خانه / انتخاب رشته / معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه علم و صنعت ايران در سال ١٣٠٨ هجري شمسي با نام هنرسراي عالي در خيابان سي تير محل مدرسه‌ی ايران و آلمان کار خود را آغاز کرد. سپس به چهار راه کالج، محل کنوني دانشگاه صنعتي اميرکبير انتقال يافت و به عنوان «هنرسراي عالي فني» فعاليت آموزشي خود را پي گرفت و بالاخره در سال ١٣٤٢ به محل کنوني آن واقع در نارمک منتقل شد.

      هم‌زمان با پيروزي انقلاب اسلامي، با گسترش و تغييرات کيفي و کمي کارهاي علمي و آموزشي و با در نظر گرفتن پتانسيل وجودي آن از ديدگاه‌هاي مختلف و تلاش و پي‌گيري اساتيد و مسئولين اين مرکز با دارا بودن سه دانشکده‌ی علوم فني و مهندسي و هنر و معماري از سوي وزارت فرهنگ و آموزش عالي در سال ١٣٥٧ رسماً به دانشگاه علم و صنعت ايران تبديل شد. اين دانشگاه هم‌اکنون در اکثر رشته‌هاي فني و مهندسي و علوم پايه در ٤٢ رشته تخصصي در سه مقطع کارشناسي کارشناسي ارشد و دکتري دانشجو مي‌پذيرد.

      دانشگاه علم و صنعت ايران با برخورداري از مساحتي قريب ٤٢٠ هزار متر شامل ١٦٨ هزار متر مربع زيربنا و ١٣٠ هزار مترمربع فضاي سبز جهت به ثمر رساندن اهداف آموزشي و پژوهشي از امکانات گسترده‌اي از قبيل کتابخانه‌ی مرکزي کتابخانه‌هاي دانشکده‌ها مرکز انتشارت مرکز کامپيوتر کارگاههاي صنعتي و آزمايشگاه‌هاي متعدد و مجهز آموزشي و پژوهشي بهره‌مند است. هم‌چنين دانشگاه با برخورداري از مراکز متعدد رفاهي از پست و بانک گرفته تا کفاشي و سلماني و نيز مرکز مشاوره‌ی پزشکي‌بهداشتي و درماني سعي بر برآوردن نيازهاي اين خانواده‌ی بزرگ در حيطه‌ی دانشگاه دارد.

      دانشگاه علم و صنعت ايران علاوه بر به‌کارگيري مراکز متعدد آموزشي و پژوهشي با دارا بودن مراکز متعدد ورزشي مذهبي (مسجد دانشگاه) و کانون‌هاي فرهنگي و امور فوق برنامه سعي بر هدايت انرژي بالقوه‌ی جوانان در مسيرهاي صحيح دارد. علاوه بر دستاوردهاي بزرگ علمي و پژوهشي اقشار مختلفي از اساتيد کارمندان و تشکل‌هاي دانشجويي دانشگاه علم و صنعت ايران در فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي نيز همواره حضور يافته است.

      دانشگاه علم و صنعت ايران داراي سه واحد آموزشي در شهرستان‌هاي اراک، بهشهر و دماوند است و اين در واقع به منظور انتقال تجربه‌هاي علمي و آموزشي به ديگر شهرها که از اهداف مسئولان آموزش عالي است، مي‌باشد.

      گسترش هرچه بيشتر تبادل اطلاعاتي علمي با دانشگاه‌ها و مجامع معتبر تحقيقاتي بين‌المللي از جمله اهداف دانشگاه علم و صنعت ايران قرار دارد همکاري بسته‌اند عبارتند از: دانشگاه سيتي انگلستان- دانشگاه ولز انگلستان- دانشگاه لاند سوئد- دانشگاه ايالتي تکنولوژي هوانوردي مسکو- انيستيتو مهندسي قدرت مسکو- دانشگاه حمل و نقل مسکو- دانشگاه مرکز پلي‌تکنيک کيف اوکراين- دانشگاه راه‌آهن اوکراین- دانشگاه متز فرانسه- مرکز تحقيقاتي الکترونيک و ميکرواپتولاکترونيک دانشگاه مون‌پليه فرانسه- دانشگاه پيروماري کوري فرانسه- دانشگاه اشتوتکارت آلمان- مرکز آموزش و تحقيقات بيوگار آسيا و اقيانوسيه و چين- دانشگاه نفت چين- دانشگاه چيانگ تونگ شمالي چين- دانشگاه تکنولوژي مرکزي جنوبي چين- دانشگاه لاتروب استراليا- دانشگاه فني و مهندسي لاهور پاکستان و دانشگاه جهانگير نگار داکا بنگلادش.

دانشکده‌ها:

      · دانشكده‌ی معماري

      · دانشكده‌ی مهندسي پزشكي

      · دانشكده‌ی مهندسي شيمي

      · دانشكده‌ی عمران

      · دانشكده‌ی كامپيوتر

      · دانشكده‌ی برق

      · دانشكده‌ی صنايع

      · دانشكده‌ی خودرو

      · دانشكده‌ی متالوژي

      · دانشكده‌ی مكانيك

      · دانشكده‌ی راه‌آهن

      · دانشكده‌ی فيزيك

      · دانشكده‌ی شيمي

      · دانشكده‌ی رياضي

همکاری‌های بین‌المللی

در جهت شناخت توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانشجویان، دانشگاه علم و صنعت ایران طرح‌های مشترکی را با تعدادی از برجسته‌ترین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان در حال اجرا دارد. از قبیل: برگزاری برنامه‌های مشترک در مقطع تحصیلات تکمیلی، کنفرانس‌های بین‌المللی، تبادل اساتید و دانشجویان و تشکیل کلاس‌های برخط به صورت مشترک با دانشگاه‌های خارجی.

دانشگاه علم و صنعت ایران، هم‌اکنون با مؤسسات زیر همکاری بین‌المللی دارد:

 • دانشگاه فنی برلین (آلمان)
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (ایتالیا)
 • دانشگاه دیکن (استرالیا)
 • دانشگاه کاگوشیما (ژاپن)
 • آکادمی متالورژی ملی اوکراین
 • دانشگاه علم و صنعت سودان
 • دانشگاه تورینو (ایتالیا)
 • دانشگاه سایمون فریزر (کانادا)
 • دانشگاه ایالتی معماری و مهندسی قازان – مؤسسهٔ مرکزی علمی و تحقیقاتی زمین‌شناسی و کانی‌های غیرفلزی (فدراسیون روسیه)

هم‌چنین از طریق برنامه‌های انجمن بین‌المللی تبادل دانشجویان برای کسب تجارب فنی، تعدادی از دانشجویان به عنوان کارآموز به مؤسسه‌های تحقیقاتی و آموزشی در آلمان، ترکیه، یونان و اتریش فرستاده شده‌اند. دانشگاه علم و صنعت ایران، عضو سازمان‌های بین‌المللی ذیل نیز می‌باشد:

 • انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها
 • اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام
 • انجمن دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه

منبع : کنکوری

 

براي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين خبر با مشاوران گروه سبز تماس بگيريد

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

*

x

حتما ببینید

ثبت نام مدارس شاهد 96 - 97

ثبت نام مدارس شاهد 96 – 97

شرایط ثبت نام مدارس شاهد 96 – 97 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام مدارس شاهد 96 – 97 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ...