خانه / آخرین اخبار / معرفی رشته مهندسی هوافضا+گرایش های کارشناسی ارشد و بازار کار

معرفی رشته مهندسی هوافضا+گرایش های کارشناسی ارشد و بازار کار

معرفی رشته مهندسی هوافضا+گرایش های کارشناسی ارشد و بازار کار

مرکز مشاوره تحصيلي تلفني سبز تدريس
مشاوره دهنده در امور تحصيلي ، انتخاب رشته ،کنکور
تماس از طريق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647
تماس از 8 صبح تا 12 شب
حتي در ايام تعطيل

برای معرفی کامل تمامی رشته ها به بخش معرفی رشته های دانشگاهی وارد شوید

مهندسی هوافضا

فارغ­‌التحصیلان و دانش‌آموختگان رشته­‌ی مهندسی هوافضا دانش­‌های لازم در  زمینه‌ی آیرودینامیک، مکانیک پرواز، پیشرانش و سازه‌ها و نیز طراحی و ساخت اجسام پرنده مانند هواپیما را بدست می­­ ‌‌آورند. یک مهندس هوافضا، افزون بر قابلیت­‌های گفته شده، توانایی کار بر روی آیرودینامیک خودرو، سازه‌های زمینی و دریایی، و نیز توربوماشین­‌ها را دارد.

صنايع هوافضا در دنيا يكي از پيشروترين زمينه‌هاي تحقيقاتي میباشد و همواره موجبات ترقي و جهش در ساير رشته‌هاي علوم و مهندسي را فراهم ساخته است و در اين راستا بودجه‌هاي عظيم نظامي و غيرنظامي را به خود اختصاص داده، موضوعاتي از قبيل طراحي و ساخت هليكوپتر، هواپيماي بدون سرنشين، بدون موتور، عمود پرواز و يا جنگنده از يك طرف و ساخت پايگاه‌هاي فضايي، مسافرت به كرات ديگر و جنگ ستارگان از طرف ديگر جامعيت و حساسيت اين رشته را بيش از پيش روشن مي‌سازد. مهندسي هوافضا مجموعه‌اي از علوم و توانايي‌هاي علمي و عملي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده‌ نظير هواپيماها، چرخ‌بال‌ها، گلايدرها، موشك‌ها و ماهواره‌ها است. به طور کلي مهندسي هوا فضا علمي است كه در آن از همه علوم از جمله متالوژي ، كامپيوتر و الكترونيك استفاده مي‌شود.

زمینه‌های اشتغال

همان‌طور كه پیش از این گفتیم هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است، در نتیجه فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی، موشكی و ماهواره فعالیت كنند. همچنین در كلیه موسسات و سازمان‌هایی كه به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌كنند، به عنوان كارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری، خدمت كنند. اما علاوه بر اشتغال در مراكز گفته شده، یك مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آیرودینامیك، طراحی سازه و روش‌های طراحی توربو ماشین‌ها توانایی‌ كار در شاخه‌های متعددی از مهندسی و پروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.

كاربرد زمینه‌های مطالعاتی یك مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برای مثال آئرودینامیك خودروها از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیك هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیك،خودروهای كم مصرف‌تری می‌سازند. فرایند سیستم‌های كنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی كنترل در وسایل پرنده بر یك مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و كشتی مشتركات زیادی با سازه یك هواپیما دارد و بالاخره توربین‌های گاز یك نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یك موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. در نتیجه یك مهندس هوافضا علاوه بر شركت‌های هوایی در نیروگاه‌ها، صنایع نفت و گاز و صنایعخودروسازی فرصت‌های شغلی خوبی دارد.

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در كارشناسی ارشد

این رشته پنج گرایش دارد:

– آیرودینامیك

– جلوبرندگی

– مكانیك پرواز

– سازه‌های هوافضایی

– سوانح‌ هوایی و صلاحیتهای‌پروازی

«آیرودینامیك» به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می‌پردازد و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیكی امكان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می‌كند.
«جلوبرندگی» به مطالعه و بررسی سیستم‌های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی، توربینی، راكت‌ها و نحوه تولید نیروی رانش در آن‌ها می‌پردازد.
«مكانیك پرواز»‌ به مطالعه و بررسی رفتار و حركات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیكی، هندسی و وزنی می‌پردازد و در واقع علم مكانیك پرواز از «عملكرد» تشكیل می‌شود و «عملكرد» به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت‌های مختلف و پایداری و كنترل وسایل پرنده می‌پردازد.
«سازه‌های هوافضایی» به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر وسایل پرنده می‌پردازد و هدف آن طراحی سازه‌هایی است كه علاوه بر استحكام كافی در برابر بارهای آئرودینامیكی و سایر بارهای استاتیكی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممكن را نیز داشته باشند.

منبع : ترم اولی

لینک های مرتبط :

معرفی رشته های بدون آزمون کارشناسی ارشد 95
معرفی رشته اقیانوس شناسی فیزیکی
معرفی رشته مراقبت پرواز
معرفی رشته حقوق + گرایش های ارشد و بازار کار در ایران
معرفی رشته هوانوردی و خلبانی
معرفی رشته فوتونیک
معرفی رشته های علوم تجربی
معرفی رشته های کاردانی علمی کاربردی گروه کشاورزی
معرفی رشته مدیریت کسب و کارهای کوچ
معرفی رشته مهندسی فضای سبز

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

x

حتما ببینید

اعلام نتایج کنکور ارشد 96

اعلام نتایج کنکور ارشد 96

اعلام نتایج کنکور ارشد 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره اعلام نتایج کنکور ارشد 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر ...