خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / کتابداری یا علم اطلاعات و دانش شناسی؟

کتابداری یا علم اطلاعات و دانش شناسی؟

آیا کتابداری همان علم اطلاعات و دانش شناسی است؟

مرکز مشاوره تحصیلی سبز تدریس

ارائه دهنده مشاوره ی تخصصی در زمینه های تحصیلی

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647

همه روزه از ساعت 8 الی 24

بعد از در خواست های بسیار از سوی جامعه سرانجام در نشستی با روسای گروه‌های کتابداری اعم از دولتی و غیردولتی دانشگاه‌ها در دانشگاه تربیت مدرس در سال 91 رشته کتابداری به علم اطلاعات و دانش شناسی با معادل لاتین”Knowledge and Information Science” تغییر نام یافت.

دروس عمومی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی همانند دروس عمومی سایر رشته ها شامل مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی، تاریخ وتمدن اسلامی، ادبیات فارسی، زبان عمومی، تربیت بدنی 1، تربیت بدنی 2، می باشد.

دروس تخصصی کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی:

اداره كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني  /  سازماندهي منابع اطلاعاتي 1-2-3-4-5  /  روش تحقيق و گزارش نويسي  /  مجموعه سازي  /  کاربرد اینترنت در کتابخانه ها  /  برنامه نويسي كاربردي  /  كارورزي 1-2-3-4  /  ساختمان و تجهيزات كتابخانه  /  مقدمات كتابداري و اطلاع رساني  /  تاريخ تحول كتابخانه ها  /  آشنايي با صنعت چاپ و نشر  /  نشريات ادواري چاپي و الكترونيكي … و تعدادی دروس پایه و اختیاری دیگر

گرایشهای ارشد؛

علم اطلاعات و دانش شناسی (با 3 گرایش)

علم سنجی

مطالعات آرشیوی

گرایشهای دکترا؛

علم اطلاعات و دانش شناسی

اين رشته از بين داوطلبان هر سه گروه آزمايشي رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي پذيرد.

بازار کار در ایران؛

كتابخانه هاي عمومي در سراسر كشور و كتابخانه هاي مدارس مقاطع مختلف هنوز چشم به راه كتابداراني است كه دوره هاي دانشگاهي را طي كرده باشند. بخش اعظم فرصت هاي شغلي كتابخانه هاي دانشگاهي و تخصصي و مراكز اطلاع رساني نيز هنوز آماده پذيرش فارغ التحصيلان اين رشته است. اما توجه داشته باشید که متاسفانه مديران اهميت زيادي به كتابخانه و كتابدار نمي دهند.

نظر یکی از فارغ التحصیلان این رشته راجع به بازار کار: ناشناخته بودن رشته کتابداری در سطح جامعه، اهمیت ندادن و تفاوت قائل نشدن برای دانش آموختگان ممتاز و برتر و ضابطه مند نبودن انتخاب کارکنان در مراکز مختلف از علت های اصلی بیکاری در این حوزه می باشد.

توصیه به کسانی که می‌خواهند وارد بازار کار رشته علم اطلاعات و دانش شناسی شوند:

اطلاعات تخصصی تان بخصوص در زمینه فعالیت کاری  مورد نظر خود از طریق شرکت در همایش ها و کارگاه های آموزشی که به همت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی و انجمن های دانشجویی برگزار می شود به روز نگه دارید و نیز برای تسلط بر زبان انگلیسی و نرم افزارهای مرتبط با رشته کتابداری و گرایش های مرتبط بر آن تلاش کنید.

امید که ارزش و بازار کار این رشته بهبودی قابل توجهی پیدا کند…

مرکز مشاوره سبز تدریس آینده خوبی را برای شما آرزو می کند.

منبع : وبلاگ کتاب و کتابداری

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...