خانه / انتخاب رشته / معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه علم و صنعت ايران در سال ١٣٠٨ هجري شمسي با نام هنرسراي عالي در خيابان سي تير محل مدرسه‌ی ايران و آلمان کار خود را آغاز کرد. سپس به چهار راه کالج، محل کنوني دانشگاه صنعتي اميرکبير انتقال يافت و به عنوان «هنرسراي عالي فني» فعاليت آموزشي خود را پي گرفت و بالاخره در سال ١٣٤٢ به محل کنوني آن واقع در نارمک منتقل شد.

      هم‌زمان با پيروزي انقلاب اسلامي، با گسترش و تغييرات کيفي و کمي کارهاي علمي و آموزشي و با در نظر گرفتن پتانسيل وجودي آن از ديدگاه‌هاي مختلف و تلاش و پي‌گيري اساتيد و مسئولين اين مرکز با دارا بودن سه دانشکده‌ی علوم فني و مهندسي و هنر و معماري از سوي وزارت فرهنگ و آموزش عالي در سال ١٣٥٧ رسماً به دانشگاه علم و صنعت ايران تبديل شد. اين دانشگاه هم‌اکنون در اکثر رشته‌هاي فني و مهندسي و علوم پايه در ٤٢ رشته تخصصي در سه مقطع کارشناسي کارشناسي ارشد و دکتري دانشجو مي‌پذيرد.

      دانشگاه علم و صنعت ايران با برخورداري از مساحتي قريب ٤٢٠ هزار متر شامل ١٦٨ هزار متر مربع زيربنا و ١٣٠ هزار مترمربع فضاي سبز جهت به ثمر رساندن اهداف آموزشي و پژوهشي از امکانات گسترده‌اي از قبيل کتابخانه‌ی مرکزي کتابخانه‌هاي دانشکده‌ها مرکز انتشارت مرکز کامپيوتر کارگاههاي صنعتي و آزمايشگاه‌هاي متعدد و مجهز آموزشي و پژوهشي بهره‌مند است. هم‌چنين دانشگاه با برخورداري از مراکز متعدد رفاهي از پست و بانک گرفته تا کفاشي و سلماني و نيز مرکز مشاوره‌ی پزشکي‌بهداشتي و درماني سعي بر برآوردن نيازهاي اين خانواده‌ی بزرگ در حيطه‌ی دانشگاه دارد.

      دانشگاه علم و صنعت ايران علاوه بر به‌کارگيري مراکز متعدد آموزشي و پژوهشي با دارا بودن مراکز متعدد ورزشي مذهبي (مسجد دانشگاه) و کانون‌هاي فرهنگي و امور فوق برنامه سعي بر هدايت انرژي بالقوه‌ی جوانان در مسيرهاي صحيح دارد. علاوه بر دستاوردهاي بزرگ علمي و پژوهشي اقشار مختلفي از اساتيد کارمندان و تشکل‌هاي دانشجويي دانشگاه علم و صنعت ايران در فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي نيز همواره حضور يافته است.

      دانشگاه علم و صنعت ايران داراي سه واحد آموزشي در شهرستان‌هاي اراک، بهشهر و دماوند است و اين در واقع به منظور انتقال تجربه‌هاي علمي و آموزشي به ديگر شهرها که از اهداف مسئولان آموزش عالي است، مي‌باشد.

      گسترش هرچه بيشتر تبادل اطلاعاتي علمي با دانشگاه‌ها و مجامع معتبر تحقيقاتي بين‌المللي از جمله اهداف دانشگاه علم و صنعت ايران قرار دارد همکاري بسته‌اند عبارتند از: دانشگاه سيتي انگلستان- دانشگاه ولز انگلستان- دانشگاه لاند سوئد- دانشگاه ايالتي تکنولوژي هوانوردي مسکو- انيستيتو مهندسي قدرت مسکو- دانشگاه حمل و نقل مسکو- دانشگاه مرکز پلي‌تکنيک کيف اوکراين- دانشگاه راه‌آهن اوکراین- دانشگاه متز فرانسه- مرکز تحقيقاتي الکترونيک و ميکرواپتولاکترونيک دانشگاه مون‌پليه فرانسه- دانشگاه پيروماري کوري فرانسه- دانشگاه اشتوتکارت آلمان- مرکز آموزش و تحقيقات بيوگار آسيا و اقيانوسيه و چين- دانشگاه نفت چين- دانشگاه چيانگ تونگ شمالي چين- دانشگاه تکنولوژي مرکزي جنوبي چين- دانشگاه لاتروب استراليا- دانشگاه فني و مهندسي لاهور پاکستان و دانشگاه جهانگير نگار داکا بنگلادش.

دانشکده‌ها:

      · دانشكده‌ی معماري

      · دانشكده‌ی مهندسي پزشكي

      · دانشكده‌ی مهندسي شيمي

      · دانشكده‌ی عمران

      · دانشكده‌ی كامپيوتر

      · دانشكده‌ی برق

      · دانشكده‌ی صنايع

      · دانشكده‌ی خودرو

      · دانشكده‌ی متالوژي

      · دانشكده‌ی مكانيك

      · دانشكده‌ی راه‌آهن

      · دانشكده‌ی فيزيك

      · دانشكده‌ی شيمي

      · دانشكده‌ی رياضي

همکاری‌های بین‌المللی

در جهت شناخت توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانشجویان، دانشگاه علم و صنعت ایران طرح‌های مشترکی را با تعدادی از برجسته‌ترین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان در حال اجرا دارد. از قبیل: برگزاری برنامه‌های مشترک در مقطع تحصیلات تکمیلی، کنفرانس‌های بین‌المللی، تبادل اساتید و دانشجویان و تشکیل کلاس‌های برخط به صورت مشترک با دانشگاه‌های خارجی.

دانشگاه علم و صنعت ایران، هم‌اکنون با مؤسسات زیر همکاری بین‌المللی دارد:

 • دانشگاه فنی برلین (آلمان)
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (ایتالیا)
 • دانشگاه دیکن (استرالیا)
 • دانشگاه کاگوشیما (ژاپن)
 • آکادمی متالورژی ملی اوکراین
 • دانشگاه علم و صنعت سودان
 • دانشگاه تورینو (ایتالیا)
 • دانشگاه سایمون فریزر (کانادا)
 • دانشگاه ایالتی معماری و مهندسی قازان – مؤسسهٔ مرکزی علمی و تحقیقاتی زمین‌شناسی و کانی‌های غیرفلزی (فدراسیون روسیه)

هم‌چنین از طریق برنامه‌های انجمن بین‌المللی تبادل دانشجویان برای کسب تجارب فنی، تعدادی از دانشجویان به عنوان کارآموز به مؤسسه‌های تحقیقاتی و آموزشی در آلمان، ترکیه، یونان و اتریش فرستاده شده‌اند. دانشگاه علم و صنعت ایران، عضو سازمان‌های بین‌المللی ذیل نیز می‌باشد:

 • انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها
 • اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام
 • انجمن دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه

منبع : کنکوری

 

براي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين خبر با مشاوران گروه سبز تماس بگيريد

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن ...