خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 96

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر گذاری سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

با توجه به میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد و اهمیت آن در قبولی داوطلبان در کنکور لازم دانستیم در این مقاله به طور مفصل برای شما داوطلبان عزیز به بررسی انواع سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد از جمله سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران ، جانبازان و شهدا و میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد بپردازیم .برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تاثیر سهمیه بومی گزینی ،  تاثیر سهمیه بسیج در کنکور سراسری و آزاد ، آگاهی از تاریخ دقیق و نحوه ثبت نام کنکور سراسری 96  ، انجام  برنامه ريزی کنکور 96  واطلاع از میزان تاثیر معدل در کنکور 96 می توانید با مرکز  مشاوره تحصیلی تلفنی  سبزتدریس تماس حاصل نمایید.

تاثیر سهمیه ایثارگران ، جانبازان و شهدا در کنکور سراسری و آزاد 96 – 97

سهمیه ایثارگران : خانواده شهدا ، آزادگان و جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان آنها شامل سهمیه کنکور سراسری می شوند.سهمیه آنها در هر رشته تا 25 درصرد تعداد کل پذیرش در آن رشته می باشد و رتبه قبولی برای آنها تا میزان 70 درصد رتبه مورد نیاز برای رشته ی مورد نظر می باشد.

سهمیه رزمندگان : رزمنده های جبهه جنگ با حداقل حضور 6 ماهه در جنگ با ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان شامل سهمیه می باشند.رتبه مورد نیاز برای قبولی آنها 75 درصد رتبه قبولی در هر رشته می باشد.

سهمیه خانواده شهدا: پدر ، مادر ، خواهر و برادر شهید شامل سهمیه خانواده شهدا می باشند.میزان سهمیه تابع ضوابط مربوط به سهمیه خانوده شهدا  می باشد.

داوطلبانی که مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سال ۱۳۶۸ به بعد می باشند و داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال ۷۶ به بعد، تنها برای 1 مرتبه می توانند با استفاده از سهمیه مربوط در رشته های تحصیلی روزانه پذیرفته شوند. این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.

تذکر: آن دسته از داوطلبانی که به وسیله سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صورت انصراف از قبولی اولیه، منحصرا یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

سهمیه گزینش آزاد: در تمامی کدرشته محل ها، داوطلبان بدون توجه به سهمیه و گزینش بومی و صرفا براساس نمره کسب شده و نمره آخرین فرد قبول شده در هر کد رشته محل که بر اساس ظرفیت آن کدرشته محل تعیین می شود، نمره گزینش آزاد نامیده می شود.

میزان تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری و آزاد

قبل از هر چیز بگذارید درباره میزان تاثیر گذاری سهمیه مناطق در کنکورسراسری و آزاد توضیحاتی بدهم. از سال 93 به بعد برای عادلانه شدن قبولی های کنکور سراسری و همینطور تقسیم شدن تعداد داوطلبان به صورت یکسان در دانشگاه ها سهمیه های مناطق به وجود آمد ،هر بخش از یک استان متعلق به یک منطقه می باشد و ممکن است کل یک استان هم از یک منطقه باشد.هر فرد که در هر منطقه ای قرار دارد(برای مثال در منطقه 2 ساکن است ) برای او بهتر است از دانشگاه های همان منطقه انتخاب رشته نماید.این مناطق بر اساس امکانات و مرفه بودن بخش های مختلف هر استان تقسیم بندی شده است.

یک مثال در اینباره می زنم:

اگر شما یک داوطلب کنکوری در منطقه 2 باشید باید جاهایی که در منطقه 2 هستند را پیدا کنید و از بین آنها انتخاب رشته نمایید ، اگر دانشگاه های اتخابی شما با منطقه فعلی شما متفاوت باشد درصد قبولی شما کاهش پیدا می کند زیرا درصد مشخصی از هر دانشگاه با داوطلبان بومی و منطقه ای همان بخش پذیرش می شود.

البته سهمیه بومی هم برای هر فرد وجود دارد  ، سهمیه بومی یعنی اینکه اگر شما در یک بخش از تهران باشید که آن بخش منطقه 1 باشد باز هم می توانید از بخش های منطقه 2 و 3 استان تهران ( استان بومی خودتان ) انتخاب رشته کنید.

 

ملاک تعلق به هر منطقه 1 – 2 و 3  ، سه سال آخر تحصیل می باشد که در کدام منطقه تحصیل کرده باشید. سهمیه ها در حقیقت نسبت به هم برتری خاصی ندارند و فقط تعداد داوطلبان موجود در هر منطقه رقابت را در آن منطقه تعیین می کند که معمولا در منطقه 3 قبولی راحت تر است.در جدول زیر مناطق هر بخش در هر استان مشخص شده است

جدول بخش های دارای سهمیه منطقه 1

ردیف استان شهر بخش
۱ آذربایجان شرقی تبریز مرکزی
۲ اصفهان اصفهان مرکزی
۳ تهران تهران کن
۴ تهران تهران مرکزی
۵ تهران شمیرانات تجریش
۶ تهران شمیرانات لواسانات
۷ خراسان رضوی مشهد مرکزی
۸ فارس شیراز مرکزی

.

جدول بخش های دارای سهمیه منطقه 2

%d8%ac%d8%af%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%87%d9%85%db%8c%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b7%d9%82

هر بخشی که در جداول بالا موجود نیست در منطقه 3 قرار دارد 

.

نکات مهم :

1 – اگر شخصی 1 سال از سال های آخر تحصیل را در یکی از مناطق و 2 سال دیگر را در منطقه ی دیگری باشد ، منطقه ی مرفه تر به عنوان منطقه ی اصلی او انتخاب می شود.مثلا اگر 2 سال در منطقه 2 و 1 سال در منطقه 1 تحصیل کرده باشد منطقه اصلی او منطقه 1 می شود.

برای درک بهتر این موضوع به جدول زیر توجه نمایید.

%d8%ac%d8%af%d9%88%d9%84-%d8%b3%d9%87%d9%85%db%8c%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b7%d9%82-%d9%85%d8%ab%d8%a7%d9%84

2 – منطقه کنکور فارغ التحصیلان کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای بر اساس سال های اول ، دوم و سوم تحصیل آنها خواهد بود ( 3 سال آخر تحصیل )

3 – داوطلبانی که 2 سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند جزو منطقه 3 حساب می شوند.

4 – تمامی داوطلبان معلول نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلول جسمی حرکتی جزو منطقه 3 به حساب می آیند.

نکات مهم در خصوص تاثیر سهمیه هادر کنکور سراسری و آزاد 

برای روشن تر شدن گزینش آزاد و بومی به این مثال توجه کنید :

اگر داوطلبی که در استان سیستان و بلوچستان و در منطقه 3 زندگی می کند و بومی این استان است خواستار شرکت در رشته مهندسی برق دانشگاه های سیستان و بلوچستان، اصفهان و یا چهارمحال بختیاری باشد ، نوع گزینش بومی این داوطلب ناحیه ای بوده و با سایر داوطلبان منطقه 3 رقابت خواهد کرد.

اما اگر این داوطلب خواستار شرکت در دانشگاه های استان تهران ، مازندران و آذربایجان شرقی منطقه 2 باشد ، از آنجا که بومی هم ناحیه ای این استان ها نیست باید در سهمیه گزینش آزاد با سایر داوطلبان به رقابت بپردازد.

با تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ، میزان سهمیه ایثارگران از ۲۰ به ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند. همینطور حدنصاب نمره شرکت کنندگان ایثارگر در رشته های تحت پوشش وزارت بهداشت از ۸۰ به ۷۰ درصد نمره آزاد کاهش پیدا خواهد کرد.

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر گذاری سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647 

10 نظر

 1. سلام سهمیه ایثارگری من تاید نشده . در سامانه سنجش جایی برای وارد کردن کد 12رقمی نیست در حالی که توی کارنامم نوشته باید تا تاریخ 96/06/05از سوی ارگان مربوه مورد را پی گیری کنم. بفرمایید چه کار باید بکنم؟

  • مشاور سبزتدریس

   سلام باید برای تشکیل پرونده به ارگان مربوطه که اطلاعات ایثارگریتون اونجاست مراجعه کنید و اونا خودشون بعد از تشکیل پرونده باید اطلاعاتتونو به سنجش بفرستن.

 2. سلام
  من با تراز 6430 با سهمیه 5 درصدی ایثارگری
  چند درصد شانس پرستاری اوردن رو دارم؟
  کدام شهرستان ها رو بزنم؟ مهم نیست دور یا نزدیکیش…
  مازاد ظرفیتشم مهم نیست…
  لطفا راهنمایی کنید

 3. سیدباقرنادری

  سلام.من با تراز1086ومصاحبه خوب وبالای80دصد ,واینکه در بعضی از شهر ها با سهمیه ایثارگران دعوت به مصاحبه دکترای96شده ام,چقدر شانس قبولی را دارم.ممنون.درضمن من مدرک زبان ومقاله ارایه نکردم.ولی معدل ارشدم16/42می باشد.

 4. سلام خسته نباشید
  من پدرم سهمیه ایثارگری از ارتش داره بالای 6ماه ولی 2بار سازمان سنجش تاییدنکرده ولی ارتش تایید کرده
  میشه راهنماییم کنید؟

  • مشاور سبزتدریس

   سلام شماباید کد داشته باشید واگر شرایط پدرتون با شرایط مندرج در دفترچه یکی باشه میتونید از کد ایثارگری استفاده کنید وسهمیه داشته باشید ولی اگر شرایط متفاوت باشه مورد قبول سازمان سنجش نمی شود‌.

 5. ساام ببخشید من کد 12 رقمی بسیج فعال و موقع ثبت نام کنکور سراسری وارد نکرده ام کی میتونم کدرو وارد کنم ?

  • مشاور سبزتدریس

   سلام شما اون کد رو در مرداد ماه موقع انتخاب رشته وارد خواهید کرد.

 6. سلام با توجه به این جداول آیا شهریار تهران منطقه 3 محسوب می شه ؟؟؟؟قبلا فک کنم منطقه 2 بود

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 97

ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد

ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 97 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 97 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...