خانه / اخبار کارشناسی ارشد و دکتری / رشته تحصیلی GIS ( سیستم اطلاعات جغرافیایی )

رشته تحصیلی GIS ( سیستم اطلاعات جغرافیایی )

رشته تحصیلی GIS ( سیستم اطلاعات جغرافیایی )

 مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی سبز تدریس
مشاوره دهنده امور تحصیلی ، اموزشی ،کنکور
تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647
تماس از 8 صبح تا 12 شب
حتی در روزهای تعطیل

چند روز پیش در دبیرستان بزرگسالان دانش آموزی از من حواست تا درباره رشته تحصیلی GAS اطلاعاتی به او بدهم . اما چون بنده از این رشته تحصیلی اطلاعی نداشته و اصلاً رشته برایم نا آشنا بود ، از او عذر خواهی کرده و به ایشان قول دادم که درباره این رشته پرس و جو کرده و نتیجه را به او اعلام نمایم . که نوشته زیر اطلاعاتی است در خصوص رشته  تحصیلی GIS که دانش آموز محترم به اشتباه GAS به کار می برد.

 (  GIS  یا سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی )

سنجش از دور يکي از گرايش هاي کارشناسي ارشد نقشه برداري مي باشد که در سال هاي اخير توجه دانشجويان نقشه برداري را به خود جلب کرده است.

 همچنين دانشجويان رشته هاي مهندسي عمران؛ مهندسي برق؛ مهندسي محيط زيست؛ کامپيوتر؛ رياضي و فيزيک نيز مي توانند در اين رشته ادامه تحصيل دهند.

 سنجش از دور در بسياري از زمينه هاي علمي و تحقيقاتي كاربردهاي گسترده اي دارد. از جمله كاربردهاي فن سنجش از دور مي توان به استفاده از آن در زمين شناسي، آب شناسي، معدن، شيلات، كارتوگرافي، جغرافيا، مطالعات زيست شناسي، مطالعات زيست محيطي، سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي، هواشناسي، كشاورزي، جنگلداري، توسعه اراضي و به طوركلي مديريت منابع زميني و غيره اشاره كرد.

سنجش از دورمي تواند تغييرات دوره اي پديده هاي سطح زمين را نشان دهد و در مواردي چون بررسي تغيير مسير رودخانه ها، تغيير حد و مرز پيكره هاي آبي چون درياچه ها، درياها و اقيانوسها، تغيير مورفولوژي سطح زمين و غيره بسيار كارساز است. افزون بر اين يك سيستم سنجش از دور با توجه به اين كه بر اساس ثبت تغييرات واختلافهاي بازتابش الكترومغناطيسي از پديده هاي مختلف كار مي كند، ميتواند حد و مرز پديده هاي  زميني اعم از مرز انواع خاكها، سنگها، گياهان، محصولات كشاورزي گوناگون و … را مشخص كند. سنجش از دور در پيش بيني وضع هوا و اندازه گيري ميزان خسارت ناشي ازبلاياي طبيعي،كشف آلودگي آبها و لكه هاي نفتي در سطح دريا، اكتشافات معدني نيز كاربرد دارد. بدون شك استفاده از اين فن در مطالعات اكتشافي و منابع طبيعي و ساير موارد پيش گفته نه تنها سرعت انجام مطالعات را بيشتر مي كند،بلكه از نظر دقت و هزينه و نيروي انساني نيز بسيار با صرفه تر است.

اصول سنجش از دور؛اخذ؛ ذخيره سازي؛بازيابي؛ مديريت و پردازش اطلاعات جمع آوري شده توسط سيستم هاي هوايي-ماهواره اي و غيره و استخراج و تفسير اطلاعات کمي و کيفي در پروژه ها و زمينه هاي مختلف عمراني- زيست محيطي و …

سنجش از دورمي تواند تغييرات دوره اي پديده هاي سطح زمين را نشان دهد و در مواردي چون بررسي تغيير مسير رودخانه ها، تغيير حد و مرز پيکره هاي آبي چون درياچه ها، درياها و اقيانوسها، تغيير مورفولوژي سطح زمين و غيره بسيار کارساز است. افزون بر اين يک سيستم سنجش از دور با توجه به اين که بر اساس ثبت تغييرات واختلافهاي بازتابش الکترومغناطيسي از پديده هاي مختلف کار مي کند، ميتواند حد و مرز پديده هاي زميني اعم از مرز انواع خاکها، سنگها، گياهان، محصولات کشاورزي گوناگون و … را مشخص کند. سنجش از دور در پيش بيني وضع هوا و اندازه گيري ميزان خسارت ناشي ازبلاياي طبيعي،کشف آلودگي آبها و لکه هاي نفتي در سطح دريا، اکتشافات معدني نيز کاربرد دارد. بدون شک استفاده از اين فن در مطالعات اکتشافي و منابع طبيعي و ساير موارد پيش گفته نه تنها سرعت انجام مطالعات را بيشتر مي کند،بلکه از نظر دقت و هزينه و نيروي انساني نيز بسيار با صرفه تر است.

زمینه های اشتغال  

بازار کار رشته سنجش از دور در سازمان نقشه برداري، مرکز سنجش از دور ايران، سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني کشور، وزارت کشاورزي، جهاد سازندگي ، مرکز اقيانوس شناسي، سازمان هواشناسي، وزارت دفاع، سازمان محيط زيست، وزارت مسکن و شهرسازي ، وزارت نفت، صنايع هوا و فضا و … مي باشد. و از توانایی های فارغ التحصیلان این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– هدايت و اداره پروژه هاي زيربنايي کشور در زمينه هاي مختلف سنجش از دور

– ايجاد و انتقال و گسترش دانش و تکنولوژي سيستم هاي سنجش از دور

– تهيه نقشه هاي پوششي و ساير اطلاعات منابع زمين با استفاده از داده هاي سنجش از دور و تکنيک هاي پردازش تصاوير رقومي – تکميل هيئت علمي دانشگاه ها

منبع : صدای مشاور تحصیلی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

مدارک مورد نیاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد آزاد 95

مدارک مورد نیاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد آزاد 95

مدارک و شهریه مورد نیاز برای ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد آزاد 95 – 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره ثبت نام دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد با مشاوران ...