خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته پرستاری

بازار کار رشته پرستاری

معرفی و درآمد رشته پرستاری

بازار کار رشته پرستاری

بازار کار رشته پرستاری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته پرستاری با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

آیا شما علاقه مند به تحصیل در رشته ی پرستاری هستید؟ آیا قصد دارید تا مقطع دکتری این رشته را ادامه دهید؟ با گرایش های این رشته در مقاطع بالاتر آشنایی دارید؟ در این مقاله سعی نموده ایم هر آنچه که برای علاقه مندان به تحصیل در رشته ی پرستاری مورد نیاز است را عنوان کنیم .رشته ی پرستاری یک رشته ی بسیار جذاب است که گاهی آن را در رده ی دومین شغل سخت نام برده اند و تنها عشق و علاقه است که پرستاران را با وجود مزایا و حقوق کم ، صدمان جسمی ناشی از کار در بیمارستان ، بازنشستگی دیر هنگام و … همچنان در بیمارستان ها مشغول خدمت رسانی به بیماران نگه داشته است.  چنانچه شما علاقه مند به تحصیل در این رشته هستید می بایست اطلاعات کاملی در زمینه بازار کار و موقعیت شغلی این رشته داشته باشید ، و به سوال مهمی پاسخ دهید . آیا شما توانایی های مورد نیاز این رشته را دارید.؟ در ادامه توانایی های مورد نیاز پرستاران را برایتان عنوان نموده ایم . همچنین می توانید برای مشاهده پرستاری بدون کنکور  ،  انتخاب رشته کنکور تجربی 96 ، کارنامه و رتبه قبولی پرستاری دانشگاه آزاد 95 – 96 روی لینک ها کلیک نمایید.

معرفی رشته پرستاری 

رشته ی پرستاری یک رشته بسیار مقدس و محبوب است که تمامی انسان ها از این شغل و رشته شناختی نسبی را دارند اما ما قصد داریم به تعریفی علمی از این رشته بپردازیم . پرستاران یکی از اعضای بسیار مهم در کادر و تیم پزشکی و مراقبتی و بهداشتی می باشند.کارهایی که یک پرستار در قبال بیمارانش انجام می دهد به صورت فعالیت های مراقبتی ، درمانی ، حمایتی ، مشاوره ای ، مدیریتی و … می باشد. پزشکان بایستی خیلی خوش شانس باشند اگر یک پرستار خبره و کاربلد و مسئول وظیفه مراقبت از بیمارشان را برعهده بگیرد. شاید شما تا به الان این ذهنیت را داشته اید که پرستاران تنها وظیفه دارند که به بیماران خود در بیمارستان ها رسیدگی نمایند. در حالی که اینگونه نیست یک پرستار در تمامی مراحل زندگی افراد از پیشگیری از بیماری ها آغاز شده و تا درمان آن ها در زمان بیماری و همچنین فعالیت های توانبخشی که بیمار پس از مرخص شدن و بهبود نیاز دارد کنار بیمار می ماند و می توانند از او همراهی بخواهند.

وظایف پرستاران

پرستاری شغلی است که اگر عشق و علاقه در آن نباشد نمی توان در محیط بیمارستان دوام آورد به همین خاطر شما اگر علاقه مند به تحصیل در این رشته می باشید حتما قبل از انتخاب رشته با چند پرستار در این زمینه مشورت کرده و روحیات خود را بسنجید. پرستاران وظایف مختلفی دارند که برایتان عنوان می کنیم.

1-  دادن داروها ی بیمار مطابق به دستورات پزشک معالجش

2-  همکاری با بخش های مختلف بیمارستان

3-  انجام دادن کارهای تزریقاتی ، تزریق خون ، تمیز کردن و پانسمان زخم های بیماران

4-  یاری نمودن به پزشکان و سایر کادر بیمارستان

5-  ثبت مشخصات بیمار در پرونده ی پزشکی و همچنین ارائه گزارشات پرستاری

6-  نظارت نمودن بر واحد پرستاری که وظیفه سرپرستار می باشد.

پرستاری ؟ تا چه مقطعی ؟

پرستاری را می توانید تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه بدهید. همچنین برای آشنایی شما با مقطع کارشناسی ارشد رشته پرستاری می بایست بگوییم که مقطع ارشد پرستاری به مدت دو سال است که دانشجویان 26 واحد درسی را می گذرانند. پرستاران مقطع ارشد در سطح بالای تخصصی در امور آموزش، مدیریت خدمات پرستاری و ارائه خدمات بالینی، در دانشکده‌های پرستاری و مراکز مختلف بهداشتی درمانی خدمت می‌کنند.

در مقطع دکتری نیز فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پس از قبولی در ازمون کتبی و مصاحبه ورودی و همچنین گذراندن دوره های آموزشی می بایست 25 واحد دروس اختصاصی، ۲۰ واحد رساله دکتری و امتحان جامع دکتری  را بگذرانند تا بتوانند به دریافت درجه دکترای پرستاری نایل گردند. در ادامه گرایش های دو مقطع کارشناسی اشرد و دکتری را در رشته پرستاری برایتان عنوان نمودیم.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد

 • اطفال
 • بهداشت
 • روان پرستاری
 • داخلی جراحی
 • پرستاری ویژه
 • اپیدمیولوژی
 • آناتومی
 •  مدیریت
 • بافت شناسی
 • فیزیولوژی

گرایش های مقطع دکتری

 • بافت شناسی
 • اپیدمیولوژی
 • آناتومی
 • پرستاری

بازار کار رشته پرستاری 

چنانچه شما قصد دارید که در رشته پرستاری تحصیلات خود را ادامه دهید می بایست بدانید که پرستاران می توانند در کدام قسمت ها مشغول به کار شوند. فارغ التحصیل رشته پرستاری می تواند در بیمارستان ها ، درمانگاه ها ، مراکز درمانی و مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی مشغول به کار شود. در رابطه با شرایط محیط کاری پرستاران اگر بخواهید باید توجه کنید که پرستاران باتوجه به قسمتی که در بیمارستان و یا مراکز درمانی کار می کنند وظابف و شرایط کاری متفاوتی دارند ، کسی که در بخش اورژانس مشغول به فعالیت است با کسی که در بخش اطفال فعالیت دارد وظایف و شرایط کاری متفاوتی را تجربه می نمایند.

 • در چند سال اخیر باتوجه به اینکه هنوز هم در کشور ما پرستاران جایگاهی که باید داشته باشند را ندارند اما میزان فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه های سراسری و آزاد و علوم پزشکی هر ساله افزایش می یابد. با وجود حجم بالای پرستاران اما هنوز هم کمبود پرستار در بیمارستان ها و مراکز مراقبتی و بهداشتی احساس می شود و پرستارانی که واجد شرایط باشند می توانند شغل مناسبی را برای خود بیابند. حیطه ی کاری پرستاران بسیار گسترده است و پرستارانی کمی هستند که بیکاری را تجربه نموده اند . حتی پرستاران می توانند به صورت مستقل فعالیت نمایند یعنی آن ها امکان تاسیس مرکز بهداشت خصوصی  که در آن به ارزیابی وضعیت سلامت افراد جامعه بپردازد را دارند و همچنین می توانند مهدکودک دایر نموده و فعالیت نمایند.

استخدام پرستار

استخدام پرستار در بیمارستان ها براساس سطح تحصیلات [کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری]  صورت می گیرد. و همچنین در هنگام استخدام به سابقه کار پرستار توجه می کنند . همچنین پرستاران می توانند در منازل بیماران نیز مشغول به کار شوند.

استخدام پرستاران در پست های :

–  پرستار شیفت

– سرپرستار

-سوپروایزر بالینی

-سوپروایزر کنترل عفونت

-سوپروایزر آموزشی

-ریاست پرستاری بیمارستان

آیا شما مناسب شغل پرستاری هستید؟

شغل پرستاری یعنی عشق ورزیدن ، دلسوزی به بیمارانی که نیازمندند ، هشت ساعت زندگی با بیمارانی که در بخش سرطان هستند  و همچنین  مدت های طولانی را در اتاق عمل ، اورژانس ، ای سی یو و … بودن .  و خلاصه در یک کلام می توانیم بگوییم که پرستاری یعنی از خود گذشتن . اگر شما دارای روحیه ای هستید که می توانید هم مهربان و دلسوز بوده و هم با جدیت به بیماری ها و مراقبت بپردازید می توانید در این رشته موفق شوید . شغل پرستاری رشته ای خاص است که روحیه ای خاص را نیز می طلبد چنانچه آمادگی دارید که در کنار و همراه جسم های بیمار و و روح های درد کشیده باشید می توانید شرایط را برای ورود به این رشته برای خودتان مهیا نمایید.

یکی دیگر از ویژگی های مورد نظر این رشته سخت گیری و منظم بودن است ، این شغل به شدت به فردی منظم و با جدیت نیازمند است . همچنین در کتاب های درسی نیز می بایست به زبان انگلیسی ، شیمی و زیست شناسی مسلط باشید تا بتوانید با مطالب جدید دنیا و پیشرفت پرستاری جلو رفته و به روز باشید و بتوانید مقالات و کتاب های علمی مناسب این رشته که به زبان انگلیسی است را مطالعه نمایید.

پرستاران می بایست از لحاظ سلامت جسمی وضعیت مناسبی داشته باشند ، گوش شنوا برای شنیدن قلب بیمار ، قد متناسب برای انجام کارهای بیماران و دستی که با سرعت و ظرافت بتواند به بیماران رسیدگی نماید.

و در اخر باید بگویم که پرستاران با افراد دردمند که با مشکلات و سوانح مختلف وارد بیمارستان می شوند روبه رو می شوند به همین خاطر داشتن جسمی که بتواند شب ها را بیدار بماند و ساعت ها به کار سخت در بخش های مختلف بیمارستان رسیدگی نماید الزامی است و همچنین روحیه ای که بتواند تمامی این ها را تحمل کرده و در صورتی که با توانی های جسمی بیماران مواجه می شود بتواند بر فشار روحی خود غلبه نماید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بازار کار رشته پرستاری با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...