خانه / اخبار انتخاب رشته / رشته تحصیلی پرطرفدار دانش اموزان

رشته تحصیلی پرطرفدار دانش اموزان

رشته های تحصیلی پرطرفدار میان دختران و پسران

مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی سبز تدریس
مشاوره دهنده امور تحصیلی ، اموزشی،کنکور
تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647
تماس از 8 صبح تا12 شب
حتی در روزهای تعطیل

انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم از شنبه 19 تیر شروع شده است و برطبق این،دانش‌آموزان دو هفته زمان دارند تا با مراجعه به مدارس و راهنمایی‌ مشاوران، رشته تحصیلی خود را انتخاب کنندو پروسه ثبت‌نام در پایه دهم را انجام دهند.

انتخاب رشته تحصیلی یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر دانش‌آموزی است زیرا که روش ورود به دانشگاه و بازار کار در گروی این انتخاب است به همین خاطر داشتن آگاهی برای یک انتخاب صحیح بسیار مهم است.

جدا از علاقه و عملکرد تحصیلی، شاخص‌های دیگری در انتخاب صحیح رشته تحصیلی متاثر هستند و دانش‌آموز زمانی قادر است یک انتخاب صحیح داشته باشد که علاوه بر این مسائل به واقعیت‌های بازار کار و آینده شغلی رشته تحصیلی انتخابی نیز توجه کند.

خانواده‌ها توجه کنند که با توجه به فضای جامعه و تبی که درخصوص برخی از رشته‌ها وجود دارد، فرزندان خود را وادار نکنند تا رشته‌ای را انتخاب کنند که آینده آن مورد علاقه دانش‌آموز و نیاز جامعه نباشد.

جهت آگاهی از وضعیت رشته‌های تحصیلی مختلف و گرایش دانش‌آموزان به آن با قربانعلی افشانی مدیرکل آموزش متوسطه دوم وزارت آموزش‌وپرورش گفت‌وگو داشتیم.

قربانعلی افشانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم بیان کرد: در آیین نامه جدید هدایت تحصیلی مصوب نهصد و بیست و هفتمین جلسه شورای عالی آموزش‌وپرورش، هدایت متوزان دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی برطبق سیاست‌های توسعه‌ای کشور مصوب شده است.

وی افزود:‌ بر همین اساس توزیع متوازن دانش‌آموزان در 4 رشته شاخه نظری (علوم تجربی، علوم ریاضی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی) برای سال تحصیلی 96 ــ 95 به این صورت است،‌ 22 درصد ریاضی، 45 درصد تجربی، 32 درصد انسانی و یک درصد علوم و معارف اسلامی.

** سهم دانش‌آموزان تهرانی برای ورود به رشته‌های نظری

مدیرکل متوسطه دوم وزارت آموزش‌وپرورش بیان کرد: سهم هر استان به تفکیک دختر و پسر مشخص شده است به طور مثال سهم شهر تهران در رشته ریاضی 44 درصد، تجربی 34 درصد، انسانی 20 درصد و علوم و معارف اسلامی 79 صدم درصد است.

افشانی با اشاره به اینکه در سال تحصیلی 94-95، 46 درصد دانش‌آموزان کشور رشته تجربی، 31 درصد انسانی، 21 درصد ریاضی و 60 صدم درصد رشته علوم و معارف اسلامی را برگزیدند، گفت: برای سال تحصیلی جدید کاهش پذیرش دانش‌آموز در رشته تجربی را داریم.

وی گفت: گرایش دانش‌آموزان دختر ابتدا به رشته تجربی و بعد از آن انسانی، ریاضی و معارف اسلامی است و در پسرها گرایش ابتدا به رشته تجربی و بعد از آن ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی است.

افشانی درباره هدایت دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی بیان کرد:‌ هدایت دانش‌آموزان برطبق نیاز کشور، امکانات موجود و علائق و استعدادها انجام می پذیرد و بشکلی سیاستگذاری می‌شود که بتوانیم تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز در هر رشته را تأمین کنیم یعنی برای هدایت دانش‌آموزان به رشته تجربی به مسئله تأمین معلم مورد نیاز توجه میکنیم.

** عدم پاسخ وزارتخانه‌های علوم و بهداشت به درخواست آموزش‌ و پرورش

مدیرکل متوسطه دوم وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: در بحث انتخاب رشته تحصیلی می بایست به نیازهای بازار کار نیز توجه شود، دانشگاه‌های کشور باید نیاز آینده را به ما بگویند و طی دو نامه به وزارتخانه‌های علوم و بهداشت درخواست کردیم تا به ما بگویند نیاز شغلی کشور به چه صورت است اما پاسخی دریافت نشد.

وی افزود: ما در آموزش‌وپرورش ترسیمی از وضعیت بازار کار در آینده طراحی کرده‌ایم در صورتی که وزارتخانه‌های علوم و بهداشت باید به ما اعلام کنند به طور مثال چه تعداد پزشک و پرستار برای آینده نیاز داریم و در چه رشته‌هایی کمبود دارند، در حقیقت دستگاه‌های دیگر باید به ما بگویند نیازهای واقعی آنها چیست تا با یک شیب ملایم رشته‌ها را متعادل سازیم.

افشانی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل ما در آموزش‌ و پرورش گرایش زیاد به رشته تجربی و تمایل کم به رشته ریاضی است و وضعیت در رشته‌های انسانی و علوم و معارف اسلامی متعادل است.

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

ثبت نام کارشناسی(ناپيوسته)دانشگاه علمی کاربردی95

ثبت نام کارشناسی(ناپيوسته)دانشگاه علمی کاربردی95

ثبت نام کارشناسی (ناپيوسته) و دوره مهندسی فناوری دانشگاه جامع  علمی کاربردی 95 مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی سبز تدریس مشاوره دهنده تخصصی در زمینه های تحصیلی در تمامی مقاطع تماس از طریق تلفن ...