خانه / کنکور و مدارس / روش های مطالعه / مطالعه عربی / چند نکته برای مطالعه عربی

چند نکته برای مطالعه عربی

چند نکته برای مطالعه عربی

درس عربی، درسی است که اغلب داوطلبان کنکور به آن توجه کمتری دارند و این موضع را می توان در میانگین درصدهای کسب شده از سوی داوطلبان در این درس در کنکور هر سال مشاهده کرد. در سال های اخیر ، زبان عربی در آزمون های سراسری دارای اهمیت زیادی شده است.
اگر به سیر صعودی کنکور، در دو درس انگلیسی و عربی در 15 سال اخیر نگاهی بیندازیم، می بینیم که دانش آموزان در درس زبان انگلیسی پیشرفت بسیار زیادی داشته اند، ولی در درس عربی این امر با کاهش چشمگیری همراه بوده است. شاید یکی از دلایل این موضوع ، مفهومی تر شدن پرسش های عربی و نیاز به احاطه کامل بر مباحث این درس برای حل مسائل مطرح شده در کنکور باشد؛ از سوی دیگر به نظر می رسد که توجه داوطلبان به زبان انگلیسی و این تصور که عربی وقت گیر را می توانند با خوب تست زدن در درس زبان انگلیسی جبران کنند، موجب کم توجهی داوطلبان به درس عربی در کنکور شده است؛ البته کسانی که به این درس توجه ویژه دارند، برخلاف دیگران میتوانند در کنکور درصد خوبی به دست آورند و به بهبود رتبه خود کمک کنند. کاهش درصد دانش آموزان در درس عربی باعث شده است که این درس در کنکور از انحراف معیار بالایی برخوردار شود، بدین معنی که بیشتر دانش آموزان، عربی را با درصد پایین می زنند و کسب نمره بالا در عربی، یک امتیاز بسیار بزرگی محسوب می شود.

حتما توجه داشته باشید با این احساس که عربی، درس سختی است آن را مطالعه نکنید؛ زیرا میزان یادگیری شما کند خواهد بود. اگر تا الان قصد نداشتید چندان برای درس عربی کنکور وقت بگذارید یا فکر کنید که یادگیری شما در این درس ضعیف است، ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما برای اینکه نتیجه خوبی در کنکور به دست آورید، وقت کافی را برای عربی در برنامه خود بنگجانید و به این توصیه ها عمل کنید:
1- ابتدا با اقسام کلمه در زبان عربی آشنا شوید.
2- خود را برای تسلط روی مهم ترین موضوع سوالات عربی، یعنی ترجمه و درک مطلب آماده کنید.
3- معنی تمامی لغات عربی را بخوبی یاد بگیرید.
4- افعال را از نظر زمان (ماضی، مضارع، ماضی استمراری، ماضی بعید، امر، نهی، نفی، جهد) و صیغه و اعراب مطالعه کنید و یاد بگیرید.
5- برای هر قاعده عربی تا می توانید مثال های متعددی مطالعه کنید و موارد استثنای هر قاعده را بخوبی یاد بگیرید و مثال های این قسمت را برای مروزهای مجدد یادداشت برداری کنید.
6- کادرهای کارگاه ترجمه در کتاب های عربی 1 ،2 و 3 را دقیق مطالعه کنید و حتما سوال ها و تمرین های داخل هر کادر را خوب کار کنید.
7- در تست های ترجمه فارسی به عربی، صرفا دانش لغوی کارآمد نیست. بلکه باید به ارکان به کارگیری کلمات در جمله، حتی به کارگیری اعراب صحیح آشنا باشید.
8- در تست های ترجمه فارسی به عربی، تسلط روی دانش لغوی کمک می کند؛ اما بیشترین کمک را به شما در حل این گونه تست ها، بررسی «زمان فعل» به کار رفته، خواهد کرد.

منبع :arabic

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

نکات مهم عربی نواسخ ، ترجمه و قواعد

نکات مهم عربی نواسخ ، ترجمه و قواعد مبحث نواسخ و نکات پيرامون آن، از دو جهت در کنکور سراسري اهميت زيادي دارد: 1) نکات مربوط به ترجمه‌ي نواسخ 2) ...