علت مراجعه بیمار و همچنین نشانه های گفته شده او ثبت می گردد.
شرح‌حال بیماری یادداشت ترتیب زمانی نشانه و توضیحات بیشتر در این باره
فعالیت فعلی فعالیت هایی که بیمار در حال حاضر انجام میدهد ، شغل ، تفریح و …
داروها یادداشت تمامی داروهایی که بیمار مصرف می کند ، بانسخه ، بدون نسخه ، داروهای گیاهی و آلرژی و …
سابقه پزشکی قبلی یادداشت تمام بیماری های قبلی بیمار به همراه سوابق بستری ، واکسیناسیون ، مصدومیت ها و …
سابقه اجتماعی  یادداشت محل تولد ، محل زندگی ، عادات غذایی ريال مصرف الکل و دخانیات ، وضعیت تاهل و …
سابقه خانوادگی  یادداشت شجره نامه ی بیماری هایی که در اقوام و فامیل وجود دارد.
بازبینی سیستم‌ها  پرسش سوالاتی که از بیمار پرسیده نشده است ، و همچنین بررسی کلی تمام دستگاه های اصلی بدن مانند قلب و ریه و …

 

بررسی معاینه فیزیکی پزشکان 

در معاینه فیزیکی پس از بیان نشانه های بیماری توسط بیمار ، پزشک موظف است که این علایم را در بدم بیمار بیابد و پزشکان در این زمینه از حواس ، بویایی ، شنوایی ، لامسه و بینایی خود استفاده می نمایند همچنین در کنار این ها از ابزار های پزشکی مانند گوشی پزشکی و … نیز استفاده می شود.

در جدول زیر مراحل معاینه بالینی پزشکان را برایتان عنوان می نماییم تا شما قبل از انتخاب رشته ی پزشکی بتوانید با یک دید و شناخت کلی از این رشته وارد دانشگاه شده و تحصیل موفقی را داشته باشید.

 

بررسی علایم حیاتی مانند قد و وزن ، فشار خون ، ضربان قلب و …
بررسی وضعیت ظاهری بیمار و شناسایی مشخصات بیماری ماننذ رنگ پریدگی و لاغری و …
مشاهده و معاینه دست ها و پاها
معاینه سر ، دهان و چشم و گوش و …
بررسی پستان و مجاری تنفسی بیمار
معاینه وضعیت حرکتی و عضلانی بیمار و همچنین شکم و رکتوم
معاینه اعضای جنسی در صورتی که بیمار باردار باشد.
بررسی وضعیت اعصاب ، هوشیاری ، بینایی و …
بررسی روان بیمار و یادداشت شرح روانی فرد
و در اخر استفاده از تصویر برداری و آزمایش های پزشکی

 

مراحل تحصیل دکتری پزشکی عمومی 

چنانچه شما علاقه مند به تحصیل در رشته ی پزشکی هستید می بایست توجه کنید که مدت زمان تحصیل در این مقطع 6 سال است که به مراحل : 1-  علوم پایه   2- نشانه شناسی و فيزيوپاتولوژی  3- كارآموزي بالينی   4- كارورزی تقسیم می شود که برایتان به طور خلاصه از هر دوره تعریفی ارائه خواهیم نمود.

  • مرحله علوم پایه : این مرحله به مدت دو سال می باشد که دانشجویان در درس های عمومی ، پایه و اصلی را می گذرانند. در این مرحله دانشجویان تمامی ساختمان انسان و همچنین عوامل بیماری زا و مکانیزم های دفاعی بدن انسان در مقابل بیماری ها را می آموزند.
  • مرحله نشانه شناسي و فيزيوپاتولوژی: مدت زمان این مرحله 6 ماه می باشد که دانشجویان علاوه بر آموزش مباحث فیزیولوژیک و همچنین مكانيزم بيماريها و عواملی که موثر در انند  و تظاهر بيماريها و تشخيص به طريق تحليل گرانه را می آموزند.
  • كارآموزي باليني: این مرحله به مدت 20 ماه می باشد که دانشجویان در آن مباحثی مانند تشخيص بيماريها از ديدگاه بالينی و آزمايشگاهی ، طراحی عمليات پيشگيری و درمانی را می اموزنند و همچنین دوره های زنان و زايمان ، داخلی، جراحی، كودكان ، گوش و حلق و بينی ، چشم ، روانپزشكی، راديولوژی، پوست را در بیمارستان های اموزشی می گذرانند.
  • كارورزی بالینی : مدت زمان گذراندن در این مرحله 18 ماه است که در آن به مباحثی نظیر قدرت تصمیم گیری و پرورش دادن اعتماد به نفس دانشجویان برای مواجه با مسائل بهداشتی و درمانی و واگذاری مسئولیت مسائل بهداشتی و درمان بر عهده دانشجویان می پردازد. و همچنین در این مرحله در بیمارستان های آموزشی به صورت کارورز فعالیت می نمایند.

واحدهای درسی دوره دکتری پزشکی : 

-290 واحد درسی به طور کلی می باشد .

– 152 واحد درسی

-138 واحد نشانه شناسی ، كارآموزی و كارورزی

واحدهای کارآموزی و كارورزی ، پایان نامه نیز به این شرح می باشد. 

-دروس عمومی 23 واحد

-دروس پايه و اصلی 68 واحد

-مرحله دوم 30 واحد

-كارآموزی 95 واحد

-كارورزی و كشيكيهای شبانه 68 واحد

– پايان نامه 6 واحد

 

موقعیت شغلی و بازار کار  پزشکی 

رشته ی پزشکی یکی از رشته هایی است که ما در چندین سال گذشته شاهد داوطلبان بسیاری برای تحصیل در این رشته بوده ایم و امروزه مسئولان در تلاشند که ورود  بسیار زیاد دانش آموزان را برای تحصیل در رشته تجربی کنترل و مهار نمایند زیراکه اکثریت آن ها مایل به تحصیل در رشته ی پزشکی هستند بدون آن که به بازار کار و رقابت بالای آن در کنکور نگاهی بیندازند.

از آن جهت که رشته ی پزشکی دارای وجه اجتماعی بالا و یا به قولی با پرستیژ و پر درآمد است این علاقه مندی را در ذهن دانش آموزان و داوطلبان ما به وجود آورده است .

به هر حال ما در قصد داریم به آینده ی شغلی این رشته بپردازیم . پس از به پایان رساندن دوره تحصیل پزشکی ، فارغ التحصیلان موظفند که دو سال طرح پزشکی در مناطق محروم و همچنین خدمت سربازی پسران را بگذرانند. و سپس می توانند در کلینیک ها ، بیمارستان ها ی دولتی و خصوصی ، مطب ها و اورژانس ها مشغول به طبابت شوند. همچنین علاقه مندان به تحقیق و پژوهش می توانند به کارهای تحقیقاتی بپردازند و یا در دانشگاه ها به عنوان مدرس مشغول به کار شوند.

همچنین در رابطه با در امد پزشکان سولات فراوانی شده است که می بایست بگوییم بستگی به موارد محل مطب و نحوه ی برخورد با بیماران و تجربه ی پزشک دارد و به طور تقریبی می توانیم بگوییم که درامد پزشکان حدود 3 تا 8 میلیون تومان است که باز کم و یا زیاد می شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته پزشکی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...