خانه / امریه / شرایط معافیت خدمت سربازی

شرایط معافیت خدمت سربازی

بررسی شرایط معافیت خدمت سربازی 96

شرایط معافیت خدمت سربازی 96

شرایط معافیت خدمت سربازی 96

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط معافیت خدمت سربازی 96 با مشاوران مرکزسبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

طبیعتا یکی از دغدغه ها و یا نگرانی هایی که پسران جوان سرزمینمان با ورود به سن 18 سالگی دچار آن می شوند، در رابطه با رفتن به خدمت مقدس سربازی است.البته در ایران مشمولان در صورت دارا بودن شرایط خاص از رفتن به سربازی معاف می شوند.اما منظور از شرایط خاص چیست؟ به طور کلی دو نوع معافیت وجود دارد که معافیت موقت و معافیت دائم نام دارند.البته افرادی هم هستند که از سلامت کامل جسمانی برخوردار نیستند اما بیماری آنها برای دریافت معافیت مورد تایید نیست در این صورت مشمولان به عنوان معاف از رزم محسوب می شوند و می توانند در كارهای خدمات رزمی و یا پشتیبانی خدمات رزمی به فعالیت بپردازند.

شرایط خاص نیز مشمول حال افرادی می شود که دچار نارسایی‌های بدنی، شرایط خاص جسمی و یا روانی و یا اجتماعی هستند.ضمن اینکه در صورتی که افراد دارای شرایط خاص باشند،می توانند دوره سربازی را از طریق بنیاد ملی نخبگان با گذراندن دوره آموزشی و انجام یک پروژه در ازای مابقی دوره به اتمام برسانند.همچنین دانشجویان پسر در مقطع فوق دیپلم مجاز هستند که به مدت 3 سال تحصیل كنند و طول مدت تحصیل برای مقطع كارشناسی پیوسته حداكثر 6 سال،برای مقطع کارشناسی ناپیوسته 3 سال ومقطع كارشناسی ارشد و دكتری 8 سال است و در مدت تحصیل مشمولان می توانند با استفاده از معافیت موقت تحصیل کنند و پس از اتمام تحصیل و فارغ التحصیل شدن برای رفتن به خدمت سربازی اقدام نمایند.برای آگاهی از شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی کلیک کنید.

همچنین برخی از متقاضیان هم برای گذراندن دوره خدمت سربازی به سراغ دریافت امریه سربازی می روند.امریه سربازی در واقع همان خدمت سربازی می باشد البته با این تفاوت که مشمولان به جای خدمت در پادگان ها در مراکز دولتی و ارگان های امریه پذیر  خدمت می نمایند.

شرایط معافیت‌ های کفالت خدمت سربازی

 • در صورتی که سن پدر که تنها فرزند آن بالای 18 سال (سالم) و کمتر از 59 سال باشد به دلیل بیماری در صورت تایید و تشخیص شورای پزشکی، امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • در صورتی که مادر خانواده فاقد همسر باشد و تنها فرزند وی بالای 18 سال(سالم) باشد، همچنین اگر مشمول پدرش فوت کرده باشد و برادر و خواهر صغیر داشته باشد، امکان استفاده از معافیت کفالت وجود دارد.
 • چنانچه برادر مشمول دچار بیماری و نیازمند مراقبت باشد و( پدر – همسر – فرزند) نداشته باشد و برادر بالای 18 سال نداشته باشد در این صورت امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • در صورت مجرد بودن خواهر از سن(18 تا 24 سالگی) و در قید حیات نبودن پدر، به دلیل مراقبت از خواهر امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • اگر پدر بزرگ مشمول  نیازمند مراقبت باشد در صورتی که  فاقد فرزند پسر یا فرزندان پسر وی قادر به مراقبت از پدر خود نباشند، امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • در صورتی که پدر مشمول در حبس باشد و حداقل یک سال از حبس قطعی او باقی‌مانده باشد امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • در صورت مفقودیت پدر ( توسط رای دادگاه) امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • در صورت بیماری مادر فاقد شوهر، همسر مادر(ناپدری) امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • در صورت فوت و یا بیماری شوهر و فرزندان مادربزرگ مشمول،امکان استفاده از معافیت کفالت برای مشمول وجود دارد.
 • اگر فرد مشمول در حین خدمت سربازی برادر خود را از دست داده باشد و خودش تنها فرزند بالای 18 سال باشد معاف از خدمت است.
 • در صورتی که مشمولان در اثر حوادث طبیعی مثل  زلزله تمامی خانواده خود را از دست داده باشند و یا مشمولانی كه همسر و فرزند خود را از دست داده باشند و منزل مسكونی آن ها 100 درصد تخریب شده باشد معاف از خدمت می باشند.

معافیت پزشکی سربازی و نحوه دریافت آن

متقاضیان باید برای دریافت کارت پایان خدمت و یا دریافت معافیت پزشکی و کسب اطمینان از قرار گرفتن در لیست مشمولان معافیت پزشکی اقدامات لازم را که در ادامه توضیح خواهیم داد انجام دهند.مشمولان در ابتدا باید دفترچه ی راهنمای خدمت وظیفه ی عمومی خود را دریافت نمایند و برای معاینه ی اولیه متقاضیان به پزشک مراجعه نمایند.سپس متقاضیان باید نسبت به تکمیل فرم خود اظهاری سوابق بیماری مشمول خدمت سربازی اقدام نمایند و برای ثبت درخواست معافیت پزشکی در دفاتر خدمات الکترونیکی نظام وظیفه اقدام نمایند .سپس برگه ی معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس مشمول ارسال می شود. مشمولان باید برای انجام معاینات تخصصی به  بیمارستان مراجعه کنند و جواب معاینه پزشکی را به حوزه ی رسیدگی کننده ارسال نمایند.در نهایت دعوت نامه ای جهت حضور متقاضی مشمول در شورای پزشکی ارسال می گردد که پس از برگزاری جلسه شورای پزشکی متقاضیان می توانند کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

انواع بیماری ها جهت دریافت معافیت پزشکی سربازی 

بیماری های عمومی بیماری های شکم و دستگاه گوارش جراحی عمومی بیماری های روماتولوژی و بافت همبند بیماری های غدد مترشحه و داخلی
بیماری های داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی) بیماری های استخوان (اسکلت) جراحی مغز و اعصاب بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی بیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های چشم و عوارض بینایی بیماری های بافت های زیر پوست بیماری های گوش و حلق و بینی بیماری های قلب و عروق بیماری های عفونی
بیماری های اعصاب و روان بیماری های ریه و قفسه صدری بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها) بيماری های روانپزشكی

شرایط معافیت های معلولان به چه صورت است؟

1-مشمولانی که پدر یا مادرشان 25% جانبازی یا 30 ماه سابقه حضور در جبهه یا 36 ماه سابقه آزادگی داشته باشد، معافیت از خدمت می باشند.ضمن اینکه اگر با تلفیق موارد جانبازی و سابقه جبهه مدت مورد نظر منجر به 30 ماه شود، یک فرزند خانواده‌ از خدمت معاف خواهد شد.

2-چنانچه یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول باشد (هر دو یا یکی از آنان معلول باشد) یا حداقل دو نفر از فرزندان آنان معلول و ناتوان باشند، از انجام خدمت وظیفه معاف می‌شوند.

3-اگر مادری فاقد همسر و تحت پوشش کمیته امداد باشد، در صورت داشتن دو فرزند پسر بالای 18 سال، یکی از فرزندانش از خدمت سربازی معاف می‌شود.

4-در صورتی که در خانواده‌ای یک معلول (خواهر یا برادر) باشد و همچنین یک فرزند پسر بالای 18 سال نیز داشته باشند، مشمول از خدمت معاف می‌شود.

5-مشمولانی كه همسرشان بعد از ازدواج دچار معلولیت شده باشند نیز معاف از خدمت می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط معافیت خدمت سربازی 96 با مشاوران مرکزسبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

امریه شهرداری 96

امریه شهرداری 96

امریه شهرداری 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره امریه شهرداری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647 با ...