خانه / آخرین اخبار / لزوم وجود برنامه ریزی تحصیلی مناسب

لزوم وجود برنامه ریزی تحصیلی مناسب

لزوم وجود برنامه ریزی تحصیلی مناسب

برنامه ریزی تحصیلی باید ویژگی های خاصی داشته باشد که در این پست به این موارد می پردازیم:

1-فردی باشد: به این معنی که براساس خصوصیات فردی شما از جسمی و روحی تنظیم شده باشد و منحصرا برای شما باشد. به این نکته توجه نمایید که شخص شما در دنیا منحصر بفرد می باشید و هیچ فرد دیگری در جهان خصوصیات شما را ندارد و در وافع هر فرد با فردی دیگر متفاوت می باشد. بنابراین هدف های افراد نیز با یکدیگر متفاوت است. پس باید برنامه را خودتان تنظیم کنید، زیرا هیچکس بهتر از خود شما با روحیاتتان آشنایی ندارد. البته این برنامه ریزی توسط خود شما بدین معنا نیست که از تجربیات دیگران استفاده نکنید.

2-ساده باشد: توجه کنید که هدفمان این نیست که رآکتور هسته ای راه اندازی کنیم یا آپولو هوا کنیم! سخت نگیرید! برنامه باید به گونه ای تنظیم شود که بتوانید ظرف مدت نیم ساعت آنرا انجام بدهید. نحوه و چگونگی برنامه ریزی را در قسمت بعدی خواهیم گفت. اکنون باید هدف از برنامه ریزی و نیازمندی های آن را بدانید.

3-انعطاف پذیر باشد: لازم به ذکر است که حتی نابغه ها هم گاهی اوقات دچار حوادث پیش بینی نشده ای می شوند که باعث می شود از برنامه عقب بیافتند یا نتوانند بخشی از برنامه را به گونه ای که برنامه ریزی کرده اند انجام دهند. اما علاوه بر این تاخیر زمانی در اجرای برنامه هیچ وقت از مسیرشان در رسیدن به هدف منحرف نمی شوند، زیرا برنامه ی انعطاف پذیر دارند. در حقیقت باید حوادث غیرقابل پیش بینی را هم در برنامه درنظر بگیرید. برای مثال فرض کنید در یک شب مهمانی ناخوانده دارید و نمی توانید طبق برنامه از قبل تنظیم شده به کاری که دارید برسید. باید بتوانید بدون اینکه برنامه ی اصلی دستخوش تغییرات عمده شود، زمان خالی برای جبران پیدا کنید. البته ذکر این نکته الزامی است که اولیت با برنامه طراحی شده است و باید خودتان را ملزم به رعایت آن کنید.

4-قابل استفاده باشد: به طور کلی می توان گفت اکثر افراد در شروع برنامه ریزی جوگیر می شوند و برنامه ای فراتر از حد توان خود تهیه می کنند. برای مثال فرد به طور معمول می تواند روزانه حدود ۳ ساعت مطالعه کند ولی در حین برنامه ریزی برای ۱۰ ساعت مطالعه طرح ریزی می کنید.

5-امکان ممیزی و ارزیابی کار را داشته باشد: برنامه تنظیم شده باید این امکان را داشته باشد تا پیشرفت و پسرفت کارها را به شما نشان دهد. به این معنی که نقطه ی شروع را مشخص کرده باشد و در طی مسیر بدانید که کدام بخش را به درستی انجام داده اید و در انجام کدام بخش ها موفق نبوده اید. در این صورت است که می توانید نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به پیشرفت تبدیل کنید.

مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی سبزتدریس
9099071647
مشاوره تحصیلی تخصص ماست! برای استفاده از تجربیات کارشناسان برای برنامه ریزی تحصلی با ما تماس بگیرید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

تاثیر-معدل-در-کنکور-97

میزان تاثیر معدل در کنکور 97

برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر معدل در کنکور 97 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099071647 آگاهی ...