خانه / کنکور و مدارس / امتحانات نهایی

امتحانات نهایی

برای امتحانات نهایی چگونه برنامه ریزی کنیم تاموفق شویم؟
ابتدا چند جمله ی معروف که در بین دانش آموزان مطرح است را برایتان بازگو میکنم:
1.نمیدانم چطور باید درس بخوانم؛از کجا شروع کنم؛چقدر وقت بگذارم
2.نمی دانم بقیه ی هم کلاسی هایم چگونه درس می خوانند
3.من همیشه زیاد درس می خوانم اما نمراتم کم می شود،فکر کنم،معلمانم با من مشکل دارند
4.من هیچوقت درس(مثلا عربی یا ریاضی) را نمی فهمم و نمراتم در این درس کم می شود.
5.فرصتم کمه و معلمون هم اصلا خوب درس نمیده
6.استرس دارم،من از امتحان می ترسم.مخوصا میگن نهایی شده و توی کنکور هم موثره
7.اگر می فهمیدم،که شاگرد اولمون چطوری درس میخونه.اصلا مگر اون چی میخونه که من نمیخونم؟
و…
این ها صحبت های آشنا در بین همه ی دانش آموزان ایرانی است؛ابتدا باید بگویم که خیلی از صحبت ها کاملا به حق و به جاست و دانش آموزان کاملا حق دارند که شاکی باشند؛مثلا معلمان ضعیف،معلمی که نمی تواند با دانش آموز خود ارتباط دوستانه برقرار کند و همیشه اخمو و عصبی است،حتی در روز معلم هم کسی لبخند او را ندیده،معلوم است که میل و اشتیاق دانش آموز را کم میکند،وقتی معلمی می خواهد ریاضی تدریس کند و با صدای بلند می گوید که بچه ها ریاضیات درس خشکی است؛تمام هوش هیجانی و تمایل به یادگیری را دانش آموزان می کشد.حتی معلمی که توانایی تدریس را ندارد و بسیار ضعیف توضیح می دهد؛دانش آموز را از نظر روحی؛تخریب می کند. این ها مشکلاتی است که معلمان برای دانش آموزان ایجاد می کنند.
اما در مقابل؛مشکلاتی هم وجود دارد که خود دانش آموز،با تفکرات خودش،آن موانع را بر سر راهش قرار می دهد.
دانش آموزان فکر میکنند برای موفقیت در امتحانات و کسب نمرات بالا،باید زیاد درس بخوانند و متاسفانه ساعات زیادی را درس می خوانند،اما نتیجه ی نامطلوبی را می گیرند.سوالی که مطرح می شود این است که ایراد در کجاست؟
برای پاسخ باید بگویم که دو موضوع زیر موجب عدم نتیجه گیری در آزمون می شود
1.عدم توانایی در برنامه ریزی:

بطور مثال اگر از یک دانش آموز سال اول دبیرستان که شیفت صبح را در مدرسه است، بخواهید که برای خود برنامه ریزی کند یک جدول بصورت زیر اریه می دهد
راس ساعت 6 از خواب برمی خیزم
ساعت 7 تا 13 را در مدرسه هستم
ساعت 13تا 15 استراحت می کنم

ایام هفته ساعت 15 الی 16:30 ساعت 17 الی 18:30 ساعت 19الی 20:30 ساعت 22 الی 22:30
شنبه ریاضی
تماشای برنامه ی تلویزیون
زیست ادبیات
یکشنبه شیمی تماشای برنامه ی تلویزیون عربی زبان فارسی
دوشنبه فیزیک
شیمی
زبان انگلیسی تماشای برنامه ی تلویزیون
سه شنبه ادبیات
تماشای برنامه ی تلویزیون
زبان انگلیسی ریاضی
چهارشنبه زیست
زبان انگلیسی
فیزیک تماشای برنامه ی تلویزیون
پنج شنبه ریاضی
تماشای برنامه ی تلویزیون
زیست عربی

در روزهای جمعه استراحت و تکالیف روز شنبه را انجام می دهم

این نوع برنامه ریزی رایج در بین اکثر دانش آموزان ایرانی است.در حالیکه در این برنامه هر دانش آموز روزانه ؛حداقل چهارساعت درس می خواند و تنوع لازم را دارد،حتی استراحت ها و تماشای تلویزیون و باشگاه رفتن را هم مشخص کرده است؛چرا این برنامه نامناسب است؟
در پاسخ باید بگویم که این برنامه،غیرقابل اجراست.اگر به سابقه ی خود در برنامه ریزی دقت کنید متوجه می شوید که برنامه های زیادی را طراحی و به دیوار کمدتان چسبانده اید ولی هیچکدام را تا انتها اجرا نکرده اید.ساعت ها وقت می گذاشتید و دفتر برنامه ریزی تهیه می کردید و با وسواس ساعات هفته ی پیش روی خود را پر می کردید ولی هرگز به عمل تبدیل نمی شد.آیا تا به حال به دنبال علت این شکست خوردن در برنامه ها بوده اید؟
در اینجا چند مشکل بزرگ این برنامه را برایتان بازگو می نمایم:
برنامه ایی که به این صورت چیده شده است و زمان بیداری و خواب در آن مشخص شده باشد و همچنین ساعت میل کردن صبحانه و ناهار و شام؛نیز ذکر شده باشد غیر قابل اجراست.همین حالا به زندگیتان نگاهی بیاندازید،آیا شده است که شما همیشه راس یک ساعت مشخص غذا بخورید؟
حال که شما هرگز نتوانسته اید در یک زمان غذا را میل کنید؛پس چرا ساعت دقیق آن را در برنامه آورده اید؟اگر شما راس ساعت 21 شام میل نکنید از نظر روانی دچار آشفتگی می شوید و همچنین احساس تنفر و عقب ماندن از برنامه را دارید که همین امر یک عذاب بزرگ روحی است.همین مورد کوچک می تواند تاثیر به سزایی در هدر دادن وقت شما برای مطالعه باشد.
از طرف دیگر؛انسان مجموعه ایی از حالات و رفتار است،یعنی روزهایی خوب و پر انرژی است و یک روز نیز بی حوصله. در ساعاتی روی اوج و در لحظاتی بی انگیزه.همچنین اتفاقات زندگی نامشخص است،بنابراین شما نمی توانید مطمین باشید که مثلا در روز پنجشنبه ساعت 19 ال 20:30حتما زیست می خوانید،حال اگر نتوانید زیست بخوانید باز هم در اجرای برنامه ناموفق بوده اید و این برنامه را مفید نمی دانید.
و ایراد دیگر برنامه ای که این چنین وابسته به زمان است این است،ذهن شما را محدود می کند.یعنی چه؟
فرض کنید شما در روز یکشنبه وقتی که خواستید زیست بخوانید بعد از یک ساعت خواندن؛آنقدر سرشار از انرژی و توان بودید که دلتان می خواست دو ساعت دیگر زیست بخوانید اما این برنامه به شما اجازه نمی دهد که بیش از یک ساعت بخوانید.و در اینجاست که شما بزرگترین ضربه را به خودتان زدید زیرا اگر شما به ذهنتان اجازه می دادید که با اشتیاق درونی خودش همچنان درس زیست را بخواند آنگاه هم از لحاظ روانی در پله ی بالاتری بودید و در خواندن دروس بعدی هم پرانرژی می شدید و هم آن دو ساعت مطالعه کیفیتی برابر با حداقل ده ساعت مطالعه ی زیست در حالت عادی را دارا بود.
راز موفقیت در امتحانات در همین نکات ریز است.
این برنامه را فقط یک ربات می تواند اجرا کند و انسان ها هرگز نمی توانند این برنامه را اجرا کنند.
2.عدم آشنایی با پیش شرط های یک مطالعه ی اصولی:

برای آنکه مغز ما یک مطلب را آموزش درک کند،باید یک روند مشخص و بسیار آسان را طی کند؛حتما برای شما هم پیش آمده که در یادگیری یک مطلب دچار ضعف باشید و حتی از یادگیری این مطلب هم دلسرد شده باشید و با خود گفته اید که این موضوع چقدر سخت و دشوار است؛در واقع باید بگویم که مشکل شما در یادگیری یک مطلب؛قبل از آنکه به سختی یا آسانی آن موضوع برگردد،به روش مطالعه ی غلط و غیر اصولی شما برمی گردد.
طرح ارتقای معدلی را که من برای دانش آموزان اجرا می کنم به این صورت است:
1.نحوه ی برنامه ریزی اصولی را به آنها آموزش می دهم.این برنامه وابسته به زمان نیست و فقط شما کافی است روزانه بین 4 تا 6 ساعت مطالعه کنید تا نمراتتان در امتحانات بالای 18 شود.
2.نحوه ی مطالعه ی هر درس را به شما آموزش می دهم تا با صرف زمان کمی به تسلط برسید.
3.نحوه ی بررسی و تجزیه و تحلیل را که در گام صفر است را بصورت خصوصی و با تمام جزییات برای تک تک فصول همه ی دروس آموزش می دهم.
4.نحوه ی خلاصه نویسی حرفه ایی و کارآمد را به شما آموزش می دهم که این خلاصه ها نه تنها برای موفقیت در امتحانات بلکه برای موفقیت در کنکور هم کارایی داشته باشد.
5.نحوه ی تثبیت مطالب را بصورت خصوصی آموزش می دهم
6.بسته ی کامل نمونه سوالات را در اختیارتان قرار می دهم.
7.درطول سال تحصیلی به ویژه در ایام امتحانات در کنارتان حضور دارم تا هرگونه استرس و اضطراب و دلشوره ی امتحان را از بین ببریم.
8.فیلم های آموزشی خود آموز را برای آن دسته از دانش آموزانی که در درسی معلم خوب ندارند را به صورت رایگان در اختیارشان قرار می دهم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

کارت کنکور سراسری 96

کارت کنکور سراسری 96

تاریخ و نحوه دریافت کارت کنکور سراسری 96 برای کسب اطلاعات درباره کارت کنکور سراسری 96 با مشاوران مرکز سبزتدریس تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر ...