خانه / علمی فرهنگی / شرایط پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری

شرایط پذیرش بدون کنکور دانشگاه سراسری

نحوه ی ورود به دانشگاه های سراسری بدون کنکور

 

3bsw_shj4_capture

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره شرایط ورود به دانشگاه های سراسری بدون کنکور با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647

 

برای ورود به دانشگاه های معتبر سراسر کشور دانش آموزان باید از سد کنکور با تلاش و پشتکار در امر درس خواندن بگذرند و با کسب رتبه ی مناسب می توانند وارد دانشگاه های دولتی شوند،شاید تا کنون در مورد پذیرش دانشجو بدون کنکور در دانشگاه های آزاد شنیده باشید و یا فکر می کنید که برای ورود به دانشگاه های مطرح تنها راه کنکور است اما اینطور نیست!!!!

 

گام نخست

شرکت در یکی از رقابت های زیر:

1: جشنوراه ی نوجوان خوارزمی

2: المپیاد های دانش آموزی

برای شرکت در هر کدام از رقابت های دانش آموزی می  بایست از طریق پژوهشسرای منطقه ی خود اقدام کنید.

 

گام دوم

کسب مقام برتر در یکی از رشته های مختلف موجود در جشنواره ی خوارزمی و یا المپیاد ها.

 

جشنواره ی خوارزمی

این جشنواره فضای مناسبی برای رقابت دانش آموزان سراسر کشور در زمینه های علمی مختلف را بوجود آورده است برای شرکت در این جشنواره باید دارای طرح ابتکاری و نوآوری در جهت حل یک مشکل عمومی و یا معرفی یک طرح تازه برای تسهیل ذر امور ارایه کرد.برای مقام آوردن در این جشنواره باید مجموعه نکاتی را رعایت کرد از جمله ی آنان داشتن یک طرح خوب و متناسب با نیاز و همچنین ارایه ی کامل  همراه با مستندات و استدلال علمی و عملی.

برای کسب سهمیه و و همچنین ورود بدون آزمون به دانشگاه های معتبر کشور باید طرح دانش آموز از مراحل منطقه ای،استانی بگذرد و در رقابت طرح های راه یافته به مرحله ی کشوری  ازدانش آموزان سراسر کشور در هر رشته از رشته های قابل شرکت در جشنواره مقام اول را کسب کند.

جشنواره دارای 15 رشته می باشد که هر رشته دارای نفرات برگزیده ی اول تا سوم است.دانش آموزانی که موفق به کسب رتبه ی یک شوند می توانند بدون کنکور وارد دانشگاه شوند و نفرات دوم و سوم نیز به نسبت درصد مشارکت سهمیه ی کنکور دریافت می کنند.

رشته های جشنواره ی نوجوان خوارزمی

۱:ریاضی

۲:فیزیک و نجوم

۳:شیمی

۴:برق و الکترونیک

۵:رایانه

۶:مکانیک

۷:عمران

۸:زیست گیاهی و جانوری

۹:کشاورزی

۱۰:پزشکی

۱۱:زبان و ادبیاتفارسی

۱۲:علوم اسلامی

۱۳:علوم اجتماعی

۱۴:هنرهای تجسمی

۱۵:معماری

 

المپیاد های علمی

هر ساله در پژوهشسرا های سراسر کشور در رشته های گوناگون برای رقابت دانش آموزان در این رشته ها المپیاد ها برگزار می شوند.این المپیاد ها چند مرحله ای بوده و دانش آموز باید برای راه یابی به مرحله ی کشوری که رقابت اصلی است از مراحل منطقه ای و استانی عبور کند.تمامی دارندگان مدال نخبه حساب می‌شوند و از مزایای بنیاد نخبگان بهره می‌برند. البته مزیای آن‌ها بسته به مدال تفاوت دارد. تمامی آن‌ها می‌توانند همچون دیگر نخبگان از طرح بنیاد نخبگان برای خدمت سربازی استفاده کنند.مدال‌های طلا از کنکور سراسری معاف هستند. مدال‌های نقره و برنز هم سهمیه در کنکور سراسری دریافت می کنند.البته دارندگان مقام های برتر به المپیاد های بین المللی نیز فرستاده می شوند.

 

فهرست المپیادها

  • المپیاد فیزیک
  • المپیاد شیمی
  • المپیاد کامپیوتر
  • المپیاد ریاضی
  • المپیاد زیست
  • المپیاد نجوم
  • المپیاد ادبیات

 

شیوه ی اجرا

هر المپیاد، از شروع تا انتخاب تیم ملی، شامل چهار مرحله یا بیشتر است. در مرحله اول که حدود بهمن ماه هر سال برگزار می‌شود و چیزی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر شرکت کننده دارد، بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر پذیرفته می‌شوند. تنها پذیرفته شدگان مرحله اول می‌توانند در مرحله دوم شرکت کنند.

در مرحله دوم هر سال نیز، حدود ۴۰ نفر برگزیده می‌شوند و برای آن‌ها دوره‌ای در طول تابستان برگزار می‌شود. در طی دوره تابستانی و در انتهای آن تعدادی آزمون برگزار می‌شود. با توجه به نمره امتحانات دوره به دانش‌پژوهان مدال‌های طلا، نقره یا برنز اهدا می‌شود. دارندگان مدال طلا در دورهٔ دیگری که معمولا در نیمهٔ دوم همان سال برگزار می‌شود شرکت می‌کنند. پس از پایان دوره طلا آزمون‌های انتخاب تیم برگزار می‌شود که از میان آن‌ها اعضای تیم ملی المپیاد جمهوری اسلامی ایران برگزیده می‌شوند.

منبع : ویکی پدیا

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 95

آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 95

تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش مهر 95 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 95 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس ...