خانه / انتخاب رشته / مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

مشاوره انتخاب رشته دکتری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته دکتری با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

مقطع دکتری بعنوان بالاترین مقطع تحصیلی در دانشگاه های ایران به شمار می رود که این مقطع شامل 2 بخش آموزشی و پژوهشی است که برای هر کدام از این بخش ها 4 ترم در نظر گرفته شده است ضمن اینکه دوره ی آموزشی شامل 6 درس می باشد که غالبا در هرترم 3درس توسط دانشگاه ارائه می شود بدین ترتیب این 6 درس پس از پایان ترم دوم به اتمام می رسند.و در ترم سوم میبایست خود را برای شرکت در آزمون جامع  آماده کنند .

آزمون جامع دکتری چه آزمونی است؟

در  آزمون جامع از 4درس از 6 درس که غالبا توسط دانشگاه انتخاب می شود آزمون گرفته خواهد شد .آزمون جامع در دانشگاه های دولتی به 2 صورت کتبی وشفاهی صورت می گیرد و در دانشگاه های آزاد مجددا آزمون های مربوط به ترم های قبل گرفته می شود. همچنین دوره ی پژوهشی هم شرایط خاص خودش را دارد ، برای مثال دانشگاه های دولتی در همان ابتدای ورود به این مقطع برای دانشجویان استاد رهنما انتخاب می نمایند درصورتیکه در دانشگاه های آزاد دانشجویان در ترم 3و یا 4 اقدام به انتخاب استاد راهنما می کنند.

دانشجویان در ترم چهار ملزم به تهیه مدرک زبان آیلتس و یا تافل می باشند. همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد میبایست مدرک زبان مربوط به دانشگاه آزاد به نام EPT را تهیه کنند علاوه بر مدرک زبان دانشجویان باید در همین ترم اقدام به تهیه رساله دکتری و ثبت مقاله ISI از رساله خود نمایند .

توضیحاتی در خصوص مقاله ISI

یکی از نکاتی که در مشاوره انتخاب رشته دکتری همواره بر آن تاکید می کنیم اهمیت مقاله ها ISI می باشد. ISI در واقع فهرستی از معتبر ترین مقالات جهان می باشد که سمینار های معتبر با اخذ مبلغ مورد نظرشان حاضر به ثبت مقاله شما در ISI می باشند البته با دریافت هزینه ای اضافه تر. بدین ترتیب برای صرفه جویی در هزینه شما می توانید به دنبال ثبت مقاله خود در ژورنال ها (ضمن رعایت قوانین مربوط به آن ) باشید که از اعتبار بیشتری هم برخوردار می باشد .ضمن اینکه موضوع مقاله میبایست در راستای موضوع رساله دکتری باشد.

پیش نیاز های دروس دکتری

یکی از سوالهای متداولی که ممکن است برای دانشجویان این مقطع پیش بیاید این است که درس های دکتری هم پیش نیاز دارند یا خیر؟ توجه داشته باشید که پیش نیاز های مقطع دکتری دروس مربوط به دوره ی کارشناسی می باشد نه کارشناسی ارشد. همچنین نکته ی قابل توجه دیگر که باید در این خصوص بدانید این است که دانشجویان می توانند به عنوان دانشجوی مهمان 2 درس از 6 درس را در دانشگاه دیگر و یا بهتر و یا حتی با دانشجویان ارشد بگذرانند و حضور در کلاسهای دکتری الزامی نمی باشد.

توصیه های موثر در مشاوره انتخاب رشته دکتری

1.گاهی تعدادی از داوطلبان به این دلیل که رتبه عالی و تک رقمی کسب کرده اند حساب ویژه ای روی رتبه آزمون کتبی بازمی کنند اما این نکته رو درنظر داشته باشید صرف کسب رتبه عالی و تک رقمی هیچ ضمانتی برای پذیرفته شدن در دانشگاه هایی مثل دانشگاه شریف و یا دانشگاه تهران برای شما وجود نخواهدداشت به همین دلیل ضمن توجه به این نکته تنها روی رتبه ی آزمون بسنده نکنید و بدون درنظرگرفتن این قضیه اقدام به ثبت نام کنید.

2.سعی کنید توجه لازم را نسبت به دانشگاهی که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را گذرانده اید داشته باشید و همچنین شناخت شما توسط اساتید دانشگاه امتیاز مثبتی برای شما در ارزیابی شماخواهد داشت. پس همواره سعی کنید اهمیت زیادی برای دانشگاه قائل شوید. و توجه لازم را نسبت به دانشگاه و اساتید مربوطه داشته باشید.

3.آن دسته از دانشجویانی که اقدام به تغییر رشته و یا گرایش می دهند به این نکته توجه داشته باشید که غالبا اساتید هنگام مصاحبه دلیل این تغییر راجویا می شوند بنابراین سعی کنید گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را ابتدا در اولویت قرار دهید و با دلایل منطقی و معقول و همچنین پشتوانه علمی اقدام به تغییر رشته و یا گرایش کنید زیرا در غیر این صورت مصاحبه گران برداشت خوبی نسبت به این قضیه نخواهند داشت.

4.قابل توجه آن دسته از داوطلبانی که سهمیه مربی دارند با توجه به مسئله که هزینه مربوط به تحصیل شما توسط موسسه پرداخت می شود پس از اهمیت انتخاب های پژوهش محور دانشگاه ها غافل نشوید زیرا داوطلبانی که سهمیه آزاد دارند غالبا انتخاب هایی به این صورت در اولویت نخواهند داشت.بنابراین از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنید و سعی کنیدحدالامکان از از انتخاب کدهای پژوهشکده ها پرهیز کنید زیرا آنها خواستار نیروهای تمام وقت می باشند.

5.با توجه به این که گاهی پس از انتشار دفترچه و شروع انتخاب رشته کد رشته ها دچار تغییر می شوند و گاهی برخی از کد رشته ها حذف و یا اضافه می شوند و ممکن است ظرفیت آنها تغییرکند پس به همین دلیل توصیه می شود که حتما اصلاحیات دفترچه را مطالعه فرمایید .

6.با توجه به ظرفیت دانشگاه ها آن دسته از داوطلبانی که رتبه ی خوبی بدست نیاورده اند ولی در عوض  رزومه ی آموزشی پژوهشی خوبی دارند می توانند این این امید را داشته باشند که درصورت وجود ظرفیت در دانشگاه امکان ثبت نام در ارزیابی دانشگاه و مصاحبه دکتری وجود خواهد داشت .

7.یکی از مهمترین بخش در این مقطع انجام مصاحبه می باشدکه شما باید از همین ابتدا آمادگی لازم را در انجام مصاحبه بدست بیاورید.پس از همین ابتدا باید هدف خود را از انتخاب رشته و گرایش مشخص کنید و در صورت تغییر گرایش هم باید دلایل منطقی و قانع کننده ای داشته باشید و از انتخاب های دیگر هم آگاهی داشته باشید در غیر این صورت مصاحبه گران برداشت خوبی نسبت به شما نخواهند داشت .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته دکتری با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن ...