خانه / نظام وظیفه / شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی

شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی

شرایط و ضوابط ادامه تحصیل دانشجویان مشمول

 

%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-1

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره شرایط معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

معافیت تحصیلی :

دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه های علوم و بهداشت و طلاب حوزه های علمیه که در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.

دانشجویان و طلابی که از شرایط معافیت تحصیلی استفاده می کنند پس از پایان تحصیل باید حداکثر تا یک سال وضعیت خود را به سازمان وظیفه عمومی اطلاع دهند.

 

مدت زمان استفاده از معافیت تحصیلی :

براساس اعلام سازمان وظیفه عمومی کلیه ی دانشجویان و مشمولان دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و مشمولان فارغ التحصیل مقاطع دانشگاهی یا معادل آن در حوزه های علمیه، چنانچه در مهلت یک سال پس از فراغت از تحصیل در هر مقطع بر اساس مقررات وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یکی از دانشگاه ها پذیرفته شوند، تا زمانی که وفق مواد(33) و (35) قانون خدمت وظیفه عمومی-مصوب 1363- به تحصیل اشتغال دارند، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

 

معافیت تحصیلی مانع معاف دائم شدن نیست :

در صورتی که دانشجو متقاضی استفاده از معافیت پزشکی یا سایر معافیت ها باشد گرفتن معافیت تحصیلی اشکالی را در روند رسیدگی به معافیت دائم ایجاد نمی کند و دانشجو می تواند پس از پایان دوره معافیت تحصیلی پرونده ی معافیت دائم خود را مجددا رسیدگی کند.

 

حداکثر مهلت استفاده از معافیت تحصیلی:

حداکثر معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن بیست سال تمام و در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی دو و نیم سال، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال، کارشناسی پیوسته پنج سال و کارشناسی ارشد پیوسته شش سال، دکترای پزشکی پیوسته هشت سال و دکترای تخصصی شش سال است. که در مواقع ضروری و با شرایط خاص امکان افزایش این مدت برای دانش آموزان و دانشجویان وجود دارد.<

 

شرایط دانشجویان اخراجی:

دانشجويان اخراجي تا پايان خدمت يا اخذ معافيت دايم، از نظر مقررات وظيفه عمومي مجاز به ادامه تحصيل نیستند. البته شرایط ویژه ای هم برای این دانشجویان برای دریافت معافیت تحصیلی وجود دارد.

 

معافیت تحصیلی دانش جویان ورودی نیمسال دوم دانشگاه ها:
دانشجویانی که بنا به اعلام سازمان سنجش ورودی نیمسال دوم دانشگاه هستند نیازی به انصراف ندارند و می توانند اقدام به گرفتن معافیت تحصیلی کنند. معافيت تحصيلي اين دسته از دانشجويان با احتساب سنوات تحصيلي طي شده، به مقطع جديد تبديل می شود.

 

شرایط تغيير رشته و انتقال دانشجويان به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي ديگر:

1- بدون انصراف از تحصيل قبلي وبدون شركت مجدد در آزمون يا پذيرش جديد(بدون آزمون) باشد.

2- تغيير رشته وانتقال در همان مقطع صورت گرفته باشد.تغيير رشته به مقطع پايين تردر چهارچوب سقف سنوات تحصيلي مربوط بلامانع است.

3- امكان فراغت از تحصيل در سقف مجاز سنوات تحصيلي وجود داشته باشد.

همچنین برابر تبصره یک ماده ۳۳ قانون خدمت وظیفه عمومی، دانشجویان داخل و خارج از کشور برای تحصیل در مقطع کاردانی ۲ سال، کار‌شناسی پیوسته ۵ سال، کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال، دکترای حرفه‌ای ۸ سال و دکتری تخصصی ناپیوسته ۶ سال مهلت تحصیل دارند.

 

شرایط تمدید مهلت سنوات تحصیلی مشمولین:

مهلت ارائه درخواست برای تمدید سنوات تحصیلی حداکثر تا 6 ماه بعد از اتمام سنوات تحصیلی اولیه است و چنانچه مشمولان بعد از آن اقدام کنند به درخواست آنان ترتیب اثری داده نمی شود.

 

تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی:

تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی برای هیچیک از مشمولان مجاز نیست و برای دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نخواهد شد ولی سربازهایی که در دوران خدمت در آزمون ورودی دانشگاه ها پذیرفته شوند می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

میزان کسری خدمت دوره تکمیلی بسیج

میزان کسری خدمت دوره تکمیلی بسیج

میزان کسری خدمت دوره تکمیلی بسیج سال 95 – 96 مرکز مشاوره تحصيلي تلفني سبز تدريس مشاوره دهنده تخصصي نظام وظیفه و امریه تماس از طريق تلفن ثابت بدون گرفتن کد ...