خانه / کنکور و مدارس / روش های مطالعه / مطالعه ادبیات / روش مطالعه قرابت های معنایی

روش مطالعه قرابت های معنایی

روش مطالعه قرابت های معنایی

مبحث قرابت معنایی یکی از مباحث تست خیز درس ادبیات است که به صورت مکرر در کنکورهای سال های اخیر ۹ تست را به خود اختصاص داده است. به دلیل بی اطلاعی از روش مطالعه ی این مبحث برخی داوطلبان درصد پایینی از این مبحث می گیرند.

قرابت معنایی از جمله مباحثی است که نیاز به تجزیه و تحلیل دارد و باید ارتباط اجزا را با یکدیگر دریافت و سپس موقعیت یک جزء یا کلمه را در آن مجموعه مشخص کرد.

برای این که در این مبحث به تسلط برسید به نکات زیر توجه کنید:

۱٫ هنگام مطالعه ي اشعار و متون به معناي ظاهري و معنوي اشعار توجه کنيد و با نگاهي تحليلي، مفهوم بيت را دریابید. باید بتوانيد متون و اشعاري که با هم قرابت معناي دارند مشخص کنید.

۲٫ با بررسی تست های قرابت معنایی مشاهده شده است که يک بيت از کتاب و گزينه ها خارج از کتاب درسي طرح می شود. بيت هاي خارج از کتاب درسي را نیز مطالعه کنید.

۳٫ گاهی يک مصراع در صورت سؤال است و با ساير گزينه ها تناسب دارد یا تناسب ندارد. برای این که این موارد را تشخیص دهید، حتماً از کتاب درسی یا کتاب های آموزشی کانون که به صورت کامل هر بیت و مصراع را توضیح داده*اند استفاده کنید تا با شناخت کاملی بتوانید مطالب را یاد بگیرید.

۴٫ گاه سؤالاتي طرح می شوند که برای پاسخ گویی به آن ها به مطالعه ي دقيق متن کتاب درسي نیاز دارید. پس هیچ گاه کتاب درسی را از برنامه ی مطالعاتی تان خارج نکنید.

۵٫ برای تسلط کامل بر این مبحث حتماً از dvd های آموزشی رهپویان دانش و کتاب آبی قرابت معنایی که دارای ۷۰۰ تست قرابت معنایی است استفاده کنید. تست های کتاب آبی را هماهنگ با برنامه*ی راهبردی آزمون ها کار کنید و مطالب مرتبط با هم را در دفترچه*ای یادداشت کنید.

توصیه ی مشاوره ای:

مبحث قرابت معنایی یکی از مباحثی است که باید آن را در بلندمدت یاد بگیرید و نیاز به هدف گذاری بلندمدت دارد. توصیه می کنم عجول نباشید و برای یادگیری این مبحث حوصله به خرج دهید.

منبع : شهر تست

براي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين خبر با مشاوران گروه سبز تماس بگيريد

9099071647

همچنين در صورت نياز به برگزاري کلاس هاي تقويتي بصورت خصوصي و نيمه خصوصي

از طريق بخش “ارتباط با ما” و يا به صورت تلفني اقدام کنيد
021-56114689

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

قرابت معنایی در کنکور

قرابت معنایی در کنکور از ۲۵ سؤال درس ادبیات و زبان فارسی در کنکور ۹ سؤال مربوط به تستهای قرابت معنایی است. این ۹ تست برخلاف دیگر تستهای ادبیات (تاریخ ...