خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته ها / گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

گرایش های کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

رشته مهندسی برق بطور کلی در کشور ایران به 6 گرایش در کارشناسی ارشد تقسیم میشود که در این پست به اختصار به آنها میپردازیم.

مهندسی برق گرايش مخابرات

مهندسی برق گرايش کنترل

مهندسی برق گرايش الکترونیک

مهندسی برق گرايش قدرت

مهندسی برق گرايش پزشکی(بیوالکتریک)

مهندسی برق گرايش مکاترونیک

 

1-مهندسی برق گرایش مخابرات

گرایش مخابرات به 2 دسته مخابرات میدان و مخابرات سیستم تقسیم میشود که در مخابرات میدان بیشتر به مفاهیم میدان هاي مغناطیسی، امواج رادیوئی، امواج ماکروویو، آنتن و … میپردازد و در مخابرات سیستم موضوع اصلی بحث امواج و چگونگی دریافت امواج اصلی و مزاحم میباشد.

بازار کار.   معمولاً شركت‌های مخابرات، بخش‌های خصوصی فعال در زمینه تلفن همراه، صنایع نظامی و هواپیما‌یی، صدا و سیما از جمله مراكز پذیرای فارغ التحصیلان این گرایش می‌باشند.

2-مهندسی برق گرایش کنترل

میتوان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته هاي دیگر می باشد.گفتنی است که گرایش کنترل داراي زیر بخش هاي متنوعی مانند کنترل خطی، کنترل غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازي و غیره است.

بازار کار.تقریباً تمامی صنایع مرتبط با برق در نیروهای استخدامی خود از فارغ التحصیلان این گرایش استفاده می‌كنند.

3-مهندسی برق گرايش الکترونیک

مهندسی برق شاخه ي الکترونیک داراي گرایش­هاي طراحی آنالوگ، مدارهاي دیجیتال، ادوات میکرو و نانوالکترونیک میباشد.

بازار کار.فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در وزارت صنایع، كارخانجات تابع آن، مراكز تحقیقات نظامی، صنایع هواپیمایی و دیگر مراكز مرتبط جذب بازار كار شوند.

4-مهندسی برق گرايش قدرت

هدف اصلی مهندسی قدرت تولید برق در نیروگاه ها می باشد، انتقال نیرو از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه هاي شهري و روستایی و در نهایت توزیع آن براي مصارف خانگی و کارخانجات است. بنابراین یک مهندس قدرت باید به روش هاي مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم هاي توزیع آشنا باشد.

این گرایش خود به چندین زیرگرایش تقسیم می شود.

بازار کار.  وزارت نیرو، كارخانجات صنعتی، واحدهای تولیدی بزرگ، نظارت در كارگا‌ه‌های موتور پیچی و ساخت الكتروموتورهای مختلف و تابلوهای صنعتی، نظارت در سیم‌كشی و طراحی سیستم برقی ساختمان‌های بزرگ از جمله مراكز جذب فارغ‌التحصیلان گرایش قدرت می‌باشد.

5-مهندسی برق گرايش پزشکی (بیوالکتریک)

هم اکنون این گرایش کاربرد خیلی زیادی در ایران ندارد ولی میتواند در آینده به یکی از گرایش های مناسب در رابطه با دستگاه ها و تجهیزات بیمارستان ها و مراکز درمانی بدل شود

بازار کار.بازار كار نسبتاً مناسب این رشته در مراكز ساخت وسایل پزشكی، بخش‌های خصوصی بزرگ، بیمارستان‌ها ومراكز آزمایشگاهی مجهز می‌باشد.

6-مهندسی برق گرايش مکاترونیک

همانطور که از اسمش پیداست ترکیب رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک به همراه مهندسی کامپیوتر می باشد

برای کسب اطلاعات در زمینه رشته های کارشناسی و گرایش های رشته های مختلف با مشاوران مرکز سبز تدریس در ارتباط باشید

منبع : ویکیپدیا

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...