خانه / آخرین اخبار / میزان تاثیر معدل در کنکور 97

میزان تاثیر معدل در کنکور 97

تاثیر-معدل-در-کنکور-97

تاثیر-معدل-در-کنکور-97

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر معدل در کنکور 97 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

آگاهی از میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری یکی از مواردی است که ذهن بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکوری را درگیر خود کرده است. میزان تاثیر معدل در کنکور 97 از طریق سازمان سنجش در دفترچه کنکور سراسری و توسط سایت رسمی آن اعلام می شود.با توجه به اعتراض های بسیاری از داوطلبان نسبت به مسئله ی ناعادلانه بودن کنکور سراسری، مجلس و سازمان سنجش به دنبال راهی برای پذیرش عادلانه داوطلبان بودند و بر همین اساس در مجلس شورای اسلامی طرحی با عنوان قانون سنجش دانشجو به تصویب رسید که طبق این طرح شیوه ی جدیدی در کنکور سراسری اعمال شد.یعنی تاثیر سوابق تحصیلی در راستای حذف کنکور سراسری صورت گرفت که البته در حال حاضر این امر امکان پذیر نشد و هر ساله شاهد برگزاری کنکور هستیم .به همین خاطر قرار است که  به مرور میزان درصد تاثیر معدل در نتیجه آزمون سراسری افزایش یابد اما در حال حاضر تاثیر مثبت خواهد داشت.

اهمیت و تاثیر معدل در کنکور 97

یکی از عوامل تاثیرگذار در انتخاب رشته کنکور داوطلبان تاثیر معدل آنان می باشد که پس از تصمیم گیری های متعدد در حال حاضر میزان تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت اعلام شده است نه قطعی. میزان تاثیر معدل به امتحانات نهایی اختصاص دارد البته نمرات امتحانات نیم سال اول که به صورت داخلی برگزار می شوند تاثیری در این قانون ندارند. تاثیر معدل در کنکور بر اساس تراز داوطلبان می باشد.به عبارت دیگر برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور سراسری از واحدی به نام تراز استفاده می شود.یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی داوطلبان کنکور را محاسبه و رتبه های کنکور را مشخص کنند بنابراین نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.برای آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد و میزان تاثیر سهمیه بسیج در کنکور سراسری و آزاد کلیک نمایید.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور سراسری چیست ؟

داوطلبان رشته های علوم انسانی، ریاضی فیزیک می توانند در کنکور تجربی شرکت کنند و بالعکس. اما ت.جه داشته باشید که داوطلبان رشته ی علوم انسانی که دروسی چون فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند و همچنین داوطلبان رشته ی تجربی که دروسی از جمله فلسفه، منطق و جغرافیا را نخوانده اند، جزو سوابق تحصیلی شان محسوب نخواهد شد. به همین دلیل، منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری نمره هریک از دروس مرتبط می باشد.به عنوان مثال برای داوطلبان رشته علوم انسانی فقط دروس عمومی مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قرار می گیرد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است مانند امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و امتحانات نهایی پیش دانشگاهی جزو سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

چه کسانی مشمول طرح تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور می باشند؟ 

داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در یکی از رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی از سال تحصیلی 84 به بعد دریافت کرده اند و امتحانات يک يا چند درس آنها به صورت نهايی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلی می شوند و سوابق تحصيلی ديپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به ميزان حداكثر 25 درصد تاثیر مثبت در نمره كل نهايی آنان محسوب خواهد شد.

همچنین داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را  در رشته های ذکر شده از سال تحصیلی 91 – 92 به بعد دریافت کرده اند و امتحانات يک يا چند درس آنها به صورت نهايی، سراسری و کشوری برگزار شده است نیز مشمول اعمال سوابق تحصيلی هستند و سوابق تحصيلی موجود دوره پيش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به ميزان حداكثر 5 درصد تاثیر مثبت در نمره كل نهايی آنان خواهد بود.

اما در صورتی که داوطلبی مدرک دیپلم خود را قبل از سال 84 دریافت باشد و یا مدرک پیش دانشگاهی خود را تا قبل از سال 91 دریافت کرده باشد ،شامل قانون تاثیر معدل در کنکور 97 نخواهد بود.یعنی معدل این داوطلب هیچگونه تاثیری در رتبه و ترازش نخواهد داشت و تراز و رتبه ای که در کارنامه خود مشاهده می کند، در واقع همان ترازی است که از پاسخ دهی به سوالات عمومی و اختصاصی در کنکور داده است.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر معدل در کنکور 97 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

2 نظر

  1. سلام کتاب های نقشه کشی معماری(فنی وح فه ای)
    ازسال ۹۱_۹۲تغییری کرده ممنون میشم پاسخ بدید

    • مشاور سبزتدریس

      سلام تغییر جزیی داشته برای مشاهده کتاب ها میتوانید آن ها را دانلودکنید سپس ازفروشگاه کتاب خریدکنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

دانلود سوالات کنکور سراسری 96 - 97 با پاسخنامه

دانلود سوالات کنکور سراسری 96 – 97 با پاسخنامه

سوالات کنکور ریاضی ،تجربی ، انسانی ، هنر و زبان 96 با پاسخنامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانلود سوالات کنکور سراسری 96 – 97 با پاسخنامه با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس ...