خانه / استخدام / درس خواندن برای کنکور ارشد را چطور شروع کنیم؟

درس خواندن برای کنکور ارشد را چطور شروع کنیم؟

برنامه‌ریزی برای کنکور از مهم‌ترین موضوعاتی است که ذهن داوطلبان را برای مدتی درگیر می‌کند. یک برنامه‌ی خوب همان‌ قدر ما را به هدف‌‌مان نزدیک می‌کند که یک برنامه‌ی اشتباه ما را از هدف‌مان دور.

اما قبل از شروع برنامه‌ریزی باید به نکته‌هایی توجه کرد تا آن برنامه، ما را به هدف‌مان و قبولی در آزمون ارشد نزدیک‌تر کند. 

اول مقدمه را بخوانید

مطالعه برای کنکور ـ چه کنکور سراسری و چه ارشد و دکترا ـ فرآیندی است که یک ورودی و یک خروجی دارد. مسئله ای که باعث می شود این موضوع فرایندی مسئله برانگیز برای افراد باشد، این است که شما امروز سرمایه گذاری می کنید و نتیجه ی آن را یک سال بعد می گیرید.

ورودی های این فرایند، انگیزه، وقت و اوقات فراغت شماست و خروجی آن نیز می تواند یک موقعیت بهتر باشد.

برنامه ریزی برای مطالعه، مثل همه فرایندها، نیازمند یک نگاه دقیق است. اما نکته مهم این است که قبل از این که ما یک برنامه قوی داشته باشیم، به خصوص برنامه دقیق برای مطالعه، نیازمند این هستیم که شرایطی برای ما آماده شود. یعنی شما زمانی می‌توانید یک برنامه موفق کنکور داشته باشید که شرایط مقدماتی آن را فراهم کرده باشید.

در این بحث به نحوه مطالعه و برنامه مناسب و … نمی پردازیم. مهمترین مسئله برای داشتن یک برنامه مناسب این است که شما مقدمات آن را فراهم کنید. این مقدمات شامل یازده بند است و نیاز است برای موفقیت در کنکور همه ی آن ها را انجام دهید. این را به خاطر بسپرید که اگر هر یک از این موارد را اجرا نکنید، در برنامه مطالعاتی‌تان دچار مشکل خواهید شد.

 

1. مسافرت کنید و لذت ببرید

اصلی ترین عامل، قبل از این که شما بخواهید یک برنامه برای کنکورتان داشته باشید، رفتن به مسافرت است. الان یکی از بهترین فرصت ها برای مسافرت کردن است. چون بیشتر بچه هایی که کارشناسی هستند، امتحانات شان تمام شده است و کم کم مطالعه برای آزمون تحصیلات تکمیلی را شروع می کنند.

اما قبل از هر چیز یک مسافرت لازم است. این مسافرت می‌تواند یک روز یا یک هفته باشد. مهم این است که شما به مسافرت بروید و از شرایط فعلی‌تان کنده شده و در شرایط جدید قرار بگیرید تا ذهن و روح شما برای مطالعه آماده شود. در مسافرت هم به هیچ چیز جز لذت بردن از همان لحظات فکر نمی کنید.

 

2. رسالتی برای پنج سال آینده

وقتی شما از مسافرت برگشتید و شرایط شما تغییر کرد، باید یک رسالت برای خود تعیین کنید. به این معنی که «من طی یک فرایند بلندمت پنج‌ساله، می‌خواهم کجای این دنیا باشم؟ می‌خواهم چه به‌دست بیاورم؟ منی که دارم برای کنکور مطالعه می کنم، در پنج سال آینده می خواهم کجا باشم؟»

آیا آزمون‌های تحصیلات تکمیلی به شما کمک می کند به جایی که قرار است پنج سال آینده باشید، برساند؟ اگر واقعا به آن طرح پنج ساله کمک نمی کند، آزمون تحصیلات تکمیلی را حذف کنید.

باید به این نکته خوب فکر کرده و طرحتان برای 5 سال آینده را در یک جمله تعریف کنید. 9099071647

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

تمديد فرصت ثبت‌نام در آزمون پذيرش دستيار دندانپزشکي

مهلت ثبت نام در آزمون پذيرش دستيار دندانپزشکي تمديد شد. مرکز مشاوره تحصيلي تلفني سبز تدريس مشاوره دهنده در امور تحصيلي ، انتخاب رشته ،کنکور تماس از طريق تلفن ثابت بدون ...