خانه / روانشناسی / 30 خط قرمز برای رشد شخصیت

30 خط قرمز برای رشد شخصیت

30 خط قرمز برای رشد شخصیت

1. از مشکلاتتان فرار نکنید.

باید با مشکلاتتان روبرو شوید. البته این کار ساده نخواهد بود. هیچکس در دنیا نیست که بتواند همه کار‌ها را بی‌نقص انجام دهد. هیچکدام از ما قادر نیستیم که مدام در حال حل کردن مشکل باشیم. درواقع، ما جوری ساخته شده‌ایم که ناراحت، ناامید و شکست خورده شویم. چون این معنی واقعی زندگی کردن است، روبرو شدن با مشکلات، درس گرفتن از آن‌ها، سازگاری و حل آن‌ها به مرور زمان.

۲. با آدم‌های نادرست نشست و برخاست نکنید.

زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید وقتتان را با کسانی بگذرانید که خوشبختی را از شما می‌گیرند. اگر کسی بخواهد که در زندگی‌اش باشید، برای شما جا باز خواهد کرد. نباید برای پیدا کردن جایی در زندگی کسی بجنگید. هیچوقت برای بودن با کسی که ارزش شما را نادیده می‌گیرد اصرار نکنید و یادتان باشد، آنهایی که در زمان خوشی کنار شما می‌مانند مهم نیستند، مهم کسانی هسند که در ناخوشی‌ها و ناملایمات زندگی کنارتان هستند. آن‌ها دوستان واقعی شما هستند.

۳. به خودتان دروغ نگویید.

به هر کس دیگری در دنیا می‌توانید دروغ بگویید به جز خودتان. زندگی ما زمانی بهتر می‌شود که از فرصت‌ها استفاده کنیم و سخت‌ترین و اولین فرصتی که می‌توانیم از آن استفاده کنیم این است که با خودمان صادق باشیم.

۴. نیازهای خودتان را پنهان نکنید.

دردناک‌ترین مسئله این است که وقتی شدیداً درگیر دوست داشتن کسی هستید، خودتان را فراموش کنید و یادتان برود که شما هم فردی خاص هستید. بله، باید به دیگران کمک کنید اما به خودتان هم همینطور. اگر قرار باشد که زمانی بیاید که به خودتان برسید و چیزهایی که به آن علاقه دارید را دنبال کنید، آن زمان همین حالاست.

۵. سعی نکنید کسی باشید که نیستید.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی این است که در دنیایی که تلاش می‌کند شما را مثل بقیه کند، خودتان باشید. همیشه کسانی هستند که از شما زیبا‌تر، باهوش‌تر، جوان‌تر، و… باشند اما این افراد هیچوقت شما نیستند. خودتان را تغییر ندهید تا آدم‌ها دوستتان داشته باشند. خودتان باشید و مطمئن باشید آنهایی که باید، دوستتان خواهند داشت.

۶. درگیر گذشته نشوید.

اگر بخواهید دوباره و دوباره فصل قبلی کتاب زندگیتان را بخوانید، هیچوقت نخواهید توانست فصل جدید زندگیتان را شروع کنید.

۷. از اشتباه کردن نترسید.

اینکه کاری انجام دهید اما اشتباه کنید ده مرتبه بهتر از این است که هیچ کاری انجام ندهید. هر پیروزی پشت سر خود مجموعه‌ای از شکست‌ها داشته است و هر شکستی پلی به سمت موفقیت است.

۸. خودتان را بخاطر اشتباهات گذشته‌تان سرزنش نکنید.

ممکن است در گذشته اشتباهاتی داشته‌اید که بارها شما را رنجانده است، اما هر اتفاق بدی هم که بیفتد، یک چیز مسلم است: اینکه اشتباهات به ما کمک می‌کنند که از آن‌ها درس بگیریم. همه ما اشتباه می‌کنیم، دچار مشکل می‌شویم و خیلی وقت‌ها افسوس گذشته را می‌خوریم. اما باید بدانید که شما اشتباهاتتان نیستید، مشکلاتتان هم نیستید و الان اینجایید و قدرت این را دارید که بتوانید روز و آینده‌تان را آنطور که می‌خواهید بسازید. هر اتفاق کوچکی که قبلاً در زندگیتان افتاده است شما را برای این لحظه آماده می‌کرده است.

۹. سعی نکنید خوشبختی را بخرید.

خیلی از چیزهایی که آرزو داریم داشته باشیم گران هستند. اما حقیقت این است که چیزهایی که واقعاً ما را خوشحال و راضی می‌کنند کاملاً رایگان‌ هستند:مثل عشق، خنده و تلاش در جهت علایقمان.

۱۰. سعی نکنید برای خوشبختیتان به دیگران تکیه کنید.

اگر با کسی که درونتان است خوشبخت و شاد نباشید، با هیچ رابطه بادوامی هم خوشحال و راضی نخواهید بود. باید ابتدا ثبات زندگی خودتان را بسازید تا بعد بتوانید آن را با کسی قسمت کنید.

۱۱. وقت تلف نکنید.

زیاد فکر نکنید چون اینکار فقط مشکل تراشی می‌کند. موقعیت‌ها را ارزیابی کنید و تصمیمات قاطع بگیرید. هیچوقت نمی‌توانید چیزی که شهامت رویارویی با آن را ندارید تغییر دهید. پیشرفت نیازمند خطر کردن است.

۱۲. فکر نکنید آماده نیستید.

هیچکس هیچوقت وقتی فرصتی پیش می‌آید، ۱۰۰% آماده نیست. چون بیشتر موقعیت‌های عالی زندگی ما را مجبور می‌کند که فرا‌تر از محدوده امنمان قدم برداریم و این یعنی احساس راحتی نخواهیم داشت.

۱۳. به دلایل نادرست درگیر هیچ ارتباطی نشوید.

روابط باید هوشمندانه انتخاب شوند. تنها بودن خیلی بهتر از این است که با فردی نادرست باشید. هیچ نیازی به عجله کردن نیست. اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، می‌افتد، آن هم در زمان درست خود، با فردی مناسب شما و به بهترین دلایل. زمانی عاشق شوید که آمادگی آن را داشته باشید نه وقتی که تنها هستید.

۱۴. بخاطر اینکه روابط قبلیتان موفقیت آمیز نبوده‌اند، روابط جدید را رد نکنید.

در زندگی می‌فهمید که ملاقات شما با هر فردی دلیلی دارد. بعضی از آن‌ها آزمایشتان می‌کنند، بعضی از شما سوء استفاده می‌کنند و بعضی به شما درس می‌دهند. اما از همه این‌ها مهم‌تر، بعضی از آن‌ها بهترین اتفاق‌ها را برایتان به ارمغان می‌آورند.

۱۵. سعی نکنید با همه رقابت کنید.

نگران کارهایی که دیگران از شما بهتر انجام می‌دهند نباشید. سعی کنید هر روز رکورد خودتان را بالا ببرید. موفقیت مبارزه‌ای است بین خودتان و خودتان.

۱۶. به دیگران حسادت نکنید.

حسادت هنر شمردن نعمت‌های دیگران به جای نعمت‌های خودتان است. از خودتان بپرسید: من چه چیزهایی دارم که بقیه حسرت آن را می‌خورند؟

۱۷. دست از شکایت کردن و دلسوزی برای خودتان بردازید.

مشکلات زندگی به دلیلی پیش می‌آیند: برای عوض کردن مسیر شما به سمتی که باید بروید. ممکن است‌‌ همان موقع علت یک اتفاق را نفهمید و ممکن است برایتان خیلی سخت باشد اما اگر به گذشته و اتفاقات بد دیگری که برایتان افتاده بود نگاه کنید، خواهید دید که اکثر آن‌ها شما را به سمت فضا، فرد، تفکر و موقعیت بهتر سوق داده‌اند. پس لبخند بزنید! بگذارید همه بدانند که امروز خیلی قوی‌تر از دیروز هستید.

۱۸. کینه توزی نکنید.

زندگیتان را با نفرت پیش نبرید چون آخر کار خودتان را خیلی بیشتر از کسانی که از آن‌ها نفرت دارید، اذیت خواهید کرد. بخشش این نیست که بگویید، کاری که در حق من کردی اشکالی ندارد. بخشش گفتن این است: من اجازه نمی‌دهم کاری که در حقم کردی خوشبختی من را برای همیشه نابود کند. بخشش بهترین راهکار است. کینه‌ها را دور بریزید، به دنبال آرامش باشید و خودتان را آزاد کنید. و یادتان باشد، بخشش فقط برای دیگران نیست، برای خودتان هم هست. اگر لازم بود، خودتان را هم ببخشید و سعی کنید دفعه بعد بهتر رفتار کنید.

۱۹. نگذارید دیگران شما را تا سطح خودشان پایین بکشند.

برای راحتی کسانی که نمی‌خواهند خودشان را بالا بکشند، استاندارد‌هایتان را پایین نیاورید.

۲۰. وقتتان را برای توضیح دادن خودتان برای دیگران تلف نکنید.

دوستانتان به آن نیازی ندارند و دشمنانتان هم حرف‌های شما را باور نخواهند کرد.‌‌ همان کاری را بکنید که ته دلتان می‌گوید درست است.

۲۱. هیچوقت بدون وقفه انداختن کاری را پشت سر هم انجام ندهید.

وقت نفس کشیدن دقیقاً‌‌ همان زمانی است که وقتی برای آن ندارید. اگر مدام پشت سر هم به کارتان ادامه دهید، همیشه چیزهای یکسانی به دست خواهید آورد. گاهی لازم است از کارتان دست بکشید تا همه چیز را واضح‌تر ببینید.

۲۲. زیبایی لحظات کوچک را نادیده نگیرید.

از چیزهای کوچک لذت ببرید چون یک روز به عقب نگاه می‌کنید و می‌فهمید که چیزهای بزرگی بوده‌اند. بهترین قسمت زندگیتان‌‌ همان لحظات کوچک و بی‌نام و نشانی است که به کسی که برایتان مهم است لبخند می‌زنید.

۲۳. سعی نکنید همه چیز ایده آل و بی‌نقص باشد.

دنیای واقعی به ایده‌آل‌گرا‌ها جایزه نمی‌دهد، به کسانی پاداش می‌دهد که کار انجام می‌دهند.

۲۴. آسان‌ترین راه را دنبال نکنید.

زندگی آسان نیست، مخصوصاً وقتی برای به دست آوردن چیز با ارزشی برنامه‌ریزی می‌کنید. راه آسان را انتخاب نکنید. کاری غیرعادی انجام دهید.

۲۵. اگر همه چیز بر وفق مرادتان نیست، تظاهر نکنید که اینطور است.

هیچ اشکالی ندارد که هر از گاهی خرد شوید. لازم نیست همیشه وانمود کنید که قوی هستید و نیازی هم نیست که مداوم ثابت کنید که همه چیز خوب پیش می‌رود. نگران اینکه بقیه چه فکر می‌کنند هم نباشید. اگر لازم است گریه کنید. هر چه زود‌تر این کار را بکنید، زود‌تر قادر خواهید بود دوباره لبخند بزنید.

۲۶. دیگران را بخاطر مشکلاتتان مقصر نکنید.

اینکه تا چه اندازه بتوانید به آرزو‌هایتان دست پیدا کنید به این بستگی دارد که تا چه اندازه مسئولیت زندگیتان را قبول می‌کنید. وقتی دیگران را بخاطر اتفاقاتی که برایتان می‌افتد مقصر بدانید یعنی از مسئولیت شانه خالی می‌کنید و به دیگران قدرت نفوذ به آن بخش از زندگیتان را می‌دهید.

۲۷. لازم نیست برای همه، همه کس باشید.

این کار غیر ممکن است و فقط خسته‌تان خواهد کرد. اما لبخند زدن به دیگران می‌تواند دنیا را تغییر دهد. شاید نه کل دنیا را، ولی دنیای آن آدم‌ها را مطمئناً تغییر خواهد داد.

۲۸. زیاد نگران نباشید.

نگرانی، مشکلات آینده را حل نخواهد کرد، فقط لذت‌های امروز را هم از شما خواهد گرفت. یک راه اینکه بفهمید چیزی ارزش نگران بودن را دارد یا نه این است که از خودتان بپرسید، این مسئله در یک سال آینده مهم خواهد بود؟ در سه سال آینده چطور؟ در پنج سال چه؟ اگر اینطور نبود، پس ارزش نگران بودن را ندارد.

۲۹. روی چیزی که نمی‌خواهید اتفاق بیفتد متمرکز نشوید.

روی چیزهایی متمرکز شوید که می‌خواهید اتفاق بیفتند. تفکر مثبت از لازمه‌های هر موفقیت است. اگر هر روز صبح با این فکر بیدار شوید که اتفاقی فوق العاده در زندگیتان خواهد افتاد، و به آن توجه دقیق کنید، خواهید دید که حق با شما بوده است.

۳۰. قدرنا‌شناس نباشید.

زندگیتان خوب باشد یا بد، هر روز به خاطر آن شکرگزار از خواب بیدار شوید. مطمئن باشید کسی در جایی دیگر از جهان وضعیتی بسیار بد‌تر از شما دارد. بجای اینکه به چیزهایی که ندارید فکر کنید، سعی کنید به چیزهایی فکر کنید که دارید و دیگران افسوس آن را می‌خورند.

جهتکسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز سبز تدریس در تماس باشید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

طریقه شرکت دانشجویان روانشناسی در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

طریقه شرکت دانشجویان روانشناسی در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت  رشته روانشناسی چه در مقطع کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد از رشته پر طرفدار و متقاضی به شمار ...