خانه / کنکور و مدارس / روش های مطالعه زیست شناسی برای کنکور

روش های مطالعه زیست شناسی برای کنکور

روش های مطالعه زیست شناسی برای کنکور

با توجه به ضريب بالاي زيست‌شناسي، اين درس اهميت ويژه‌اي در کنکور گروه علوم تجربي دارد و شما براي به‌دست آوردن يک رتبه‌ي خوب در کنکور حتماً بايد درصدي بالاتر از 80 درصد را کسب کنيد.

يادگيري موثر زيست‌شناسي نياز به مطالعه‌ي پله‌به‌پله‌ي مطالب دارد و به اين دليل بايد مطالب پايه‌اي را (که پيش‌نياز درک مطالب ديگر هستند) به‌خوبي فرا گرفت و سپس به سراغ مطالعه‌ي مطالب ديگر (که به مطالب پايه وابسته‌اند) رفت. (مثلاً شما براي درک همانند‌سازي DNA بايد ساختمانDNA  را قبلاً به خوبي آموخته باشيد).

اگر زيست‌شناسي را يک درس صرفاً حفظ شدني (مثل حفظ کردن يک شماره تلفن يا شعر) مي‌پنداريد اولين قدم شما در يادگيري زيست‌شناسي تغيير نحوه‌ي نگرش به اين درس باشد. پس به حفظ کردن طوطي‌وار (شعروار) مطالب زيست‌شناسي نپردازيد. بايد روشي را براي مطالعه به‌کار ببريد که در يادگيري عميق و مفهومي زيست‌شناسي موثر باشد. ما روش زير را به شما پيشنهاد مي‌کنيم:

شيوه‌ي مطالعه:

بدون توجه به بودجه‌بندي سوالات براي فصل‌هاي مختلف، کتاب‌هاي هر سه پايه (دوم، سوم، پيش‌دانشگاهي) را به‌صورت  موازي (همراه‌ باهم) مطالعه کنيد و اهميت يکساني براي تمامي فصول هر سه پايه قائل شويد. اين موضوع به اين دليل است که طبق آمار سال‌هاي گذشته نمي‌توان هيچ فصلي از دروس زيست‌شناسي را  فاقد اهميت يا کم‌اهميت‌تر از بقيه دانست.

– تمامي فصول دروس زيست‌شناسي سه پايه را با توجه به ارتباط موضوعي آن‌ها تحت عنوان‌هاي جديد دسته‌بندي کنيد.

نکته‌: حداکثر 7 عنوان در نظر بگيريد. (مثال)

– در هر روز حتماً يک ساعت مطالعه را به زيست‌شناسي اختصاص بدهيد. (  2 ساعت)

– هر ساعت مطالعه‌ي زيست‌شناسي را تنها به يک عنوان اختصاص بدهيد.

– هر ساعت مطالعه‌ي مختص يک عنوان را به 4 بخش تقسيم کنيد. 1- قسمت اول را به مرور مطالب ساعت مطالعه‌ي قبل بپردازيد. 2- در قسمت دوم مطالب مربوط به عنوان همين ساعت مطالعه را بخوانيد 3- چند دقيقه استراحت کنيد 4- در قسمت آخر تست‌هاي مربوط به همين جلسه را پاسخ دهيد.

نکته: تعيين زمان 4 بخش يک ساعت مطالعه بستگي به خودتان و ميزان پيشرفت شما در مطالعه دارد. مثلاً در چند جلسه‌ي اول بخش‌هاي 1 و 4 وجود ندارند. زمان استراحت نيز بيش از 10 دقيقه نباشد.

طرح يک ساعت مطالعه‌ي زيست‌شناسي:

4

3

2

1

 

 1 = مرور جلسه‌ي قبل   ———> مرور اجمالي

2= مطالعه ———>تفکر در مورد موضوع مطالعه، خواندن دقيق همراه با خط کشيدن زير مطالب کليدي وخلاصه‌برداري

3= استراحت چند دقيقه‌اي

4= زدن تست

جهت اطلاع:

بهترين شيوه‌ي مرور مطالب به اين طريق است که پس از مطالعه‌ي عميق مطالب (به روشي که در زير ذکر شده) 10 دقيقه به ذهن استراحت داده و سپس مطالب خوانده شده را مرور کرد. روز بعد نيز مطالب را دوباره مرور کردو 6 روز بعد نيز اين کار را تکرار کرد. مرور مطالب بايد از روي خلاصه‌هايي که تهيه‌ کرده‌ايد صورت بگيرد. شما با استفاده از اين روش مطالعه، خودبه‌خود اين روند مرور مطالب را اجرا مي‌کنيد.

– اما بهترين شيوه‌ي خواندن مطالب به اين ترتيب مي‌باشد:

1) ابتدا مطلب را به‌صورت اجمالي و گذرا بخوانيد تا ايده‌ي کلي آن را به‌دست بياوريد (پاراگراف اول و آخر، تيترها، شکل‌ها و….)

2) چند دقيقه پيرامون ايده‌اي که از مطلب گرفته‌ايد تفکر کنيد، در باره‌ي آن‌چه اطلاعات قبلي داريد؟ کاربرد وارتباط آن با مسائل روزمره چيست؟ و…… (سوال طرح کنيد و خودتان جواب بدهيد)

3) مطالب را به‌صورت دقيق بخوانيد. زير نکات مهم و کليدي خط بکشيد و نکات مهم را حاشيه‌نويسي کنيد.

4) از مطالب خلاصه‌برداي کنيد. مي‌توانيد مطالب مهم را به‌صورت نکات جداگانه درون دفتر يا فيش‌هايي بنويسيد. اما بهترين روش براي خلاصه‌برداري، نوشتن مطالب مهم به‌صورت نمودارهاي درختي، شبکه‌اي، جدول‌ها، شکل و…. مي‌باشد. يعني مطالبي را که ياد گرفته‌ايد به شکلي که ذهنتان آن را خلق مي‌کند بازنويسي کنيد.

براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانيد با مشاوران مرکز سبزتماس حاصل فرماييد
9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

کارت کنکور سراسری 96

کارت کنکور سراسری 96

تاریخ و نحوه دریافت کارت کنکور سراسری 96 برای کسب اطلاعات درباره کارت کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر ...