خانه / کنکور و مدارس / درس خواندن برای کنکور 94-95 از مهرماه

درس خواندن برای کنکور 94-95 از مهرماه

درس خواندن برای کنکور 94-95 از مهرماه 

بسیاری از شما تصمیم می‌گیرید در مسیر کنکور از راهنمایی‌های یک مشاور استفاده کنید. یک مشاور خوب فقط در مورد درس خواندن به شما توصیه نمی‌کند. حواس او به خواب و خوراکتان هم هست و برای روحیه و سلامتی شما هم برنامه دارد. محمدمحمود محمدی، از این دسته مشاورهاست. او در کنکور کارشناسی‌ارشد سال 90 رشته مهندسی مکانیک رتبه 5 را به دست آورد . محمدی کارشناسی خود را از دانشگاه امیرکبیر گرفته و دوران ارشد را در دانشگاه تهران گذرانده است. توصیه‌های او را برای موفقیت در کنکور بخوانید.

 

داوطلبان عزیزی که نیاز به یک مشاور و راهنما برای همراهی در طول این دوره آمادگی کنکور دارند میتوانند از رتبه های تک رقمی کنکورهای سال های قبل به طور مستقیم مشاوره بگیرند و با ایشان در تماس باشند.جهت ثبت نام تماس با شماره تلفن های ما تماس بگیرید

9099071647

بعضی از داوطلبان تصور می‌کنند یکی از مهم‌ترین مباحث در مورد کنکور مساله زمان است. اگر به موقع شروع نکنند و مثلا تابستان را از دست بدهند ناامید می‌شوند. تا چه حد این تصور درست است؟ 

 

ایده‌آل این است که داوطلبان از تابستان شروع کنند. در این صورت دست مشاور برای برنامه‌ریزی باز است. دانشجو نیز با آرامش و تمرکز بیشتری درس می‌خواند.

 

با وجود این اگر داوطلبی فصل تابستان را از دست بدهد هنوز امکان موفقیت او وجود دارد. حتی اگر فردی دو ماه فرصت داشته باشد مشاور می‌تواند برنامه‌ای برای او بنویسد که به بیشترین سطح آمادگی ممکن برسد.

 

ولی به هر حال هر چه زمان کمتر باشد دست مشاور و داوطلب بسته‌تر و کار سخت‌تر می‌شود. در این شرایط داوطلب باید به صورت گزینشی درس بخواند. برای مثال مباحثی را که در آنها کمتر تبحر دارد و تعداد دفعات طرح آنها در کنکور نیز کم است کنار بگذارد. او باید بیشتر وقت خود را صرف موضوعات پرتکرار کند.

 

 

–  خود تو چه زمانی شروع کردی؟

 

من از تابستان استارت زدم ولی مشکلی برایم ایجاد شد که نتوانستم مسیر را ادامه دهم. در واقع از اواخر مهر یا اوایل آبان به صورت جدی شروع کردم. از محل کار مرخصی گرفتم و به صورت تمام وقت درس می‌خواندم. به همین دلیل مجبور شدم برای یک یا دو درس به شیوه گزینشی عمل کنم. البته قرار نیست یک درس را به صورت کامل حذف کنیم. گزینش را میان سرفصل‌ها انجام می‌دهیم.

 

 

–   از اینکه دیر شروع کرده بودی، استرس نداشتی؟

 

من از نظر شخصیتی چندان استرسی نیستم. ولی بعضی داوطلبان دیگر ممکن است چنین شخصیتی داشته باشند. به این افراد توصیه می‌کنم خودشان را با دوستانشان مقایسه نکنند. ممکن است آنها زودتر شروع کرده باشند و سرعت درس خواندنشان بالا باشد ولی مشخص نیست با چه میزانی از تمرکز درس می‌خوانند.

 

داوطلبان باید تلاش کنند به حداکثر توانایی خود برسند. با چنین نگاهی درس بخوانند که: «من تلاش خودم را می‌کنم و می‌خواهم به بیشترین میزان آمادگی که می‌توانم برسم.» در این صورت موفق می‌شوند.

 

خود من هم چنین نگاهی داشتم. به همین دلیل با وجودی که به هر حال کمی هم نگران بودم ولی این احساس زیاد من را اذیت نمی‌کرد و روی تمرکزم برای درس خواندن تاثیری نداشت. فقط باعث شد بود که مراقب باشم زمان بیشتری را از دست ندهم.

 

 

–  کسی که فرصت تابستان را از دست می‌دهد و از مهر و آبان مطالعه را شروع می‌کند، برای رسیدن به موفقیت باید چه نکته‌هایی را در نظر بگیرد؟

 

از مهر به بعد دو نکته مهم‌تر می‌شود. نخست اینکه در این بازه زمانی داوطلب باید به صورت پیوسته و مداوم درس بخواند. حتی اگر برای او مشکلی ایجاد شد حتی‌الامکان مطالعه را قطع نکند. می‌تواند ساعت‌های آن را در روز کاهش دهد.

 

همچنین زمان مطالعه باید سیر افزایشی داشته باشد. برای مثال خود من با سه ساعت در روز شروع کردم. بیشتر از آن انرژی نداشتم. ولی تا موعد نزدیک به کنکور به 12 یا 13 ساعت مطالعه در روز هم رسید. هر هفته حدود نیم ساعت به ساعت‌های مطالعه اضافه می‌کردم. به این ترتیب بدون آنکه فشاری به من وارد شود، ساعت‌های مطالعه خود را به حد ایده‌آل افزایش دادم.

 

 

–  در میان صحبت‌هایی که داشتی متوجه شدم روند آمادگی برای کنکور را به دو نیمه تقسیم می‌کنی. در مورد این دو نیمه بیشتر توضیح می‌دهی؟

 

بله، بازه زمانی آمادگی برای کنکور را می‌توان به دو نیمه تقسیم کرد. اگر داوطلبی از تابستان شروع کرد این نیمه‌ها طولانی‌تر هستند و اگر از مهر شروع کند کوتاه‌تر.

 

بسیاری از ما در طول تحصیل عادت کرده‌ایم در اصطلاح به صورت شب امتحانی درس بخوانیم و فردای امتحان نیز همه مباحث را فراموش کنیم. به همین دلیل مطالعه برای کنکور و به ذهن سپردن حجم زیادی از مطالب در یک بازه زمانی طولانی، برای بسیاری از داوطلبان مشکل است.

 

وقتی آنها مسیر آمادگی برای کنکور را آغاز می‌کنند مدتی طول می‌کشد که خودشان را با شرایط درس خواندن برای چنین آزمونی تطبیق بدهند.

 

قبل از ایجاد این سازگاری، درصد فراموشی مطالب بالاست و حتی مسائلی مثل چند ساعت نشستن پشت میز برای داوطلبان دشوار است. البته در این مدت با وجودی که میزان اتلاف انرژی داوطلبان بالاست ولی به هر حال آنها بخشی از مباحث را جلو می‎برند.

برای کسی که از تابستان شروع می‌کند نیمه نخست تا حدود مهر ماه ادامه دارد. در نیمه دوم کار جدی‌تر می‌شود. داوطلب باید ساعت‌های مطالعه را افزایش دهد، کنکوری‌تر درس بخواند و موقع تست زدن زمان را در نظر بگیرد.

در حالی که در نیمه نخست هدف از تست زدن بیشتر یادگیری است و زمان اهمیت زیادی ندارد. مرور مباحث پیشین هم یکی از کارهای مهمی است که داوطلب باید در نیمه دوم انجام دهد. به ویژه در شش هفته یا یک ماه آخر مرور و تثبیت مباحث اهمیت زیادی دارد.

 

–    آیا داوطلبی که از مهر استارت کار را می‌زند، باید تعداد ساعت‌هایی را که در روز درس می‌خواند افزایش دهد؟

 

ابتدا یک موضوع کلی را بگویم؛ آمادگی برای کنکور در یک بازه زمانی به دست می‌آید. داوطلبان باید انرژی خود را به گونه‌ای تقسیم کنند که در طول این مدت توانایی درس خواندن داشته باشند.

 

داوطلبی که از تابستان شروع می‌کند اگر قرار باشد از همان ابتدا روزی 10 ساعت درس بخواند من به شخصه امیدی به موفقیت او ندارم چرا که از زمانی به بعد خسته می‌شود و نمی‌تواند به خوبی ادامه دهد. تقسیم انرژی و افزایش تدریجی ساعت‌های مطالعه اهمیت زیادی دارد.

 

در پاسخ به سوال شما باید بگویم کسی که دیرتر شروع می‌کند توانایی و انرژی این موضوع را دارد که در روز، ساعت‌های بیشتری درس بخواند. می‌تواند در بازه زمانی کوتاه‌تری، ساعت‌های بیشتری را مطالعه کند برای مثال روزی 10 ساعت درس مطالعه کند. البته او باید به تدریج ساعت‌ها را افزایش دهد ولی زودتر به این نقطه می‌رسد.

 

 

–   تحمل روزی 12 یا 13 ساعت درس خواندن مشکل است. چگونه می‌توانستی انرژی خود را برای این همه ساعت درس خواندن حفظ کنی؟

 

نخستین نکته عادت است. وقتی شما کاری را دو هفته پشت سر انجام می‌دهید به آن عادت می‌کنید. برای همین هم افزایش ساعت‌های درس خواندن باید به شیوه‌ای صورت بگیرد که به عادت تبدیل شود.

 

اگر فرد به صورت ناگهانی برای مثال بعد از شرکت در یک همایش کنکور یا گفت‌وگو با یکی از دوستانش، چند ساعت اضافه کند نمی‌تواند آن را ادامه دهد. ولی اگر به تدریج ساعت‌ها را افزایش دهد، فشاری به او وارد نمی‌شود و می‌تواند به شرایط عادت کند.

 

برای مثال داوطلبان می‌توانند هر هفته 20 دقیقه تا نیم ساعت بیشتر از هفته قبل درس بخوانند. به این ترتیت بدون آنکه متوجه شوند به روزی 10 تا 12 ساعت می‌رسند. خود من به همین صورت و پله پله خودم را به سقفی که گفتم رساندم.

 

دومین نکته‌ای که باعث شد بتوانم سختی‌های روزی چندین ساعت درس خواندن را تحمل کنم، هدفی بود که داشتم. برای خودم به صورت دقیق مشخص کرده بودم که می‌خواهم چه رتبه‌ای کسب کنم و در کدام دانشگاه پذیرفته شوم. از ورودی دانشگاه نقاشی کشیده بودم و عکسی از آن هم را در کامپیوتر خود ذخیره کرده بودم. حتی استادی را که می‌خواستم با او درس بگیرم در ذهن داشتم. با فکر کردن به هدفم، انرژی می‌گرفتم.

 

 

–  وقتی تمام روز را درس بخوانی مجبور می‌شوی بسیاری از تفریحات و علائق معمول را کنار بگذاری. سخت نیست؟

 

پله پله باید به اینجا رسید. من به عنوان مشاور به بچه‌هایی که با آنها کار می‌کنم می‌گویم در هفته‌ها و ماه‌های نخست جمعه‌ها یا روزهای خاصی از هفته را خالی بگذارند و لازم نیست در این روزها درس بخوانند مگر اینکه در طول هفته به برنامه درسی خود عمل نکرده باشند. در این صورت روز تعطیل باید عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنند.

 

البته هر چه به نیمه دوم مطالعه نزدیک می‌شویم این روزهای تعطیل باید کاهش یابند. در یکی یا دو ماه آخر ممکن است هیچ روز تعطیلی در نظر گرفته نشود. در آن زمان مشاور برای ساعت به ساعت روزهای جمعه داوطلبان نیز برنامه‌ریزی می‌کند.

بیشترین داوطلبین ما برای آمادگی کنکور از مهر ماه درس خواندن را شروع می‌کنند به مدت 10 ماه یعنی تا تیر ماه سال بعد این داوطلبین در طی این دوران دچار فراز و نشیب‌های فراوانی می‌شوند که نیاز است حتماً به مشاورین خبر مراجعه و مشورت کنند.

این فراز و نشیب‌ها ممکن است به سه دوره برای داوطلبین تقسیم شود:

الف: دوره اول:

دراین دوره داوطلبین با علاقه زیاد و با انگیزه بالای کار خود را شروع می‌کنند و بعضی‌ها به مؤسسه‌های آزاد مراجعه وثبت نام می‌کنند برای آزمونهای آزمایشی و یا درکلاسهای تقویتی کنکور شرکت می‌کنند و شاید تا حدودی هم تحت تأثیر جاذبه‌های کوتاه مدت مؤسسات قرار گیرند از جمله این جاذبه‌ها آزمون- برنامه ریزی – کارنامه آزمون و… می‌باشد.

این دوره حدوداً شاید دو تا سه ماه طول بکشد و شاید هم کمتر از یک ماه باشد این دوره هم بستگی به نحوة مطالعه و درس خواندن شما دارد هر چقدر شما برنامه ریزی منظمی داشته باشید و به آن عادت کرده باشید دوره طولانی تر خواهد بود.

یا بهتر بگوئیم این دوره را می‌توان دوره شور و شوق و اشتیاق داوطلبین نامید.

هر اقدام بزرگ ابتدا محال به نظر می‌رسد. (کارلایل)

دوره دوم: فرار، دلسردی، ناامیدی و یا دوره‌ی خستگی زود رس

اگر دانش‌آموز در دوره اول برنامه ریزی منظمی نداشته باشد و مطالعه یکنواختی داشته باشد به تدریج از جاذبه‌های دوره اول کاسته می‌شود و او نیز نسبت به درس خواندن دلسرد و ناامید می‌شود. چرا که کار یکنواخت انسان را خسته و بی حوصله می‌کند یعنی، آن پتانسیل روزهای اول را از دست می‌دهد.

حتی بعضی‌ها از این شکایت دارند که چرا با این همه تلاشی که انجام می‌دهیم به نتیجه نمی‌رسیم و یا اینکه اصلاً مطالب را یاد نمی‌گیریم.

دانش‌آموزان در این دوره به درسهایی که خوانده‌اند توجه نمی‌کنند ودرفکر درسهایی که نخوانده‌اند هستند.

این مسئله باعث می‌شود که دانش‌آموز مأیوس شود خلاصه این دوره میانی دورة بسیار سختی برای دانش‌آموزان است.

خیلی از دانش‌آموزان را سراغ داریم که با یک شروع عالی دردوره میانی ناامید شده‌اند و از حرکت و رقابت با دوستان بازمانده و میدان را برای آنان باز گذاشته‌اند.

در این دوره با توجه به یکنواخت بودن کار، افکار منفی و مزاحم به سویشان هجوم می‌آورد وآرامش آنها را به هم می‌زند و شاید در بعضی از موارد منجر به ترک ادامه کار شود در این دوره است که اولیاء و مشاورین با هنرمندی خود بتوانند افکار منفی را شناسایی و با مشاوره مستمر ایشان را به مسیر منطقی خود هدایت کنند، به او انرژی دهند افکار منفی را از سر او دور کنند و او را به ادامه کار تشویق کنند.

عزیزان به این نکته توجه داشته باشند: تقریباً همه داوطلبین کنکور در طول سال با این مشکل مواجه هستند. در این مرحله نیاز به تلاش بیشتری هست.

دوره سوم: دوره جهش ناگهانی

این دوره تقریباً دو سه ماهی به کنکور باقی مانده وآن هم با شنیدن خبرها یی از کنکور از طریق رادیو، تلویزیون و دوستان شروع می‌شود که ناگهان داوطلب به خود می‌آید و روند مطالعه دوباره تند می‌شود.

در این دوره اگر داوطلب بتواند برافکار منفی و مزاحم خود غلبه کند، می‌تواند موفق شود چرا که وقت زیاد‌ی باز هم مانده برای مطالعه و رسیدن به کنکور، چنانچه دانش‌آموز در این دوره با برنامه ریزی درست و حساب شده‌ای کار خود را شروع کند می‌تواند از خیلی از رقبای خود سبقت بگیرد و به نتیجه مطلوب و مورد دلخواه خود برسد.

نتیجه:

دوره اول چون داوطلب با آمادگی کامل شروع می‌کند اگر مشاورین محترم بتوانند بایک برنامه ریزی درست وحساب شده او را تشویق و وادار به درس خواندن کنند کار تقریباً به دوره میانی نمی‌رسد یا اگر برسد، با شدت کمتری.

دوره میانی سخت ترین دوره و شاید بدترین دوره باشد دوره‌ای که شاید بسیاری از سرنوشت‌ها را عوض کند، دوره‌ای که به نام دوره فرار، بی حوصلگی و یا نا امید می‌شود از آن نام برد شما در این دوره باید برافکار مزاحم خود غلبه کنید چرا که قسمت زیادی از مسیر را طی کر ده اید. تنبلی را کنار بگذارید چرا که شما می‌توانید، وقت کافی هم دارید حتی، توصیه می‌کنیم به آنهایی که تاکنون درس نخوانده‌اند مهم نیست که تاکنون درس نخوانده‌اند چرا که زمان هنوز باقیمانده چرا که ما در زمان دو مرحله‌ای بودن کنکور داوطلبانی سراغ داریم که فقط در زمان مرحله اول و دوم تصمیم به درس خواندن گرفتن وحتی توانستند نتیجه مرحله اول را جبران و در رشته خوبی قبول شوند. شما هم می‌توانید از هم اکنون کار خود را شروع کنید.

داوطلبان عزیزی که نیاز به یک مشاور و راهنما برای همراهی در طول این دوره آمادگی کنکور دارند میتوانند از رتبه های تک رقمی کنکورهای سال های قبل به طور مستقیم مشاوره بگیرند و با ایشان در تماس باشند.جهت ثبت نام تماس با شماره تلفن های ما تماس بگیرید

9099071647

منبع: دانشجو انلاین

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

کارت کنکور سراسری 96

کارت کنکور سراسری 96

تاریخ و نحوه دریافت کارت کنکور سراسری 96 برای کسب اطلاعات درباره کارت کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر ...