خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

.

معرفی مختصر رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از زیرشاخه های علوم پزشکی و در گروه رشته های پیراپزشکی قرار دارد.این رشته بازار کار مناسب و خاص خود را در کشور ما پیدا کرده و فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی بازار کار مناسبی خواهند داشت.

یک متخصص وقتی ارزشمند است که بتواند بهترین راه های درمان را با صرف وقت و هزینه ی کم پیدا کند و راه های پیشگیری را به پزشکان اطلاع دهد.

دروس شیمی و زیست شناسی در این رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است و فرد دانشجو را به کار عملی در محیط آزمایشگاهی وا میدارد.

 

بهترین بازار کار برای فارغ التحصیلان در رشته ی علوم آزمایشگاهی

کار در آزمایشگاه های تشخیص طبی برای افراد متخصص در رشته ی فوق یکی از بهترین فرصت های شغلی رشته علوم آزمایشگاهی است.البته این نکته نیز حائز اهمیت است که این شغل برای افرادی که به این گونه محیط های کاری حساسیت دارند مناسب نیست.این نکته را هم باید در نظر داشت که هزینه لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی به گونه ای نیست که در دسترس همگان باشد.یک متخصص در رشته ی علوم آزمایشگاهی میتواند در آزمایشگاه های طبی و غیر طبی(صنایع غذایی، صنایع دارویی و صنعتی) مشغول به کار شود.

از دیگر بازار کار های رشته علوم آزمایشگاهی مشغول شدن در بیمارستان های دولتی و غیر دولتی، پزشکی قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، سازمان های صنایع غذایی و دارویی و… میباشد که از درآمد نسبتا خوبی برخوردار است.فرد متخصص میتواند با دریافت مدرک تحصیلی خود، صاحب آزمایشگاه شخصی شده و یا در دیگر آزمایشگاه ها به عنوان مسئول فنی مشغول به کار شود.

 

میزان درآمد کارشناسان و بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد متخصصین در حوزه ی علوم آزمایشگاهی کشور در دسترس نیست.البته علوم آزمایشگاهی در کشور ما از وضعیت خوبی در بحث درآمد برخوردار است که همین موضوع افراد زیادی را به سمت این رشته سوق می دهد.

کارشناسان آزمایشگاه که در بخش خصوصی مشغول هستند با توجه به میزان تجربه، توانایی و توافقی که با کارفرمای خود میکنند، درآمد های متفاوتی دارند.

از جمله افرادی که بیشترین درآمد را از این رشته دارند فارغ التحصیلان دوره دکتری هستند که می توانند پس از کسب مجوز های لازم، اقدام به تاسیس آزمایشگاه نموده و شخصا شروع به کار کنند که البته این کار نیازمند یک سرمایه ی اولیه می باشد.

%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c-1

مسئولیت های افراد در آزمایشگاه های طبی علوم آزمایشگاهی

مسئول فنی آزمایشگاه که باید دارای یکی از دو مدرک دکتری تخصصی آسیب شناسی بالینی یا تشریحی (یاهردو)، دکتری تخصصی علوم آزمایشگاهی،دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی و دکتری تخصصی تک رشته ای علوم آزمایشگاهی (در بخش مربوطه) باشد.

کارشناس ارشد یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی(در بخش مرتبط) یا کارشناس ارشد بالینی

کارشناس آزمایشگاه (لیسانس علوم آزمایشگاهی یا یا رشته های مرتبط و وابسته)

کاردان آزمایشگاه(فوق دیپلم علوم آزمایشگاهی)

 

ساعت کاری تمامی مسئولین شاغل در آزمایشگاه تمام وقت می باشد و موظفند در هنگام کار از لباس های مخصوص استفاده کنند.

وظایف کارشناس آزمایشگاه

جمع آوری و گرفتن نمونه های آزمایشگاهی (ادرار، مدفوع،خون و…)

انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد در صورت نیاز

استفاده از تجهیزات کامپیوتری و اتوماتیک برای انجام آزمایشات مختلف

ثبت نتیجه آزمایش های انجام شده و اطلاع دادن به افراد مورد آزمایش قرار گرفته

اطمینان از بهداشتی بودن و درستی لوازم آزمایش

نظارت بر مقدار مواد مورد نیاز جهت آزمایش و سفارش در صورت لزوم

 

بازار کار گرایش های رشته علوم آزمایشگاهی

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در گرایش بیوشیمی بالینی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان استاد دانشگاه، پژوهشگر و کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در گرایش خون شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز انتقال خون، و آزمایشگاه ها مشغول شوند.

بازار کار رشته ایمنی شناسی : فارغ التحصیلان در این رشته می توانند در انستیتو کانسر، مراکز آسم و آلرژی، شرکت های کیت سازی مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته میکروب شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان کارشناسی سرم و غذا ، آزمایشگاه های غذا دارو و بهداشتی مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته قارچ شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز درمانی و بهداشتی و هم چنین به عنوان مدرس مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته باکتری شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آزمایشگاه ها ، مراکز درمانی و… مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته ژنتیک انسانی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان پژوهشگر ، استاد دانشگاه ، کارشناس آزمایشگاه ها و در مراکز دولتی مشغول به کار بازار کار رشته شوند.

بازار کار رشته  انگل شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی ، کارشناسی آزمایشگاه و محقق مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته سم شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند

بازار کار رشته ویروس شناسی : فارغ التحصیلان این رشته می توانند

 

دروس و تعداد واحد های رشته ی علوم آزمایشگاهی

تعداد کل واحد ها:130

دروس تخصصی:61

دروس عمومی:20

کارآموزی:16

دروس پایه:31

سایت اعلام دروس و تعداد واحد ها، سایت وزارت علوم میباشد که احتمال تغیراتی جزئی در آن وجود دارد

 

برای کسب اطلاعاتب بیشتر درباره بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...