خانه / کنکور و مدارس / روش های مطالعه / برنامه مطالعه در ایام عید سال 95

برنامه مطالعه در ایام عید سال 95

برنامه مطالعه در ایام عید سال 95

برنامه مطالعه در ایام عید سال

برنامه مطالعه دانش آموزان سال چهارم در ایام عید سال 95

این گروه در این ایام به جز روز عید و سیزده در سایر روزها باید دارای برنامه مطالعه باشند. عده ای در كنكور های آزمایشی شركت كرده كه می بایست مطابق برنامه آن ها خود را آماده نموده و علاوه بر آن دروس دوره پیش خود را نیز فراموش ننمایند.

برای این گونه از دانش آموزان حداقل روزی 10 ساعت مطالعه را پیشنهاد می نمایم.

گرچه این عدد به طور میانگین هست چرا كه برای بعضی افراد كه تواناتر هستند می شود روزی 7 الی 8 ساعت هم توصیه كرد و برای عده ای دیگر روزی 10 الی 12 ساعت. پس بستگی به توانایی و درك هر فرد متفاوت هست ولی میانگین همان ساعتی بود كه عنوان شد.

عده ای هم مطابق هیچ كنكور آزمایشی پیش نمی روند كه این گروه می بایست به نحوه مطالعه خود دقت نمایند

یعنی اگر دروس را تا عید یك بار مطالعه كرده اند می بایست در ایام عید به مرور همراه با تست با توجه به ساعاتی كه عنوان شد بپردازند به طوری كه اگر برای درسی 2 ساعت درنظر می گیرند می توانند نیم ساعت تا 45 دقیقه به مرور آن بپردازند و مابقی را تست بزنند. برای درس های عمومی، می توانند یك الی دو روز مطالعه نمایند و سپس دو روز تست بزنند. البته نوع كتاب هم در نحوه مطالعه موثر است.

اگر كتاب شما دارای تست طبقه بندی شده درس به درس است كه می توانید یك روز در میان تست بزنید و اگر فصل به فصل، می توانید دو روزی یك بار تست بزنید.

برای درس های اختصاصی، به خصوص دروس فرمولی بهتر است بلافاصله پس از آن، تست تمرین شود.

پس در ایام عید زمان مطالعه كمتر می شود و تبدیل به مرور می شود و زمان تست افزایش می یابد و به خصوص كه تست دیگر از حالت آموزشی و تمرینی بیرون می آید و می بایست  به تست های مفهومی روی بیاورند.

دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی در چهار روز،  مرور درس های سال جاری خود را نیز فراموش ننمایند.

یادآوری می نمایم كه ارزش ایام تعظیلات عید برای گروه دوره پیش دانشگاهی از هر گروه دیگر اهمیتش مهم و فوق العاده است. چون دو سد در پیش دارند یكی امتحانات پیش دانشگاهی و یكی هم كنكور.

تازه عده ای هم هنوز دروس سال چهارم یا پیش دانشگاهی را تمام نكرده و لازم است بعد از عید هم به مدرسه بروند لذا بعد از عید فرصت كافی و تعطیلات كافی نخواهند داشت . پس دوران طلایی ایام عید را فراموش نفرمایید.

اما عده ای هم فارغ التحصیل هستند. این گروه از افراد به  دو دسته تقسیم می شوند

1- عده ای كه كل كتابها را تمام كرده و در ایام عید به مطالعه می پردازند 2- عده ای كه هنوز كتابهای خود را تمام نكرده و مطالعه آنها ادامه دارد .

برای گروه اول توصیه می نمائیم كه در ایام عید باید ساعت مطالعه برای مرور كم باشد و ساعت مطالعه برای تست زیاد و به گروه دوم نیز توصیه می شود ابتدا سعی نمایند دروس بای مانده را به پایان برسانند و در كنار مطالعه هم از تست استفاده نمایند اما نیازی به افزایش تست نخواهند داشت .

كسانی كه خود را برای كنكور های آزمایشی مرحله ای آماده می نمایند بجز داوطلبان كنكور آزمایشی سنجش كه كل كتاب را دارند مابقی اولین اقدامی را كه انجام می دهند اینست كه خود را برای محتوای تعیین شده آزمون مرحله بعد ابتدا آماده نمایند و سپس در صورت داشتن وقت به مرور دروس قبل بپردازند .

ایام عید برای افراد فارغ التحصیل پیش دانشگاهی فقط از این جهت مهم است كه اگر تا عید  تمام دروس را یكبار خواند ه اند می توانند مرور را شروع نموده كه همراه با آغاز تست های مفهومی خواهد بود.

پس می بیند كه ایام عید برای سال چهارمی ها خیلی مهم هست بود و دورانی طلایی برایشان به شمار می رود. كه نیاز به برنامه ریزی خاص و توجه به ساعات مطالعه بود.

برای فارغ التحصیلان چندان تفاوت نداشت و می بایست به روند مطالعه خود ادامه دهند . به جز كسانی كه دروس را تا عید یكبار خوانده اند كه اینگونه افراد می بایست برنامه مرور و تست را داشته باشند كه هر میزان ساعت را برای یك درس در نظر گرفتند حدود 2 سوم آنرا می باست تست بزنند و یك سوم را مرور آن درس .

كسانی كه هنوز دروس آنان باقی مانده است به روند مطالعه خود ادامه دهند و همان روند قبل كه مطالعه بیشتر و تست كمتر باید در برنامه آنان باشد تا بتوانند هرچه سریعتر به اتمام كتابها اقدام نمایند.

اما سخنی هم با كسانی كه چند مدتی هست مطالعه كنكور را شروع نموده اند دارم . این عزیزان نباید ناامید شوند بلكه باید با تمام قدرت خود به مطالعه ادامه دهند و بیشترین وقت خود را روی مطالعه بگذراند و كمتر تست بزنند یعنی نیازی به تست زیاد نیست . تمام تلاش خود را انجام دهید .زیرا زمانی فرامی رسد كه به حداقل ها هم راضی می شوید و اگر اكنون تلاش نكنید همان حداقل ها هم نصیب شما نخواهد شد . درست است كه كسانی كه فرصت كافی برای سال آینده دارند باید برنامه ریزی برای سال آینده نمایند اما روی سخنم با كسانی هست كه چند سال هست این سال و آن سال می نمایند و یا اینكه دیگر فرصت كافی ندارند!!! اینگونه افراد باید متوجه زمان باقی مانده باشند و تلاش خود را ادامه دهند .

موضوع مهم دیگر اینست كه هیچ تفاوتی در نحوه مطالعه برای كنكور سراسری دولتی و دانشگاه آزاد وجود ندارد و از نظر اینجانب می بایست به همان نحو كه برای دانشگاه دولتی مطالعه می شود برای دانشگاه آزاد هم تلاش كرد .

اما در نحوه اجرای مطالعه تفاوت وجود دارد . زیرا در دانشگاه آزاد ما ابتدا انتخاب رشته می نمائیم و بعد كنكور می دهیم . به همین جهت سبد منابع مطالعاتی ما نسبت به كنكور سراسری دولتی متفاوت خواهد بود . زیرا ممكن است رشته هایی كه ما انتخاب كرده ایم بعضی درسها در آن هیچ گونه تاثیری نداشته باشد و یا كمترین ضریب را داشته باشد كه در نحوه مطالعه كردن آنها باید این موضوع را مد نظر داشته باشیم . این امر هم بیشتر در گروه ادبیات وعلوم انسانی مشهود می باشد . زیرا دارای دو مجموعه سه وچهار هستند .

منبع : پیام مشاور

مطالب مرتبط :
9 روش برای درس خواندن
روش مطالعه درس زبان انگلیسی در کنکور
مهلت و روش ثبت نام بدون آزمون دانشگاه جامع علمی کاربردی سال 95 – 96
5 روش برای دریافت بورس و کمک هزینه تحصیلی بیشتر
روش های برتر مطالعه
روش مطالعه رتبه برتر کنکور انسانی
9روش طلایی مطالعه
.
دکتری و کارشناسی ارشد

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

انواع روش های مطالعه و درس خواندن

روش های مطالعه و درس خواندن مرکز مشاوره تحصيلي تلفني سبز تدريس مشاوره دهنده در امور تحصيلي ، انتخاب رشته ،کنکور تماس از طريق تلفن ثابت بدون گرفتن کد 9099071647 ...