خانه / آخرین اخبار / معرفی رشته مهندسی هوافضا+گرایش های کارشناسی ارشد و بازار کار

معرفی رشته مهندسی هوافضا+گرایش های کارشناسی ارشد و بازار کار

معرفی رشته مهندسی هوافضا+گرایش های کارشناسی ارشد و بازار کار

مرکز مشاوره تحصيلي تلفني سبز تدريس
مشاوره دهنده در امور تحصيلي ، انتخاب رشته ،کنکور
تماس از طريق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647
تماس از 8 صبح تا 12 شب
حتي در ايام تعطيل

برای معرفی کامل تمامی رشته ها به بخش معرفی رشته های دانشگاهی وارد شوید

مهندسی هوافضا

فارغ­‌التحصیلان و دانش‌آموختگان رشته­‌ی مهندسی هوافضا دانش­‌های لازم در  زمینه‌ی آیرودینامیک، مکانیک پرواز، پیشرانش و سازه‌ها و نیز طراحی و ساخت اجسام پرنده مانند هواپیما را بدست می­­ ‌‌آورند. یک مهندس هوافضا، افزون بر قابلیت­‌های گفته شده، توانایی کار بر روی آیرودینامیک خودرو، سازه‌های زمینی و دریایی، و نیز توربوماشین­‌ها را دارد.

صنايع هوافضا در دنيا يكي از پيشروترين زمينه‌هاي تحقيقاتي میباشد و همواره موجبات ترقي و جهش در ساير رشته‌هاي علوم و مهندسي را فراهم ساخته است و در اين راستا بودجه‌هاي عظيم نظامي و غيرنظامي را به خود اختصاص داده، موضوعاتي از قبيل طراحي و ساخت هليكوپتر، هواپيماي بدون سرنشين، بدون موتور، عمود پرواز و يا جنگنده از يك طرف و ساخت پايگاه‌هاي فضايي، مسافرت به كرات ديگر و جنگ ستارگان از طرف ديگر جامعيت و حساسيت اين رشته را بيش از پيش روشن مي‌سازد. مهندسي هوافضا مجموعه‌اي از علوم و توانايي‌هاي علمي و عملي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده‌ نظير هواپيماها، چرخ‌بال‌ها، گلايدرها، موشك‌ها و ماهواره‌ها است. به طور کلي مهندسي هوا فضا علمي است كه در آن از همه علوم از جمله متالوژي ، كامپيوتر و الكترونيك استفاده مي‌شود.

زمینه‌های اشتغال

همان‌طور كه پیش از این گفتیم هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است، در نتیجه فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی، موشكی و ماهواره فعالیت كنند. همچنین در كلیه موسسات و سازمان‌هایی كه به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌كنند، به عنوان كارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری، خدمت كنند. اما علاوه بر اشتغال در مراكز گفته شده، یك مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آیرودینامیك، طراحی سازه و روش‌های طراحی توربو ماشین‌ها توانایی‌ كار در شاخه‌های متعددی از مهندسی و پروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.

كاربرد زمینه‌های مطالعاتی یك مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برای مثال آئرودینامیك خودروها از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیك هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیك،خودروهای كم مصرف‌تری می‌سازند. فرایند سیستم‌های كنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی كنترل در وسایل پرنده بر یك مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و كشتی مشتركات زیادی با سازه یك هواپیما دارد و بالاخره توربین‌های گاز یك نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یك موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. در نتیجه یك مهندس هوافضا علاوه بر شركت‌های هوایی در نیروگاه‌ها، صنایع نفت و گاز و صنایعخودروسازی فرصت‌های شغلی خوبی دارد.

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در كارشناسی ارشد

این رشته پنج گرایش دارد:

– آیرودینامیك

– جلوبرندگی

– مكانیك پرواز

– سازه‌های هوافضایی

– سوانح‌ هوایی و صلاحیتهای‌پروازی

«آیرودینامیك» به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می‌پردازد و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیكی امكان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می‌كند.
«جلوبرندگی» به مطالعه و بررسی سیستم‌های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی، توربینی، راكت‌ها و نحوه تولید نیروی رانش در آن‌ها می‌پردازد.
«مكانیك پرواز»‌ به مطالعه و بررسی رفتار و حركات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیكی، هندسی و وزنی می‌پردازد و در واقع علم مكانیك پرواز از «عملكرد» تشكیل می‌شود و «عملكرد» به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت‌های مختلف و پایداری و كنترل وسایل پرنده می‌پردازد.
«سازه‌های هوافضایی» به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر وسایل پرنده می‌پردازد و هدف آن طراحی سازه‌هایی است كه علاوه بر استحكام كافی در برابر بارهای آئرودینامیكی و سایر بارهای استاتیكی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممكن را نیز داشته باشند.

منبع : ترم اولی

لینک های مرتبط :

معرفی رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد 95
معرفی رشته اقیانوس شناسی فیزیکی
معرفی رشته مراقبت پرواز
معرفی رشته حقوق + گرایش های ارشد و بازار کار در ایران
معرفی رشته هوانوردی و خلبانی
معرفی رشته فوتونیک
معرفی رشته های علوم تجربی
معرفی رشته های کاردانی علمی کاربردی گروه کشاورزی
معرفی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچ
معرفی رشته مهندسی فضای سبز

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...