خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / معرفی رشته مامایی

معرفی رشته مامایی

معرفی رشته و بازار کار مامایی در ایران

معرفی رشته مامایی

مرکز مشاوره تحصیلی سبز تدریس
مشاوره دهنده تخصصی انتخاب رشته کنکور
تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647
تماس از 8 صبح تا 12 شب – حتی در ایام تعطیل

نخستين بار در سال 1328 آموزشگاه عالي پرستاري فعاليت خود را در جهت تربيت پرستار با درجه معادل ليسانس در دوره 3 ساله آغاز نمود. هر ساله 100 تا 120 دانشجوي دختر از طريق كنكور اختصاصي اين رشته پذيرفته مي‌شدند. اين دانشجويان 3 سال بطور شبانه‌روزي با سيستم خاص آموزشي جهت كار و ارائه خدمت پرستاري در بيمارستانهاي وابسته به دانشكده پزشكي دانشگاه تهران تربيت مي‌شدند. پس از انقلاب فرهنگي در سال1362 (1983 ميلادي)، آموزشگاه عالي پرستاري به مدرسه عالي پرستاري و مامائي و در سال 1366 ( 1987ميلادي ) با ادغام چندين مدرسه عالي پرستاري و مامايي، دانشكده پرستاري و مامائي دانشگاه علوم پزشكي تهران شكل يافت.

رشته مامايي عشق و علاقه و صبر و حوصله بسيار بالا مي‌خواهد چون يك خانم در حال زايمان، شرايط بسيار حساسي دارد و بسياري از حرف ها يا حركاتش در اختيار خودش نيست و يك ماما بايد در حد امكان با صبر و حوصله بسيار به او آرامش و قوت قلب بدهد و توجه داشته باشد كه مسووليت جان دونفر يعني مادر و جنين او را بر عهده دارد. همچنين يك ماما بايد بسيار باهوش و نكته‌سنج باشد و از مقابل مسائل هرچند كوچك به سادگي نگذرد ، زيرا خيلي از مسائل يا علائم كوچكي كه در هنگام بارداري يا زايمان ظاهرمي‌شود، در صورت عدم توجه مي‌تواند خطرات جاني براي نوزاد يا مادر به دنبال داشته باشد.

همچنين دانشجوي اين رشته بايد تحمل خون و خونريزي، شب‌كاري و در كل كار در محيط بيمارستان را داشته باشد و به كار عملي نيز علاقه‌مند باشد چون دروس اين رشته بيشتر عملي است و كمتر جنبه تئوري دارد.

در سال هاي اخير دانشجويان مستعد و خوبي وارد رشته مامايي مي‌شوند، اما متاسفانه بسياري از دانشجويان شناخت دقيقي از اين رشته ندارند. براي مثال نمي‌دانند كه در ترم‌هاي اول بايد در بيمارستان‌ كارها و خدمات ابتدايي پرستاري را انجام دهند و حتي گاهي اوقات به همين دليل سرخورده مي‌شوند و انصراف مي‌دهند، در حالي كه اگر با علاقه و عشق لازم وارد اين رشته شوند، متوجه مي‌شوند كه مامايي رشته با ارزش و پراهميتي است كه از نظر معنوي مي‌تواند انسان را به معناي واقعي كلمه راضي كند. دانشجوي مامايي بايد از نظر جسمي و روحي سلامت كامل داشته و از روابط اجتماعي خوبي برخوردار باشد چون مشاوره و آموزش بخش مهمي از كار يك ماما است. گفتني است كه رشته مامايي تنها از بين داوطلبان زن دانشجو مي‌پذيرد.

ادامه تحصیل در سه مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتراي بهداشت باروري وجود دارد.
گرايش هاي كارشناسي ارشد مامايي: 1- آموزش مامايي 2- بهداشت مادر و كودك

بازار کار رشته مامایی

هم اکنون دو رویکرد مختلف راجع به بازار کار مامایی وجود دارد. عده‌اي معتقدند كه در حال حاضر فرصت‌هاي شغلي مامايي مانند بيشتر رشته‌هاي علوم پزشكي بسيار اندك است و از همين رو تعداد بي‌شماري از فارغ‌التحصيلان اين رشته بيكار هستند يا در شغل هاي نامربوط با رشته تحصيلي خود فعاليت مي‌كند. به همين دليل بهتر است كه اين رشته محدود شده يا حتي حذف شده و به جاي آن همچون گذشته نرس ماما  تربيت گردد.(پرستارهايي كه دوره تخصصي مامايي را نيز آموزش ديده‌اند.)

اما عده ای که رویکرد خوش بینانه به این رشته دارند ومعتقدند که رشته مامایی یکی از گروه‌های پزشکی است که معمولا دانشجویان با استعداد بالایی وارد این رشته می‌شوند، میتوانند در بيمارستان ها، زايشگاه ها، درمانگاه ها و مراكز بهداشتي مشغول به کار شوند. همچنين ماما طبق قوانين حاضر در صورت داشتن مدرك كارشناسي مي‌تواند مطب داير كرده و در آن به ارائه خدمات بهداشتي و درماني بپردازد.

توجه داشته باشیدکه:

رشته مامایی اگر چه یکی از گروه‌های پزشکی است، اما دانشجویان باادامه تحصیل تخصص زنان نمی گیرند.

در واقع حیطه رشته مامایی بیشتر در باب مشاوره است، البته وزارت بهداشت مجوز کلینیک‌های مشاوره خدمات مامایی را داده است که ماماها می‌توانند با توانمندی‌های مختلف به مردم مشاوره دهند. رشته مامایی بهداشت باروری است یعنی از بدو تولد دختری تا سالمندی، یک ماما می‌تواند مشاوره دهد، با توجه به اینکه کشور ما نیز در حال پیشروی به سمت سالمندی است، بنابراین نیاز به مشاوره برای این قشر از افراد نیز بیشتر احساس می‌شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...