خانه / کنکور و مدارس / چگونه به برنامه ریزی درسی خود عمل کنیم؟

چگونه به برنامه ریزی درسی خود عمل کنیم؟

*روش های انگیزشی و مشاوره ای گروه تدریس سبز*

*مشاوره تخصصی کنکور و امتحانات*

*ما حامی و پشتیان شما در کنکور 95 هستیم*

همیشه در ذهن برنامه های زیادی را برای مطالعه تدارک می بینیم ولی به دلیل ضعف در اراده با شکست مواجه می شویم و یا شروع نمی کنیم و یا اینکه ناتمام رهایش می کنیم.

در این مقالع سعی خواهیم کرد به شما نکات مهم شروع خوب یک برنامه درسی و مطالعه را آموزش دهیم

در گام اول باید انگیزه خودمان را جهت مطالعه درسی افزایش دهیم. چگونه ؟

آنچه باعث عمل ما به برنامه درسی می شود

  1. هدف: به طور مسلم هر فردی برای انجام کارهایی که انرژی مصرف می کند و تلاش می کند هدف دارد هدف آینده نگری و دور اندیشی ماست و به زندگی ما معنا و مفهوم می بخشد هیچ چیزی بی هدف انجام نمی گیرید وقتی هدف شما دانشگاه رفتن ارتقای شغلی کسب مهارت علمی زندگی بهتر و … باشد تا رسیدن به آن از هیچ  کوششی کوتاهی نمی کنید و هر مشکلی را (مانند مشکلات مالی اجتماعی روحی جسمی و…) با عزم و اراده پشت سر می گذارید زیرا هدف شما خیال واهی(باری به هر جهت) نیست بلکه هدف شما نوید بخش (انگیزه ای برای تلاش)است.
  2. انگیزه: انگیزه در لغت به معنی انگیختن و تحریک شدن است . ما زمانی می توانیم بگوییم انگیزه داریم که به اندازه کافی تحریک شده باشیم و برای انجام کارها دچار تنش شویم اضطراب کم که تنش و نگرانی برای انجام امورمان را موجب می شود، نیز همان کار را انجام می دهد البته انگیزه همه افراد یکسان نیست بعضی ها دارای انگیزه زیادی هستند و برایشان خستگی معنا ومفهومی ندارد و بعضی دیگر از انگیزه کمتری برخوردارند برای اینکه انگیزه در ما ایجاد شود باید دور اندیشی کنیم و به آینده خود فکر کنیم آینده ای که در آن با تلاشهای خود وارد دانشگاه می شویم مقام وپست به دست می آوریم دیگران به ما افتخار می کنند احساس سبکی و رضایت می کنیم و … یا آینده ای که بدون سختی و تلاش و با تنبلی و سستی می خواهیم آن را بسازیم با مقایسه این دو به طوریقین اولی را می پسندیم پس چاره ای جز تلاش نداریم  و برای رسیدن به آن دچار کمی اضطراب می شویم. همین اضطراب کم تلنگری برای شروع کارها و پیشرفت ماست.
  3. علاقه: معمولاً به دنبال انگیزه علاقه نیز بوجود می آید وقتی به اندازه کافی تنش مطالعه در ما ایجاد شود خود به خود علاقه مند به مطالعه و یافتن بهترین راه و برنامه در این زمینه می شویم هرچه اطلاعات و سطح پیشرفت ما در مطالعه بیشتر شود تمایل ما به ادامه راه بیشتر می شود.
  4. اراده: یک شرط موفقیت هدایت نیروی اراده در مسیر درست است عقل و هوش نقش اساسی در هدایت اراده انسان دارد عقل ما به ما می گوید کار خودت را انجام بده چون نتایج درخشانی در انتظار توست اما امیال و غرایز درونی ما را در مسیر دیگری قرار می دهد و اراده ما را به خاطر انجام اموری مثل خوابیدن تفریح بی خیالی تنبلی تضعیف می کند پس باید تا می توانیم اراده خود را تقویت کنیم؛ مثلاً اگر تلویزیون برنامه مورد علاقه ما را پخش می کند و ما تکالیف انجام نداده بسیاری را روی هم تلنبار کرده ایم باید خود را متقاعد کنیم که تکالیفمان را انجام دهیم و از تماشای تلویزیون صرف نظر کنیم.

باید به خود تلقین کنیم که ما آن قدر اراده داریم که به انجام فعالیتهای مورد نظرمان بپردازیم و عمل هم بکنیم فرد با اراده قبل از انجام هر کاری ابتدا همه جوانب را بررسی می کند و نکات مثبت و منفی نوع فعالیتهای را که قرار است انجام دهد در نظر می گیرید و سپس در بین راه های مختلف بالاخره مناسب ترین راه را انتخاب می کند.

  1. تعهد: تعهد به اجرای برنامه شرط دیگر موفقیت است قبل از اجرای برنامه با خود عهد کنید که به صورت تمام و کمال آن را اجرا کرده و در صورت اجرا نکردن آن خود را تنبیه کنید مثلاً اگر قرار بود یک فصل از کتابی را بخوانید به قرارتان عمل نکردید خود را از انجام کارهایی که مورد علاقه تان است و قرار است در آن روز انجام دهید محروم کنید و در عوض مطالب عقب افتاده را بخوانید آنچه در اجرای برنامه ای که با واقع بینی و با توجه به توانایی شما نوشته شده مهم می باشد جدیت است؛ پس برای رسیدن به هدف خود در عمل به آن مصمم باشید.
  2. فواید برنامه ریزی: یک برنامه ریزی خوب فواید و مزایایی دارد که برخی از این فواید و مزایا به شرح زیر است:

برنامه ریزی ریزی باعث می شود که زندگی را طبق میل خودمان اداره بکنیم و بر زندگی مسلط شویم برنامه ریزی و عمل به آن نشان دهنده اراده ما در زندگی است و بی برنامگی به معنی باری به هرجهت به سر بردن و مقهور زندگی بودن است.

برنامه ریزی به ما نشان می دهد که چقدر به هدف نزدیک یا از آن دور شده ایم چقدر پیشرفت داشته ایم و نقاط ضعفمان چیست؛ همچنین برنامه ریزی به ما کمک می کند تا راهی درست برای رفع اشکالات و ضعف های خود بیابیم.

برنامه ریزی موجب می شود تا حداکثر استفاده را از فرصت هایمان ببریم و جایی به منظور تاسف خوردن برای وقت های تلف شده زندگی مان باقی نگذاریم.

با مشاهده پیشرفت خود در برنامه ریزی شور و نشاط انگیزه و انرژی ما بیشتر و بیشتر می شود و تحریک می شویم که در اجرای صحیح تر برنامه هایمان با جدیت بکوشیم.

برنامه ریزی موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی را در پی دارد زیرا در یک برنامه ریزی خوب همیشه موقعیت ها و شرایط مختلف از قبیل اوقات فراغت سرگرمی و ورزش دیدار دوستان و مهمانی ها درس و تحصیل و… را در نظر می گیریم و وقت کافی برای پرداختن به همه آنها را خواهیم داشت بنابراین هیچ وقت احساس نمی کنیم که از چیزی عقب افتاده ایم.

منبع : همیشه آنلاین

براي کسب اطلاعات بيشتر با
مشاوران مرکز سبزتدریس تماس بگيريد

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

کارت کنکور سراسری 96

کارت کنکور سراسری 96

تاریخ و نحوه دریافت کارت کنکور سراسری 96 برای کسب اطلاعات درباره کارت کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر ...