خانه / انتخاب رشته / معرفی دانشگاه امیرکبیر ایران

معرفی دانشگاه امیرکبیر ایران

معرفی دانشگاه امیرکبیر ایران 

دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از با سابقه ترین موسسات آموزش عالی کشور در زمینه فنی و مهندسی است. این دانشگاه در طول سال ها فعالیت مستمربه خصوص بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، با بیش از سی هزار نفر دانش آموخته فنی و مهندسی خدمات گسترده ای در راستای اهداف آموزش عالی و تحقیقاتی کشور ارائه کرده است.
این دانشگاه فعالیتهای خود را تحت عنوان پلی تکنیک تهران از سال ۱۳۳۷ آغاز نمود و به مرور زمان به لحاظ کمی و کیفی گسترش فراوانی یافت به صورتی که امروز این دانشگاه بعنوان مادر دانشگاههای صنعتی کشور تلقی می شود و با سابقه بیش از نیم قرن فعالیت درخشان، توانسته است با توسعه فعالیت های آموزشی، تحقیقاتی و دانشجویی، جایگاهی برتر را در میان مراکز علمی تحقیقاتی به خود اختصاص دهد.

افتخارات

 • کسب عنوان قطب علمی در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران و مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • کسب رتبه ممتاز در جشنواره خوارزمی و دریافت ده ها جایزه در این جشنواره و عناوین برتر المپیادهای دانشجویی ملی و بین المللی
 • کسب عناوین ارزنده توسط دانشجویان نخبه و خلاق از رقابت های مختلف علمی دانشجویی در سطح جهان؛ از جمله کمیکار و رباتیک
 • کسب رتبه اول تحقیقات در میان دانشگاههای فنی مهندسی کشور در چندین دوره ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 • کسب رتبه اول ارتباط صنعت با دانشگاه و انجام طرح های مهم ملی
 • ارتباطات بین الملل علمی دانشگاهی و امضای تفاهم نامه با دانشگاههای معتبر جهان
 • انعقاد تعداد متنابهی قرارداد پژوهشی و تحقیقاتی با مراکز مختلف علمی و صنعتی
 • جذب نخبگان و استعدادهای درخشان و اعطای تسهیلات به آنان از جمله امکان تحصیل همزمان دو رشته دانشگاهی برای دانشجویان ممتاز و ورود به مقاطع ارشد و دکترا بدون کنکور
 • برخورداری از آزمایشگاه های مدرن و مجهز و انجام پروژه های شاخص ملی از جمله ساخت سریعترین ابررایانه سوپرکلاستر و طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره
 • برگزاری دوره های آموزشی مجازی در مقطع کارشناسی ارشد
 • برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و همایش های مختلف علمی در سطوح ملی و بین المللی
 • پیشرو در پژوهش هسته ای و نقش آفرینی اساتید و دانشجویان در موفقیت کشور جهت دستیابی به چرخه سوخت هسته ای
 • افتخار بهره مندی از «چهره های ماندگار»، اساتید و دانشجویان «نمونه» کشور

محوطه روبروی سالن اجتماعات مرکزی دانشگاهدر حال حاضر این دانشگاه با داشتن ۱۵ دانشکده شامل: مهندسی برق، مهندسی پزشکی، مهندسی پلیمر، ریاضی و علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران و محیط‌زیست، مهندسی هسته‌ای و فیزیک، مهندسی‌کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی معدن و متالورژی، مهندسی نساجی، مهندسی نفت، مهندسی کشتی سازی، و مهندسی هوافضا و هم چنین سایت مجهز آموزشی و پژوهشی در بندرعباس و یک واحد دانشگاهی در ماهشهر با بیش از ۴۵۰ کادر آموزشی تمام وقت و با ظرفیت قریب به ده هزار دانشجو در ۳۵ گرایش مقطع کارشناسی، حدود ۹۰ گرایش کارشناسی ارشد و ۳۶ دوره تحصیلی در مقطع دکترا و هم چنین فرا دکترا، به تربیت نیروی های متخصص و پژوهشگر مورد نیاز جامعه پرداخته است و تاکنون با تربیت بیش از سی هزار نفر در مقاطع مختلف رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه نقش سازنده ای را در جهت شکوفایی صنعت، اقتصاد و پایه های مدیریتی کشور بر عهده داشته است.
این دانشگاه علاوه بر این، در ۷ گروه آموزشی مستقل؛ شامل MBA، فلسفه علم، آینده پژوهی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان خارجی، تربیت ‏بدنی و شیمی نیز به ارائه خدمات آموزشی می‏پردازند.

دانشگاه صنعتی ‏امیرکبیر به موازات فعالیت‏های گسترده آموزشی به اقدامات ارزنده‏ای در زمینه پژوهش و گسترش روند تحقیقات به عنوان پشتوانه کیفیت آموزشی و نیز پایه و اساس رشد تکنولوژی و توسعه ملی اهتمام ورزیده و توانسته است در هر دو زمینه آموزش و تحقیق به موفقیت‏های چشمگیری نائل گردد. در همین راستا دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مختلفی نیز می‏باشد از جمله پژوهشكده های: علوم، فنآوری و مهندسی نانو، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، توسعه علوم و فناوری فضا،انرژی و طراحی فرآیند، نفت، گاز و پتروشیمی، محیط زیست، فنآوری های نو، فنآوری مخابرات و الكترو مغناطیسی كاربردی، بهره برداری ایمن شبكه، مواد و فناوری های پیشرفته در نساجی، پرتو فرآیند، اپتیك، لیزر و فتونیك، حمل و نقل و سامانه های هوشمند و همچنین مراکز تحقیقاتی شامل: فرآیندهای غذایی و فنآوری زیستی، تكنولوژی و دوام بتن، صنایع و بهره وری، نقشه برداری و اطلاعات مكانی می باشد.
شایان ذکر است دانشگاه علاوه بر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، از واحد مدیریت مراکز رشد و کارآفرینی با استعداد ۱۸ شرکت به عنوان زیرمجموعه بهره مند می باشد.

کتابخانه و مراکز اسناد و مدارک علمی دانشگاه صنتی امیرکبیر به عنوان بزرگترین کتابخانه فنی و مهندسی پایتخت ایران، یکی از غنی‏ترین کتابخانه‏های دانشگاهی در حوزه علوم پایه و فنی مهندسی در سطح منطقه به شمار می‏آید. این کتابخانه شامل کتابخانه مرکزی و ۱۶ کتابخانه اقماری در تهران و بندرعباس است که تأمین نیازهای اطلاعاتی مراجعین خود را در قالب کتاب، نشریه، مقاله، لوح فشرده و بانک‏های اطلاعاتی برعهده دارد.
همچنین خدمات رفاهی دانشگاه صنعتی‏امیرکبیر نیز شامل اداره امور فرهنگی و فوق برنامه، اداره امور خوابگاهها، اداره امور تغذیه، اداره رفاه دانشجویی، اداره تربیت‏بدنی و فوق برنامه‏های ورزشی و مرکز نشر، بهداشت و مشاوره می‏باشد.

دانشگاه صنعتی ‏امیرکبیر همانگونه که در سالیان گذشته به عنوان یکی از دانشگاههای موفق فنی و مهندسی کشور، در امور علمی و آموزشی و تربیت‏ نیروی کارآمد، نقش سازنده‏ای را در جهت شکوفایی صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی کشور ایفا نموده است براساس چشم‏انداز ترسیم شده، تلاش دارد تا با بهره‏مندی از سیستم‏های آموزشی و پژوهشی برتر، متعهد به پرورش پیشگامان علوم و فناوری در بالاترین سطوح منطقه‏ای و بین‏المللی باشد آنگونه که مبتنی بر مأموریت و اهداف راهبردی ۲۰ سال آینده، در زمره ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا و یکی از سه دانشگاه برتر خاور میانه محسوب شود.

مراکر آموزشی

مجتمع آموزشی – پژوهشی ماهشهر

خبرگان و دانش آموختگان براین باورند كه نزدیكی و ارتباط هرچه بیشتر مراكز علمی و صنعتی نه تنها برای دانش پژوهان امكان دسترسی و درگیری نزدیك با مسایل صنعت را فراهم می کند بلكه مراكز صنعتی را قادر می سازد تا از آخرین دستاوردهای علمی هرچه سریع تر بهره مند شوند به همین جهت، فراهم سازی ارتباط قوی و پایدار میان صنعت پتروشیمی و دانشگاه یك ضرورت غیرقابل كتمان است. در این راستا از آنجا كه شهرستان ماهشهر به عنوان قطب صنعت پتروشیمی، وجود یك مركز آموزش عالی دانشگاهی را می طلبید دانشگاه صنعتی امیركبیر با تشخیص این نیاز و براساس درخواست صنعت پتروشیمی ایران و با هدف تربیت دانش آموختگان در تمام سطوح دانشگاهی و تخصص های موردنیاز صنعت پتروشیمی اقدام به تاسیس یك واحد دانشگاهی درسال 1380 در این شهرستان اقدام کرد. هم اكنون این واحد دانشگاهی در دوره كارشناسی در رشته های مهندسی شیمی – گرایش پتروشیمی و مهندسی پلیمر با بیش از 200 دانشجو به فعالیت آموزشی می پردازد. همچنین در دوره تحصیلات تكمیلی در رشته های مهندسی شیمی، صنایع پتروشیمی، مهندسی پلیمر، مهندسی پلیمریزاسیون و محیط زیست بیش از 70 دانشجوی فعال دارد.

دانشکده مهندسی برق

در دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی رشته های الکترونیک، قدرت، کنترل، مخابرات، مهندسی فتونیک و رشته مدیریت انرژی الکتریکی را دارا است. همچنین دوره کارشناسی ارشد بین رشته ای مکاترونیک در سال 1385 در این دانشکده راه اندازی شده است. دانشکده مهندسی برق در رشته قدرت و سیستم های مخابرات رادیویی با فرکانس بالا، قطب علمی کشور است.
فیلم پروژه ماهواره
فايل ويدئویی مربوط به دانشکده برق
فايل ويدئویی مربوط به دانشکده برق

دانشکده مهندسی پزشکی

این دانشکده در دوره کارشناسی در سه گرایش بیوالکتریک، بیومکانیک و در بخش آموزش تحصیلات تکمیلی علاوه بر این سه رشته، در رشته های مهندسی بافت، مهندسی ورزش و مهندسی توانبخشی دانشجو می پذیرد. این دانشکده در رشته مهندسی پزشکی به عنوان قطب علمی کشور می باشد.

دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ

با به هم پیوستن دو گروه مهندسی صنایع پلیمر و مهندسی علوم و تکنولوژی رنگ، به صورت یک دانشکده مستقل فعالیت دارد. این دانشکده علاوه بر دوره دکتری مهندسی پلیمر و دوره دکتری مهندسی رنگ، دوره کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر – نانوفناوری و مهندسی پلیمر – فرآیند پلیمریزاسیون را برنامه‌ریزی و دایر کرد و اکنون در این گرایش‌ ها نیز دانشجو تربیت می‌کند.

دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر

از سال 1366 به صورت یک دانشکده مستقل ایجاد شد. این دانشکده در سه رشته محض، کاربردی و علوم کامپیوتردر دوره کارشناسی و در چهار رشته محض، کاربردی، آمار و علوم کامپیوتر و همچنین در دوره دکتری پیوسته دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی شیمی

این دانشکده، در دوره کارشناسی در گرایش های پتروشیمی و صنایع غذایی و در دوره تحصیلات تکمیلی در گرایش های مهندسی شیمی پیشرفته، مهندسی بیوتکنولوژی ونانوتکنولوژی، جداسازی, پدیده های انتقال, ترمودینامیک, سینتیک و طراحی راکتور، محیط زیست ،صنایع غذایی و بیوتکنولوژی دانشجو می پذیرد. دانشکده مهندسی شیمی در گرایش پتروشیمی قطب علمی کشور است.

دانشکده مهندسی صنایع و سيستمهای مدیریت

این دانشکده در دو گرایش تولید صنعتی و برنامه ریزی و تحلیل سیستم‌ها در دوره کارشناسی, شش گرایش مهندسی صنایع, سیستم‌های اقتصادی اجتماعی, مدیریت سیستم و بهره‌وری و مهندسی مالی، مدیریت نوآوری و فنآوری، مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین در دوره کارشناسی ارشد و گرایش مهندسی صنایع در دوره دکترا، دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

این دانشکده در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه های مهندسی خاک و پی، راه و ترابری، سازه، زلزله، آب ،سازه‌های هیدرولیکی و مدیریت ساخت و همچنین گروه‌های میان رشته‌ای محیط زیست، معماری و شهرسازی، طراحی صنعتی و سازه های دریایی دانشجو می پذیرد. این دانشکده در گرایش مقاوم سازی و بهینه سازی ابنیه، ساختگاه ها و شریان‌های حیاتی، قطب علمی کشور است.

دانشکده مهندسی کامپیوترو فنآوری اطلاعات

این دانشکده در دوره کارشناسی ارشد هشت گرایش دارد که سه گرایش معماری سیستم های کامپیوتری، هوش مصنوعی و سیستم های نرم افزاری زیر مجموعه رشته مهندسی کامپیوتر و پنج گرایش مدیریت سیستمهای اطلاعاتی، تجارت الکترونیکی، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری و سیستم های چندرسانه ای زیر مجموعه رشته مهندسی فناوری اطلاعات هستند. این دانشکده عنوان قطب علمی IT کشور را کسب کرد.

دانشکده مهندسی دريا

این دانشکده مجوز برگزاری رشته های مهندسی کشتی و کشتی سازی در دوره کارشناسی، مهندسی معماری کشتی با گرایش هیدرومکانیک و سازه، مهندسی ساخت در صنایع دریایی در دوره کارشناسی ارشد، و مهندسی دریا در دوره دکتری را داراست.

دانشکده مهندسی معدن و متالورژی

این دانشکده در دوره کارشناسی در رشته مهندسی معدن با گرایش های اکتشاف و استخراج معدن و مهندسی مواد با گرایش‌های متالورژی صنعتی و استخراجی و در دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی معدن با گرایش های مختلف استخراج و اکتشاف معدن، فرآوری مواد معدنی و مکانیک سنگ و مهندسی مواد با گرایش‌های استخراج فلزات و شناسایی انتخاب و روش ساخت مواد مهندسی، جوشکاری و مهندسی گاز و همچنین در دوره دکترای استخراج معدن و متالورژی مواد دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی مکانیک

این دانشکده در دوره کارشناسی در دو گرایش مهندسی مکانیک و مهندسی ساخت و تولید دانشجو می‌پذیرد. دانشجویان مهندسی مکانیک واحدهای تخصصی خود را از پنج سبد تخصصی قدرت و نیروگاه، تاسیسات حرارتی وبرودتی، سیستم های دینامیکی وکنترل، مکانیک جامد و طراحی و ساخت انتخاب می‌کنند. این دانشکده در دوره کارشناسی ارشد در گرایش‌های طراحی کاربردی, تبدیل انرژی و ساخت و تولید، جوش‌کاری، مهندسی خوردگی و همچنین در دوره کارشناسی ارشد میان رشته‌ای مکاترونیک و دوره دکترای مهندسی مکانیک نسبت به جذب دانش پژوهان اقدام می‌کند. این دانشکده در دو زمینه “ترموالاستیسیته” و “انرژی و کنترل” قطب علمی کشور است.

دانشکده مهندسی نساجی

این دانشکده در گرایش‌های مهندسی تکنولوژی نساجی، مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، در گرایش مهندسی پوشاک در دوره کارشناسی و در گرایش‌‌های مدیریت نساجی، مهندسی ساختاری نانولیفی در دوره کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. این دانشکده در زمینه هویت یابی‌های نوین در صنعت نساجی به عنوان قطب علمی کشور انتخاب شده است.

دانشکده مهندسی نفت

دانشکده مهندسی نفت، سال 1381 با کمک و مساعدت هیأت رییسه وقت دانشگاه و مسؤولان شرکت ملی نفت ایران مجوز راه اندازی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرد که پس از دانشگاه صنعت نفت دومین مجموعه کامل مهندسی نفت کشور است. این دانشکده در دوره کارشناسی، مهندسی نفت و در دوره کارشناسی ارشد سه گرایش مخازن هیدروکربوری، حفاری نفت و اکتشاف نفت دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی هسته ای و فیزیک

این دانشکده علاوه بر گروه فیزیک که مجری دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک در گرایش‌های مختلفی همچون پلاسما، اتمی و مولکولی، حالت جامد، مهندسی پرتوها، هسته‌ای و ذرات بنیادی است، گروه مهندسی هسته‌ای و دکترای علوم و تکنولوژی هسته‌ای در دو گرایش انرژی هسته‌ای شامل مهندسی راکتور-شکافت و گداخت هسته‌ای و پرتوپزشکی وهمچنین دوره کارشناسی ارشد بین رشته‌ای کیهان‌شناسی دانشجو می پذیرد.

دانشکده مهندسی هوافضا

این دانشکده در دوره کارشناسی ارشد “آیرودینامیک” و در دوره کارشناسی ارشد هوافضا در سه گرایش: “جلوبرندگی”، “سازه‌های فضایی” و “مکانیک پرواز” راه اندازی شد و همچنین در سال 1376 و همزمان با دهمین سال تاسیس دانشکده، پذیرش دانشجو در دوره دکتری آغاز شد. این دانشکده در رشته‌ هوافضا محاسباتی به عنوان قطب علمی کشور انتخاب شده است.


گروه آموزشی زبان خارجی

مرکز زبان های خارجی قریب یک دهه فعالیت خود را به عنوان گروه مستقل زبان با اهداف زیر آغاز کرده است: 1- نگرش جدید به مقوله آموزش زبان های خارجی ترجیحاً زبان انگلیسی و استفاده از راه کارهای علمی و نوین با توجه به بافت فرهنگی و بکارگیری دانشجویان در فهم مطالب درسی و متون تخصصی به واسطه زبان خارجی. 2- بازنگری در متون درسی با توجه به کتب و منابع درسی مصوب از سوی شورای برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعیین استانداردهای زبان ویژه دانشگاه صنعتی از طریق سعی و خطا و نتیجه گیری منطقی. 3- فعال کردن آموزش زبان در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا که در این راستا دو دوره کلاس ‌های ویژه دانشجویان دکتری در چارچوب مهارت زبان انگلیسی با موفقیت انجام شده است.

گروه آموزشی فرهنگ و معارف اسلامی

گروه معارف و علوم انسانی دانشگاه ، فعالیت علمی و آموزشی خود را در قالب یک گروه آموزشی مستقل در سال 1369 آغاز کرده و هم اکنون با همکاری 10 نفر عضو هیأت علمی تمام وقت خدمات آموزشی – تحقیقاتی مربوط را ارایه می نماید . هدف اصلی گروه معارف و علوم انسانی آشنا کردن دانشجویان با تعالیم اسلامی به نحوی عمیق و دقیق است ، تا در پرتو این آشنایی بتوانند به نحوی بصیرت آمیز در مسیر زندگی خویش تصمیم گیری نموده ، قدم بردارند . به علاوه، از جمله اهداف دروس این گروه متوازن کردن رشد معرفتی دانشجویان است تا در کنار بحثهای تخصصی با سوالات و نیازهای اصیل انسانی آشنا شده و بتوانند به این سوالات پاسخی سزاوار بگویند؛ در این راستا متناسب با ابعاد مختلف تعالیم دینی و نیازمندیهای انسانی، دانشجویان در درسهایی مثل اندیشه اسلامی (1و 2 ) با مبانی و اصول تعالیم دینی و در درسهایی مثل اخلاق با تعالیم ارزشی دین آشنا شده و در دروسی مثل تفسیر قرآن و تفسیر نهج البلاغه با معارف جذاب دینی آشنا میشوند تا چراغ راهی برای بهتر دیدن زندگی و طی کردن مسیر حیات باشد. گذشته از این ، در دروسی مانند ریشه های انقلاب دانشجویان با مبانی و پیامدهای شکل گیری انقلاب اسلامی آشنا میشوند تا از بساطت فکر سیاسی به نوعی توانمندی تحلیلی سیاسی در مسایل اجتماعی راه یابند و با فهم مبانی و آرمانهای انقلاب، دستاوردهای آنرا پاس دارند.

گروه آموزشی تربیت بدنی

گروه آموزش تربیت بدنی دانشگاه زیر مجموعه معاونت آموزشی دانشگاه می باشد که اعضای هیئت علمی و کارشناسان آموزش تربیت بدنی در این گروه فعالیت می نمایند.

گروه آموزشی شیمی

گروه مستقل شیمی درسال1376فعالیت علمی وآموزشی خود را شروع نمود و با راه اندازی دوره تحصیلات تكمیلی در رشته های شیمی كاربردی، شیمی تجزیه، شیمی آلی، شیمی فیزیك محققان زیادی را تربیت نموده است و هم اكنون نیز این فعالیت ادامه دارد، همچنین دروس سرویس (تئوری و آزمایشگاه های شیمی) برعهده این گروه می باشد.

 

 

جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی‌های جهانی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نظام رتبه‌بندی USnews در زمینهٔ مهندسی و علوم کامپیوتر در رده 90 قرار دارد. هم‌چنین پلی‌تکنیک تهران برای سومین سال پیاپی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه لایدن(سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴) به‌عنوان برترین دانشگاه ایران معرفی می‌شود.

آزمایشگاه‌های مجهز این دانشکده که در جهت هده‌های آموزشی و تحقیقاتی تأسیس گردیده‌اند عبارتند از:

· آزمایشگاه علوم الیاف

      این آزمایشگاه با بهره‌گیری از تجهیزات و امکانات آموزشي، با هدف مطالعه روی خواص شیمیایی الیاف، تأثیر محیط های شیمیایی و بررسی حلالیت‌ها در حلال‌های آلی، معدنی، تجزیه کمی و کیفی مخلوط الیاف، سوازندن الیاف، صابونی کردن الیاف استات و تری استات، لکه‌گذاری روی الیاف، تعیین نقطه ذوب، میزان جذب آب و دانسیته الیاف، شناسایی پلی آمیدها و پلی الفین‌ها فعالیت دارد.

· آزمایشگاه تکمیل کالای نساجی

      هدف از این آزمایشگاه، بررسی و اجرای تکمیل‌های معمول بر روی محصولات نساجی و ارزیابی مواد تکمیلی، تعیین سختی آب، تعیین میزان گاز فعال در موادر گاززا، تکمیل ضد چروک، ضد آب و ضد آتش بر روی کالاهای سلولزی، کلرینه کردن کالای پشمی، کربونیزه کردن پشم، مرسریزه کردن پنبه و تعیین نوع تکمیل بر روی کالای نساجی است.

· آزمایشگاه کنترل کیفیت کالای تکمیل شده

      هدف این آزمایشگاه، بررس کیفیت محصولات نساجی تکمیل شده در رابطه با خواص محصول پس از مصرف، از قبیل ثبات رنگ محصولات نساجی در برابر نور روز، شست‌وشو، عرق بدن، آب، خشک‌شویی، سایش، قطرات آب، اسید، قلیا، تعیین میزان واکس و چربی در الیاف، تعیین میزان آبرفتگی، تعیین مقاومت محصول در برابر آتش، تعیین میزان رزین در محصول ضد چروک شده، تعیین میزان ضد آب بودن محصول نساجی، بررسی‌های کیفی فیزیکی و کنترل یکنواختی روی منسوجات اعم از توده الیاف، نخ و پارچه است.

· آزمایشگاه کنترل کیفیت

      دستگاه‌های موجود در این آزمایشگاه، در سطح کشور بی‌نظیر بوده و در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه‌های مختلف و به طور وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها عبارتند از:

      – دستگاه اندازه‌گیری میزان پرزدهی

      – دستگاه تعیین افت پارچه

      – دستگاه تعیین استحکام پارچه و نخ (اینسترون)

      – دستگاه تعیین استحکام نخ (اوستردینامات)

      – دستگاه سنجش یکنواختی (اوستر مدل B-GGP و دستگاه اوستر 3)

      – دستگاه اندازه‌گیری ضریب اصطکاک نخ

      – میکروسکوپ‌های پروژکتینا، استریو، الکترونی و میکروسکوپ مجهز به دوربین

      – تاب‌سنج (دستی و الکترونیکی)

      – دستگاه اندازه‌گیری نفوذ آب

      – کلاف‌پیچ نخ، نیمچه نخ، فتیله

      – ترازو با دقت‌های متفاوت

      – دستگاه اندازه‌گیری الکتریسیته ساکن مواد نساجی

      – دستگاه سنجش سایش پارچه

      – دستگاه اندازه‌گیری نفوذ هوا

      – دستگاه سنجش مقاومت خمشی پارچه

      – دستگاه سنجش چروک‌پذیری پارچه

      – دستگاه ضخامت‌سنج پارچه و فرس و غیره

      – دستگاه تعیین مویی بودن نخ

      – دستگاه تعیین مقاومت سایشی نخ

      · آزمایشگاه فیزیک الیاف

      هدف این آزمایشگاه، بررسی خصوصیات فیزیکی و استفاده از آن‌ها جهت بالا بردن کیفیت تولیدات حاصل از الیاف است. برخی از آزمایش‌هایی که در این آزمایشگاه انجام می‌گیرد، به شرح زیر است:

      – اندازه‌گیری ظرافیت الیاف پنبه

      – اندازه‌گیری طول الیاف پنبه و ابریشم

      – اندازه‌گیری رطوبت الیاف

      – سنجش استحکام الیاف به صورت تک لیف و دسته الیاف

      – تعیین طول متوسط الیاف پنبه

      – سنجش استحکام برای دسته الیاف پنبه

      – سنجش تقلیل طول نخ و الیاف در آب

      – اندازه‌‌گیری ظرافیت کلیه الیاف طبیعی- مصنوعی

      – دستگاه بازکننده الیاف پنبه

· آزمایشگاه‌ شیمی مواد نساجی

      هدف از این آزمایشگاه، آشنایی با بعضی از روش‌های شناسایی و جدا کردن مانند کروماتوگرافی کاغذی و لایه‌ای، استیله کردن سلولز، سنتز گلوکز، پنتااستات و مقایسه آن از طریق تعیین نقطه ذوب، تعیین جرم مولکولی پلیمرها و بررسی اثر آن توسط آزمایش حلالیت، تعیین حلال سود استاندارد، تعیین ید و صابونی کردن روغن‌ها و… است.

· آزمایشگاه رنگرزی الیاف طبیعی و مصنوعی

      هدف از این آزمایشگاه، آشنایی با کاربرد مواد رنگزای مناسب برای الیاف طبیعی و مصنوعی و بررسی اثر مواد مختلف در رنگرزی الیاف طبیعی و مصنوعی، بررسی روش‌های مختلف رنگرزی و دستیابی به بهترین آن‌ها جهت الیاف گوناگون، آشنایی با رنگ‌همانندی و آشنایی با ماشین‌آلات رنگرزی و تکمیل محصولات نساجی است.

· آزمایشگاه شمی تجزیه

      در این آزمایشگاه، فعالیت‌های مربوط به تجزیه‌های معمولی انجام می‌گیرد و به دانشجویان مقطع کارشناسی خدمات لازم ارائه می‌شود.

      آزمایش‌هایی از جمله سختی آب، اندازه آهن، منگنز و روش‌های استخراج روغن و چربی از محلول‌های آبی و کمپلکس از جمله آزمایش‌هایی است که در این آزمایشگاه انجام می‌گیرد.

· آزمایشگاه آب و پساب‌ها

      در این آزمایشگاه که به تازگی تأسیس گردیده، روش‌های مدرن تصفیه در زمینه پساب‌ه ای نساجی فراهم گردیده و آنالیز عمومی آب‌ها و پساب‌ها از قبیل TDS، TSS، BOS، COD و… انجام می‌شود.

· آزمایشگاه شیمی آلی و شیمی پلیمر

      هدف از این آزمایشگاه، آشنایی علمی دانشجویان با اصول علمی شیمی آلی و شیمی پلیمر است که با انجام تعدادی از آزمایش‌های از پیش طراحی شده، حاصل می‌شود.

· آزمایشگاه رنگ همانندی

      در این آزمایشگاه، تهیه نشخه‌های رنگرزی برای یک نمونه پارچه با رنگ مشخص و کنترل و بهینه‌سازی انتخاب رنگ با دستگاه‌های اسپکتروفتومتر، نرم‌افزار رنگ همانندی کامپیوتری و نیز آزمایش‌های شیمیایی انجام می‌گیرد.

· آزمایشگاه الکترونیک

      انجام تحقیقات در زمینه‌های برق و الکترونیک و کنترل ماشین‌آلات نساجی، به همراه آموزش مبانی الکترونیک و کنترل دیجیتال از هدف‌های این آزمایشگاه است.

· آزمایشگاه میکروسکوپ نوری

      این آزمایشگاه، در مقطع کارشناسی ارشد دارای فعالیت است و در امور تحقیقاتی به دانشجویان سطوح مختلف، کمک می‌کند. آزمایش‌هایی از قبیل اندازه‌گیری ویژگی‌های نوری الیاف، تأثیر میکروسکوپی مواد شیمیایی روی الیاف و ردیابی‌هایی که نیازمند به میکروسکوپ باشد، در این آزمایشگاه انجام می‌شود. همچنین در این آزمایشگاه چند دستگاه میکروسکوپ نور پلاریزه، میکروسکوپ Progection و میکروسکوپ منحصر به فرد Interference، ضریب شکست‌سنج، وسایل عکس‌برداری میکروسکوپی، دستگاه‌های تجزیه تصویرهای میکروسکوپی و وسایل تهیه سطح مقطع (میکروتوم) از الیاف به خدمت گرفته شده است.

 

ردیف

نام آزمایشگاه

کاربری در گرایش‌های

1

علوم الیاف

تکنولوژی نساجی

2

شناسایی الیاف و مواد نساجی

شیمی نساجی و علوم الیاف

3

تکمیل کالای نساجی

شیمی نساجی و علوم الیاف

4

کنترل کیفیت کالای تکمیل شده

شیمی نساجی و علوم الیاف

5

کنترل کیفیت آماری

هر دو گرایش

6

فیزیک الیفا

هر دو گرایش

7

شمی مواد نساجی

شیمی نساجی و علوم الیاف

8

شیمی الیاف طبیعی

شیمی نساجی و علوم الیاف

9

رنگرزی الیاف طبیعی

هر دو گرایش

10

رنگرزی الیاف مصنوعی

شیمی نساجی و علوم الیاف

11

شیمی تجزیه

شیمی نساجی و علوم الیاف

12

آب و پساب

شیمی نساجی و علوم الیاف

13

شیمی آلی

شیمی نساجی و علوم الیاف

14

شیمی پلیمر

شیمی نساجی و علوم الیاف

15

رنگ همانندی

شیمی نساجی و علوم الیاف

16

مبانی برق و الکترونیک

هر دو گرایش

17

میکروسکوپ نوری

هر دو گرایش

18

میکروسکوپ الکترونی

تحقیقاتی و پژوهشی

19

بیوتکنولوژی

تحقیقاتی و پژوهشی

20

شیمی فیزیک

شیمی نساجی و علوم الیاف

دانشکده مهندسی نفت

      دانشکده مهندسی نفت در دی ماه سال 1381 با توجه به نیاز صنعت نفت کشور به کارشناسان بخش بالادستی نفت تأسیس و فعالت خود را آغاز و همچنین از مهر ماه 1383 اقدام به پذیرش اولین دوره کارشناسی مهندسی نفت به تعداد 333 نفر و سپس تعداد 27 نفر در سال 84 نمود. لازم به ذکر است که از سال 1379 نیز در مقطع کارشناسی ارشد گرایش‌های اکتشاف نفت، استخراج نفت و مخازن هیدروکربوری پذیرش دانشجو انجام گرفته است که هم اکنون در دانشکده‌های معدن و شیمی مشغول به تحصیل می‌باشند و در آینده نزدیک به دانشکده مهندسی نفت منتقل خواهند شد.

      همچنین به منظور تأمین بخشی از کادر هیئت علمی مورد نیاز دانشکده در سال 1382 اقدام به برگزرای آزمون دکترا در گرایش‌های مختلف مهندسی نفت گردید که طی آن 10 نفر از پذیرفته شدگان به صورت دانشجوی بورسیه جهت اعزام به دانشگاه‌های خارج به اداره بورس و اعزام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی شدند.

آزمایشگاه‌های دانشکده:

      به منظور ارائه خدمات در بخش آموزشی و پژوهشی، این دانشکده در حال تجهیز آزمایشگاهی تخصصی گرایش‌های مختلف می‌باشد. آزمایشگاه‌های زیر جهت استفاده دانشجویان در ساختمان اصلی دانشکده طراحی و تجهیزات آن خریداری شده و راه‌اندازی خواهد شد.

      از جمله این تجهیزات عبارتند از:

      1- دستگاه آزمایش سه محوره

      Apparatus Triaxial Autonomous

      2- دستگاه تعادلات فازی

      (pvt) Phase behavior study equipment

      3- دستگاه مشخص نمودن راندمان غشا

      Membrane efficiency screening

4- دستگاه لوله قلمی

      Slim tube apparatus

5- دستگاه تعیین مشخصات کیک گل حفاری

      Mudcake characterization equipment

6- دستگاه سیلاب زنی مغزه

      Core flood system

7- دستگاه تعیین خواص سنگ مخزن

      Pock eval

8- کروژناتور

      Kerogenerator system

9- دستگاه گاز کرموتوگرافی و اسپکتروسکی جرمی

      (spectrometry system gas chromatography- mass) GC-MS

10- دستگاه آنالیز گاز کروماتوگرافی

      Pyro GC analyzer

11- دستگاه اسکترومتری مادون قرمز

      Infrared spectrometry

منبع : تماشاگر پلاس

 

براي کسب اطلاعات بيشتر درباره اين خبر با مشاوران گروه سبز تماس بگيريد

9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 برای کسب هرگونه اطلاعات درباره میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید. شماره تماس از طریق تلفن ...