خانه / انتخاب رشته / معرفی دانشگاه بین‌المللی کیش

معرفی دانشگاه بین‌المللی کیش

معرفی دانشگاه بین‌المللی کیش

در سال 1374 مؤسسه‌ی آموزش عالی علوم و فنون کیش از نوع مؤسستات آموزش عالی غیر انتفاعی نوع دوم تأسیس گردید. هیأت مؤسس و هیأت امنای تعیین شده برای این مؤسسه همزمان با راه‌اندازی دوره‌های آموزشی، اقدام به پیگیری برای تبدیل آن به مرکز نوع اول نمودند (سال 1375). هیأت مؤسس (سازمان منطقه‌ی آزاد کیش) در همین سال با نام مؤسسه‌ی آموزش عالی کیش فعالیت مؤسسه را شروع و امکانات فضا و بودجه در اختیار مؤسسه قرار داد و از سال 75 پذیرش دانشجو و فعالیت آموزشی در دو رشته‌ی کاردانی حسابداری و کارشناسی مدیریت بازرگانی را شروع نمود.

      در سال‌های 76 به بعد نیز با توجه به تبدیل مؤسسه به نوع اول پذیرش دانشجو در مقطع کارشنایی برای رشته‌های حسابداری، مدیریت بازرگانی، کامیپوتر، مترجمی زبان انگلیسی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های فیزیک دریا و مهندسی مواد ادامه یافته است.

      دانشگاه کیش در حال حاضر در سال تحصیلی 83- 82 در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته‌های علوم دریایی و اقیانوسی گرایش فیزیک دریا، مهندسی صنایع گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری، مهندسی مواد گرایش خوردگی و حفاظت از مواد و روابط بین‌الملل دانشجو می‌پذیرد. در رشته‌ی فیزیک دریا با توجه به موقعیت جغرافیایی جزیره و دسترسی به آب‌های نیلگون خلیج‌فارس، دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌های خود را در زمینه ی کاربردی تعریف نمایند.

      در بدو تأسیس مؤسسه، اساسنامه‌ای به وسیله‌ی سازمان منطقه‌ی آزاد کیش (مؤسس) تنظیم و تصویب و بر مؤسسه حاکم بوده است ولی با تدوین اساسنامه‌های الگو به وسیله‌ی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 78، اساسنامه‌ی فوق‌الذکر جایگزین اساسنامه‌ی جدید گردیده و به تصویب شورای گسترش آموزش عالی و امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده و جایگزین گردیده است. با توجه به اهداف سازمان منطقه‌ی آزاد کیش از تأسیس مؤسسه و نیازهای منطقه، دانشگاه اضافه بر رسالت آموزش، ارائه‌ی خدمات علمی به جزیره را نیز بر عهده داشته و با تأسیس آزمایشگاه‌های کنترل و آزمایشگاه بتن و مصالح ساختمانی این خدمات را ارائه داده و مدیریت مدارس غیر انتفاعی جزیره را نیز به عهده دارد. در سال 79 با توجه به نظر مدیریت وقت سازمان منطقه‌ی آزاد، پذیرش دانشجو در مؤسسه متوقف و سعی بر جلب همکاری دانشگاه‌های مختلف داخلی برای اداره‌ی این دانشگاه گردید که علیرغم تنظیم تفاهم‌نامه‌ با دانشگاه‌های مختلف به وسیله‌ی سازمان منطقه‌ی آزاد، نتیجه‌ی عملی از آن حاصل نگردید. از سال 1380 با تغییر مدیریت سازمان و مؤسسه‌، فعالیت‌های آموزشی و پذیرش دانشجو مجدداً اوج گرفت.

      دانشگاه کیش از سال 1377 به دنبال طرح ایده‌ی دانشگاه بین‌المللی کیش فعالیت‌هایی در جهت جلب مشارکت دانشگاه‌های خارجی در برگزاری دوره‌های بین‌المللی داشته است که در شروع فعالیت مدیریت جدید، این اقدامات با سرعت بیشتری پگیری گردیده است.

«گزارش فعالیت‌های سال‌های 79 و 80 مؤسسه»

      الف) فعالیت‌های آموزشی:

      در سال تحصیلی 80- 79 علیرغم توقف پذیرش دانشجو، مؤسسه دارای 231 دانشجوی شاغل به تحصیل در دوره‌های کارشناسی حسابداری، مدیریت بازرگانی، کامپیوتر و 14 دانشجوی شاغل به تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد فیزیک دریا بود. در نیمسال اول سال تحصیلی 81- 80 با پذیرش دانشجویان جدید، تعداد کل دانشجویان دوره‌های کارشناسی به 260 نفر و تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد به 15 نفر رسید. ارائه‌ی آموزش در این نیمسال به وسیله‌ی 11 عضو هیأت علمی مقیم و 28 استاد پروازی انجام گرفته و در این نیمسال جمعاً 244 واحد درسی ارائه گردید.

      مؤسسه برای نیمسال دوم سال 81- 80 نیز با اعلام ظرفیت برای 150 دانشجو در 3 رشته‌ی کارشناسی حسابداری، کامپیوتر و مترجمی زبان انگلیسی، 76 دانشجوی جدید جذب نمود و نهایتاً تعداد کل دانشجویان شاغل به تحصیل در این نیمسال به 332 نفر رسیدند.

      آموزش‌های کوتاه‌مدت نیز در نیمسال دوم 81- 80 شروع گردید و در مدت کوتاهی که از شروع آن می‌گذرد، 5 دوره‌ی آموزشی کوتاه‌مدت با تعداد کل 187 نفر در این مؤسسه آموزش دیده‌اند. حوزه‌ی معاونت آموزشی نیز در سال تحصیلی 81- 80 اضافه بر انجام امور جاری فعالیت‌های آموزشی مؤسسه، به صورت گسترده‌ای فعالیت‌های ستادی در ایجاد سیستم صحیح گردش کار آموزش، سوابق آموزش، رفع نقص پرونده‌های دانشجویی، نصب و راه‌اندازی و ثبت اطلاعات مؤسسه در نرم‌افزار جامع آموزشی- مالی ویژه‌ی مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی را به انجام رسانده است.

      اضافه بر این پیگیری، تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی مؤسسه و پیگیری سیاست جذب اعضای هیأت علمی مقیم و ایجاد فیزیکی مناسب برای ارائه‌ی خدمات آموزشی مناسب و تشکیل تیم‌های علمی و انجمن‌های علمی دانشجویی را به اجرا درآورده است.

      ب) فعالیت‌های معاونت دانشجویی:

      علیرغم شروع فعالیت‌های آموزشی مؤسسه در سال 1375، اولین معاون دانشجویی در اواخر سال 1379 شروع به کار نموده است. با شروع به کار این حوزه، عمده‌ی فعالیت صرف ایجاد تعدادی خوابگاه دانشجویی و یک بوفه‌ی دانشجویی با ظرفیت بسیار پایین گردیده است. از نیمه‌ی دوم سال 80 حوزه‌ی معاونت دانشجویی، فعالیت گسترده‌‌تری در سازماندهی فعالیت‌های فرهنگی دانشجویی شروع نمود که از اهم نتایج آن عبارتند از:

      – ایجاد امکانات رفاهی دانشجویی با توجه به گسترش دانشجو و مؤسسه، شامل تجهیز و راه‌اندازی خوابگاه‌های جدید، باز‌سازی خوابگاه‌های موجود، ایجاد رستوران و غذاخوری دانشجویی و راه‌اندازی آن و بوفه‌ی دانشجویی مناسب.

      – برقراری سهمیه‌های دانشجویی شامل سهمیه‌ی مواد غدایی رستوران، لوازم‌التحریر، مواد غدایی و توزیع مناسب.

      – ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی از طریق توزیع فرم، گردآوری اطلاعات و برگزاری مراسم به مناسبت‌های مختلف مذهبی و برنامه‌ریزی و اعزام دانشجویان برای سفرهای زیارتی از جمله مشهد مقدس، عمره‌ی دانشجویی، تجهیز نمازخانه‌ی دانشجویی و راه‌اندازی کانون‌های ورزشی و هنری- برقراری سیستم و نظام مناسب برای فعالیت‌های دانشجویان شامل تدوین کتابچه‌ی راهنمای تحصیلی دانشجویان و فرم‌های گردش کار فعالیت‌های دانشجویی.

      – رسیدگی به امور شخصی دانشجویی (مددکاری) در حد مراجعه و نیاز.

      – هماهنگی با نهادهای مالی و اداری مؤسسه، جهت دریافت صحیح شهریه و اجاره‌ی خوابگاه دانشجویان. در حال حاضر تعداد دانشجویان ساکن خوابگاه در دانشگاه 118 نفر است که در 15 واحد خوابگاهی اسکان دارند.

      ج) عملکرد خدماتی- تحقیقاتی در دو سال اخیر:

      عمده‌ترین فعالیت‌های خدماتی مؤسسه در سه بخش آزمایشگاه‌های کنترل، آزمایشگاه بتن و برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها در دانشگاه است.

      آزمایشگاه کنترل مؤسسه که مسئولیت کنترل کالاهای وارداتی به جزیره‌ی کیش و کنترل کیفی آن را داشته در سال 1379 جمعاً 2706 مورد از کالاهای وارداتی را در شاخه‌های آرایش و بهداشتی، غذایی و پوشاک مورد بررسی و اعلام نظر قرار داده است. خدمات مذکور در سال 1380 به 2800 مورد رسیده است. آزمایشگاه بتن مؤسسه که مسئولیت کنترل مصالح ساختمانی ورودی و مصرفی در جزیره را دارد. این آزمایشگاه در طی دو سال اخیر نیز عمده‌ی خدمات خود را بر روی پروژه‌ی فرودگاه و بخش خصوصی در جزیره و کنترل مصالح ساختمانی ورودی به جزیره داشته است.

      ارائه‌ی فضای مناسب جهت برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی نیز از امور خدماتی فرهنگی است که در جزیره، دانشگاه کیش آن را انجام می‌دهد. یک سالن کنفرانس بزرگ و دو سالن کوچک و سیستم‌های کامل سمعی و بصری موجود در مؤسسه همواره مورد استفاده‌ی سازمان منطقه‌ی آزاد کیش، مؤسسات و انجمن‌های علمی و فرهنگی بوده و در طی دو سال اخیر بالغ بر 60 برنامه‌ از خارج از مؤسسه در این سالن‌ها برگزار گردیده است.

      ارائه‌ی خدمات علمی به ساکنان جزیره‌ی کیش نیز، یکی از اهداف تأسیس مؤسسه بوده، در حال حاضر مدیریت مدارس غیر انتفاعی جزیره براساس قراردادی از سوی سازمان منطقه‌ی آزاد کیش به مؤسسه واگذار گردیده است. کتابخانه‌ و مرکز اسناد مؤسسه به عنوان منبع علمی در اختیار ساکنان جزیره‌ی کیش نیز است. در راستای اجرای بخشی از خدمات IT به وسیله‌ی مؤسسه در جزیره، برنامه‌ریزی‌هایی برای اجرا در سال جاری انجام پذیرفته است.

      امکانات آموزشی و رفاهی دانشگاه

      دانشگاه کیش در فضایی به مساحت 4 هزار متر مربع احداث شده است. در این فضا علاوه بر کلاس‌های درسی، سمعی و بصری، سالن کنفرانس و تالار همایش دارای آزمایشگاه‌های متعددی همچون اَز زبان، اَز ریزپردازنده، اَز مدار منطقی و معماری کامپیوتر، اَز مدار الکتریکی و الکترونیکی، اَز فیزیک 1 و 2، سایت و کارگاه کامپیوتر است.

      در واقع وجود چنین آزمایشگاه‌های مجهز است که این دانشگاه را قادر ساخته تا در سال 81 در مسابقات بین‌المللی روبات‌های مین‌یاب بین 120 تیم، مقام اول را کسب کند.

       مؤسسه‌ی آموزش عالی کیش، همچنین برای رفاه حال دانشجویان دختر و پسر، 30 واحد آپارتمانی در 5 بلوک با وسعت 2 هزار متر مربع زیربنا احداث نموده است.

      از دیگر امکانات این مؤسسه، احداث کتابخانه‌ای با 15 هزار جلد کتاب فارسی، عربی و لاتین در حوزه‌های مختلف علوم است که این کتابخانه می‌تواند بخش اعظمی از نیازهای فرهنگی دانشجویان و ساکنین جزیره را مرتفع سازد. به طوری که این کتابخانه با 406 نفر عضو دانشجو و 750 نفر عضو غیر دانشجو با برخورداری از شبکه‌ی کامپیوتری در حال ارائه ی خدمات به اعضای خود است.

منبع : شیمانا

راي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين خبر با مشاوران گروه سبز تماس بگيريد

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن ...