خانه / انتخاب رشته / معرفی دانشگاه گیلان

معرفی دانشگاه گیلان

معرفی دانشگاه گیلان

دانشگاه گیلان در سال 1353 به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید و در سال‌های 55- 1354 در چارچوب قرارداد بین دولت‌های ایران و آلمان غربی سابق تأسیس گردید. از سال 1356 فعالیت‌های آموزشی خود را با پذیرش 155 دانشجو در 9 رشته تحصیلی آغاز نمود. بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی دانشگاه به طور مستقل فعالیت‌های آموزشی خود را در 8 رشته تحصیلی و با حدود 500 دانشجو از سر گرفت و با طرح ادغام دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، مدرسه عالی مدیریت گیلان و مدرسه عالی بازرگانی رشت در این دانشگاه ادغام شدند. دانشگاه گیلان در سال 82 توانسته است از حیث تولید علم و انتشار مقالات علمی رتبه پنجم را در بین دانشگاه‌های کشور کسب نماید. این دانشگاه مصمم است بر اساس برنامه توسعه و در قالب طرح جامع آموزشی مصوب، تا پایان برنامه چهارم (1388)، 18 دوره کارشناسی ارشد و 22 رشته دکتری راه‌اندازی نماید. دانشگاه گیلان همچنین دارای دو مرکز پژوهشی گیلان‌شناسی و کرم ابریشم می‌باشد. این دانشگاه در حال حاضر با 7 دانشکده مشغول فعالیت است و سالانه بیش از 1800 نفر دانشجو را در بیش از 131 رشته- گرایش در مقاطع تحصیلی کارشناسی (55 رشته) کارشناسی ارشد (35 رشته) و دکتری (7 رشته) برای دوره‌های روزانه و شبانه و نیمه حضوری پذیرش می‌نماید.

دانشکده علوم پایه

تأسیس 1355

      این دانشکده در خیابان نامجو شهر رشت واقع است در حال حاضر دارای 9 رشته- گرایش کارشناسی (ریاضی محض، ریاضی کاربردی، شیمی محض، شیمی کاربردی، فیزیک جامد، فیزیک هسته‌ای، زیست‌شناسی دریا، زیست‌شناسی جانوری، آمار) و 10 رشته- گرایش کارشناسی ارشد (ریاضی محض، ریاضی کاربردی، شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی تجزیه، فیزیک هسته‌ای، فیزیک جامد، زیست دریا، زیست جانوران دریایی و بیوشیمی) و 4 رشته- گرایش دکتری (ریاضی با گرایش جبر، شیمی آلی، شیمی معدنی و شیمی تجزیه) می‌باشد. دانشکده علوم پایه دارای تعداد 80 نفر عضو هیئت علمی با میانگین سنی 43 سال و به ازای هر 19 نفر دانشجو یک عضو هیئت علمی و همچنین دارای 32 آزمایشگاه عمومی و تحقیقاتی می‌باشد. در حال حاضر تعداد کل دانشجویان دانشکده علوم پایه 1473 نفر می‌باشد که در دوره‌های روزانه و شبانه و نیمه حضوری مشغول به تحصیل هستند.

دانشکده فنی

تأسیس 1354

      این دانشکده در پردیس اصلی دانشگاه در کیلومتر 5 جاده رشت- قزوین واقع است و در حال حاضر دارای 7 رشته گرایش کارشناسی (مهندسی برق- الکترونیک، مهندسی برق- قدرت، مهندسی شیمی- صنایع غذایی، مهندسی مکانیک- طراحی جامدات، مهندسی مکانیک- حرارت و سیالات، مهندسی نساجی و مهندسی عمران) و 5 رشته- گرایش کارشناسی ارشد (مهندسی برق- الکترونیک، مهندسی عمران- سازه، مهندسی عمران- مکانیک خاک و پی، مهندسی مکانیک- طراحی کاربردی، مهندسی مکانیک- تبدیل انرژی) و 1 رشته دکتری (مهندسی مکانیک- طراحی کاربردی) می‌باشد. دانشکده فنی تعداد 60 نفر عضو هیئت علمی با میانگین سنی 40 ساله و به ازای هر 23 دانشجو یک عضو هیئت علمی و همچنین دارای 44 آزمایشگاه و 8 کارگاه می‌باشد. در حال حاضر تعداد 1563 نفر دانشجو در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. دانشکده فنی با استفاده از اساتید، متخصصین و بهره‌گیری از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی مجز و مدرن به سازمان‌ها و مراکز مختلف صنعتی و تحقیقاتی و اجرایی استان خدمات فنی و آزمایشگاهی ارایه می‌دهد.

دانشکده علوم کشاورزی

سال تأسیس 1355

      این دانشکده در پردیس اصلی دانشگاه در کیلومتر 5 جاده رشت- قزوین واقع است و در حال حاضر دارای 5 رشته کارشناسی (مهندسی باغبانی، مهندسی خاکشناسی، مهندسی علوم دامی، مهندسی زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی گیاهپزشکی) و 8 رشته کارشناسی ارشد (مهندسی اصلاح نباتات، مهندسی باغبانی، مهندسی خاک‌شناسی، مهندسی علوم دامی (غذا و تغذیه دام)، مهندسی علوم دامی (ژنتیک و اصلاح دام)، مهندسی زراعت، مهندسی حشره‌شناسی کشاوری، مهندسی بیماری‌شناسی گیاهی) می‌باشد. دانشکده علوم کشاورزی تعداد 57 نفر عضو هیئت علمی با میانگین سنی 44 سال و به ازای هر 19 نفر دانسجو یک عضو هیئت علمی و دارای 19 آزمایشگاه و همچنین گلخانه و مزرعه تحقیقاتی و موزه جانورشناسی می‌باشد. دانشکده علوم کشاورزی در حال حاضر تعداد 1096 نفر دانشجو دارد.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

تأسیس 1354

      این دانشکده در پردیس اصلی دانشگاه در کیلومتر 5 جاده رشت- قزوین واقع است و دارای 9 رشته کارشناسی (مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، زبان و ادبیات فارسی، حقوق، زبان و ادبیات عرب، علوم اجتماعی- پژوهشگری، زبان و ادبیات انگلیسی، راهنمایی و مشاوره و روان‌شناسی) و 3 رشته کارشناسی ارشد (زبان و ادبیات فارسی، روان‌شناسی عمومی و علوم اجتماعی- جامعه‌شناسی) و یک رشته دکتری ادبیات فارسی (دوره مشترک با علامه طباطبایی) می‌باشد. دانشکده ادبیات و علوم انسانی تعداد 74 نفر عضو هیئت علمی با میانگین سنی 43 سال به ازای هر 20 نفر دانشجو یک عضو هیئت علمی و دارای 2 آزمایشگاه و 1 لابراتوار زبان می‌باشد. همچنین گروه پژوهشی گیلان‌شناسی در دانشکده علوم انسانی فعالیت می‌کند. گفتنی است طرح توسعه دانشکده علوم انسانی در سال 1380 با زیربنای 7300 متر مربع توسط نیکوکار گیلانی دکتر میرجعفر ابریشم‌چیان شروع و در سال 1382 به بهره‌برداری رسیده است. دانشکده علوم انسانی تعداد 1958 نفر دانشجو دارد که در دوره‌های روزانه- شبانه ونیمه حضوری مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشکده معماری و هنر

تأسیس 1380

      دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان در اسفند ماه سال 139 با یک گروه آموزشی معماری به صورت دانشکده مستقل در آمد. سابقه فعالیت آموزشی گروه معماری تحت مجموعه دانشکده فنی در دانشگاه گیلان از سال 1367 به این طرف می‌باشد و در حال حاضر در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دارای دانشجو می‌باشد. در سال 1382 مجوز راه‌اندازی گروه شهرسازی و در سال 1383 مجوز راه‌اندازی گروه ارتباط تصویری یا گرافیک از طرف دفتر گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشکده معماری و هنر صادر و در حال حاضر این دانشکده در سه رشته آموزشی فوق‌الذکر دانشجو می‌پذیرد. تعداد اعضای هیئت علمی در گروه معماری این دانشکده دارای 11 عضو تمام وقت، 6 عضو نیمه وقت و 5 بورسیه دکتری خارج از کشور در گروه شهرسازی 5 عضو تمام وقت و 4 عضو نیمه وقت و در گروه ارتباط تصویری 3 عضو تمام وقت می‌باشد. فعالیت گروه شهرسازی در دانشگاه گیلان با همکاری نزدیک دانشگاه تکنولوژی برلین آلمان شکل گرفته است. فعالیت رسمی آموزشی این گروه عملاً طی مراسم رسمی با شرکت مسئولین دو دانشگاه با پذیرش 20 دانشجو از مهر 1383 در شهر رشت آغاز گردید. براساس قرارداد همکاری علمی بین دو دانشگاه، فارغ‌التحصیلان این رشته مدرک مشترک دو دانشگاه گیلان و دانشگاه تکنولوژی برلین را دریافت خواهند کرد. از مفاد همکاری این دو دانشگاه راه‌اندازی دوره‌های مشترک کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی شهری، طراحی شهری، برنامه روستایی و مدیریت شهری می‌باشد که دو مورد اول در سال آینده و دو مورد دیگر در دو یا سال بعدی بایستی راه‌اندازی شود. در مقطع کارشناسی شهرسازی در حال حاضر، علاوه بر هماهنگی محتوای دروس آموزشی، فعالیت پژوهشی مشترک، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مسترک معماری گیلان و دانشکده معماری دانشگاه تکنولوژی برلین می‌باشد. در حال حاضر ساماندهی بافت شهری محور پیر بازار رشت به عنوان پروژه مشترک بین این دو دانشکده در حال انجام می‌باشد. یکی دیگر از پروژه‌های مهمی که دانشکده معماری و هنر دانشگاه گیلان در حال حاضر در آن همکاری می‌کند، پروژه موسوم به موزه میراث روستایی گیلان است که با همکاری چند جانبه بین دانشگاه گیلان، دانشگاه اکسان پرووانس فرانسه، بخش فرهنگی یونسکو، سازمان میراث فرهنگی کشور و ایتانداری گیلان از سه سال پیش در حال انجام است. دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی و دانشکده معماری از طرف دانشگاه گیلان در این پروژه فعالیت می‌کنند. هدف این پروژه شناسایی خانه‌های چوبی سنتی گیلان و خرید و انتقال آن‌ها به یک سایت باز و مونتاژ دوباره آن‌ها در محل سایت. با توجه به اینکه خانه‌های چوبی گیلان با تمام تنوع آن در حال از بین رفتن می‌باشد، این پروژه با هدف حفظ میراث با ارزش سنتی روستایی گیلان و انتقال این فرهنگ به نسل‌های بعدی انجام می‌گیرد. در این موزه علاوه بر حفظ نمونه مساکن، کلیه ابزار و ادوات سنتی کار و زندگی روستایی گیلان مورد حفاظت قرار می‌گیرد.

فعالیت‌ةای پژوهشی دانشکده معماری و هنر

      طرح‌های پژوهشی انجام گرفته: 2 مورد

      طرح‌های پژوهشی در دست اجرا: 2 مورد

      مقالات منتشر شده: 2 مورد

      شرکت در سمینارهای بین‌المللی و ملی: 3 مورد

      پوسترهای ارائه شده در هفته پژوهش: 4 مورد

      برگزاری سمینارهای داخل دانشکده: 15 مورد

      پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد اتمام‌یافته: 38 مورد

طرح‌های پژوهشی خاتمه‌یافته:

ردیف

عنوان

مجری

همکاران

تاریخ شروع

تاریخ اتمام

1

بررسی عملکرد میدان در شهرهای امروز ایرانی، مطالعه موردی شهر رشت

دکتر نورالدین عظیمی

مهندس حمزه غلامعلی‌زاده، مهندس محمدرضا فاروقی

1382

1383

2

بررسی اثرات اقتصادی- اجتماعی رابطه ایران با جمهوری آذربایجان بر استان اردبیل

دکتر نورالدین عظیمی

مجتبی فرجیان

1380

1383

طرح‌های پژوهشی در دست اجرا:

ردیف

عنوان

مجری

همکاران

تاریخ شروع

1

بررسی گونه‌شناسی مسکن در بافت قدیم شهر رشت

مهندس علی طاهرنیان و مهندس مژگان خاکپور

1382

2

دریچه‌ای به معماری گیلان- دفتر یکم ساغرسازان

مهندس ایوب متین سرشت

1381

مقالات ارائه شده در نشریات

ردیف

عنوان

نویسنده

نام نشریه

1

ساخت خانه‌های شکیلی در گیلان

مهندس مژگان خاکپور

مجله معماری و شهرسازی

2

توسعه شهری و اثرات زیست‌محیطی آن در استان‌های شمالی ایران

دکتر نورالدین عظیمی

مجله فضای جغرافیایی

مقالات ارائه شده در همایش‌ها

ردیف

عنوان

محل برگزاری

ارائه‌دهنده

زمان

1

Recent urban housing change in
Iran: Acase study of Rasht.
Guilan provinc

Toronto, Canada

Dr. Noorediin Azimi

2004 June, 27- 24

2

Restructuring Urban Morphology,
Case study of Rasht, Iran

Berlin, Germany

Dr. Noorediin Azimi

10 August- 30
2004 September

3

The physical and socio-
economic impacts of rural
development in Iran, A Case
study of Guilan, province

Glascow, England

Dr. Noorediin Azimi
and majid jamshidian

2004 August, 20- 16

گروه‌های آموزشی

1- گروه شهرسازی

      در بهار سال 1381 پیشنهاد برای تأسیس رشته شهرسازی تحت مجموعه دانشکده معماری و هنر از طرف دانشگاه گیلان مطرح شد. برای این منظور تیمی مرکب از اعضای هیئت علمی دانشکده معماری و سه نفر از اساتید دانشگاه‌های شهید بهشتی و علوم و صنعت به دفتر گسترش وزارت علوم معرفی شدند. پس از پی‌گیری‌ها سرانجام موافقت قطعی برای راه‌اندازی این رشته در اواخر سال 1382 برای دانشگاه گیلان اخذ گردید. در راستای گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی دانشگاه گیلان با دانشگاه تکنولوژی برلین، رشته شهرسازی به عنوان رشته مشترک بین دو دانشگاه در مهر ماه سال 1383 فعالیت آموزشی خود را در مقطع کارشناسی شروع نمود.

اعضای هیئت علمی تمام‌وقت گروه شهرسازی

نام و نام خانوادگی

مرتبه دانشگاهی

تخصص

دکتر نورالدین عظیمی

استادیار

جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

دکتر میترا حبیبی

استادیار

شهرسازی

مهندس سید محمدرضا فاروقی

مربی

معماری

مهندس مرضیه ترابی

مربی- دانشجوی دکترا

طراحی شهرسازی

2- گروه معماری

      گروه معماری از سال 1367 به عنوان یکی از گروه‌های دانشکده فنی با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی شروع به فعالیت نمود. در سال 1373 و پس از تبادل سند همکاری با دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی شرایط پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته در این گروه فراهم شد که این همکاری در دروس مختلف تا سال گذشته در دروس کارشناسی ارشد همچنان ادامه پیدا ک%

x

حتما ببینید

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن ...