خانه / انتخاب رشته / معرفی رشته فیزیک + آینده شغلی

معرفی رشته فیزیک + آینده شغلی

معرفی رشته فیزیک + آینده شغلی

برای معرفی کامل تمامی رشته ها به بخش معرفی رشته های دانشگاهی وارد شوید

آیا با رشته فیزیک و آینده شغلی آن  آشنایی دارید؟

رشته فیزیک علیرغم کاربرد های وسیع اش در زمینه های مختلف ، در کشور ما آنچنان مورد توجه    قرارنگرفته است.

 

این رشته در مقطع کارشناسی شامل 5 گراش است «اتمی-مولکولی» ، «هسته ای» ، «حالت جامد»  «هواشناسی» ، «نجوم» است  که عمدتا در کارشناسی به دلیل محدود بودن دروس گرایشی  خیلی تفاوت چندانی با هم ندارند.

 

این رشته در مقطع کارشناسی شامل مباحث فیزیک دبیرستان و فیزیک قرن بیستم (فیزیک مدرن)است  که در واقع شکل تکمیلی به خود میگیرد این مباحث در کتابی به نام «فیزیک هالیدی» جای گرفته است و برای  فیزیک مدرن کتاب های «فیزیک مدرن» و «مکانیک کوانتومی»  تدریس میشوند.

 

این رشته شامل 135 واحد درسی است  که شامل دروس «عمومی و اصلی»  و همینطور دروس      تخصصی «اصلی و انتخابی» است .

 

دروس عمومی شامل معارف 1 و معارف 2  و…….است.

 

دروس اصلی شامل فیزیک1 و فیزیک 2 و فیزیک 3 و …….. است.

 

دروس تخصصی اصلی شامل مکانیک کوانتومی و الکترومغناطیس و …….. است.

 

دورس تخصصی انتخابی شامل لیزر، امواج ، آکوستیک و…….است .

آینده رشته فیزیک

در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته شامل گرایش های مختلفی است که بر خلاف دوره کارشناسی از موقعیت خوبی از نظر شغلی و مالی!!!  برخوردار است.

گرایش اتمی-مولکولی:

«فیزیک اتمی به بررسی نقل و انتقال‌های الکترون‌های اطراف هسته می‌پردازد و خواص آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی ما در فیزیک اتمی کاری به این نداریم که هسته از چه تشکیل شده است بلکه هسته برایمان مرکزی با بار مثبت است و بیشتر توجه ما جلب الکترون‌های اطراف هسته می‌شود».

گرایش هسته ای :

«در فیزیک هسته‌ای، خود هسته، مورد مطالعه قرار می‌گیرد یعنی متخصصان و دانشمندان بررسی    می‌کنند که هسته از چه تشکیل شده و چه نیروهایی بین اجزای هسته حکمفرما است و در نتیجه واکنش‌های انجام شده،‌ چقدر انرژی آزاد می‌گردد؟»

«انرژی هسته‌ای و رادیوایزوتوپ ‌ها مسائلی هستند که در فیزیک هسته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد»

گرایش فیزیک حالت جامد:

«ابتدایی‌ترین کار در این گرایش بررسی بلورهای جامدات و خواص اپتیک ی ، مکانیک ی،الکتریکی وصوتی امواج ی است که در آن منتشر می‌شود که این بررسی منجر به پدیده‌های مختلفی  مثل ابررسانایی، نیم رسانایی و یا پخش و انتقال گرما می‌گردد».

«مطالعه دانش مربوط به کریستال‌ها و ویژگی‌های فیزیکی آنها به گرایش حالت جامد بر   می‌گردد.»

گرایش نجوم:

سه بخش اصلی این گرایش را نجوم رصدی، اخترشناسی و کیهان‌شناسی تشکیل می‌دهد.

«در بخش نجوم که جنبه مشاهداتی دارد، پدیده‌های مختلف نجومی را رصد و ثبت کرده و سپس از آنها عکس گرفته و طیف آنها را می‌سنجد».

گرایش هواشناسی :

«گرایش هواشناسی، اطلاعات پایه‌ای و متنوعی درباره انواع پدیده‌های جوی و برخورد علمی با آنها ارائه می‌دهد و همچنین با مطالعه دینامیک وضعیت هوا می‌توان بررسی کرد که شرایط هوا چگونه تغییر کرده و چه پارامترهایی برای ایجاد این تغییر لازم است؟»

آینده شغلی فیزیک

 

«اگر کسی فیزیک را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی   از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.»

 

منبع : برنامه ریزی

براي کسب اطلاعات بيشتر می توانید با مشاوران گروه سبزتماس حاصل فرمایید

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بازار کار رشته هوش مصنوعی

بررسی بازار کار و معرفی رشته هوش مصنوعی برای کسب هرگونه اطلاعات درباره  بازار کار رشته هوش مصنوعی با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در ...