خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / نگاهی جامع به رشته بهداشت و گرایش های آن

نگاهی جامع به رشته بهداشت و گرایش های آن

آشنایی با رشته دانشگاهی بهداشت و گرایش های آن

مرکز مشاوره تحصیلی سبز تدریس

ارائه دهنده مشاوره ی تحصیلی در هر زمینه تحصیلی

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647

همه روزه از ساعت 8 صبح الی 24

بهداشت که جزو رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی است، در سه بخش بهداشت عمومی، حرفه ای و محیط ارائه می شود. همینطور هر ساله بنا بر شرایط دانشگاه ها رشته بهداشت خانواده، مبارزه با بیماری ها و مواد غذایی نیز ارائه می شود.

رسالت رشته بهداشت عمومی آموزش و تربیت نیروهای آشنا، معتقد و عامل به مفاهیم، مبانی و راهکارهای پیشگیری از بیماری – تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت برای جامعه، خانواده و فرد است. مطابق تعریفی که سازمان جهانی بهداشت (WHO) از سلامتی ارائه کرده است، میدان رسالت‌ها، سیاست‌ها و وظایف و فعالیت‌های بهداشت عمومی، جهان شمول گردیده و از فرد به سمت جامعه جهانی پیشروی می‌کند.

رسالت متخصص رشته بهداشت حرفه ای در محل کار خود در سه مرحله قابل توضیح است:

متخصص‌ بهداشت‌ حرفه‌ای‌ در مرحله‌ اول‌ خطر را شناسایی‌ کرده‌ و پس‌ از شناسایی‌ ، مقدار خطر را ارزیابی می‌کند و در مرحله‌ آخر به‌ کنترل‌ عوامل‌ خطرزا می‌پردازد. گفتنی‌ است‌ که‌ مرحله‌ شناسایی‌ خطر در مقطع‌ کاردانی‌، ارزیابی‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ و کنترل‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد بهداشت‌ حرفه‌ای‌ آموزش‌ داده‌ می‌شود.به طور مثال‌ یک‌ کاردان‌ بهداشت‌ حرفه‌ای‌ در کارخانه‌ ریسندگی‌ و بافندگی‌ باید کانون‌های‌ خطر اعم‌ از منابع‌ ایجاد صدای‌ بیش‌ از حد مجاز، نوع‌ مواد شیمیایی‌ خطرناک‌، نحوه‌ نگهداری‌ مواد خطرناک‌ و طریقه‌ مصرف‌ آنها را شناسایی‌ کند. سپس‌ یک‌ کارشناس‌ بهداشت‌ حرفه‌ای‌ باید تراکم‌ مقدار آلودگی‌ را در یک‌ متر مکعب‌ هوا تعیین‌ نماید و مشخص‌ کند که‌ مقدار آلودگی‌ بالاتر یا پائین‌تر از حد استاندارد است‌ که‌ در این‌ مرحله‌ کارشناس‌ با استفاده‌ از روش‌های‌ آنالیز پیچیده‌ و وسیعی‌ مانند آنالیز رنگ‌سنجی‌، آنالیز دستگاهی‌، گاز فورماتوگرافی‌، اکسپکفوتومتری‌ و روش‌های‌ دیگر ماده‌ شیمیایی‌ مورد نظر را سنجش‌ و مقدار آن‌ را تعیین‌ می‌کند. کارشناس‌ ارشد بهداشت‌ حرفه‌ای‌ نیز پس‌ از این‌ که‌ عوامل‌ خطرزا شناسایی‌ و ارزیابی‌ شد باید روش‌هایی‌ را پیشنهاد کند که‌ عوامل‌ زیان‌آور حذف‌ یا کاهش‌ یابد و به‌ اندازه‌ استاندارد برسد. و همینطور فارغ‌التحصیلان دکترا نیز می توانند به‌ تدریس‌ و تحقیق‌ در زمینه‌ بهداشت‌ حرفه‌ای‌ بپردازند.

رسالت بهداشت محیط تربيت افرادي ست که بتوانند در اجتماعات کوچک مستقر شده و پس از مطالعه و بررسي مشکلات بهداشت محيط منطقه با همکاري رده‌هاي مستقر در شهرستان در تامين آب شرب اهالي، دفع فاضلاب و زباله، بهسازي منابع آب، بهسازي اماکن عمومي، مبارزه با حشرات و ناقلين، فعاليت نمايند.

رشته‌ بهداشت‌ محیط‌ به‌ مطالعه‌ مسائل‌ زیست‌ محیطی‌ از قبیل‌ آب‌، فاضلاب‌، زباله‌، هوا و کنترل‌ بهداشت‌ مواد غذایی‌ می‌پردازد. در مقطع‌ کارشناسی‌ این رشته تخصصی‌تر و فنی‌تر می‌شود، چون‌ فارغ‌التحصیلان‌ باید بتوانند برای‌ اجتماعات‌ بزرگتر از قبیل‌ شهرها برنامه‌ریزی‌ بهداشتی‌ کنند. برای‌ مثال‌ طراحی‌ تصفیه‌خانه‌ آب‌ یا فاضلاب‌ شهرها، نحوه‌ جمع‌آوری‌ فاضلاب‌، نحوه‌ توزیع‌ و انتقال‌ آب‌، شناخت‌ آلاینده‌های‌ هوا و کنترل‌ آنها در حیطه‌ فعالیت‌ فارغ‌التحصیلان‌ کارشناسی‌ بهداشت‌ محیط‌ می‌باشد.

موقعیت شغلی بهداشت عمومی در ایران:

از جمله وظایف آموزشی دانش آموختگان این رشته که می توانند در آن فعال باشند؛

آموزش و مشاوره پیش از ازدواج به افراد تحت پوشش / آموزش به مادران در دوران بارداری، شیردهی، یائسگی / آموزش به کلیه افراد تحت پوشش مراکز محل خدمت دانش آموخته / مراقبت قبل و بعد از زایمان مادران / مراقبت کودکان در دوران نوزادی، شیرخواری و قبل از مدرسه / پایش سلامت کودکان مدرسه‌ای برحسب لزوم / کمک و نظارت در اجرای برنامه EPI, CDD, ARI, MANA.

همینطور فارغ التحصیلان این رشته می توانند در زمینه های پژوهشی فعالیت داشته باشند. به طور مثال می توانند طرحهای پژوهشی در زمینه پژوهشهای کاربردی ارائه دهند. به پژوهشهای کاربردی (HSR) در عرصه‌های بهداشتی کشور کمک کنند.

موقعیت‌ شغلی‌ بهداشت حرفه ای در ایران‌ :

وزارتخانه‌های‌ کار، صنایع‌ و معادن‌، جهاد کشاورزی‌، نیرو، بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ از مراکز اصلی‌ جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ هستند. همچنین‌ سازمان‌ها، شرکت‌ها و کارخانه‌های‌ بزرگی‌ مثل‌ شرکت‌ نفت‌، ذوب‌آهن‌، هواپیمایی‌ کشوری‌، ایران‌ خودرو و پلی‌اکریل‌ دارای‌ واحد بهداشت‌ حرفه‌ای‌ بسیار قوی‌ هستند که‌ در هریک‌ از این‌ واحدها چند کارشناس‌ ارشد، کارشناس‌ و کاردان‌ بهداشت‌ حرفه‌ای‌ فعالیت‌ می‌کنند. تا جایی‌ که‌ در حال‌ حاضر بیش‌ از ۵۰ درصد از دانشجویان‌ کارشناسی‌ بهداشت‌ حرفه‌ای‌ نیز به‌ طور پاره‌وقت‌ در کارخانجات‌ و سازمان‌های‌ مختلف‌ به‌ عنوان‌ مشاوره‌ بهداشتی‌ فعالیت‌ می‌نمایند.

موقعیت‌ شغلی‌ بهداشت محیط در ایران‌

اگر جامعه‌ و حکومت‌ به‌ بهداشت‌ و سلامتی‌ اهمیت‌ دهد، فرصت‌های‌ شغلی‌ این‌ رشته‌ بسیار زیاد خواهد بود چون‌ هر جا انسان‌ وجود داشته‌ باشد، برای‌ حفظ‌ سلامت‌ او، متخصصان‌ این‌ رشته‌ باید حضور داشته‌ باشند، اما متأسفانه‌ در کشور ما توانمندی‌های‌ متخصصان‌ بهداشت‌ محیط‌ ناشناخته‌ مانده‌ و از همین‌رو فرصت‌های‌ شغلی‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ به‌ طور کاذب‌ کم‌ شده‌ است‌.با این‌ وجود یک‌ فارغ‌التحصیل‌ توانمند بهداشت‌ محیط‌ در مقطع‌ کاردانی‌ می‌تواند در وزارت‌ بهداشت‌ – درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ و در مقطع‌ کارشناسی‌ در شهرداری‌ها، سازمان‌ آب‌ و فاضلاب‌، شرکت‌های‌ خصوصی‌ طراحی‌ تصفیه‌خانه‌ آب‌ و فاضلاب‌ و سازمان‌ حفظ‌ محیط‌ زیست‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ مناسبی‌ داشته‌ باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...